2. 8.3. rovinata etapa ciel rovina Camaiore > Follonica 167 km Kittel
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 2
profil etapy, 706 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Na pelotón čakal najľahší deň na podujatí, len s jedinou horskou prémiou to bola previerka pre najrýchlejších jazdcov. Hlavnými favoritmi na zisk etapového triumfu boli Kittel, Gaviria a Ewan, najväčšou motiváciou disponoval nemecký cyklista, ktorý v tomto roku ešte nezvíťazil. Na Tirrene predvádza dobré šprinty aj Peter Sagan, už na začiatku sezóny na TDU ukázal, že rýchlosť mu v nohách stále zostáva.
 
Hneď na začiatku etapy stálo menšie stúpanie, čo využili Alexander Foliforov (Gazprom), Guy Sagiv (Israel Cycling Academy), Nicola Bagioli (Nippo-Vini Fantini) a Jacopo Mosca (Wilier-Selle Italia), aby vytvorili hlavný únik dňa. Nicola Bagioli sa zdržal na čele pretekov len hodinku, ale splnil svoju hlavnú úlohu, lebo sa mu podarilo ukoristiť horskú prémiu a získať vrchársky dres.  
 
Pretekalo sa v príjemných podmienkach, teplota sa vyšplhala na pätnásť stupňov. V brejku bol najznámejšou postavou Foliforov, ktorý senzačne vyhral horskú časovku na Gire v roku 2016. Na aktívnu jazdu stavil Israel Cycling Academy, izraelský celok sa predstaví prvýkrát na talianskej GT a v tejto sezóne chce byť viditeľný v pelotóne. A únik sa nemohol obísť bez domáceho zástupcu, Jacopo Mosca vyhral v minulom celkový titul na Tour of Hainan.
 
 
tirreno 18 ilustrak etapa 2
Ilustračný záber počas etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Úvodnú hodinu ťahal hlavnú skupinu len tím BMC. Americká zostava ovládla tretíkrát v rade tímovú časovku a po minulom roku sa opäť obliekol do azúrového dresu Damiano Caruso. Potom začal kontrolovať únik aj Quick-Step Floors. V polovici etapy sa ustálil rozdiel medzi skupinami na sedem minút. Pelotón išiel pokojne, pred sebou mal jednoduchý terén a ešte dostatok času, aby chytil vedúcu trojicu. Peter Sagan sa nachádzal v prostriedku balíka a zbytočne sa neukazoval. 
 
Potom už prebrali plnú zodpovednosť za vývoj etapy šprintérske zoskupenia, Quick-Step Floors a Mitchelton - Scott poslali na čelo balíka dobrých tempárov, ktorí znížili náskok vedúcej skupiny o dve minúty. Tempo sa zvýšilo, ale nebolo to nič dramatické, cieľové mesto bolo ešte ďaleko. Dobrými mravmi sa riadil aj tím Kaťuša - Alpecin a takisto prispel ku kontrole utečencov. Pelotón tak ťahali kolegovia troch hlavných favoritov na zisk etapového triumfu.
 
Keď sa dostali pretekári do cieľovej destinácie, na únik čakala druhá šprintérska prémia, ktorú si podmanil Jacopo Mosca. A keďže taliansky jazdec bol úspešný aj predtým, dnes si polepšil o šesť bonusových sekúnd. Cyklisti si vyskúšali prvý prechod cez cieľovú pásku a v okolí mesta Follonica mali absolvovať tri okruhy. Vedúca trojica sa nevzdávala ani pod minimálnym náskokom pred balíkom, ale po namáhavom výkone kapitulovala dvanásť kilometrov pred cieľom.
 
 
video v clanku ikonka ciernaHromadný pád pred cieľom
 
 
V pelotóne sa začali tlačiť dopredu jednotlivé tímové formácie, ani jedna zostava nechcela nič podceniť v záverečnom okruhu. Nervózne momenty sa pretavili do pádu sedem kilometrov pred cieľom, po ktorom sa balík rozdelil. Kolízia sa nedotkla hlavných favoritov na etapový triumf, vpredu zostal aj Peter Sagan, ale viacerým šprintérom mohli chýbať vo finále kľúčoví pomocníci.
 
To neplatilo o Marcelovi Kittelovi, ktorý dostal na posledných stovkách metrov perfektnú podporu, aby mohol vybojovať prvý triumf v ročníku. Hneď potom finišoval Peter Sagan, tretí skončil Giacomo Nizzolo.
 
Kaťuša - Alpecin zvládol vynikajúco rozhodujúce momenty. Marcela Kittela natlačil do najlepšej pozície a nemeckému jazdcovi už len stačilo predviesť svoju rýchlosť. A tá bola mimoriadna, preto si v cieli vydýchol, že sa konečne presadil po prestupe do svojho nového tímu. 
 
 
kittel 18 tirreno vitazstvo rcsf
Marcel Kittel s triumfom (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Dôležité momenty sa odohrávali aj za zadným kolesom neskoršieho víťaza etapy, pred páskou prebiehal tvrdý súboj o to, kto sa usadí za nemeckým cyklistom. A bol to Peter Sagan, ktorý išiel tvrdošijne za svojím cieľom. Nenechal sa vytlačiť z tejto pozície a aj vďaka tomu obsadil druhé miesto. Vyštartoval v tom momente ako Kittel, ale dnes by sa pred neho nedostal asi nikto. Svetový šampión predviedol hneď v druhej etape svoju šikovnosť a motiváciu ukázať sa na Tirrene v čo najlepšom svetle, preto sa môžeme tešiť, čo nám predvedie v nasledujúcich dňoch.
 
Vo finále sa prezentoval dobrým tímovým výkonom Trek - Segafredo, ktorý správne zareagoval po veľkej kolízii, a Giacomo Nizzolo sa potešil treťou priečkou, čo je pre neho výborný výsledok dosiahnutý v takejto konkurencii. Na šprintovanie dostal chuť aj Kwiatkowski, Gaviria preťal pásku na siedmej pozícii, na konci mu chýbali tímoví kolegovia. A Ewan sa neobjavil ani v Top 10, lebo začal šprintovať príliš skoro. Ako to býva u neho zvykom.
 
Nový lídrom pretekov sa stal Patrick Bevin, ktorý vystriedal na tejto pozícii svojho kolegu Damiana Carusa, ale na vedúcich priečkach zostali štyria jazdci z BMC. Kvôli hromadnému pádu zaznamenali stratu Adam Yates a Primož Roglič.
 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marcela Kittela (víťaz)
"Dlho som čakal na tento triumf. Od začiatku ročníka nám nevyšlo všetko podľa predstáv, ale neprestávali sme tvrdo pracovať a dnes sme boli za to odmenení. Som veľmi šťastný, pretože tím odviedol výbornú prácu, a musím poďakovať všetkým, ktorí mi pomohli. Nepochybne to bude veľký impulz pre celú zostavu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (2. miesto)
"Myslím si, že druhé miesto je dobré, pretože to bola etapa pre klasických šprintérov. Na trati sme mali dobré podmienky. Náš tím pracoval veľmi dobre, v záverečnom kole to bolo nervózne a došlo k pádu, ja som bol našťastie vpredu. Aj v ďalšej etape sa budem snažiť ísť naplno."
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 4:12:24 60
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 10
4. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:00  
5. BEVIN Patrick BMC Racing Team link ikonka 00:00  
6. MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia 00:00  
7. GAVIRIA Fernando link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
8. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
9. GROSU Eduard Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00:00  
10. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BEVIN Patrick BMC Racing Team link ikonka 4:34:43 10
2. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:00  
3. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00  
4. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00  
5. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 00:04  
6. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:09  
7. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:09  
8. PUCCIO Salvatore Team Sky link ikonka 00:09  
9. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:09  
10. CASTROVIEJO Jonathan Team Sky link ikonka 00:09  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Najjednoduchšia etapa na podujatí odštartuje päťkilometrovým stúpaním s priemerom do štyroch percent, ale potom sa bude jazdiť na rovinatom profile až do samého konca. Pelotón sa bude celý čas pohybovať po pobreží, až kým nedorazí do mesta Follonica, kde sú pripravené tri okruhy s dĺžkou 8,3 km. Záverečný okruh nie je veľmi technický, posledná ostrá zákruta striehne tri kilometre pred cieľom, takže najrýchlejší jazdci dostanú potrebný priestor, aby mohli na páske nasadiť totálnu rýchlosť.