1. 13.8. rovinata etapa ciel rovina Heerenveen > Bolsward 177 km Jakobsen
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
binckbank tour 2018 stage 1
158 nastúpaných metrov, zlatý km 22 km pred cieľom (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Úvodné dni podujatia boli navrhnuté najmä pre najrýchlejších jazdcov v balíku, prvú šprintérsku konfrontáciu obstaralo mesto Bolsward. V minulom roku tu zvíťazil Dylan Groenewegen a holandský jazdec patril medzi favoritov aj tentoraz. Dobrú konkurenciu dopĺňali Ewan, Kittel, Cort, Debusschere alebo Jakobsen, na BinckBank Tour sme sa mohli tešiť na vyrovnané hromadné dojazdy pelotónu.

Prvýkrát v kariére sa predstavil na týchto pretekoch Juraj Sagan a celý tím Bora -hansgrohe sa spoliehal v pripravených šprintérskych etapách na Mattea Pelucchiho. Do úniku vyrazili Dimitri Peyskens (WB Aqua Protect), Thomas Sprengers (Sport Vlaanderen), Manuele Boaro (Bahrajn-Merida), Julius Van den Berg (EF Education), Dries de Brondt (Vérandas) a Elmar Reinders (Roompot).

Vedúca skupina jazdila s náskokom cez tri minúty, v pelotóne kontrolovali situáciu Lotto - Jumbo a Quick-Step Floors. Do vývoja výrazne prehovorili aj poveternostné podmienky. Na trati sa objavil očakávaný vietor a v polovici etapy sa spustil na balík silný dážď. V náročných podmienkach sme videli niekoľko pádov. Dážď neprestával a na cyklistov čakal aj na záverečnom okruhu, takže všetci sa museli nastaviť na nepríjemnú mokrú koncovku.
 
Na čelo balíka sa posunul aj tím Mitchelton - Scott, aby pomohol pri chytaní utečencov, ale v náročných daždivých podmienkach sa pohybovali na predných pozíciách všetci lídri jednotlivých celkov. Nikto nemohol podceniť takéto nebezpečné podmienky. Z toho dôvodu sa išlo rýchlo a na konci balíka s tým mali niektorí jazdci problémy. Znižoval sa aj náskok vedúcej skupiny, ale vydržalo jej to až na zlatý kilometer. Tri šprinty o tri bonusové sekundy boli lákadlom pre utečencov, ktorí si túto ponuku rozdelili. Presadili sa tu najmä Peyskens, De BrondtReinders.
 
Pelotón chytil vedúcu skupinu trinásť kilometrov pred cieľom, potom už prebiehala na jeho čele tradičná pozičná bitka. V nervóznej koncovke mal menší pád Magnus Cort (Astany), dánsky jazdec patril do širšieho okruhu favoritov na dnešný etapový triumf. Spolu s ním sa dostal do problémov aj Rick Zabel z Kaťuše, ten mal pre zmenu rozbiehať špurt pre Kittela. Šprintérsky dojazd sa pokúsil prekaziť Van Schip (Roompot), ktorý dokázal zaútočiť. Holandský pretekár sa zdržal pred balíkom niekoľko kilometrov, ale jeho šanca na úspech bola minimálna.
 
Na dlhej cieľovej rovinke sa najlepšie zorientoval Fabio Jakobsen, ktorý dostal vo finále výbornú podporu od svojich kolegov. Do súboja o etapový triumf sa zapojili aj Marcel Kittel a Caleb Ewan, no holandský jazdec bol najrýchlejší. Ešte predtým rozdelil hlavnú skupinu pád, po ktorom mohli bojovať o výhru len tí jazdci, ktorí sa nachádzali na samom čele pretekov. V tomto páde sa najhoršie zranil Vjačeslav Kuznecov z Kaťuše, ktorého odviezla sanitka.
 
 
jakobsen 18 binckbank podium qstf
Fabio Jakobsen s ďalším veľkým triumfom (© Quick-Step Floors Cycling Team / Getty Images)
 
 
V očakávanej šprintérskej koncovke sa presadil tím Quick-Step Floors. Belgická zostava pripravila pre svojho šprintéra najlepšiu pozíciu a Fabio Jakobsen mohol znovu ukázať svoj veľký talent. Nádejný cyklista mohol začať šprintovať z prvej pozície, čo bolo rozhodujúce pre jeho štvrtú výhru v ročníku a prvý triumf na WT pretekoch v kariére. Vo veku 21 rokov zvláda výborne svoj premiérový ročník medzi profesionálmi a my sa len môžeme tešiť, čo nám predvedie na Okolo Slovenska.
 
Približne v rovnakom čase ako Jakobsen vyrazil dopredu aj Caleb Ewan, ale austrálsky pretekár nemal vytvorenú takú dobrú pozíciu, aby skutočne zabojoval o etapový triumf. To isté platilo o Marcelovi Kittelovi. Pred samotným šprintom sa nachádzal príliš vzadu, ale keď sa rozbehol, dosiahol veľkú rýchlosť, čo znamená, že formu má. Tento výsledok a výkon ho povzbudia a v nasledujúcich etapách bude určite bojovať o výhru. Do šprintov sa budú chcieť zapájať aj Halvorsen, Walscheid a najmä Groenewegen, ktorému úplne nevyšla prvá etapa po jeho odstúpení z TdF. Juraj Sagan finišoval v hlavnom balíku.    
 
 
Výsledky
1. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors link ikonka 4:01:00 50
2. KITTEL Marcel link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 20
3. EWAN Caleb link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 8
4. HALVORSEN Kristoffer Team Sky link ikonka 00:00  
5. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:00  
6. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
7. PELUCCHI Matteo BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
8. DUPONT Timothy Wanty - Groupe Gobert 00:00  
9. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
10. MINALI Riccardo Astana Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors link ikonka 4:00:50 8
2. KITTEL Marcel link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:04  
3. REINDERS Elmar Roompot - Nederlandse Loterij 00:05  
4. DE BONDT Dries Vérandas Willems-Crelan 00:05  
5. EWAN Caleb link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:06  
6. BOARO Manuele Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:07  
7. PEYSKENS Dimitri WB Aqua Protect Veranclassic 00:07  
8. MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:09  
9. SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen - Baloise 00:09  
10. HALVORSEN Kristoffer Team Sky link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Preteky odštartujú na severe Holandska na úplne jednoduchom profile, ktorý odpáli šprintérske súboje na tomto podujatí. Po profilovej stránke nečaká na pelotón komplikovaný deň a všetko by malo smerovať k tomu, že o etapový triumf a najcennejší dres budú súperiť najrýchlejší jazdci štartového poľa. Posledné štyri kilometre sú priamočiare a bez technických komplikácii, na čom si zgustnú šprintérske váčiky. Problémy môže narobiť len silný vietor, ktorý v tejto časti krajiny zvykne fúkať na pobreží Severného mora. V roku 2016 v meste Bolsward vyhral špurt Dylan Groenewegen.