UAE Tour: V ďalšej šprintérskej etape zviedli tesný súboj Kooij a Merlier, fotofiniš prisúdil triumf Holanďanovi

23.2.2024, 12:20 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
5. 23.2. rovinata etapa ciel rovina Al Aqah > Umm al Quwain 187 km Kooij
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 1000 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Na konci pracovného týždňa bola na programe ďalšia šprintérska prémia. Na štart sa už nepostavil Rainer Kepplinger (Bahrain - Victorious). Rakúšan sa nachádzal na jedenástej priečke priebežného poradia, ale v závere včerajšej etapy skončil na zemi. Zlomil si ľavú ruku a poranil si rameno. Tim Merlier (Soudal - Quick Step) mohol dosiahnúť tretie víťazstvo na pretekoch a piate v sezóne.
Do vedúcej skupiny sa prepracovali Lennert Van EetveltHarm Vanhoucke (2x Lotto Dstny) a Jacopo Mosca (Lidl - Trek). Víťaz klasiky Trofeo Serra Tramuntana zvíťazil na oboch šprintérskych prémiách. Získal šesť bonifikačných sekúnd a vďaka tomu sa posunul do Top 10. Jazdci belgického zoskupenia sa po druhej prémii vrátili do pelotónu. Vpredu zostal Talian, ktorý mal 54 kilometrov pred cieľom minútu a tridsať sekúnd k dobru. 
Jacopo Mosca dosiahol najväčší úspech v kariére v roku 2018 na Tirreno-Adriatico, kde vďaka únikom zvíťazil v bodovačke o tri body pred Petrom Saganom. Trojnásobný majster sveta mal po nedeľňajších MTB pretekoch vo Valencii nezvyčajne vysokú tepovú frekvenciu. Vyšetrenia odhalili tachykardiu, teda permanentné zrýchlenie srdcového tepu. Preto podstúpil vyšetrenie srdca.   
Po niekoľkých dňoch by sa mal vrátiť na bicykel. Totožný problém mal v minulosti Elia Viviani (Ineos Grenadiers), jeden z dnešných favoritov. Jacopo Mosca očakávane prichádzal o náskok. 43 kilometrov pred cieľom mal 35 sekúnd k dobru. O dva kilometre sa stal súčasťou pelotónu. Následne sa začala pozičná bitka o pozície na čele hlavnej skupiny. Rýchlosť vetra bola 15 km/h, ale pelotón zostával pohromade.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Okrem Merliera a Vivianiho patrili medzi dnešných adeptov na triumf aj Phil Bauhaus (Bahrain - Victorious), Sam Bennett (Decathlon AG2R La Mondiale), Mark Cavendish (Astana Kazachstan), Fernando Gaviria (Movistar), Kaden Groves (Alpecin - Deceuninck), Sam Welsford (Bora - hansgrohe), Arvid De Kleijn (Tudor Pro Cycling Team), Jakub Mareczko (Corratec - Vini Fantini) a ďalší jazdci. 
Ak Tim Merlier (Soudal) neskončí horšie, ako na piatom mieste, prezlečie sa do zeleného dresu pre lídra bodovačky. Niekdajšiemu jazdcovi Alpecinu chýbajú dva triumfy k miľniku päťdesiat víťazstiev. Devätnásť kilometrov pred páskou viedli balík jazdci AG2R, Bory, Ineosu, Tudoru a Israelu. Tím z Blízkeho východu pracoval pre Pascala Ackermanna, ktorý sa doposiaľ ani raz nedostal do Top 10.
Ak by dnes zvíťazil Elia Viviani, pre víťaza etapy na všetkých Grand Tour by to bolo už deväťdesiate víťazstvo v kariére. Pre Juana Sebastiána Molana (UAE Team Emirates) pracoval aj tretí muž priebežného poradia Brandon McNulty. Neskôr ho na čele vystriedal líder pretekov a oddielový kolega Jay Vine. Pre šprintérov pracovali aj ďalší jazdci na celkové poradie ako Tobias Foss (Ineos Grenadiers).
Na posledný kilometer priviedol balík Rick Zabel (Israel Premier Tech). Víťaza veľmi vyrovnaného šprintu musel rozlúsknuť fotofiniš. Ten rozhodol v prospech Olava Kooija (Visma l Lease a Bike). Druhý skončil Tim Merlier (Soudal - Quick Step) a obliekol sa do zeleného dresu. Tretí finišoval Sam Welsford (Bora - hansgrohe). Štvrtý skončil Simone Consonni (Lidl - Trek), elitnú päticu uzavrel Milan Fretin (Cofidis).  
Ďalší bezproblémový deň v červenom drese absolvoval Jay Vine (UAE Team Emirates). Vďaka bonifikáciám sa do Top 10 prepracoval Lennert Van Eetvelt (Lotto - Dstny). Olav Kooij si pripísal druhý triumf v sezóne po víťazstve na Clasica de Almeria. Pre Vismu ide o tretie víťazstvo. Šprintéri, ktorí doposiaľ neboli spokojní s predvedenými výkonmi, budú mať zajtra poslednú príležitosť na etapové víťazstvo.
Výsledky etapy
1. KOOIJ Olav Team Visma | Lease a Bike 04:08:38
2. MERLIER Tim Soudal Quick-Step 00:00
3. WELSFORD Sam Bora - hansgrohe 00:00
4. CONSONNI Simone Lidl - Trek 00:00
5. FRETIN Milan Cofidis 00:00
6. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VINE Jay UAE Team Emirates 15:50:09
2. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 00:11
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 00:13
4. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 00:21
5. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:22
6. POOLE Max dsm-firmenich PostNL 00:31
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop