4. 16.8. rovinata etapa ciel rovina Blankenberge > Ardooie 166 km Stuyven
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
binckbank tour 2018 stage 1
232 nastúpaných metrov, zlatý km 22 km pred cieľom (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Po včerajšom zaváhaní šprintérske celky dostali šancu na reparát, ale na finále v meste Ardooie sa museli poriadne nachystať, lebo nepríjemná technická pasáž na úrovni flamme rouge v minulých edíciách dokázali zaskočiť viacerých kandidátov na etapový triumf.
 
Pred balíkom sa objavili očakávané zoskupenia, tentoraz ich zastupovala trojica cyklistov. Thomas Sprengers (Sport Vlaanderen), Elmar Reinders (Roompot) a Lukas Spengler (Aqua Aqua) boli pripravení podať rovnaký bojovný výkon ako včerajší utečenci, ale museli si byť istí, že balík dnes darčeky nebude chcieť rozdávať.
 
Najskôr si vybudovali náskok presahujúci tri minúty, ale pelotón išiel veľmi rýchlo a deväťdesiat kilometrov pred cieľom bola táto skupina zlikvidovaná. Medzitým prišli správy, že preteky opustili Sep Vanmarcke a Fabio Jakobsen. Víťaza úvodnej etapy trápila choroba a stratil šancu na pridanie ďalšieho triumfu.
 
Potom sa objavilo pred balíkom šesť mužov, no tím BMC ich nechcel nikam pustiť. Aj druhá šprintérska etapa v rade tak dostávala zaujímavý náboj. Americká zostava odviedla dobrý kus práce a tento útočný pokus chytila. V jednom momente sa hlavný balík rozdelil na tri skupiny, ale nebola to definitívna selekcia, veci sa dali postupne do poriadku. Následne prebiehala bitka o vytvorenie novej vedúcej skupiny, rýchlosť bola vysoká.
 
Nervóznu pasáž ukončilo až vytvorenie nového brejku, Edward Planckaert (Sport Vlaanderen), Nick van der Lijke (Roompot), Alex Kirsch (Veranclassic) a Dries De Bondt (Veranda's Willems) prejavili záujem stráviť na čele pretekov posledných 55 kilometrov. Ich aktivitu sledoval Bahrajn - Merida a spolu s ním aj Kaťuša - Alpecin. Oba celky udržiavali rozdiel na úrovni jednej minúty, nechceli pripustiť žiadne ďalšie prekvapenie.
 
Po príchode na záverečný okruh už bola táto skupina chytená, vpredu zostával bojovať jedine Alex Kirsch. A keďže sa blížil zlatý kilometer, pre bonusy mohli vyštartovať aj favoriti na titul. Kirsch sa vrátil do balíka a na zlatom kilometri si najviac polepšil Michael Matthews, ktorý získal šesť bonusových sekúnd, tri sekundy pribudli na konto Yvesa Lapmaerta a jeden špurt vyhral aj Matej Mohorič. Potom všetko dostali pod kontrolu Kaťuša - Alpecin a ďalšie šprintérske zoskupenia, všetko tak smerovalo k druhému hromadnému dojadzu pelotónu. Na konci sa už neudiala žiadna akcia, šprintéri sa mohli sústrediť len na finálne technické úseky.       
 
A práve na tieto pasáže bol výborne pripravený tím Trek - Segafredo, ktorý tu vytvoril pozíciu pre Jaspera Stuyvena, a ten následne vyrazil na kilometrový sólový útok. Chvíľu trvalo, kým sa šprintérske celky opäť sformovali, a belgický cyklista už nepustil túto príležitosť. Ani druhý deň po sebe sa teda nešprintovalo o etapový triumf, súboj o druhú priečku vyhral Caleb Ewan. Tretí skončil Zdeněk Štybar.
 
Aj štvrtá etapa pripravila šprintérov o výhru, tentoraz sa o to postarali technické momenty na úrovni finálneho kilometra, čo využil Jasper Stuyven. Jazdec tímu Trek - Segafredo perfektne využil situáciu, že po ostrých zákrutách sa pelotón vždy natiahne, a svojimi tempárskymi schopnosťami napokon nechal za sebou všetkých šprintérov. Belgický cyklista sa presadil na podujatí aj v minulom roku, uvidíme, čo nám ešte predvedie počas víkendových previerok.
 
Celodenná práca tímu Katuša - Alpecin vyšla nazmar, Marcel Kittel nielenže nebojoval o výhru, ale ani sa nedostal do najlepšej desiatky. Na jej konci finišoval Dylan Groenewegen, ktorý nemôže byť spokojný so svojimi doterajšími výkonmi. Naopak, etapová výhra pretiekla pomedzi prsty Calebovi Ewanovi, austrálsky jazdec ako jediný z elitných šprintérov zvládol tento dojazd v potrebnej kvalite. Po odstúpení Fabia Jakobsena z pretekov sa zapojil do šprintu Zdeněk Štybar a český jazdec získal pekné tretie miesto.
 
V celkovom poradí udržal vedúcu priečku Matej Mohorič a líder pretekov si polepšil tromi sekundami na zlatom kilometri. O tri miesta sa posunul v poradí Michael Matthews, aj jemu poslúžili bonifikácie na zlatom kilometri, a zdá sa, že je pripravený bojovať o pozíciu na stupňoch víťazov. Dnešná výhra priblížila konečné pódium aj pre Japsera Stuyvena, v nasledujúcich etapách tak môžeme očakávať pokračovanie súboja o dôležité sekundy. Juraj Sagan dokončil etapu v hlavnom balíku.
 
 
Výsledky
1. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 3:44:46 50
2. EWAN Caleb link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 20
3. ŠTYBAR Zdeněk link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00 8
4. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
5. DUPONT Timothy Wanty - Groupe Gobert 00:00  
6. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team link ikonka 00:00  
7. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:00  
8. VAN ASBROECK Tom EF Education First - Drapac link ikonka 00:00  
9. HOELGAARD Daniel Groupama - FDJ 00:00  
10. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 11:48:28 8
2. DE BIE Sean Vérandas Willems-Crelan 00:03  
3. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:22  
4. VANTOMME Maxime WB Aqua Protect Veranclassic 00:28  
5. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:30  
6. VAN DER HOORN Taco Roompot - Nederlandse Loterij 00:32  
7. CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal link ikonka 00:36  
8. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb link ikonka 00:37  
9. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:41  
10. DOWSETT Alex Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:41  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále pretekov
 
 
Krátke preview etapy:
Na podujatí nesmie chýbať jeden z osvedčených dojazdov posledných ročníkov, ktorý ponúka mesto Ardooie. Ani v tomto prípade sa neobjavia na trati profilové komplikácie, preto by malo všetko smerovať k ďalšiemu hromadnému dojazdu pelotónu. V predchádzajúcich edíciách však táto koncovka priniesla nemalé vzrušenie, pretože v okolí méty posledného kilometra stoja tri ostré zákruty, a cez tieto prekážky neprejdú všetci šprintéri na potrebnej pozícii. V okolí cieľového mesta sa absolvujú dva okruhy, čo pomôže najrýchlejším pretekárom, aby sa pripravili na vyzývavú koncovku. V rokoch 2016 a 2017 tu preukázal svoju šikovnosť Peter Sagan.