4. 10.3. rovinata etapa ciel rovina Foligno > Sarnano 219 km Landa
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 4
profil etapy, 4704 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Kráľovská etapa prebehla na náročnom profile, nebolo to len o ťažkom cieľovom stúpaní. Na Sassotetto mali pretekári doraziť už unavení, preto boli v hre veľké časové rozdiely. Azúrový dres obhajoval tím Sky, Thomas chcel urobiť rozhodujúci krok za celkovým triumfom. Na takýto cieľový kopec sa museli tešiť Landa, Bardet, Yates, Urán alebo López, čo garantovalo adekvátnu lezeckú bitku.    
    
Vo vedúcej skupine sa usadilo šesť jazdcov. Nicola Bagioli (Nippo-Vini Fantini), Jacopo Mosca (Wilier Triestina), Krists Neilands (Israel Cycling Academy), Alexander Vlasov (Gazprom), Mads Pedersen (Trek) a Antoine Duchesne (Groupama-FDJ) si vybudovali 5-minútový náskok. Nicola Bagioli obhajoval vrchárske tričko, vpredu sa opäť ukázali známe celky a dvoch zástupcov dnes vyslali do brejku aj WT zoskupenia.
 
Etapa nezačala dobre pre tím Sunweb. Najskôr spadol Tom Dumoulin, ktorý napokon opustil preteky kvôli bolestiam v hrudníku, a čoskoro ho napodobnil aj Mike Teunissen. Podujatie nedokončil ani Daniel Moreno (EF Education), ktorá si zlomil kľúčnu kosť po páde.
 
Pelotón bol zoradený za tímom Sky, britská zostava presne vedela, čo má na trati robiť. Na zvlnenom teréne sa zoradila v plnej sile na čele balíka a mala pred sebou jasný zámer, aby po etape udržala azúrový dres. Hlavným kandidátom na tento honor bol Thomas, ale britský jazdec po včerajšej etape neznižoval ani šance Chrisa Frooma.
 
Trasa obsahovala niekoľko krátkych stúpaní, ale pred cieľovým kopcom boli len tri z nich ohodnotené ako horská prémia. Na San Ginesio a Gualdo podľa predpokladov pozbieral najviac bodov Nicola Bagioli. Utečenci spolupracovali dobre, tím Sky pôsobil kompaktne, rozdiel medzi skupinami zostával tesne pod piatimi minútami. Zostávalo päťdesiat kilometrov do cieľa. Nicola Bagioli splnil svoju povinnosť aj na tretej horskej prémii. Následne čakali na pelotón ešte dve stúpania, až potom sa začalo štverať na cieľový kopec.
 
Tím Sky ani nepotreboval pomoc od ostatných tímov, práve naopak, začal zrýchľovať. Ostatné zoskupenia sa pozerali výlučne na cieľový kopec, aby tu mali k dispozícii čo najsviežejšiu zostavu. Ale ani britský celok neplytval energiou, takmer celý deň ťahali len Puccio a Castroviejo. Dvadsať kilometrov pred cieľom Adam Yates signalizoval, že chce vyhrať dnešnú etapu, preto poslal svojich kolegov na čelo balíka. Na začiatku cieľového stúpania sa začala ukazovať aj Astana, Peter Sagan si v tom momente vystúpil z tempa a šetril energiu na zajtra. 
 
Z úniku vydržali najdlhšie bojovať Neilands a Vlasov, ktorí boli dolapení sedem kilometrov pred vrcholom. V hlavnom balíku doplatil na nešikovnosť včerajší hrdina Roglič, ktorý zavadil o koleso druhého pretekára, spadol a poškodil svoj bicykel. A výmena trvala veľmi dlho. 
 
Favoriti vyčkávali na záverečné úseky a stojaté vody rozčeril Miguel López z Astany necelých šesť kilometrov pred vrcholom. Potom atakovali Aru, Majka a Hermans, všetci títo chceli vybojovať etapový triumf. Preto tím Sky zostával pokojný, nikto z nich neohrozoval azúrový dres. Potom sa k nim pridal aj Landa a španielsky borec vystriedal vpredu Lópeza, ktorý dostal kŕče. V balíku mal problémy Froome, ktorý nestačil tempu najlepších.    
 
O etapový triumf súperili Landa, Majka, Aru a Bennett, ktorý takisto zaútočil vo finále, ale tisíc metrov pred cieľom sa úplne zmenili podmienky na trati, pretože Thomasa zastavili technické problémy a musel čakať na nový bicykel. Na čele pretekov predviedol najlepší šprint Mikel Landa, ktorý odsunul za seba Rafala Majku a Georga Bennetta. Geraint Thomas stratil štyridsať sekúnd, ostatní favoriti prišli do cieľa s mankom šiestich sekúnd.
 
 
landa 18 tirreno triumf rcsf
Mikel Landa s triumfom (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Kráľovská etapa sa rozbehla len tesne pred cieľom, ale aj tak sme videli vo finále veľkú drámu. Na etapový triumf zatočili tí jazdci, ktorí sa nachádzali ďalej v poradí. Veľkú snahu ukázal najmä Rafal Majka, poľský jazdec pôsobil veľmi dobre na cieľovom kopci, ale mal smolu, že dopredu sa natlačil aj Mikel Landa, ktorý má veľmi dobrý šprint. Španielsky borec vybojoval prvý triumf po prestupe do Movistaru a pomohol si aj v klasifikácii.
 
Celú etapu držal pevne v rukách tím Sky, ale na konci sa mu všetko pokazilo. Froome nestačil na najlepších a Thomas neudržal líderskú pozíciu kvôli mechanickým problémom. Aj keď sa dovtedy zdalo, že azúrový dres mu nikto nezoberie, tieto komplikácie ho zosunuli na piatu priečku.
 
Na čelo poradia sa opäť dostal Damiano Caruso, ktorému dýcha na chrbát Michal Kwiatkowski. Na poľského jazdca organizátori zabudli a najskôr ho neuvádzali v poradí. Až potom sa nachádza Wilco Kelderman a na štvrtú priečku poskočil Mikel Landa. Na piatu pozíciu klesol Geraint Thomas, Rigoberto Urán je šiesty. Okrem Carusa s Landom sú to všetko výborní časovkári, takže posledný deň na pretekoch bude mimoriadne dôležitý. A možno sa niečo udeje aj v zajtrajšej etape. 
 
Peter Sagan stratil vyše osemnásť minút a celý cieľový kopec vyšiel vlastným tempom, aby bol pripravený na zajtrajšiu previerku.  
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mikela Landu (víťaz)
"Na cieľovom kopci som sa rozhodol trošku dlhšie čakať, pretože tím Sky mal početnú prevahu. Bolo to rozumné. Keď zaútočil López, bolo to stále ďaleko pred cieľom, nechal som druhých, aby odviedli prácu a ja som si počkal na finálny útok. Jazdím v novom tíme a mám dobrú formu, preto vám vždy zdvihne sebadôveru, keď začnete nový angažmán takýmto spôsobom."
  
 
Výsledky
1. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 6:22:13 60
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 10
4. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:06  
5. HERMANS Ben Israel Cycling Academy 00:06  
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:06  
7. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:06  
8. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb 00:06  
9. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:06  
10. URÁN Rigoberto link ikonka EF Education First - Drapac link ikonka 00:06  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 17:14:49 10
2. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:01  
3. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb 00:11  
4. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 00:20  
5. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:26  
6. URÁN Rigoberto link ikonka EF Education First - Drapac link ikonka 00:31  
7. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:33  
8. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:34  
9. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:36  
10. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:41  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledných päť kilometrov
 
 

 
Krátke preview etapy:
Kráľovská etapa spĺňa do bodky tento honor. Vyše 200-kilometrová štreka prebehne vo veľkej miere na náročnej trase s mnohými krátkymi kopcami, bez možnosti na odpočinok, takže pretekári dorazia pod cieľové stúpanie vyčerpaní. Nehodnotený kopec Colmurano obsahuje kilometrový úsek s priemerom trinásť percent, na horských prémiách Gualdo a Penna San Giovanni sa objavia takisto pasáže s prevýšením cez desať percent, preto je príchod do lyžiarskeho strediska Sassotetto náročnejší, ako vyzerá na papieri. Cieľové stúpanie (13,2 km; 6,2 %) poskytne vrchárom výbornú príležitosť, ako zasiahnuť do klasifikácie, posledné dve tretiny výstupu sa pohybujú na úrovni ôsmich až desiatich percent a táto náročnosť povolí len dva kilometre pred vrcholom.  Sassotetto je ťažkým cieľovým stúpaním, ktoré dáva priestor na vytvorenie kľúčových rozdielov medzi favoritmi.
 
 
etapa 3 dojazd
záverečné kilometre etapy (© tirrenoadriatico.it)