Okolo Švajčiarska: V skrátenej horskej etape dominovali jazdci UAE, Almeida s triumfom, Yates naďalej žltý

14.6.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
6. 14.6. rovinata etapa ciel rovina Locarno > Blatten-Belalp 41 km A. Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
pôvodný profil etapy, 3570 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Dnes bola na Okolo Švajčiarska na programe krátka, ale náročná previerka. Organizátori skrátili etapu z pôvodných 151 kilometrov na 41 pre snehové prehánky. Pretekári tak začínali na konci zjazdu z Nuferenpassu. V žltom drese nastúpil na štart Adam Yates (UAE Team Emirates). 35 sekúnd strácal kolega Joao Almeida, priebežne tretí bol so stratou minúty a jedenástich sekúnd Egan Bernal (Ineos Grenadiers). 
Malý náskok si v daždi vytvorili Stefan Bissegger (EF Education-EasyPost), Andreas Foldager (Jayco AlUla) a Frank Van den Broek (DSM - firmenich PostNL). Vybrali sa za nimi Ayco Bastiaens (Soudal - Quick Step), Cees Bol (Astana Kazachstan) a Raúl García Pierna (Arkéa - B&B Hotels), ale balík ich dostihol. Vedúce trio si vytvorilo minútový náskok. 
Na prvej rýchlostnej prémii bol úspešný Bissegger. Pelotón viedli jazdci UAE Team Emirates. Únik začal stúpať na Blatten (5,8 km; 8,8 %). Na čele atakoval Bissegger, v balíku prevzali tempo ľudia z Ineosu Grenadiers. Vpredu sa už nenachádzal Foldager. Švajčiar ovládol aj druhú šprintérsku prémiu. Následne sa na čele osamostatnil Van den Broek, tohtoročný víťaz Okolo Turecka. 
Spomedzi ľudí v Top 10 sa ako prvý dostal do problémov deviaty Cian Uijtdebroeks (Visma | Lease a Bike). V skupine favoritov zostalo približne dvadsať ľudí. 3500 metrov pred páskou odpadol aj Enric Mas (Movistar Team) a následne atakoval Adam Yates (UAE Team Emirates). Frank Van den Broek bol dostihnutý. Za lídrom sa vydali Egan Bernal (Ineos Grenadiers) a Mattias Skjelmose (Lidl - Trek). 
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Zlou správou pre dvojicu prenasledovateľov bola prítomnosť Joaa Almeidu (UAE Team Emirates). Pätnásť sekúnd za nimi strácali Felix Gall (Decathlon AG2R La Mondiale), Oscar Onley (DSM - firmenich PostNL), Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers) a najlepší mladý jazdec Matthew Riccitello (Israel Premier Tech). Egan Bernal mal evidentne dobré nohy a zo skupiny prenasledovateľov atakoval, ale po chvíli sa vrátil späť.  
Následne atakoval Joao Almeida a osemsto metrov pred páskou sa pripojil k Yatesovi. Tretí muž vlaňajšieho Gira sa tesne pred cieľom osamostatnil a prišiel si po premiérový triumf v sezóne. Spokojný mohol byť aj druhý Adam Yates, ktorý stratil štyri sekundy udržal žltý dres. Tretí skončil Mattias Skjelmose s deväťsekundovým mankom. Pätnásť sekúnd nakúpil Egan Bernal a udržal priebežné tretie miesto. 
Piaty skončil Lenny Martinez (Groupama - FDJ), ktorý spočiatku jazdil až za treťou skupinou, ale dokázal si správne rozložiť sily a napokon stratil 35 sekúnd. Adam Yates má po dnešnom dni 27 sekúnd k dobru na víťaza etapy. Naďalej vedie bodovačku aj horskú súťaž. Obaja lídri UAE Team Emirates, ktorý vedie tímovú klasifikáciu, tak môžu byť spokojní so svojou výkonnosťou pred Tour de France, kde bude lídrom Tadej Pogačar, ale obaja môžu skončiť minimálne v Top 5.
Na štvrtú priečku sa posunul Mattias Skjelmose, ktorý sa zároveň vrátil do bieleho dresu. Polepšili si aj Thomas Pidcock Felix Gall. Vlaňajší víťaz Strade Bianche v cieli stratil štyridsať sekúnd a poskočil na siedmu priečku. Víťaz horskej súťaže na vlaňajšej Starej dáme nakúpil 54 sekúnd a posunul sa na deviate miesto. Do Top 10 sa prepracoval víťaz etapy na Gire Pelayo Sánchez (Movistar Team), ktorý dnes stratil 54 sekúnd. Zajtra je na programe ďalšia horská etapa. 
Výsledky etapy
1. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:55:13
2. YATES Adam UAE Team Emirates 00:04
3. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 00:09
4. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:15
5. MARTINEZ Lenny Groupama - FDJ 00:35
6. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:40
7. MAS Enric Movistar Team 00:47
8. RICCITELLO Matthew Israel - Premier Tech 00:47
9. SANCHEZ Pelayo Movistar Team 00:54
10. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 00:54
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam UAE Team Emirates 16:39:46
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:27
3. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 01:28
4. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 02:24
5. MAS Enric Movistar Team 02:38
6. RICCITELLO Matthew Israel - Premier Tech 02:42
7. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 03:28
8. ONLEY Oscar dsm-firmenich PostNL 03:37
9. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 04:01
10. SANCHEZ Pelayo Movistar Team 04:28
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop