3. 15.8. rovinata etapa ciel rovina Aalter > Antwerpen 175 km Van den Hoorn
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
binckbank tour 2018 stage 1
211 nastúpaných metrov, zlatý km 11 km pred cieľom (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Časovka jednotlivcov len na chvíľu prerušila šprintérske príležitosti na podujatí. Do mesta Antwerpy viedol jednoduchý profil, čo nemalo znamenať nič iné, ako druhý hromadný dojazd na tohtoročnej edície. V prvej etape sa presadil Fabio Jakobsen a hlavnými súpermi talentovaného cyklistu mali byť aj tentoraz Kittel, Groenewegen a Ewan.
 
Etapa prebiehala pod zatiahnutou oblohou, ale v príjemnom počasí. V úniku sa usadili Sean De Bie (Veranda's Willems), Matej Mohorič (Bahrain Merida), Jesper Asselman, Taco Van der Hoorn (obaja Roompot) a Maxime Vantomme (Aqua Project). Na úplne rovinatom profile vyskočil ich náskok aj na necelých päť minút, tím BMC však jazdil v pelotóne pozorne. Americká zostava si odkrútila na čele pelotónu vyše sto kilometrov, potom jej začali pomáhať šprintérske zoskupenia.
 
Najznámejším jazdcom v brejku bol Matej Mohorič, ktorý dokáže potrápiť hlavný balík na čele pretekov, ale na ťažšej trase, než akú mal k dispozícii dnes. Niekoľko rokov jazdil v tíme Lotto - Soudal Sean de Bie, no pred prebiehajúcou sezónou sa rozhodol prestúpiť do menšieho celku a sústrediť sa na vlastné výsledky. Na aktuálne podujatie má dobré spomienky Jasper Asselman, ktorý tu v roku 2015 dva dni niesol najcennejší dres.
 
Situácia na trati prebiehala očakávaným spôsobom, Lotto - Jumbo a Quick-Step Floors ako kandidáti na etapový triumf sledovali vedúcu skupinu, ale približne šesťdesiat kilometrov pred páskou sa začalo v balíku tvrdo jazdiť. Postaral sa o to Ag2r, ktorý dostal do problémov mnohých cyklistov, ale balík sa mu nepodarilo rozdeliť.
 
Potom začali organizovane kontrolovať vedúcu skupinu viaceré šprintérske zoskupenia, ale 3-minútový náskok utečencov klesal len veľmi pomaly. Cyklistom fúkalo do chrbta a to bola mierna výhoda pre únik. Takúto výhodu držal brejk aj tridsať kilometrov pred cieľom a pelotón sa razom ocitol v nepríjemnej pozícii. Na zlatom kilometri si maximálne polepšil Mohorič, ktorý získal deväť bonusových sekúnd, a utečenci už mohli začať spriadať plány, ako sa presadia na cieľovej páske.
 
Pelotón tu strácal dve minúty a pre únik bol v hre aj najcennejší dres. Najväčšie šance na líderskú pozíciu mali spomínaný slovinský borec a De Bie. Vo vedúcej skupine sa snažil nastupovať najmä Mohorič, ale De Bie ho nikam nepúšťal, lebo medzi utečencami bol najrýchlejší.
 
Tieto ataky neustál Asselman, no jeho tímový kolega Taco van den Hoorn dokázal využiť chvíľkové zaváhanie ostatných utečencov, keď zaútočil v poslednom kilometri a vybojoval tak životný úspech. Sean de Bie sa musel uspokojiť s druhým miestom, Matej Mohorič sa stal novým lídrom pretekov. Hlavná skupina stratila sedemdesiat sekúnd, v špurte bol najlepší Dylan Groenewegen, ale bola to pre neho slabá útecha.
 
Tretia etapa ponúkla nečakané prekvapenie, keď pelotón podcenil vedúcu skupinu. Tá najmä zásluhou Mateja Mohoriča využila, že sa jazdilo po vetre, a v poslednej hodine pretekov dokázala udržať na uzde hlavný balík. Vo finále sa napokon nepresadil najrýchlejší jazdec v úniku (Sean de Bie), ani ten najsilnejší (Matej Mohorič), ale Taco van den Hoorn, ktorý využil vzájomnú rivalitu týchto dvoch pretekárov na konci etapy.
 
Tento 24-ročný holandský cyklista vybojoval svoje tretie víťazstvo v kariére, no určite najcennejšie, lebo úspech na WT podujatí má poriadny cveng. V závere využil skutočnosť, že mal pri sebe tímového kolegu, a tým pádom nemusel ťahať v takej miere ako ostatní a mohol sa šetriť na finiš. Pre Roompot tak dopadla dnešná etapa perfektne.
 
Obrovský kus práce odviedol na čele pretekov Matej Mohorič a slovinský cyklista mal chuť získať aj etapový triumf, ale ani jeden jeho nástup nemal víťazný punc. Veľkú šancu na výhru premárnil Sean de Bie, ktorý ešte netriumfoval na WT pretekoch, a ešte dlho si bude vyčítať, že pustil preč Van de Hoorna. Pekný výsledok vybojoval aj Maxime Vantomme, ktorý určite potešil svojho zamestnávateľa.
 
Matej Mohorič sa dostal na vedúcu priečku o jednu sekundu pred Seanom de Bie, v jeho prospech rozhodol úspešný zásah na zlatom kilometri, a vyzliekol z najcennejšieho dresu Stefana Künga. Švajčiarsky jazdec na začiatku etapy s touto možnosťou zaiste nerátal, ale 21-sekundová strata je ešte v poriadku oproti tomu, ako sa vyvíjali preteky vo finále. Víkendové etapy tak môžu dostať nový rozmer a ich hlavným cieľom bude zosadiť z trónu Mohoriča. Juraj Sagan prišiel do cieľa so stratou cez dve minúty.   
 
 
Výsledky
1. VAN DER HOORN Taco Roompot - Nederlandse Loterij 3:47:42 50
2. VANTOMME Maxime WB Aqua Protect Veranclassic 00:03 20
3. DE BIE Sean Vérandas Willems-Crelan 00:03 8
4. MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:03  
5. ASSELMAN Jesper Roompot - Nederlandse Loterij 00:35  
6. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:11  
7. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe link ikonka 01:11  
8. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors link ikonka 01:11  
9. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 01:11  
10. VAN ASBROECK Tom EF Education First - Drapac link ikonka 01:11  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 8:03:45 8
2. DE BIE Sean Vérandas Willems-Crelan 00:01  
3. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:19  
4. VANTOMME Maxime WB Aqua Protect Veranclassic 00:25  
5. VAN DER HOORN Taco Roompot - Nederlandse Loterij 00:31  
6. CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal link ikonka 00:33  
7. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb link ikonka 00:34  
8. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:34  
9. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:38  
10. DOWSETT Alex Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:38  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Pelotón sa presúva do Belgicka a to rovno do najväčšieho mesta krajiny. Bude sa pokračovať v prehliadke šprintérskych zručností, do Antwerp nevedie komplikovaná cesta, i keď na niektorých miestach sa objavia mačacie hlavy. Ale tie nebudú mať drsnú povahu. Posledná ostrá zákruta sa objaví tesne pred flamme rouge, takže šprintéri sa budú môcť zameriavať len na svoj šprint.