Švajčiarsko: V atraktívnom závere Hirschiho útok, ale víťazom Nys po šprinte klasikárov

3. 11.6. zvlnena etapa ciel rovina Steinmaur > Rüschlikon 162 km Nys
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
mapa etapy, 1970 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Tretia etapa Okolo Švajčiarska mala veľmi atraktívny záver. V posledných 30 kilometroch boli až tri horské prémie, posledná z nich - Albipass (2km, 5,9%) vrcholila len desať kilometrov pred páskou. Na zvlnenom teréne boli favoriti podobní ako včera, teda odolní šprintéri ako Bryan Coquard (Cofidis), Micheal Matthews (Jayco) či De Lie (Lotto), ktorý bol v predošlej etape veľmi blízko, ale mal smolu s vykopnutým pedálom a iste chcel dnes ukazáť, že na to má. Prekvapiť ich mohli útokom klasikári typu Pidcocka (Ineos) alebo Bettiola (EF).
Do denného úniku sa dostali 4 Švajčiari - Johan Jacobs z Movistaru, Fabian Lienhard z Groupamy, Christoph Janssen a Jenni Luca za reprezentáciu a spoločnosť im robil aj Roberto González jazdiaci z Panamy za Corratec. Vypracovali si maximálne štyri minúty náskoku, všetko kontrolovali Lotto, EF, Alpecin a Jayco. Najdlhšie vydržal vpredu Jacobs, ale aj on bol chytený asi dvadsať kilometrov pred cieľovým Rüschlikonom.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Akcia sa začala na poslednom hodnotenom kopci Albipass (2km, 5,9%) útokom Brandona Rivieru z Ineosu, reagoval na neho Valentin Paret-Peintre (Decathlon), nikam ich nepustilo EF. Išlo sa obrovské tempo, pretekári blížili k cieľu výrazne skôr ako sa predpokladalo. Necelé tri kilometre ostávali, keď sa zo sedla dvihol Marc Hirschi z UAE. Podarilo sa mu získať malý náskok, vyzeralo to celkom sľubne. Svojím útokom okresal hlavnú skupinu na menej než 50 jazdcov. Stíhať sa ho snažill Alpecin aj Decathlon.
Hirschi bol nakoniec pohltený špurtujúcou skupinou na poslednom kilometri. Do mierneho kopca v posledných stovkách metrov prvý nastúpil Kelderman (Visma), ale bolo to priskoro. Prehrmel okolo neho Thibau Nys (Lidl) a svojou rýchlosťou mladý cyklokrosár nedal šancu ani Williamsovi (Israel). Tretí skončil Bettiol (EF). Dobré nohy ukázali aj Roger Adria (Bora) na štvrtom a Paul Lapeira (Decathlon) na piatom mieste. Keldermanovi sa ušlo až šieste, v Top 10 aj Adam Yates (UAE), Skjelmose (Lidl) či Carapaz (EF). Dnes to bolo na šprintérov priťažké, po útokoch v závere sa na čele neudržali.
Lampeart (Soudal) v závere vypadol z hlavnej skupiny, a tak stratil najcennejší dres. Do čela celkovej klasifikácie sa vďaka bonifikáciam sa tretie miesto dostal Alberto Bettiol. Druhý ostáva Hayter (Ineos), na tretie miesto vyskočil po dnešnom šprinte Kelderman. 
Hlavné pole sa na záverečnom brdku riadne natrhalo, rozhodcovia tam pripisovali jednotlivým skupinám sekundičky straty. Yates a Kelderman získali vďaka dobrému šprintu tri sekundy k dobru na skupinu so Skjelmosem, Carapazom a Bernalom (Ineos). Po sedem sekúnd stratili Almeida (UAE), Uijtdebroeks (Visma) či Higuita (Bora). 16 s dostali Lenny Martinez (Gropuma) a Georg Bennett (Israel). Trochu viac zaostali Felix Gall z Decathlonu (25 s) a Einer Rubio (Movistar) - 33 s. Všetko sú to však len kozmentické zmeny, ktoré pripravili štartovaciu čiaru pre hory, ktoré sú na programe už zajtra.
Brániť vedenie v GC bude teda zajtra Bettiol, bude to mať v horskom teréne tažké so 6-sekundovým náskom na Keldermana a spol. Dres lídra bodovačky ostal Lampaertovi s totožnými 12 bodmi mu dýchajú na krk Coquard aj dnešný víťaz. Do vedenia vrchárskej súťaže sa dostal Jenni Luca a najlepším mladíkom ostáva Fin Fisher-Black (UAE).
Výsledky etapy
1. NYS Thibau Lidl - Trek 03:27:31
2. WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech 00:00
3. BETTIOL Alberto EF Education - EasyPost 00:00
4. ADRIà Roger Bora - hansgrohe 00:00
5. LAPEIRA Paul Decathlon Ag2r La Mondiale 00:00
6. KELDERMAN Wilco Visma | Lease a Bike 00:00
7. YATES Adam UAE Team Emirates 00:00
8. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 00:03
9. TULETT Ben Visma | Lease a Bike 00:03
10. CARAPAZ Richard EF Education - EasyPost 00:03
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BETTIOL Alberto EF Education - EasyPost 07:39:20
2. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:06
3. KELDERMAN Wilco Visma | Lease a Bike 00:06
4. WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech 00:06
5. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:09
6. FISHER-BLACK Finn UAE Team Emirates 00:09
7. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 00:09
8. YATES Adam UAE Team Emirates 00:10
9. CHRISTEN Jan UAE Team Emirates 00:11
10. ADRIà Roger Bora - hansgrohe 00:13
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop