UAE Tour: V poslednej šprintérskej etape Merlier deklasoval konkurenciu a po tretíkrát vyhral

24.2.2024, 12:20 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
6. 24.2. rovinata etapa ciel rovina Abú Zabí > Abú Zabí 138 km Merlier
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 210 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Sobota na UAE Tour priniesla poslednú rovinatú etapu, ktorá mala vyvrcholiť ďalším hromadným dojazdom. Do priebehu predposlednej previerky mohol prehovoriť aj vietor, keďže čast etapy prebiehala mimo zastavaného územia. Sam Bennett (Decathlon AG2R La Mondiale), Phil Bauhaus (Bahrain - Victorious), Fabio Jakobsen (DSM-firmenich PostNL) alebo Pascal Ackermann (Israel Premier Tech) mohli získať prvé víťazstvo v sezóne. 
Vedúca skupina bola oproti predchádzajúcim etapám početnejšia. Pred balíkom sa usadili Jonas RickaertHenri Uhlig (2x Alpecin-Deceuninck), Eddy Finé (Cofidis), Juan Pedro López (Lidl - Trek) a Marco Murgano (Corratec - Vini Fantini). Śesťdesiat kilometrov pred cieľom mali k dispozícii iba päťdesiat sekúnd. Pelotón viedli zástupcovia Jayca, Soudalu, Vismy a Tudoru. 
Do dnešnej etapy už pre chorobu nenastúpil Mark Cavendish (Astana Kazachstan). Jeho najlepším výsledkom na pretekoch bolo sedemnáste miesto zo včerajška. Juan Pedro López strácal v priebežnom poradí iba minútu a dvanásť sekúnd. Do udávania tempa sa zapojil aj jazdec UAE Team Emirates. Domáci tím dnes pracoval pre Juana Sebastiána Molana, ktorý zatiaľ čaká na prvé víťazstvo v sezóne. 
33 kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina 45 sekúnd k dobru. Juan Pedro López dnes získal šesť bonifikačných sekúnd na dvoch rýchlostných prémiách. Na čelo hlavnej skupiny vyslala svojich zástupcov aj Astana. Pri neúčasti Cavendisha mohol v závere šprintovať Gleb Syritsa. V roku 2022 skončil v prvej etape Okolo Slovenska na druhej priečke. López si vystúpil z unikajúcej skupiny. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Zvyšok vedúcej skupiny mal sedemnásť kilometrov pred páskou iba dvadsaťsekundový náskok. Vypadol odtiaľ aj Jonas Rickaert. Zostávajúce trio kapitulovalo dvanásť kilometrov pred cieľom. Vpredu sa začali otáčať aj jazdci Movistaru a Vismy. Do posledného kilometra priviedla balík zostava Jayco AlUla. V záverečnom šprinte sa po tretíkrát radoval Tim Merlier (Soudal - Quick Step).
Druhý po tretíkrát skončil Arvid De Kleijn (Tudor Pro Cycling Team), tretí finišoval Phil Bauhaus (Bahrain - Victorious). Solídnu štvrtú priečku uchmatol Milan Fretin (Cofidis) a elitnú päticu uzavrel Gleb Syritsa (Astana Kazachstan). V celkovom poradí sa nič nezmenilo. Červený dres bez problémov udržal Jay Vine (UAE Team Emirates). Vrchári budú v permanencii v záverečnej etape, kedy je na programe horský dojazd na Jebel Hafeet.   
Výsledky etapy
1. MERLIER Tim Soudal Quick-Step 03:02:14
2. DE KLEIJN Arvid Tudor Pro Team 00:00
3. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
4. FRETIN Milan Cofidis 00:00
5. SYRICA Gleb Astana Qazaqstan 00:00
6. GROENEWEGEN Dylan Team Jayco - AlUla 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VINE Jay UAE Team Emirates 18:52:23
2. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 00:11
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 00:13
4. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 00:21
5. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:22
6. POOLE Max dsm-firmenich PostNL 00:31
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop