Paríž - Roubaix 2018 (WT), nedeľa 8. apríla (116. ročník)
ne | 8.4. | Compiegne > Roubaix | 257 km | P. Sagan |
História | Vlaňajší ročník | Úvod 2018 | Štartová listina | Juraj & Peter Saganovci |
Naživo na Dvojke RTVS od 14:00, komentujú Genda, Privara a Zánický |
profil pretekov, 1290 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu) |
Klasika klasík tradične odštartovala v 40-tisícovom meste Compiégne a cez Compiégnský les, kde pred sto rokmi uzavretím prímeria oficiálne skončila 1. svetová vojna, sa 175 cyklistov v 25 tímoch vydalo na 257-kilometrovú cestu na sever Francúzska, kde tých najodolnejších čakal staručký Velodrom v Roubaix.
Predstavovanie tímov, všetky oficiality i neutrálny štart prebehli bez najmenších problémov v peknom slnečnom počasí, hoci fanúšikovia čakajúci v Arenbergskom lese reportovali menšiu dažďovú prehánku. Pripomíname, že v novom miléniu ešte neprebehlo ani jedno upršané Roubaix. Dnešné predpovede vraveli, že sa to neporuší, no niektoré úseky budú sčasti mokré. Christian Prudhomme odmával reálny štart o 11:23.
Štart pretekov (© Slipstream Sports / Cor Vos) |
Súboj o únik bol dôležitý, silní borci verili, že vydržia až do cieľa
V prvej polhodine to bol tradičný obrázok tvorby úniku. Nikto neuspel. Najdlhšie sa vpredu vydržal vetrať Brice Feillu z Fortunea. Všetko veľmi pozorne sledovali jazdci Quick-Stepu a Bory, ktorí mali veľmi dobrý prehľad o tom, čo sa deje, a žiadnu skupinu zatiaľ nechceli pustiť. Najnádejnejšie vyzeral pokus dvojice Jelle Wallays (Lotto Soudal) - Ludovic Robeet (Veranclassic), ktorý vo favorizovaných tímoch nevzbudzoval žiadnu reakciu. Po pár minútach ich doplnila štvorica zaujímavých ľudí - Sven Erik Byström (UAE), Silvain Dillier (Ag2r), Marc Soler (Movistar) a Jimmy Duquenoy z Veranclassic, ktorý tak mal vpredu dvojicu svojich ľudí. Chvíľu trvalo, kým im balík dal priestor, ale napokon sa tak stalo a mohli sme ich považovať za únik dňa.
Viacero slabších tímov, najmä Delko, ktorí dopredu zástupcu nedostali, s touto situáciou nesúhlasilo, ale nechceli ani ťahať balík. To chceli nechať na favorizované celky. Prišiel preto kontraatak Gatisa Smukulisa z domáceho Delka. Zviesť sa chceli Geoffrey Soupe (Cofidis) i Robert Thomson (DiData). Keďže sa tempo upokojilo, zanedlho sme mali vpredu deväť ľudí a vypracovali si päť minút výhody.
V druhej hodine pelotón "zastal", pretekári doplňovali zásoby a vykonávali potrebu. Všetko vyzeralo ideálne. Počasie bolo príjemné. Hladká asfaltová cesta bola suchá, no množili sa správy, že viaceré úseky sú mokré po daždi v predchádzajúcich dňoch. Odvodňovanie na pavé je úplne iné ako na modernej ceste, viaceré pasáže sú navyše v lesoch, kde stromy bránia prenikaniu slnečných lúčov.
Únik neustále posilňoval svoju výhodu. Dalo sa čakať, že balík prvý raz nakopne motory pri budovaní pozície na prvý úsek pavé 163 km pred páskou. Vpredu sme mali deväť ľudí, z toho o kvalitách Diliera, Solera či Wallaysa nemohol nikto pochybovať. Vzhľadom na to, že sa tu pred dvoma rokmi radoval Matthew Hayman z pôvodného úniku, vôbec nebolo vylúčené, že sa dnes niekomu z nich nepodarí chytiť favoritov, keď ich dobehnú. Najmä Dillier vyzeral v tomto svetle veľmi zaujímavo. Tento rok už vyhral jednu menšiu klasiku vo Francúzsku a nový tím si od neho veľa sľubuje. Otázne však bolo, či dostane voľnú ruku, alebo neskôr pomôže Naesenovi. V Ag2r to mali veľmi dobre rozohrané.
Blížiace sa kocky priniesli viacero pádov, v problémoch sa ocitol aj GVA
S blížiacimi sa kockami sa už začalo padať. Najprv sa na zem porúčal veľmi dôležitý pomocník v BMC Stefan Küng a nemohol pokračovať. Rovnako sa po veľmi krkolomnom páde na zemi objavil Carlos Barbero z Movistaru. ďalší pád už prišiel na úvodnom z 29 úsekov mačacích hláv Troisvilles. Na zem šli ľudia v tretine pelotónu, teda tí najväčší favoriti sa tomu tesne vyhli. Jedine Olivier Naesen sa tam chvíľu zdržal, ale nespadol. Viacerí jazdci vyzerali zle, ale neboli to favoriti, a tak sa im príliš veľa pozornosti nevenovalo. Okamžite sa však balík natiahol a pretekári prakticky prišli o mechanickú pomoc od svojich tímov, pretože autá ostávali ďaleko vzadu.
Video pádu Carlosa Barbera |
Napokon sa ukázalo, že za pádom zaostal Greg Van Avermaet (BMC) a jeho skupina v druhom a treťom úseku strácala zhruba pol minúty na partiu hlavných favoritov, ktorú už riadili jazdci Quick-Stepu a Bory. Obaja Saganovci sa pohybovali pekne vpredu. Pôvodný únik podľa očakávania strácal pôdu pod nohami, 150 km pred páskou mal k dispozícii 5:45.
S Van Avermaetom ostávali vzadu Naesen, Kristoff, Van Baarle a ďalší. Ich jedinou možnosťou bolo nepanikáriť a s rozumom sa snažiť vrátiť späť. Nemali ale k dispozícii veľkú tímovú podporu, už to bol typický chaos príznačný týmto pretekom.
Video pádu, po ktorom ostali vzadu Van Avermaet s Naesenom |
Po treťom úseku 144 km pred páskou sa pelotón opäť spojil a všetci favoriti boli späť pokope. Rozhodne to už ale nebol celý pelotón, chýbalo vyše tridsať ľudí - množstvo domestikov. Našťastie veľmi dobre jazdili Saganovci bez akéhokoľvek problému. Peter si bol iba v druhej hodine ešte pred kockami odskočiť, ale vtedy bolo to tempo najnižšie. Spomedzi favoritov zatiaľ suverénne vyzerali aj Vanmarcke, Démare i všetci favoriti z Quick-Stepu, hoci ich pomocníci mali problémy. U Démara sme to zakríkli, pretože po treťom úseku musel riešiť defekt. Rovnako ako Naesen, ktorému sa celú jar vyhýba šťastie. V jednej z klasických zákrut mimo pavé spadol Gianni Moscon (Sky) a so zodretým stehnom sa mu nepokračovalo ideálne.
130 km pred páskou sa tempa v balíku ujali jazdci Quick-Stepu, ktorí chceli vyšťaviť Démara, Naesena aj Moscona, ktorí strácali pár sekúnd a pri sebe buď kolegov nemali, alebo málo. Lenže defekt dostal aj Zdeněk Štybar a Belgičania boli pod ťažkou otázkou, čo robiť. Rozhodli sa ťahať ďalej, ale už menej intenzívne a všetci sa postupne povracali. Zaujímavosťou bolo, že Bora si vyžrebovala číslo jeden a Quick-Step dvojku, teda ich mechaničáky boli najbližšie k pretekárom, čo bola veľká konkurenčná výhoda.
Nasledovala chvíľa pokoja zbraní, pretože tam bol iba jeden a ľahší kockový úsek. Tak nasledovala séria štyroch od 24 do 21. Tam sa dali očakávať ďalšie drámy. Deviatka v úniku mala k dispozícii už iba tri minúty. Pre nich by bolo ideálnych aspoň päť minút. Do cieľa ešte ostávala takmer polovica dĺžky. Problémy už zasiahli aj Boru, defekt zadného kolesa musel riešiť Daniel Oss. Vzadu sa objavil aj John Degenkolb. Stále však platilo, že všetci favoriti prvej ligy pokračovali v pretekoch v hlavnej skupine.
Ilustračný záber z pretekov (© Slipstream Sports / Cor Vos) |
V úseku pred Arenbergom sa ťažko spadlo. Chybu urobil na ľavej strane jazdiaci tretí muž vlaňajších pretekov Sebastian Langeveld z EF Education, ktorý zrazil štyroch ďalších borcov a medzi nimi bol aj Matteo Trentin, líder Mitcheltonu. Zatiaľ čo Holanďan pokračoval, Talian vyzeral na odpis a bolo zjavné, že v prvej sezóne po prestupe z Quick-Stepu zažil slabú jar. Na Arenberg prišli favoriti pokope.
Arenberg priniesol atak Gilberta, Quick-Step otvoril hru
Na slávnom úseku nikto nespadol a nemal ani defekt, Bora ho zvládla dobre, no k ataku sa odhodlal Mike Teunissen zo Sunwebu, za ktorého sa zavesil Philippe Gilbert (Quick-Step). Táto dvojka si vypracovala zhruba pätnásť sekúnd na zvyšok balíka, ktorý ťahal Oss s T. Martinom. Na následnej rovine to bol v balíku veľký poplach. Zďaleka sa nespolupracovalo dobre. Quick-Step dal, pochopiteľne, ruky preč a nastal veľký chaos. Nebolo tímu, ktorý by to dlhšie potiahol. Stále sa iba nastupovalo. Každý z favoritov tam mal maximálne jedného kolegu a toho si ešte chcel šetriť.
Vpredu po Arenbergu ostalo päť ľudí, už sa oddelilo zrno od pliev. Sven Erik Bystrom (UAE), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Silvan Dillier (Ag2r), Marc Soler (Movistar) a Gatis Smukulis (Delko) pokračovali na čele pretekov. Za nimi s odstupom 1:40 šli Gilbert, Teunissen a po tvrdom boji sa dostal k tomuto duu aj Nils Politt z Kaťuše. Za nimi sa neustále nastupovalo a vyzeralo to veľmi chaoticky. Malou záhadou pre nás bolo, prečo tak vehementne ťahá Teunissen, akoby bol Gilbertovým superdomestikom, odpracoval ďaleko viac ako jeho slávnejší súper a zjavne mu to nevadilo.
Favoriti pri prejazde Arenbergského lesa (© Slipstream Sports / Cor Vos) |
Gilberta vymenil Štybar, Quick-Step ničil domestikov svojich súperov
Ako-takú koncepciu stíhania napokon predviedol Trek a potom Burghardt s Ossom dobehli Gilberta a spol. Jeden patrón v podobe Gilberta si teda podlahári vystrelili, bolo otázne, či sa ešte zregeneruje tak, aby niečo vymyslel v závere. Okamžite prišiel atak Zdeňka Štybara. Quick-Step mal jednoznačný zámer mať za každých okolností niekoho vpredu a ostatné tímy sa museli snažiť. Opäť to bolo na pleciach Treku s Borou. Ostatné tímy čušali. Tak sa ale rozhodli v Treku zmeniť taktiku a za Štybarom vyrazil Degenkolb. Chytili sa ho traja ľudia a spoločne sa odpútali zo skupiny favoritov. Vpredu ale dlho nevydržali a zvyšní favoriti ich dobehli.
64 km pred páskou a štrnásť pavé úsekov pred cieľom ostávali vpredu Roobet, Wallays, Bystrom a Dillier. Štybar šiel so Solerom s mankom 25 sekúnd. Favoriti strácali 40. Opäť sa tam nespolupracovalo ideálne, Oss s Burghardtom tam už ostali na prácu sami. Napriek tomu českého pretekára dobehli a nastal na chvíľu pokoj. O pár minút nasledovali ďalšie ataky na rovine. Skúšali to už aj favoriti, menovite Greg Van Avermaet. Zalepil ho Wout Van Aert a následne aj ostatní.
Chvíle taktizovania využil Peter Sagan, súperi prekvapujúco nereagovali
54,5 km pred páskou už nechcel taktizovať a niečo zalepovať Peter Sagan a odišiel zo skupiny. Za ním nechcel žiadny z favoritov ťahať vrátane celého Quick-Stepu. Peter následne dorazil na čelo pretekov k štvorici z pôvodného úniku. Petra sa rozhodli prenasledovať Stuyven s Van Aertom a partiu favoritov už musel ťahať Van Avermaet. Stále tam ale ostávalo asi tridsať ľudí vrátane Ossa s Burghardtom, takže Bora dnes šla veľmi dobre.
Video ataku Petra Sagana |
Pozitívom bolo, že kvarteto z pôvodného úniku spolupracovalo s Petrom a vzadu sa vôbec do akcie nehrnuli borci Quick-Stepu. Akoby boli všetci lídri, takže nemal kto z trojice Gilbert, Štybar, Terpstra potiahnuť. Dvaja už vpredu boli. Náskok sa zvýšil na 45 sekúnd. Terpstra aj nešťastne zhodil na zem Alexandra Kristoffa s Tonym Martinom, pre ktorých to bol koniec pretekov. Nasledoval slávny Mons-en-Pévéle, kde už opraty vzal na seba Niki Terpstra a rozbil skupinu. Ostali tam už iba Gilbert, Vanmarcke, Phinney, Van Avermaet a dokonca Vandenbergh.
Terpstra a spol. síce dobehli Stuyvena s Van Aertom, ale Holanďan šiel tak rýchlo, že to úplne potrhal a dieru riešili aj Gilbert s Van Avermaetom. Každý už čo-to odtiahol. Málokto mal možnosť sa šetriť. Terpstra asi dostal pokyn počkať Gilberta a keďže ostatní mu ťahať nechceli, náskok Sagana, ktorý bol vpredu už iba s Dillierom a Wallaysom, stúpol na 50 sekúnd. Gilberta ale dobehla partia so Štybarom, Naesenom, Degenkolbom a ďalšími. Tam ale nemal veľmi kto ťahať, robil tak najmä Naesen. Viacero borcov malo vpredu ešte kolegov.
Osem úsekov pred páskou viedol preteky veľmi aktívny Sagan spolu s Dillierom a Wallaysom. Nasledovala partia Terpstra, Vanmarcke, Van Avermaet, Phinney, Stuyven, Van Aert, Debuschere a Vandenbergh. Tí už začali príkladne striedať a znižovali odstup. Partia Gilberta zaostávala 70 sekúnd. Situácia bola znova pár minút konštantná a rozhodcovia pustili k Petrovi aj Jána Valacha, ktorý mu okrem občerstvenia dal aj kľúč na dotiahnutie riadidiel s jasnými pokynmi ísť naplno až do cieľa.
Video Petra Sagana v akcii |
Pol hodinu pred páskou bolo zjavné, že Gilbertova početná skupina, kde bolo asi pätnásť ľudí, sa nezapojí do boja o triumf. Už ich strata vyskočila nad minútu a pol. Terpstra a spol mali minútové manko. Na úseku Bourghelles odpadol Wallays, trojnásobného majstra sveta sa držal už iba Dillier, ktorý bol tiež na prahu životného výsledku. Petrovi hral do karát aj ten fakt, že cez kockové úseky ťahal skupinu prenasledovateľov iba Terpstra, ktorému nik nechcel pomôcť. Akoby chceli, aby sa Quick-Step vykúpal vo vlastnej šťave, no aj oni prichádzali o triumf. Zrejme sa už čakalo na l'Arbre, kde to už potrebovali všetci borci totálne rozbaliť.
Saganovi súperi sa na nič nezmohli, Peter šiel za triumfom
Dvadsať kilometrov pred páskou bolo jasné, že ak sa nič neočakávané nestane, Peter vyhrá druhý monument vo svojej kariére. Partia za čelným duom už strácala minútu a pol. Tak prišli posledné dva ťažké úseky. Tam sa iba vyselektovala skupina prenasledovateľov. Podľa očakávania v nej ostali Terpstra, Vanmarcke, Van Avermaet a Stuyven. Striedali príkladne, ale už bolo neskoro.
Sep Vanmarcke s Nikim Terpstrom (© Slipstream Sports / Cor Vos) |
Peter Sagan asi nečakal, že sa ho bude až po velodrom Dillier držať, ale treba povedať, že mu hodinu pomáhal, takže zatiaľ mu mohol len ďakovať, že netaktizoval a točil špice. Využil to, že bol v pôvodnom úniku a keďže je bravúrnym tempárom a už vyhral viacero náročných etáp a pretekov, priali mu aj okolnosti a mohol zabojovať o triumf tak ako pred dvoma rokmi Matthew Hayman.
Prekvapenie sa nekonalo, Dillier musel ísť celý záver na prvej pozícii a Petrov nástup prišiel v poslednej zákrute. Svetový šampión súperovi nedal šancu a zapísal si jeden z najväčších triumfov svojej kariéry. Dostal sa do spoločnosti najväčších legiend s triumfom na Okolo Flámska aj Paríž - Roubaix. Roubaix vyhral ako prvý v drese majstra sveta od Bernharda Hinaulta. Gratulujeme!
Video záverečného kilometra |
Po tretiu pozíciu si prišiel Niki Terpstra, ktorý odišiel súperom pred príjazdom do Roubaix. Štvrté miesto vyšpurtoval Greg Van Avermaet pred Jasperom Stuyvenom a Sepom Vanmarckom. O siedme miesto si to rozdala ďalšia partia a bral ho Nils Politt z Kaťuše.
Peter sa opäť raz zapísal do histórie tohto športu. Zvíťazil ako veľký šampión, bol silnejší ako všetci ostatní favoriti a v cieli dokonca povedal, že nie je ani tak unavený ako v niektorých minulých ročníkoch. Dnes nemal najmenší problém. Po rokoch veľkej smoly to konečne prišlo a všetko minulé je zabudnuté. Vyhral ako pravý svetový šampión. Nechcel čakať, taktizovať a riskovať, že znova bude niekoho dobiehať. Napriek tomu, že ešte mal pri sebe dvoch kolegov, skupine poľahky odišiel. Jeho atak ho nestál zďaleka toľko síl, ako by tomu bolo za normálnych okolností. Dnes na hlavu porazil všetkých konkurentov. Prakticky nemusel ísť naplno. Ukazuje to aj samotný fakt, že na velodrom prišiel s Dillierom. Ak by mu horelo pod zadkom a súperi by sa zozadu blížili, musel by na niektorom z posledných úsekov zatlačiť nohu na plyn. Nebolo to ale potrebné, a tak sa snažil šetriť, čo sa dalo, a potom v cieli bol prekvapený, že to až tak nebolelo. Nielen, že sa partia za ním nedokázala dohodnúť, ale nemala ani dostatok síl.
Peter Sagan s druhým monumentom (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling) |
Quick-Step jazdil podľa očakávania aktívne, no akoby si až príliš verili a zaútočili už príliš skoro. Neskôr to všetko ostalo na Terpstrovi a vyťažil z toho iba tretiu pozíciu, ktorá je na takýchto pretekoch perfektná, ale pre tento tím nedostačujúca. Pochvalu si zaslúži aj Bora-Hansgrohe, pekne sa ukázal Trek, dokonca aj Kaťuša, ale naopak BMC bolo úplne zdecimované a neukázalo sa takmer vôbec.
Vyjadrenie Petra Sagana (víťaz) |
"Je to úžasné. Musím povedať, že tentoraz ma nezastavila ani jedna havária, nemal som ani jeden defekt a celý čas som mohol šetriť energiu. A potom som zaútočil a vydržal na čele pretekov až do konca. Cítil som sa výborne, oveľa lepšie ako v tých ročníkoch, keď som dokončil tieto preteky. Bol som menej unavený. Som veľmi šťastný a musím poďakovať mojim kolegom, pretože predviedli skvelú prácu. Od začiatku kontrolovali hlavný balík až do momentu, kým som nezaútočil." |
Večer pripravujeme článok reakcií hlavných aktérov...
Výsledky | ||||||||
1. | SAGAN Peter | BORA - hansgrohe | 5:54:06 | 500 | ||||
2. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 00:00 | 400 | ||||
3. | TERPSTRA Niki | Quick-Step Floors | 00:57 | 325 | ||||
4. | VAN AVERMAET Greg | BMC Racing Team | 01:34 | 275 | ||||
5. | STUYVEN Jasper | Trek - Segafredo | 01:34 | 225 | ||||
6. | VANMARCKE Sep | EF Education First - Drapac | 01:34 | 175 | ||||
7. | POLITT Nils | Kaťuša - Alpecin | 02:31 | 150 | ||||
8. | PHINNEY Taylor | EF Education First - Drapac | 02:31 | 125 | ||||
9. | ŠTYBAR Zdeněk | Quick-Step Floors | 02:31 | 100 | ||||
10. | DEBUSSCHERE Jens | Lotto Soudal | 02:31 | 85 |
58. | SAGAN Juraj | BORA - hansgrohe | 12:54 | 3 |
Peter Sagan na Paríž - Roubaix | ||||
2017 | 2016 | 2015 | 2014 | |
38. | 11. | 23. | 6. | |
2013 | 2012 | 2011 | 2010 | |
x | x | 86. | DNF |
Rebríček UCI World Tour 2018 po pretekoch | ||||||||
1. | SAGAN Peter | BOH | 1626 | |||||
2. | TERPSTRA Niki | QST | 1297 | |||||
3. | VALVERDE Alejandro | MOV | 1079 | |||||
4. | BENOOT Tiesj | LTS | 986 | |||||
5. | VAN AVERMAET Greg | BMC | 953 | |||||
6. | STUYVEN Jasper | TFS | 935 |
274. | SAGAN Juraj | BOH | 8 |
TERMINATOR CALCULATOR (kariérna bilancia Petra Sagana):
VÍŤAZSTVÁ: 104
VÍŤAZSTVÁ v rátane iných disciplín (body, vrchy, U23, U25): 135
CELKOVÉ VÍŤAZSTVÁ: 3
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of California (2.HC) 2015
Giro di Sardegna (2.1) 2011
VÍŤAZSTVÁ V JEDNORAZOVKÁCH: 23
Majstrovstvá sveta v pretekoch (WCH) 2015-2017
Gent-Wevelgem (WT) 2013, 2016, 2018
GP Québec (WT) 2016, 2017
Okolo Flámska (WT-M) 2016
Paríž - Roubaix (WT-M) 2018
GP Montreal (WT) 2013
E3 Harelbeke (WT) 2014
Majstrovstvá Európy v pretekoch (CC) 2016
Brabantse Pijl (1.HC) 2013
Kuurne - Brusel - Kuurne (1.HC) 2017
GP di Prato (1.1) 2011
GP Camaiore (1.1) 2013
MSR v pretekoch 2011-2015
MSR v časovke 2015
BODOVACIA SÚŤAŽ: 32 Tour of California (2.HC) 7x 2010-2014, 2016, 2017
Tour de France (WT) 5x 2012-2016
Tour de Suisse (WT) 6x 2011-2015, 2017
Tirreno-Adriatico (WT) 4x 2014 - 2017
Tour de Pologne (WT) 2x 2011, 2017
Eneco Tour (WT) 2x 2016, 2017
Paríž - Nice (WT) 2010
Tour Down Under (WT) 2018
Tour of Oman (2.HC) 2012
USA Pro Challenge (2.HC) 2013
Tour of Alberta (2.1) 2013
Giro di Sardegna (2.1) 2011
SÚŤAŽ DO 23/25 ROKOV: 2
Tour of California 2010 Tour of Qatar 2015 TOP 5 v etapách / jednorazových pretekoch: 268
TOP 10 v etapách / jednorazových pretekoch: 309
BODY V REBRÍČKU WORLD TOUR: 8217
Rok 2010: 111 bodov / 44. miesto
Rok 2011: 198 bodov / 22. miesto
Rok 2012: 351 bodov / 8. miesto
Rok 2013: 491 bodov / 4. miesto
Rok 2014: 263 bodov / 15. miesto
Rok 2015: 257 bodov / 17. miesto
Rok 2016: 669 bodov / 1. miesto
Rok 2017: 4251 bodov / 2. miesto (zmena bodovania)
Rok 2018: 1626 bodov / 1. miesto
VÍŤAZSTVÁ PODĽA ROKOV:
Rok 2010 - 5 (vrátane iných disciplín 8)
Rok 2011 - 15 (vrátane iných disciplín 19) Rok 2012 - 16 (vrátane iných disciplín 20) Rok 2013 - 22 (vrátane iných disciplín 27) Rok 2014 - 7 (vrátane iných disciplín 9) Rok 2015 - 10 (vrátane iných disciplín 14)
Rok 2016 - 14 (vrátane iných disciplín 18)
Rok 2017 - 12 (vrátane iných disciplín 17)
Rok 2018 - 3 (vrátane iných disciplín 4)
UMIESTNENIA V TOP 10 PODĽA ROKOV:
Rok 2010: 20 (39 % z 51 odjazdených dní)
Rok 2011: 35 (47 % z 75 odjazdených dní) Rok 2012: 39 (51 % z 77 odjazdených dní) Rok 2013: 48 (53 % z 90 odjazdených dní) Rok 2014: 43 (47 % z 91 odjazdených dní) Rok 2015: 50 (63 % z 79 odjazdených dní) Rok 2016: 42 (60 % z 70 odjazdených dní)
Rok 2017: 36 (60 % z 60 odjazdených dní)
Rok 2018: 13 (81 % z 18 odjazdených dní
- tímové časovky nerátame
ETAPOVÉ VÍŤAZSTVÁ PODĽA PRETEKOV (min. 2):
Tour of California, 2.HC (2010-2017): 16 (historicky najviac na týchto pretekoch) Tour de Suisse, WT (2011-2017): 15 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de France, GT (2012, 2013, 2016, 2017): 8
Tirreno - Adriatico, WT (2012-2015, 2017): 7
Vuelta a Espaňa, GT (2011): 4
Eneco Tour, WT (2016, 2017): 4
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 4 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour of Oman, 2.HC (2012-2014): 4
Tour de Pologne, WT (2011, 2017): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2014): 3
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Paríž - Nice, WT (2010): 2
SAGANOVE ŠPECIÁLY: Tour of California (2010-2017): 16 víťazstiev z 62 etáp (25,8%), 7x bodovacia súťaž (86%), 6 dní v žltom drese Tour de Suisse (2010-2017): 15 víťazstiev z 65 etáp (23,1%), 6x bodovacia súťaž (75%), 3 dni v žltom drese
POČET DNÍ V DRESE LÍDRA PRETEKOV: 38
Tour de Pologne, WT (2011, 2017): 7
Tour of California, 2.HC (2012, 2015, 2016): 6
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 4
Tour de France, GT (2016): 3
Tour de Suisse, WT (2012, 2016): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2013, 2014): 3
Tour of Oman, 2.HC (2013, 2014): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Eneco Tour, WT (2016, 2017): 2
Tour de Romandie, WT (2010): 2
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 1
Tour Down Under, WT (2018): 1
|