UAE Tour: Časovka rozdala prvé karty v boji o GC, domáci tím dominoval, zvíťazil McNulty

20.2.2024, 12:30 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
UAE Tour: Časovka rozdala prvé karty v boji o GC, domáci tím dominoval, zvíťazil McNulty
Víťaz časovky Brandon McNulty (© Sprint Cycling Agency)

2. 20.2. rovinata etapa ciel rovina Al Hudayriat 12,1 km McNulty
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
Po rovinatej úvodnej etape prišla na rad prvá dôležitá previerka pre kandidátov na celkové poradie. Pelotón absolvoval rovinatú časovku jednotlivcov na ostrove Al Hudayriat. Medzi favoritov na víťazstvo patrili Mikkel BjergBrandon McNulty (2x UAE Team Emirates), Rémi CavagnaLorenzo Milesi (2x Movistar), Bruno Armirail (Groupama - FDJ) alebo Tobias Foss (Ineos Grenadiers).  
Po hodine a 25 minútach od štartu bol na čele etapy práve Brandon McNulty. Víťaz Okolo Valencie zvládol dvanásť kilometrov za trinásť minút a 27 sekúnd. Iba dve sekundy stratil jeho oddielový kolega Jay Vine, o ďalšie dve sekundy neskôr bol v cieli víťaz etapy na Critérium du Dauphiné Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates). Domáce zoskupenie tak priebežne dominovalo. 
Sedemnásť sekúnd strácal Ilan Van Wilder (Soudal - Quick Step), o dve sekundy viac strávil na okruhu Pello Bilbao (Bahrain - Victorious). Na trať sa už nachádzali aj Juan Pedro López (Lidl - Trek) aj jediný český zástupca a druhý muž Okolo Ománu Jan Hirt (Soudal). Neskôr ich nasledoval držiteľ ružového dresu na vlaňajšom Gire Bruno Armirail (Decathlon AG2R La Mondiale). 
Jan Hirt už na medzičase strácal päťdesiat sekúnd. Prvou voľbou pre belgický celok do horských etáp by tak mal byť Ilan Van Wilder, ktorý odštartoval sezónu na klasikách na Malorke. Na Trofeo Serra Tramuntana aj Trofeo Pollenca skončil na piatej priečke. Jeho český kolega zvládol druhú polovicu časovky obstojne a do cieľa prišiel s mankom minúty a dvanástich sekúnd. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Bruno Armirail podal kvalitný výkon a po dlhšom čase spôsobil zmenu v priebežnej podobe Top 10. Niekdajší dlhoročný pretekár Groupamy sa zaradil na siedmu priečku s dvadsaťsekundovým mankom. Na trati sa už nachádzal aj majster sveta v ITT z Wollongongu Tobias Foss (Ineos Grenadiers). Nasledoval ho ďalší adept na celkové poradie a víťaz klasiky Costa Calida Ben O'Connor (Decathlon AG2R La Mondiale).
Posledným pretekárom, ktorý mohol vziať víťazstvo Brandonovi McNultymu, bol Rémi Cavagna (Movistar). Víťaz Okolo Slovenska zmenil zamestnávateľa po siedmich rokoch v Soudale. Tobias Foss podal kvalitný výkon, na McNultyho stratil iba štrnásť sekúnd a zaradil sa na priebežné štvrté miesto. Spokojný mohol byť aj Ben O'Connor. So stratou 22 sekúnd mu pripadla desiata priečka. 
Na trati sa už nachádzal aj víťaz prvej etapy Tim Merlier (Soudal - Quick Step). Jeho bývalý kolega Rémi Cavagna sa nedostal ani do Top 10 a Brandon McNulty mohol začať oslavovať nielen etapový triumf, ale aj červený dres. Kvalitný výkon podal aj Johan-Price Pejtersen (Bahrain - Victorious). Dvojnásobný majster Európy v ITT do 23 rokov stratil devätnásť sekúnd, čo mu stačilo na siedmu priečku. 
Brandon McNulty si pripísal už tretie vítazstvo počas prebiehajúcej sezóny. Pre UAE Team Emirates ide už o ôsmy triumf. Domáci celok môže do horských etáp rátať aj s Jayom Vinom. Vlaňajší víťaz Tour Down Under stratil iba dve sekundy a uvidíme, ktorý z vrchárov ukážu lepšiu výkonnosť v horských etapách. Na tretej priečke skončil Mikkel Bjerg. Dán zaznamenal najlepší výsledok v doterajšom priebehu sezóny. 
Spomedzi ďalších kandidátov si dobrú východiskovú pozíciu do horských etáp vybudovali Tobias Foss aj Rainer Kepplinger. Neznámy Rakúšan zaujal svojimi výkonmi už na Okolo Valencie, kde skončil na celkovej ôsmej priečke. Bahrain - Victorious môže byť spokojný aj s výkonom Pella Bilbaa. Víťaz etapy na vlaňajšej Tour de France tu obhajuje štvrté miesto z minulého roka. 
Spokojní so svojim výkonom môžu byť aj Ilan Van WilderBen O'Connor alebo Max Poole. Víťaz Okolo Ománu Adam Yates obsadil šestnástu priečku, ale vzhľadom na dominanciu jeho kolegov ho to nemusí mrzieť. Lídrom Movistaru do horských etáp bude Iván Romeo. Visma sa bude spoliehať na Attilu Valtra a Barta Leemena. Zajtra je na programe prvá horská etapa s cieľom na Jebel Jais (19 km; 5,8 %).
Výsledky etapy
1. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 00:13:27
2. VINE Jay UAE Team Emirates 00:02
3. BJERG Mikkel UAE Team Emirates 00:04
4. FOSS Tobias INEOS Grenadiers 00:14
5. KEPPLINGER Rainer Bahrain Victorious 00:16
6. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 00:17
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 03:23:22
2. VINE Jay UAE Team Emirates 00:02
3. BJERG Mikkel UAE Team Emirates 00:04
4. FOSS Tobias INEOS Grenadiers 00:14
5. KEPPLINGER Rainer Bahrain Victorious 00:16
6. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 00:17
Zobraziť kompletné poradie
mapa etapy (© la-flamme-rouge.eu)
 
Náš eshop