2. 14.8. rovinata etapa ciel rovina Venray > Venray 12,7 km Küng
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
binckbank tour 2018 stage 1
profil etapy, 12 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Časovka jednotlivcov má na tomto podujatí vždy dôležitý dopad na celkovú klasifikáciu, preto okrem etapového triumfu sa súperilo aj o čo najlepšiu východiskovú pozíciu pred víkendovými previerkami. Kvalitný výkon v ITT vytváral veľkú šancu na úspech v GC.
 
Pretekári si vydýchli, že sa nejazdilo v rovnakých podmienkach ako včera. Slnečné počasie si musel pochvaľovať najmä Alex Dowsett (Kaťuša-Alpecin), ktorý prekonal trasu za 14:30 a kraľoval priebežnému poradiu. Britský cyklista potvrdil úlohu favorita a skutočnosť, že mu sedia aj krátke časovky. O jednu sekundu za ním zaostal Luke Durbridge (Mitchetlon-Scott) a v tesnom závese sa držal aj ďalší austrálsky borec, 24-ročný Miles Scotson (BMC) takisto patrí medzi výborných tempárov. Maciej Bodnar (Bora) stratil v cieli štyri sekundy a nepodarilo sa mu získať etapový triumf.
 
Veľmi dobrý výkon ponúkol Yves Lampaert (Quick-Step Floors), ktorý dosiahol výsledky čas 14:34 a tento jeho výsledok mu vytváral sľubnú pozíciu z hľadiska celkovej klasifikácie. Greg van Avermaet dnes za ním zaostal trinásť sekúnd. Obaja belgickí cyklisti však museli hľadieť s uznaním na Michaela Matthewsa. Jazdec tímu Sunweb sa zaradil na priebežné prvé miesto, keď pokoril Dowsetta o štyri sekundy s časom 14:26. Krátke jazdy proti chronometru mu nesmierne vyhovujú.
 
Takúto disciplínu zvláda aj Jos van Emden (Lotto-Jumbo), ale tomu sa dnes nedarilo, na priebežného lídra stratil trinásť sekúnd. Potom sa vytiahol ďalší zástupca zo Sunwebu. Kragh Andersen vyrovnal čas svojho tímového kolegu a dokonca bol ešte rýchlejší o pár desatín sekundy, takže tento 24-ročný cyklista si užíval pozíciu v horúcom kresle.
 
Víťazná radosť v Sunwebe ale netrvala dlho, pretože do cieľa priletel Victor Campenaerts (Lotto-Soudal) a čerstvý víťaz európskeho šampionátu v časovke nemohol lepším spôsobom pokrstiť svoj majstrovský dres. Dvojicu zo Sunwebu pokoril o jednu sekundu. Potom smerovala pozornosť na Stefana Künga z BMC a ten všetkým vyrazil dych. Výkonom 14:11 doslova deklasoval konkurenciu a s najväčšou pravdepodobnosťou to mal namierené za etapovým triumfom.
 
Na predné pozície sa dostal Max Schachmann (Quick-Step Floors), perspektívny nemecký cyklista zaostal za priebežným lídrom iba devätnásť sekúnd. Nedarilo sa však jeho kolegovi Zdeňkovi Štybarovi, ktorého strata prekročila jednu minútu, a to bola pre neho stopka pre dobrý výsledok v klasifikácii. Lepší výsledok čakal aj Jasper Stuyven (Trek), na jeho konte svietila strata cez štyridsať sekúnd. Na konci štartovali väčšinou len pretekári, ktorých dominantou sú šprintérske etapy, a tí už nezamiešali poradím na najvyšších miestach v poradí. Nepodarilo sa to ani Marcelovi Kittelovi (Kaťuša), ktorý má silnú krátku časovku, ale tentoraz to nepreukázal.
 
V dôležitej jazde proti chronometru dominoval Stefan Küng, ktorý vybojoval svoj druhý triumf v ročníku. Predtým pokoril časovku na Okolo Švajčiarska a je aj národným šampiónom v ITT. Dnes si vynahradil sklamanie z európskeho šampionátu a po suverénnom výkone nielenže získal etapu, ale aj pekný náskok na čele poradia. Aj v minulom roku tu ovládol ITT a z líderskej pozície ho dostali len ťažké zvlnené profily. Tie v aktuálnej edícii nie sú až také úderné, preto si môže trúfať na kvalitný výsledok v GC.
 
Victor Campenaerts využil svoju vynikajúcu formu, ktorú ukázal na ME, ale výkon švajčiarskeho konkurenta bol mimo dosahu kohokoľvek. V každom prípade ho muselo povzbudiť, že aj na krátkej vzdialenosti dokázal vytiahnuť svoje časovkárske kvality. Výborný dojem zanechala aj dvojica zo Sunwebu a Matthews s Andersenom môžu cítiť počas víkendu veľkú príležitosť, aby sa pokúsili využiť zvlnené etapy na atak na najvyššiu pozíciu v poradí.

Svoj potenciál ukázali Schachmann a Scotson, medzi najlepšími sa očakávali mená ako Dowsett, Durbridge alebo Bodnar. Z klasikárov, ktorí sa chcú presadiť v poradí, zaujal najmä Yves Lampaert a ten bude nepochybne motivovaný, aby neprišiel o svoj náskok, ktorý dnes získal na mnohých súperov. Juraj Sagan stratil na víťaza etapy necelé dve minúty.
 
 
Výsledky
1. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 14:11 50
2. CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal link ikonka 00:14 20
3. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb link ikonka 00:15 8
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:15  
5. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:19  
6. DOWSETT Alex Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:19  
7. DURBRIDGE Luke Mitchelton - Scott link ikonka 00:20  
8. SCOTSON Miles BMC Racing Team link ikonka 00:22  
9. BODNAR Maciej BORA - hansgrohe link ikonka 00:23  
10. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 00:23  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 4:15:11 8
2. CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal link ikonka 00:14  
3. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb link ikonka 00:15  
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:15  
5. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:19  
6. DOWSETT Alex Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:19  
7. DURBRIDGE Luke Mitchelton - Scott link ikonka 00:20  
8. SCOTSON Miles BMC Racing Team link ikonka 00:22  
9. BODNAR Maciej BORA - hansgrohe link ikonka 00:23  
10. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 00:23  
 
Zobraziť kompletné poradie

 
Krátke preview etapy:
Podobne ako v minulej edícii počas druhého dňa uvidíme krátku časovku jednotlivcov. Trinásť kilometrov v meste Venray bude mať dôležitý dopad na klasifikáciu, pretože zvlnené terény na konci pretekov nemusia vytvoriť veľké rozdiely medzi favoritmi. Trasa je rýchla, pretekári sa nemusia zameriavať na technické pasáže. Kolečko v okolí hostiteľského mesta sadne tým časovkárom, ktorí na relatívne krátkom úseku predvedú dynamický výkon a dokážu udržať vysokú intenzitu od začiatku až konca.