Okolo Švajčiarska skončilo časovkou do vrchu, opäť dominovali jazdci UAE, Yates celkovým víťazom, na pódiu aj Skjelmose

16.6.2024, 15:15 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Okolo Švajčiarska skončilo časovkou do vrchu, opäť dominovali jazdci UAE, Yates celkovým víťazom, na pódiu aj Skjelmose
Konečné pódium (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling)

8. 16.6. rovinata etapa ciel rovina Aigle > Villars-sur-Ollon 16 km Almeida
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
mapa etapy, 880 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
87. ročník Okolo Švajčiarska ukončila kopcovitá časovka jednotlivcov. Medzi štvrtým miestom, ktoré okupoval priebežný líder súťaže o biely dres a obhajca titulu Mattias Skjelmose (Lidl - Trek) a šiestou priečkou, ktorú držal Enric Mas (Movistar Team), bolo iba 33 sekúnd. O motiváciu mal postarané aj ôsmy Oscar Onley (DSM - firmenich PostNL). Brit strácal iba deväť sekúnd na siedmeho Toma Pidcocka (Ineos Grenadiers). 
Priebeh časovky sa niesol v smútočnej atmosfére, keďže pred rokom podľahol ťažkým zraneniam po páde Gino Mäder. Pred štartom najlepšej šesťdesiatky jazdcov bol na prvej priečke Felix Engelhardt (Jayco AlUla). Majster Európy v pretekoch do 23 rokov z roku 2022 zvládol pätnásť kilometrov za 36 minút a sekundu. 21 sekúnd stratil Simone Velasco (Astana Kazachstan), priebežne tretí bol Søren Kragh Andersen (Alpecin - Deceuninck). Dán strávil na trati o štyri sekundy viac.
Mimochodom, včera sa v obci Tajná uskutočnili majstovstvá Slovenska v ITT do 23 rokov, ktoré ovládol Matthias Schwarzbacher (ATT Investments). Na pódium sa postavili aj Martin Jurík (Adria Mobil) a Dominik Dunár (Dukla Banská Bystrica). Engelhardta na prvom mieste vystriedal Stephen Williams (Israel Premier Tech). Víťaz Tour Down Under vylepšil Nemcov čas o štyri sekundy. 
Na prvé miesto však útočil Damiano Caruso (Bahrain - Victorious), ktorý stanovil najlepší čas na druhom medzičase o takmer štyridsať sekúnd. Druhý muž Gira z roku 2021 prišiel do cieľa v čase 35:16 a mohol sa posadiť do kresla pre vedúceho jazdca. Oproti Williamsovi bol o štyridsať sekúnd rýchlejší. Na štart sa začali chystať cyklisti z Top 20. Prvým z nich bol Finlay Pickering (Bahrain - Victorious). 
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Britský mladík je súčasťou ázijského zoskupenia prvý rok a Okolo Švajčiarska sú pre neho prvé preteky v kariére, ktoré patria do kalendáru World Tour. Na prvý medzičas prišiel Pickering so stratou 45 sekúnd. Lepšie si počínal za ním štartujúci Harold Martín López (Astana Kazachstan Team), ktorý strácal o deväť sekúnd menej. Kvalitný výkon podal Raúl García Pierna (Arkéa - B&B Hotels). Španiel v cieli stratil 23 sekúnd. 
Na prvú priečku útočil Lenny Martinez (Groupama - FDJ). Držiteľ červeného dresu na poslednej Vuelte na druhom medzičase vylepšil čas Carusa o 33 sekúnd. Medzitým prišiel do cieľa Kevin Vanquelin (Arkéa - B&B Hotels) a na vedúceho Taliana stratil iba trinásť sekúnd. Zo štartovej rampy sa spustil prvý člen elitnej desiatky Wilco Kelderman (Visma | Lease a Bike).     
Spomedzi členov druhej desiatky najlepšie zvládol rovinatú prvú tretinu ITT David De la Cruz (Q36.5 Pro Cycling Team), ktorý strácal 24 sekúnd. Lenny Martinez svoj náskok ešte dokázal navýšiť, na Carusa získal 57 sekúnd a šiel do vedenia. Tohtoročný víťaz piatich klasík zároveň ako prvý prišiel do cieľa za menej, ako 35 minút. Odštartoval aj líder pretekov Adam Yates (UAE Team Emirates). 
Medzi členmi Top 10 mohol byť po prvom medzičase spokojný Tom Pidcock (Ineos Grenadiers), ktorý strácal 26 sekúnd. Naopak, Enric Mas (Movistar) nabral manko 41 sekúnd. David De la Cruz pokračoval vo výbornom výkone a stanovil najlepší druhý medzičas, ale iba so sekundovým náskokom na Martineza. Výborne odštartoval aj Egan Bernal (Ineos). Po prvom medzičase strácal 22 sekúnd. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Viacerí jazdci sa pred stúpaním rozhodli zmeniť bicykel. Urobili tak Tom Pidcock aj Mattias SkjelmoseJoao Almeida (UAE Team Emirates) po prvom medzičase stiahol šesť sekúnd na lídra pretekov. Pred etapou strácal 31 sekúnd. David De la Cruz (Q36.5 Pro Cycling Team) napokon neudržal nastolené tempo a s polminútovou stratou sa v cieli zaradil na druhé miesto. 
Adam Yates sa taktiež rozhodol presedlať na iný bicykel. Tom Pidcock pokračoval vo výbornom výkone a na druhom medzičase bol o sedemnásť sekúnd rýchlejší, ako Martinez. Lenže Matthew Riccitello (Israel Premier Tech) bol ešte rýchlejší o deväť sekúnd. Wilco Kelderman (Visma | Lease a Bike) ako prvý člen Top 10 prišiel do cieľa. Na vedúceho jazdca Groupamy stratil 45 sekúnd. 
Keďže Felix Gall (Decathlon AG2R La Mondiale) zaznamenal v cieli o 21 sekúnd horší čas, Wilco Kelderman sa posunul na deviatu priečku. Oscar Onley (DSM - firmenich PostNL) v cieli stratil päťdesiat sekúnd a udržal ôsme miesto. Majiteľovi nového najlepšieho druhého medzičasu sa stal Mattias Skjelmose. Líder súťaže mladých jazdcov vylepšil čas Riccitella o osem sekúnd. 
Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) nebol v záverečnej časti ITT tak rýchly, ako Martinez, ale zostali mu k dobru štyri sekundy a šiel do vedenia. Zároveň sa posunul na šieste miesto, keďže Enric Mas (Movistar) v cieli stratil 56 sekúnd. Matthew Riccitello udržal nastolené tempo až do cieľa, čas Pidcocka vylepšil o trinásť sekúnd a mohol čakať na príchod konkurencie. 
Mattias Skjelmose si však nenechal vziať biely dres. V porovnaní s Američanom bol rýchlejší o sedemnásť sekúnd a mal minimálne istotu štvrtej priečky. Napokon sa posunul na pódium, keďže Egan Bernal bol pomalší o minútu a osem sekúnd. Hneď po ňom prišiel do cieľa Joao Almeida, Dánovi naložil dvadsať sekúnd a mohol čakať na príchod kolegu a zároveň rivala v boji o celkové víťazstvo. 
Adam Yates Portugalčana nepokoril, ale so stratou ôsmich sekúnd si s prehľadom udržal žltý dres. Joao Almeida tak odchádza zo Švajčiarska s dvoma triumfami a druhou priečkou v GC. Výborný výkon katapultoval vlaňajšieho víťaza Mattiasa Skjelmoseho na tretiu priečku. Zástupcovia tímu UAE Emirates môžu byť spokojní s formou domestikov pre Pogačara pred vrcholom sezóny. 
Napriek tomu, že v časovke prišiel o pódium, potvrdil Egan Bernal konzistetne vysokú výkonnosť, ktorou disponuje pred Tour de France. Spokojný môže byť aj Matthew Riccitello. Pre mladíka zo Spojených štátoch Amerických ide o najcennejší výsledok, ktorý v kariére dosiahol na pretekoch World Tour. Víťaz pretekov ovládol bodovačku aj horskú súťaž. Najlepším zoskupením sa stalo UAE Team Emirates.  
Výsledky etapy
1. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:33:23
2. YATES Adam UAE Team Emirates 00:09
3. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 00:21
4. RICCITELLO Matthew Israel - Premier Tech 00:38
5. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:51
6. MARTINEZ Lenny Groupama - FDJ 00:56
7. SANCHEZ Pelayo Movistar Team 01:22
8. DE LA CRUZ David Q36.5 Pro Team 01:26
9. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 01:30
10. KELDERMAN Wilco Visma | Lease a Bike 01:41
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. YATES Adam UAE Team Emirates 20:18:49
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:22
3. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 03:02
4. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 03:12
5. RICCITELLO Matthew Israel - Premier Tech 03:31
6. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 04:36
7. MAS Enric Movistar Team 05:01
8. ONLEY Oscar dsm-firmenich PostNL 05:40
9. KELDERMAN Wilco Visma | Lease a Bike 06:31
10. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 06:35
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop