Švajčiarsko: krátka a výživná etapa priniesla ďalšie double UAE

15.6.2024, 15:30 | Preteky vo svete | Jozef Klačan
7. 15.6. rovinata etapa ciel rovina Villars-sur-Ollon 118 km cieľ: A. Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
mapa etapy, 3020 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Predposledná etapa bola krátka, ale náročná. Na cyklistov čakali dva okruhy s celkovou dĺžkou 120 kilometrov a prevýšením viac ako 3 000 metrov. Očakávali sa veľmi rýchle preteky, ako to často býva v prípade krátkych horských etáp. Vďaka Col de la Croix (3,8 km, 8,8%) a stúpaniu na Villars-sur-Ollon (7,9 km, 7,7%), ktoré sa obidve išli dvakrát sa jazdci mohli cítiť ako na horskej dráhe. Posledná príležitosť nasporiť nejaký čas pred záverečnou časovkou.
Útočiť sa začalo hneď od štartu a veľmi rýchlo. Po prvej horskej prémii sa únik stabilizoval. Jeho súčasťou boli Sylvain Moniquet a Maxim Van Gils (2x Lotto), Harold Martin Lopez (Astana), Finlay Pickering
(Bahrain Victorious)
, Valentin Paret-Peintre (Decathlon Ag2r), Einer Rubio (Movistar), Johannes Staune-Mittet (Visma) a Jan Christen (UAE). Prvú vrchársku prémiu Col de la Croix vyhral Moniquet pred Van Gilsom a Lopezom.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Po páde odstúpil Ion Izagirre (Cofidis). Na začiatku druhého výstupu na Col de la Croix sa na čelo pelotónu vytiahol tím Ineos. Zvýšené tempo nevydržali Lenny Martinez (Groupama-FDJ) a Cyan Uijtdebroeks (Visma) a spolu s Markom Cavendishom (Astana) začali vytvárať grupetto.
Vrchársku prémiu Villars-sur-Ollon ukoristil bez boja Van Gils pred Pickeringom, Rubiom, Staune-Mittetom a Moniquetom. Po prémii únik pokračoval s malým náskokom v stúpaní na Col de la Croix.
Z úniku zaútočil Staune-Mittet a vypracoval si zhruba dvadsať sekundový náskok. V pelotóne sa zvýšilo tempo a odpadol Sam Oomen (Lidl-Trek), ku ktorému sa stiahol jeho tímový kolega Patrick Konrad. Nevydržal ani Alexej Lutsenko (Astana). Únik sa stal minulosťou, vpredu ostal iba osamotený Staune-Mittet.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Ten bol prvý aj na vrchárskej prémii Col de la Croix, ďalšie body brali už z pelotónu Brandon Rivera, Egan Bernal, Tom Pidcock (všetci Ineos) a Joao Almeida (UAE). Začalo dlhé klesanie k šprintérskej prémii. Zjazd v balíku režíroval Pidcock.
38 kilometrov pred cieľom starostlivosť o tempo prevzali jazdci UAE. Adam Yates (UAE) tu stále ešte mal minimálne troch kolegov. Do balíka sa postupne zozadu vracali aj ďalší pretekári. Staune-Mittet prešiel ako prvý šprintérskou prémiou, v balíku sa nešprintovalo. Ďalšie poradie Marc Hirschi (UAE) a Ethan Hayter (Ineos).
Pod cieľovým stúpaním mal Staune-Mittet náskok 51 sekúnd. Nasledoval zlatý kilometer a neďaleko za ním vrchárska prémia. Prémie ešte prešiel ako prvý Staune-Mittet, štyri kolometre pred cieľom bol ale pohltený. Zaútočil Felix Gall (Decathlon Ag2r) a vypracoval si drobný náskok. Potom sa zodvihol Joao Almeida (UAE), ktorého sa udržali Matthew Riccitello (Israel), Wilco Kelderman (Visma) a priebežný líder Adam Yates (UAE). Gall bol dobehnutý, akceleroval Yates, nasledovaný iba Almeidom a z odstupu Riccitellom.
Po dávaní si prednosti v cieli nakoniec prvý Yates pred Almeidom. Tretí s odstupom 14 sekúnd Riccitello, potom Kelderman, Skjelmose (Lidl), Bernal, Onley (DSM - Firmenich) a Pidcock.
Jasne sa ukázalo, kto je tu najsilnejší. Bude zaujímavé sledovať, či si to dvojica UAE rozdá na férovku v nedelňajšej časovke.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie A. Yates (víťaz)
"Almeida mi dnes veľmi pomohol. Je to skvelý chlapík a som rád, že mi prenechal víťazstvo. Dnes výborne pracoval celý tím, som veľmi spokojný. Cítim sa veľmi dobre a dúfam, že zajtra zvíťazím v časovke."
Výsledky etapy
1. YATES Adam UAE Team Emirates 03:05:41
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:00
3. RICCITELLO Matthew Israel - Premier Tech 00:14
4. KELDERMAN Wilco Visma | Lease a Bike 00:16
5. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 00:16
6. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:16
7. ONLEY Oscar dsm-firmenich PostNL 00:16
8. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:16
9. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 00:32
10. MAS Enric Movistar Team 00:35
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam UAE Team Emirates 19:45:17
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:31
3. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 01:51
4. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 02:50
5. RICCITELLO Matthew Israel - Premier Tech 03:02
6. MAS Enric Movistar Team 03:23
7. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 03:54
8. ONLEY Oscar dsm-firmenich PostNL 04:03
9. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 04:41
10. KELDERMAN Wilco Visma | Lease a Bike 04:59
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop