6. 12.3. zvlnena etapa ciel rovina Numana > Fano 153 km Kittel
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 6
profil etapy, 1845 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Po vyčerpávajúcich etapách, ktoré miešali poradím, sa objavilo jednoduché finále určené pre najrýchlejších jazdcov, ale aby sme uvideli hromadný hromadný špurt balíka, cyklisti museli prekonať nepríjemný zvlnený terén a šprintérske celky ukočírovať utečencov. V takejto etape sa plánoval vytiahnuť Gaviria, dobrú formu chcel ukázať Kittel a na konci náročného dňa s technickým finále dokáže vždy získať dobrý výsledok Peter Sagan.
 
Na štarte panovali príjemné podmienky, ale v priebehu dňa mohlo zafúkať a aj pršať. Vytvorenie úniku nebolo dlhou záležitosťou, na čelo pretekov sa dostali Marcus Burghardt (Bora-hansgrohe), Krists Neilands (Israel Cycling Academy), Jacopo Mosca (Wilier-Selle Italia) a Artem Nych (Gazprom). Pred etapou sa špekulovalo, že na takomto profile môže silný únik zaskočiť pelotón, ale do vedúcej skupiny sa dostali len štyria jazdci, takže šprintérske celky mali dobrú šancu, že si poradia s utečencami.
 
Vpredu sme videli tradičných zástupcov z tímov Israel Cycling Academy, Wilier - Selle Italia, Gazprom RusVelo. V brejku nesmel chýbať Jacopo Mosca, ktorý sa v tejto póze ukázal už štvrtýkrát na podujatí a dnes chcel cez rýchlostné prémie upevniť svoju pozíciu lídra bodovacej súťaže. Do úniku vyrazil aj Bora - hansgrohe, Marcus Burghardt si tentoraz vyskúšal opačnú pozíciu. Namiesto toho, aby v balíku kontroloval vedúcu skupinu, šprintérske celky museli sledovať jeho aktivitu. A zvyšok nemeckej zostavy sa mohol ukrývať v pelotóne. Na prvej rýchlostnej prémii sa presadil Jacopo Mosca
 
 
burghardt 18 unik bohfb
Markus Burghardt v úniku (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Lotto - Jumbo a Kaťuša - Alpecin prebrali iniciatívu v hlavnom balíku, Danny van Poppel a Marcel Kittel si nechceli nechať vziať šprintérsku koncovku. Obidva celky držali rozdiel medzi skupinami na úrovni troch minút. Na druhej horskej prémii zrýchlil tempo Marcus Burghardt a zostal sám na čele pretekov, zvyšní útočníci nedokázali zareagovať na jeho snahu.
 
Potom nastala zmena aj v pelotóne, utečencov začal sledovať aj Quick-Step Floors pre Fernanda Gaviriu. Marcus Burghardt ukazoval vynikajúcu kondíciu. Traja prenasledovatelia ho nedokázali dobehnúť a nemecký jazdec žmýkal aj jazdcov v pelotóne, ktorí s ťažkosťami znižovali jeho náskok. Šprintérske zoskupenia zvládli zvlnenú časť etapy bez problémov, na konci im robil problémy jedine rozbehnutý Burghardt.
 
Okolo mesta Fano sa absolvovali dva okruhy a pri prvom prejazde cez cieľovú čiaru sa bojovalo aj o bonifikácie na prémii. Burghardt túto rýchlostnú prémiu vyhral a v balíku si chcel vylepšiť pozíciu na čele poradia Kwiatkowski, ale dvojica z tímu BMC mu zabránila získať čo i len jednu bonusovú sekundu. Statočná púť Marcusa Burghadta skončila dvadsať kilometrov pred cieľom, veľkú zásluhu mal na tom Quick-Step Floors a Kaťuša - Alepcin
 
 
video v clanku ikonka ciernaPád na konci pretekov
 
 
Desať kilometrov pred cieľom dostal defekt Geraint Thomas a o malú chvíľu sa odohral v balíku hromadný pád, ktorý rozdelil hlavnú skupinu. Na zemi sa ocitol aj Gaviria a vzadu zostali mnohí jazdci. Peter Sagan sa pohyboval hneď za kolumbijským pretekárom, ktorý spadol na zem ako prvý, ale majstrovsky sa mu dokázal vyhnúť, no potom sa musel vracať do vedúcej skupiny. Štyri kilometre pred páskou sa mu to podarilo, ale ešte sa potreboval dostať na samé čelo, aby mohol šprintovať. Tieto nepríjemné momenty prekonal bez ujmy Marcel Kittel.   
 
A bol to práve nemecký jazdec, ktorý si najlepšie poradil s technickým finále a dokázal v tom správnom momente nasadiť svoj úderný šprint. Po skvelom výkone na záverečných úsekoch vybojoval Peter Sagan druhú priečku, tretí skončil Maximiliano Richeze. V celkovom poradí nenastali žiadne zmeny.
 
 
kittel 18 tirreno triumf sagan bohfb
Peter Sagan a Marcel Kittel (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Vypätá šprintérska koncovka si vyžiadala vo finále svoju daň, záverečný špurt ovplyvnil hromadný pád, ktorý vyradil z hry viacerých jazdcov, vrátane favorita na etapový triumf Fernanda Gaviriu. A to bola škoda pre tím Quick-Step Floors, pretože vo finále predvádzal výbornú prácu. Belgický celok tak ponúkol šancu Richezemu, ktorému vytvoril ideálnu pozíciu, ale za argentínskym pretekárom sa pohyboval Marcel Kittel, a ten udrel podobne silným šprintom ako v druhej etape. Nemecký cyklista si tak na tomto náročnom podujatí pripísal dva triumfy.  
 
Nepríjemné momenty zažil na konci Peter Sagan. Najskôr sa vyhol len tak tak veľkému pádu, a potom sa musel veľmi rýchlo vracať na čelné pozície v pelotóne. Vďaka parádnej jazde sa mu to podarilo a ešte mal dostatok času, aby si našiel zadné koleso Marcela Kittela. Podobne ako v druhej etape šprintoval za nemeckým súperom a rovnako aj teraz preťal pásku na druhom mieste. Za daných okolností je to perfektný výsledok, veď ešte päť kilometrov pred páskou nebolo vôbec isté, či sa dostane do šprintu. Majster sveta sa však nevzdal.
 
V šprintérskej koncovke sa okrem spomínaného Maximiliana Richezeho objavil Sacha Modolo, z rýchlych jazdcov sa ocitli v najlepšej desiatke aj Debusschere či Consonni. V klasifikácii nenastali žiadne zmeny, jazdci na GC už môžu myslieť na zajtrajšiu krátku časovku. Vo finále sa vrátil do hlavného balíka Geraint Thomas, ktorý tak udržal svoju štvrtú priečku.
 
Peter Sagan má ešte šancu vyhrať bodovaciu klasifikáciu. Potrebuje na to najhoršie ôsme miesto v zajtrajšej časovke, keďže stráca tri body na Moscu a body sa udeľujú nasledovne: 12-10-8-7-6-5-4-3-2-1.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marcela Kittela (víťaz)
"Nachádzal som sa len päť metrov pred Gaviriom, keď spadol. Mal som šťastie. Na túto etapu sme sa výborne pripravili, celý tím sme sa sústredili na šprint. Nemôžem povedať nič kritické na mojich kolegov, boli výborní. Veľmi sa teším, že začínam opäť vyhrávať. "
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (2. miesto)
"Celý sme deň pracovali výborne a vo finále sme sa pohybovali na dobrej pozícii. Keď som sa chcel vyhnúť pádu, musel som tvrdo skočiť na brzdy, ale zozadu narazili do mňa niektorí jazdci, čo poškodilo moje zadné koleso a musel som ho vymeniť. Vrátil som sa do balíka a aj som šprintoval, ale minul som pri tom množstvo energie."
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 3:49:54 60
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. RICHEZE Maximiliano Quick-Step Floors link ikonka 00:00 10
4. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 00:00  
5. ŠTYBAR Zdeněk link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
6. DEBUSSCHERE Jens Lotto Soudal link ikonka 00:00  
7. CANOLA Marco Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00:00  
8. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
9. GROSU Eduard Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00:00  
10. ZABEL Rick Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 25:21:22 10
2. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:03  
3. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 00:23  
4. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:29  
5. URÁN Rigoberto link ikonka EF Education First - Drapac link ikonka 00:34  
6. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:36  
7. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:37  
8. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:39  
9. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:41  
10. ROSON Jaime Movistar Team link ikonka 00:47  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. MOSCA Jacopo Wilier Triestina - Selle Italia 33
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 30
3. KITTEL Marcel link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 24
4. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 24
5. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 21
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 20
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 

 
Krátke preview etapy:
Predposledná previerka má dve tváre. V prvej polovici sa pretekári zapotia na zvlnenom profile s niekoľkými krátkymi výstupmi, tie však neobsahujú strmé úseky, aby unavili alebo odradili najrýchlejších jazdcov v balíku. Šprintéri čakali na svoju ďalšiu príležitosť od druhej etapy, preto im padne vhod, že posledných päťdesiat kilometrov je úplne jednoduchých, čo je postačujúce, aby sa všetci dôkladne pripravili na hromadný špurt. V meste Fano na brehu Jadranského mora sa absolvujú dva okruhy, čo bude prospešné pre šprintérske celky, ktoré si tak môžu naštudovať poslednú zákrutu, ktorá stojí len 350 metrov pred cieľom.