Švajčiarsko: etapa v kantóne Ticino s ďalším horským dojazdom, A. Yates s Almeidom dominovali

13.6.2024, 15:30 | Preteky vo svete | Jozef Klačan
Švajčiarsko: etapa v kantóne Ticino s ďalším horským dojazdom, A. Yates s Almeidom dominovali
Adam Yates (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling)

5. 13.6. rovinata etapa ciel rovina Ambri > Cari 149 km A. Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
mapa etapy, 3200 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Štvrtková etapa sa celá odohrávala v kantóne Ticino. Na prvých tridsiatich kilometroch boli pripravené dva kopce na rozohriatie - Atlanca (5,2 km, 8,4%) a prvý prejazd cieľovým Cari (7,7 km, 9,8%). Nasledovala kľudnejšia pasáž, slučka smerom na Bellinzonu. No a potom už finále etapy - zlatý kilometer a rýchlostná prémia s možnosťou zisku bonifikácií nasledovaná náročným cieľovým stúpaním z južnej strany do Cari (10,2 km, 8,0%). V cieli by malo byť definitívne jasné, kto okrem trojice Adam Yates (Jayco), Mattias Skjelmose (Lidl) Joao Almeida (UAE) sa uchádza o celkové víťazstvo.
V dennom úniku sa ocitla pätica Alexey Lutsenko (Astana), Nans Peters (Decathlon-Ag2r), Einar Rubio (Movistar), Johannes Staune-Mittet (Visma) a Stephen Williams (Israel). Šesťdesiat kilometrov pred páskou bol ich náskok 1'30", čo nedávalo veľkú šancu na úspech.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
V peknom počasí na čele balíka jazdci UAE, s prehľadom udržiavali odstup na prijateľných hodnotách. Najvyššie postaveným jazdcom v celkovom poradí z úniku je Einar Rubio, ktorý stráca na Adama Yatesa 2'23".
Pred bonusovými šprintami balík zrýchlil a znížil odstup na minútu. Prvý šprint ukoristil Nór Staune-Mittet, druhý Španiel Rubio. Z vedúcej skupiny vypadol Williams. Poslednú rýchlostnú prémiu vyhral Staune-Mittet pred Petersom  a Rubiom. Pod cieľové stúpanie prišiel únik s náskokom 50' na pelotón.
Jedenásť kilometrov pred páskou bol únik zlikvidovaný, zaslúžil sa o to najmä Ineos. Pracovalo aj UAE a začalo sa odpadať. Zatiaľ ale bez útokov. To zmenila sedem kilometrov pred cieľom dvojica Matthew Riccitello (Israel) a David de la Cruz (Q36.5). Jednalo sa ale iba o krátku epizódu.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Šesť kilometrov pred cieľom začal pracovať Joao Almeida (UAE) a razom zredukoval skupinu na zhruba 15 jazdcov. Tempo nevydržali Wilco Kelderman, Cyan Uijtdebroeks (2x Visma) ani Skjelmose.
Na méte troch kilometrov vpredu ostali s Almeidom už iba jeho kolega Yates, Enric Mas (Movistar), Egan Bernal (Ineos) a Riccitello. Tisícpäťsto metrov pred páskou zaútočil Adam Yates, chvíľu sa ho držali Bernal s Masom, nakoniec ale strojovému tempu podľahli a Yates si prišiel pre svoje dvadsiate šieste profesionálne víťazstvo. Druhý nakoniec po skvelom výkone Almeida, tretí Bernal. Výborný výkon podal aj štvrtý Riccitello. Enric Mas nakoniec skončill piaty.
V žltom bude pokračovať Yates, vrchársky namiesto neho oblečie Lutsenko, červený bodovací patrí tiež Yatesovi, oblečie si ho Brian Coquard (Cofidis) a biely pre najlepšieho mladého jazdca ozdobí Riccitella.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Adama Yatesa (víťaz)
"Joao je tu v super forme, išiel šialené tempo a ja som ho iba nasledoval. Celý tým je veľmi motivovaný do zvyšku týždňa. Sme dvaja na čele poradia a pôjdeme ako spolulídri, ak bude Joao v lepšej forme ako ja, môže vyhrať."
Výsledky etapy
1. YATES Adam UAE Team Emirates 03:54:37
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:05
3. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:16
4. RICCITELLO Matthew Israel - Premier Tech 00:18
5. MAS Enric Movistar Team 00:22
6. ONLEY Oscar dsm-firmenich PostNL 00:54
7. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:54
8. HIGUITA Sergio Bora - hansgrohe 01:03
9. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 01:13
10. UIJTDEBROEKS Cian Visma | Lease a Bike 01:20
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam UAE Team Emirates 15:44:35
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:35
3. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 01:11
4. MAS Enric Movistar Team 01:49
5. RICCITELLO Matthew Israel - Premier Tech 01:53
6. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 02:17
7. ONLEY Oscar dsm-firmenich PostNL 02:21
8. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 02:46
9. UIJTDEBROEKS Cian Visma | Lease a Bike 02:51
10. HIGUITA Sergio Bora - hansgrohe 03:01
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop