3. 9.3. zvlnena etapa ciel rovina Follonica > Trevi 234 km Roglič
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 3
profil etapy, 3256 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Drsné finále etapy, kde posledných 1500 metrov vyskočilo na jedenásť percent a tesne pred vrcholom sa objavil najťažší úsek s dvadsiatimi percentami, bolo prvou príležitosťou pre vrchárov, aby vytvorili rozdiely.
 
V istom zmysle sa mohli pozerať na tento dojazd aj Peter Sagan s Gregom Van Avermaetom, ale obidvaja by potrebovali voľný príchod na záverečný kopec a mĺkvu jazdu zo strany vrchárov. Mnohí z nich však potrebovali získať v cieli bonusové sekundy (Landa, Bardet, López), preto sa očakávalo, že sa budú tvrdo snažiť o etapový triumf.  Aj dnes sa pretekalo v príjemných podmienkach, teplota sa pohybovala na úrovni štrnástich stupňov.
 
Na vytvorenie brejku sme nemuseli dlho čakať. Hneď na úvodných kilometroch sa odčlenili Jacopo Mosca (Wilier-Selle Italia), Nicola Bagioli, Sho Hatsuyama (obaja Nippo-Vini Fantini), Dennis van Winden (Israel Cycling Academy) a Stepan Kurianov (Gazprom), ktorí si vytvorili svoj vlastný svet na čele pretekov.
 
Náročný deň čakal na Jacopa Moscu, taliansky borec sa objavil v úniku aj včera. V predchádzajúcej etape pobudol krátku chvíľu vo vedúcej skupine aj Nicola Bagioli a dnes sa ukázal vo vrchárskom drese. Horské body boli jeho zámerom aj tentoraz a na prvých troch hodnotených kopcoch mu nerobili problémy spolujazdci z úniku. Na čele pretekov sa predviedli aj farby Gazprom - RusVelo a Israel Cycling Academy, ktoré pokračovali na pretekoch v aktívnom prístupe.
 
Tím BMC kontroloval utečencov od začiatku etapy a nebolo to len z toho dôvodu, že vlastnil azúrové tričko. Greg van Avermaet sa pred štartom vyjadril, že podobné dojazdy obľubuje, takže sa pokúsi zabojovať o výhru. Preto sa predvádzal na špici balíka aj líder podujatia Patrick Bevin. Novozélandský cyklista si plnil tímové úlohy bez toho, aby bral ohľad na najcennejší dres. Na chvíľu sa pohyboval v popredí aj Marcus Burghardt, ale nemecký borec sa stiahol a za celkom BMC sa zoradil Movistar. A bola to práve španielska zostava, ktorá mohla vo finále, spoločne so Sky, Bahrajnom či Astanou, rozprúdiť pekelné tempo, aby zostali na čele pretekov len najlepší vrchári.
 
Od začiatku etapy neklesol náskok vedúcej pätice pod sedem minút a s touto výhodou jazdili ešte 65 kilometrov pred páskou. Tím BMC zatiaľ nedostával pomoc od ostatných zoskupení. Dvojička Küng a Bevin predvádzala v pelotóne statočný výkon, ale sama nestačila na to, aby náskok vedúcej skupiny výraznejšie klesal. Očakávanú zmenu mal priniesť Burghardt, ktorý rozprúdil tempo pre Petra Sagana, ale vo finále sa musel objaviť na vysokých priečkach aj Majka, ak nechcel stratiť v klasifikácii.
 
 
tirreno 18 ilustrak etapa 3
Ilustračný záber z etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Nemecký pretekár skutočne zrýchlil pelotón a následne sa začali preberať aj ďalšie celky, pretože sa blížil príchod do cieľového mesta. Akurát v tom momente mal pád Patrick Bevin a líder pretekov bol ošetrený v lekárskom vozidle. V krátkom slede sa odohral ďalší pád a Simon Geschke (Sunweb) musel byť premiestnený do sanitky. Táto kolízia zasiahla aj Rafala Majku, poľský jazdec sa musel rýchlo vracať do balíka, aby to stihol ešte pred prvým prejazdom cez rozhodujúci kopec.
 
Utečenci strácali pôdu pod nohami a v tom čase zaútočil z balíka Niki Terpstra (Quick-Step Floors). Ale pred pelotónom nevydržal dlho. Brejk bol chytený na tvrdých sklonoch kľúčového stúpania, pri prvom prechode si strážil vedúce priečky aj Peter Sagan a balík ťahal tím Sky. Všetci sa tu presvedčili o tom, že na cieľovom kopci sa budú tvoriť rozdiely. Rafal Majka v tomto momente strácal vyše dve minúty, jeho púť v GC tak skončila.
 
Na záverečný kopec dorazilo v hlavnej skupine okolo štyridsať borcov a čakali sme, kto bude atakovať. Akciu rozbehol Roglič, ktorý natiahol skupinu, a na tvrdých úsekoch už nestačil na konkurenciu Peter Sagan. Slovinského pretekára sa snažil dobehnúť Avermaet, ale lepší pokus predviedol Adam Yates, no ani on už nedokázal chytiť Primoža Rogliča. Na druhej pozícii finišoval austrálsky cyklista, potom preťal pásku Tiesj Benoot.  
 
Etapový triumf vybojoval Primož Roglič, ktorý stavil na dlhý útok, z balíka vyrazil hneď  na tých najprudších úsekoch. Najskôr mu nikto nevenoval pozornosť, čo bola chyba, pretože jazdec tímu Lotto - Jumbo si udržal potrebnú silu až do cieľa. Je to jeho prvý triumf v ročníku a vďaka si nemu si polepší v poradí, ale nedostane sa popredné priečky kvôli včerajšej strate. Dobrý finiš ukázal Adam Yates, ktorý bol najsilnejší v skupine favoritov, ale ako sa neskôr ukázalo, Rogličovi prenechal príliš veľký priestor. Austrálsky cyklista tak má ešte dve možnosti, aby získal na podujatí etapu.
 
 
roglic 18 tirreno podium rcsf
Primož Roglič na pódiu (© LaPresse/Fabio Ferrari)

 
V závere sa snažil aj Greg van Avermaet, ale prudké úseky vo finále boli predsa len nad jeho možnosti. Vynikajúcu formu z posledných dní potvrdil Tiesj Benoot, ktorý sa cíti výborne na podobných kopcoch, a pripravenosť na bitku o azúrový dres zdôraznil Geraint Thomas, ktorý sa stal novým lídrom a spolu so silným tímom bude túto pozíciu obhajovať počas kľúčového víkendu. Jeho hlavnými súpermi budú Caruso, Jungels, dvojica zo Sunwebu, Urán a v dobrej forme sa prezentuje aj Formolo.  
 
Peter Sagan sa nezapojil do bitky o etapový triumf, ukázalo sa, že najťažšie úseky tesne pred cieľom boli vhodné len pre vrchárov. Bolo však sympatické, ako sa snažil popasovať o čo najlepší výsledok. V Bore dnes nebudú spokojní s tým, ako dopadol Rafal Majka, ktorý sa zaplietol do kolízie ešte pred príchodom do cieľového mesta a už sa nevrátil do skupiny favoritov.      
  
 
Výsledky
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team LottoNL - Jumbo link ikonka 6:17:23 60
2. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:03 25
3. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:06 10
4. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:07  
5. URÁN Rigoberto link ikonka EF Education First - Drapac link ikonka 00:10  
6. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 00:10  
7. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 00:10  
8. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:10  
9. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb 00:10  
10. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 10:52:22 10
2. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00  
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:03  
4. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:08  
5. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:09  
6. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 00:09  
7. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb 00:19  
8. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:30  
9. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 00:33  
10. URÁN Rigoberto link ikonka EF Education First - Drapac link ikonka 00:39  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaCieľové stúpanie
 
 

 
Krátke preview etapy:
Tretia previerka zaujme nielen svojou dĺžkou, ale najmä ťažkým finále na prudkom kopci. Pelotón sa vydá smerom do vnútrozemia po zvlnenom teréne a najvyšším bodom etapy bude stúpanie Passo del Lume Spento (13,9 km; 3,5 %). Cyklisti sa načakajú, kým sa dostanú do cieľového mesta, ale celý čas musia zostať koncentrovaní, pretože v Trevi je pripravená poriadna zaberačka. Cieľový kopec (2,5 km; 8 %) je výbušnou záležitosťou a pôjde sa dvakrát. Úvodný kilometer je ešte mierny, ale posledných 1500 metrov dosahuje priemerný sklon 11,5 % a tesne pred vrcholom maximá dvadsať percent. Toto stúpanie rozdelí pelotón už po prvom prejazde, po ktorom zostane do cieľa jedenásť kilometrov, a záverečný výstup ukáže na najsilnejších jazdcov na pretekoch. V celkovej klasifikácii bude svedčať výbušným vrchárom, na etapový triumf si budú brúsiť zuby aj puncheuri.
 
etapa 3 dojazd
záverečné kilometre etapy (© tirrenoadriatico.it)