7. 19.8. zvlnena etapa ciel rovina Lacs Heure > Geraardsbergen 216 km Matthews
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
binckbank tour 2018 stage 1
1695 nastúpaných metrov, zlatý km 20 km pred cieľom (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Najťažšia etapa na pretekoch obsahovala osemnásť krátkych stúpaní a hlavnú pozornosť obstarali Muur van Geraardsbergen a Bosberg, ktoré obsahovali aj mačacie hlavy. V celkovom poradí mal Matej Mohorič vytvorený sľubný náskok, ale dnes ho čakala najtvrdšia obhajoba najcennejšieho dresu, a musel sa pripraviť na útoky z väčšej vzdialenosti pred cieľom.
 
Prvá a jednoduchá časť etapy dostala zaujímavý rozmer, pretože skupina piatich utečencov nedokázala vydržať pred balíkom dlhú dobu, a chtiac-nechtiac sa musela vrátiť späť. Medzi týmito neúspešnými pretekármi sa objavili aj Andrij Grivko z Astany a Francisco Ventoso (BMC).
 
Potom mali väčšie šťastie Laurens De Vreese (Astana), Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo), Markel Irizar (Trek-Segafredo), Jonas Rickaert (Sport Vlaanderen), Elmar Reinders (Roompot), Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe) a Ludwig De Winter (Aqua Protect). S príchodom na záverečný okruh klesol ich náskok pod dve minúty a v balíku sa začalo nastupovať už sedemdesiat kilometrov pred cieľom. Dopredu sa posunul aj Victor Campenaerts, ako siedmy muž poradia, ale pelotón si dával pozor a všetky podobné ataky eliminoval.
 
Vo vedúcej skupine sa osamostatnili Van Keirsbulck, De Vreese a Irizar, v hlavnej skupine sa striedali na čele balíka viaceré celky. Po predposlednom prejazde cez Kapelmuur zostal na čele pretekov už len Van Keirsbulck a v balíku zostali len tí najodolnejší. Hlavná skupina sa postupne rozrástla, el nemala viac ako štyridsať cyklistov. Nechýbal tu Matej Mohorič a výborne sa zatiaľ prezentovali Stuyven, Štybar, Matthews alebo Naesen. Po niekoľkých nástupoch sa dokázali vzdialiť od hlavnej skupiny Michael Valgren (Astana), Paul Martens (Lotto-Jumbo) a Jonas Rickaert (Sport Vlaanderen).
 
Táto partia chytila Van Keirsbulcka, ale bez Valgrena, ktorému spadla reťaz a výmena bicykla trvala príliš dlho. Dánsky cyklista sa dostal do druhej skupiny, kde jazdilo desať jazdcov, a medzi nimi sa objavili Štybar, Juul-Jensen, Ulissi alebo Campenaerts. Aj záverečný prejazd cez Kapalmuur nadelil balík, ale rozdiely medzi skupinkami boli malé. Na čele bojovali už len Martens a Van Keirsbulck, za nimi sa odohrávala bitka o etapu.
 
Zaujímavejšie veci sa diali na Bosbergu. Vedúca dvojica bola chytená a na čele sa objavil Oliver Naesen, ktorý dobyl aj zlatý kilometer v maximálnej miere. Za ním získavala bonusy Tim Wellens a dopredu sa vydali aj Michael Matthews so Zdeňkom Štybarom. A bonusové sekundy ukoristil aj druhý muž poradia Matthews. Na líderskej pozícii sa udržal Naesen, skupinu prenasledovateľov doplnili Stuyven, Valgren a Van Keirsbulck. Matej Mohorič bojoval až za týmito pretekármi. Trinásť kilometrov pred páskou sme však videli veľké spájanie. Skupinu prenasledovateľov dobehla početná partia, kde sa pohybovali všetci ostatní favoriti, vrátane Mohoriča, a vpredu bojoval už iba Naesen.
 
Na poslednom bergu bol Naesen chytený a hlavnú skupinu natiahol Štybar. Žiadny rozhodujúci pohyb sa tu však neudial, ale na čele pretekov vydržali len tí najsilnejší. A na záverečných kilometroch sa odohrávali ďalšie pokusy. Mohorič sa nedostal do významných problémov. 
 
O etapovom triumfe sa rozhodlo až na záverečnom krátkom stúpaní a najlepší špurt do kopca predviedol Michael Matthews, ktorý pokoril Grega van Avermaeta a Zdeňka Štybara. Austrálsky cyklista si vynikajúco počínal aj na mačacích hlavách a v cieli sa počítali sekundy, pretože Matej Mohorič stratil štrnásť sekúnd. Slovinský jazdec však udržal pozíciu na čele pretekov o päť sekúnd.
 
Pelotón sa správal aj v záverečnej etape aktívne, ale podobne ako v predchádzajúcich dňoch, selekcia sa tvorila len veľmi ťažko. Do cieľovej destinácie dorazila pomerne početná hlavná skupina a perfektnú koncovku predviedol Michael Matthews. Ako špecialista na špurty do kopca predviedol svoje najväčšie kvality, nikto zo súperov sa nechytal na jeho záverečnú akceleráciu. Platilo to najmä o Avermaetovi a Štybarovi. Austrálsky jazdec si polepšil aj na zlatom kilometri, ale ani to mu nestačilo na to, aby zosadil z vedúcej priečky Mateja Mohoriča.
 
Jazdec tímu Bahrajn - Merida prežil najlepšie etapové preteky vo svojej kariére. Vďaka úniku z tretej etapy sa dostal na čelo poradia a vydržal až do konca pretekov, keď ho nezlomili ani víkendové previerky. Najmä dnes mal plné ruky práce s motivovanými protivníkmi, ale nezlomil ho ani Kapelmuur a vždy sa vrátil na čelo pretekov v potrebnom čase. Mohorič má iba 23 rokov a nikto nepochybuje, že pred sebou veľkú budúcnosť.
 
Útočná jazda Tima Wellensa v posledných dňoch bola odmenená tretím miestom v klasifikácii, belgický jazdec si pomáhal najmä na zlatom kilometri. Najvyššie postaveným mužom z Quick-Step Floors v poradí sa stal 24-ročný Max Schachmann, ktorý položil základy svojho úspechu v časovke, ale výborne zvládol aj najťažšie profily. Medzi najlepšími sa objavili aj veľké klasikárske mená ako Avermaet, Terpstra, Stuyven, dobrý výsledok vybojoval aj Dylan van Baarle, potenciál na klasiky potvrdil Andersen a tím Bora - hansgrohe musel potešiť Mühlberger. Jeho kolega Juraj Sagan dnešnú etapu nedokončil.  
 
 
Výsledky
1. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 4:38:36 50
2. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:01 20
3. ŠTYBAR Zdeněk Quick-Step Floors link ikonka 00:03 8
4. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:03  
5. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:03  
6. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:03  
7. SMITH Dion Wanty - Groupe Gobert 00:03  
8. TERPSTRA Niki Quick-Step Floors link ikonka 00:03  
9. VAN BAARLE Dylan Team Sky link ikonka 00:03  
10. POLANČ Jan UAE Team Emirates link ikonka 00:07  
DNF SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 25:13:01 400
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:05 320
3. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:20 260
4. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:25 220
5. VAN BAARLE Dylan Team Sky link ikonka 00:34 180
6. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:37 140
7. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb link ikonka 00:39 120
8. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe link ikonka 00:43 100
9. TERPSTRA Niki Quick-Step Floors link ikonka 00:43 80
10. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:50 68
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Krátke preview etapy:
Aj v tomto roku bude celé podujatie zakončená na slávnom Muur van Geraardsbergen (1100 m; 8,7 %). Legendárne kockové stúpanie bude stáť na začiatku záverečného okruhu, cez ktorý sa pôjde až trikrát a na ktorom nájdeme aj Bosberg (1000 m, 6 %), Onkerzelestraat (1500 m, 3 %) a Denderoordberg (700 m; 8 %). Posledný berg stojí len šesť kilometrov pred páskou a v záverečnom kole bude smerovať pozornosť aj na Bosberg, pretože hneď za ním bude pripravený zlatý kilometer. Na týchto stúpaniach sa mnohokrát nastupuje a v ostatných troch ročníkoch sa presadili v poslednej etape práve útočníci (Hagen, Quinziato, Styuven). Cieľová čiara sa nachádza na Muure (600 m; 8,7 %), kde každoročne vidíme pekný špurt do kopca medzi kandidátmi na titul.