Švajčiarsko: Maratón horských dojazdov odštartoval ikonický Gothardpass. Vyhral Traeen z úniku, Yates odpáral Skjelmoseho s Bernalom

12.6.2024, 15:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
4. 12.6. rovinata etapa ciel rovina Rüschlikon > Gotthardpas 171 km Traeen
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
mapa etapy, 3550 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Štvrtý deň sa na Okolo Švajčiarska niesol v znamení príchodu do hôr. Maratón piatich ťažkých etáp s dojazdom na vrchole stúpania dnes odštartovala najjednoduchšia z nich. Po totálne rovinatom profile si cyklisti v záverečných 23 kilometroch museli vybehnúť na ikonický Gothardpass.

Bolo to stúpanie bez prudkých úsekov, no s kockami a vo vysokej nadmorskej výške. Nemali sme teda sledovať veľké rozdiely medzi množstvom vrchárov, ktorí sa na štarte predstavili, no dnešok mal potenciál vyselektovať päť až desať pretekárov, ktorí zbojujú o víťazstvo a pódium.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -


Na takomto stúpaní sa vždy zíde kvalitný šprint v prípade príjazdu menšej skupinky na pásku a tak dnes boli favoritmi najmä Richard Carapaz (EF), Isaac Del Toro (UAE) či obhajca titulu Mattias Skjelmose (Lidl), ďalší lídri ako Joao Almeida s Adamom Yatesom (2x UAE), Enric Mas (Movistar), Felix Gall (Decathlon), Lenny Martinez (Groupama-FDJ) či Egan Bernal (Ineos) ich zase určite chceli zaskočiť útokom z väčšej vzdialenosti.
Do úniku sa dnes dostalo na dlhej rovine osem pretekárov aj so šprintérmi ako Bryan Coquard (Cofidis) či Michael Matthews (Jayco), ktorí mali záujem o body z prémií. Okrem nich tu boli aj Lilian Calmejane a Gerben Kuypers (2x Intermarché), Silvan Dillier (Alpecin), Roland Thalmann (Tudor), Jan Sommer (Švajčiarsko) a taktiež vrchár Torstein Traeen (Bahrain Victorious).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Táto zostavička dostala od EF veľký priestor, keďže americká zostava so žltým Bettiolom nemala dôvod stíhať kohokoľvek vpredu, ak teda nechcela atakovať víťazstvo s Carapazom. Na dlhých rovinách si tak ľudia vpredu vypracovali veľký náskok a na Gothardpass nabehli s náskokom šiestich minút. Okamžite odspodu sa to začalo triediť.
Torstein Traeen začal ukzaovať svoje kvality a čoskoro sa osamostatnil na čele. Najdlhšie sa s ním držal Roland Thalmann, no Rakúšan už má evidentne najlepšie roky za sebou a Nór sa mu rýchlo stratil z dohľadu. Bahrain Victorious tak mal veľkú šancu na víťazstvo, teda za predpokladu že sa nezačne divoko pretekať vzadu. Na ich smolu sa však presne to stalo.
Decathlon bol pri chuti a osem kilometrov pred páskou, pri nájazde na finálnu ťažkú tretinu kopca, zaútočil Felix Gall. To ešte neutralizovali Rivera (Ineos) so Skjelmosem, no následne kontroval Valentin Paret-Peintre a ten sa už dokázal favoritom vzdialiť. Na to však odpovedalo UAE Emirates ukážkou totálnej sily. Del Toro rozbil balík a pripravil zdrvujúci útok pre Adama Yatesa.
Brita sa nikto nechytil, no stíhali ho Skjelmose, Almeida a Bernal. Na legendárnej kockovej cestičke cez horský priesmyk sa Torstein Traeen začal zastavovať, no jeho náskok bol masívny a napokon sa Nórovi podarilo heroicky udržať o 21 sekúnd pred Adamom Yatesom. Výborné víťazstvo pre predsezónnu posilu Bahrainu z celodenného úniku.
V celkovom poradí napokon vznikli pomerne veľké rozdiely. Skjelmose s Almeidom sa zbavili pred cieľom Bernala a v tomto poradí aj uzavreli dnešnú Top 5. S minútou straty na Yatesa prišla skupinka s Uijtebroecksom, Martinez či Pidcock (Ineos) stratili ešte o ďalších tridsať sekúnd viac.
Do žltého dresu ide s pekným náskokom Adam Yates. Najväčší favorit pretekov tak jasne potvrdil rolu favorita. V horskom drese bude po dnešku víťazný Torstein Traeen, v bielom drese zas Mattias Skjelmose
Výsledky etapy
1. TRAEEN Torstein Bahrain Victorious 04:10:21
2. YATES Adam UAE Team Emirates 00:23
3. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 00:48
4. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:48
5. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 01:00
6. ONLEY Oscar dsm-firmenich PostNL 01:27
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam UAE Team Emirates 11:50:08
2. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 00:26
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:30
4. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:49
5. KELDERMAN Wilco Visma | Lease a Bike 01:15
6. MAS Enric Movistar Team 01:17
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop