2. 14.3. zvlnena etapa ciel rovina Camaiore > Pomarance 189 km Alaphilippe
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 2
profil etapy, 2117 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Podujatie pokračovalo klasikárskym dojazdom a na štarte sa skloňovali mená ako Avermaet alebo Lutsenko, ktorých zdobí kvalitný šprint do kopca, a medzi favoritmi na etapové víťazstvo nesmel chýbať ani Peter Sagan. Pre slovenského šampióna bola pripravená ideálna koncovka, otázkou však zostávalo, ako sa podpíše pod jeho výkon niekoľkodňové tréningové manko.
 
Pretekárov privítalo príjemné počasie, čo využili Markel Irizar (Trek-Segafredo), Natnael Berhane (Cofidis), Stepan Kurijanov (Gazprom), Mirco Maestri (Bardiani) a Sebastian Schönberger (Neri Sottoli-Selle Italia), ktorí sa usadili pred balíkom. Jediný WT celok v brejku zastupoval skúsený tempár Irizar, Kurijanova sme mohli sledovať v mnohých brejkoch na UAE Tour a aktívne musel jazdiť aj Cofidis, ktorý vo včerajšej etape prišiel o svojho lídra Nacera Bouhanniho. Francúzsky šprintéri nestihol časový limit a zdá sa, že podcenil tímovú časovku. V hlavnej skupine kontroloval utečencov tím Mitchelton - Scott  a tempo udával aj držiteľ azúrového dresu Michael Hepburn.
 
Po včerajšej etape sa vyjadril Peter Sagan, že "posledných šesť dní v Sierra Nevada bolo zlých. Musel som zostať chorý na svojej izbe, nemohol som jazdiť a len v utorok som absolvoval trojhodinovú ľahšiu jazdu. Uvidíme teda, čo sa stane na Tirrene. Budeme to brať jeden deň po druhom. Od Argentíny som stratil formu bez pretekania, ale v Sierra Nevade som trénoval tvrdo, ale na konci kempu som ochorel, čo ma zabrzdilo. Už sa zotavujem a verím, že sa budem zlepšovať." Hneď v dnešnej etape tak dostal dobrú možnosť, aby sa otestoval v klasikárskej koncovke v silnej konkurencii.
 
Už tímová časovka výraznejšie rozdelila favoritov na titul, preto sa očakávalo, že na konci zabojuje o bonifikácie predovšetkým Julian Alaphilippe, ktorý momentálne jazdí vo vynikajúcej forme, a jeho akcelerácia mohla byť rozhodujúcim faktorom v meste Pomarance. Na pohyb francúzskeho cyklistu však boli pripravení aj Yates, Roglič alebo Dumoulin.
 
V pelotóne stále pracoval jedine Mitchelton - Scott a ten udržiaval rozdiel v okolí štyroch minút. Na prvej horskej prémii sa presadil Natnael Berhane. Situácia zostávala dlhú dobu nezmenená a väčšina jazdcov prežívala pokojné chvíle. Netýkalo sa to len piatich utečencov a tímu Mitchelton, ktorý bol v plnej verzii zastúpený na čele balíka. Brejk potešila prvá rýchlostná prémia a pre najviac bodov vybehol Mirco Maestri. Potom sa pretekári blížili na druhú horskú prémiu a v pelotóne naďalej panovala kľudná atmosféra.
 
Aj na kopci Serrazzano sa presadil Natnael Berhane a náskok vedúcej skupiny stále predstavoval tri a pol minúty. Mitchelton - Scott výrazným spôsobom neznižoval stratu pelotónu a možno by bol spokojný, ak by únik získal v cieli aj bonifikácie. Aj druhú rýchlostnú prémiu si podmanil Mirco Maestri. Tridsať kilometrov pred páskou už stíhal vedúcu skupinu Deuceninck - Quick-Step, takže v balíku sa predsa len ukázal záujem vyhrať etapu. Náskok úniku išiel dramaticky dole a na zaujímavú koncovku sa už mohli začať pripravovať hlavní favoriti. A v tom momente prišla informácia, že z pretekov odstúpil Gianni Moscon.
 
V záverečnej stúpajúcej pasáži sa vytiahli na čelo balíka viaceré celky, ktoré chceli mať pod kontrolou rozhodujúce momenty. Na začiatku cieľového kopca sa nachádzali aj strmé úseky, kde sa dalo útočiť. Ešte predtým sa objavil za balíkom Peter Sagan a zdalo sa, že slovenský jazdec musí riešiť nejakú mechanické problémy. Lenže Sagan zostával za pelotónom, získal väčšiu stratu a nevyzeralo to s ním dobre. Spolu s ním bojoval na konci aj Rafal Majka. Jeho manko preskočilo dve minúty, takže potvrdil svoje slová, že po fyzickej stránke to nie je ideálne. Brejk bol chytený trinásť kilometrov pred páskou.
 
Na cieľovom kopci kontroloval situáciu Mitchelton - Scott, ale šesť kilometrov pred cieľom na chvíľu zaútočil Daniel Oss. Zaujímavý pokus následne predviedla Astana, keď Fuglsang vystrelil dopredu Lutsenka takmer štyritisíc metrov pred páskou. Táto akcia dostala do varu aj hlavných favoritov na titul a zaútočil Primož Roglič. Na čele pretekov sa osamostatnili spolu s ním Clarke, Lutsenko, Dumoulin a Štybar. Táto skupinka však bola chytená, no útoky pokračovali. Opäť sa snažil Roglič, ale o víťazovi sa rozhodovalo až tesne pred páskou. Najsilnejší šprint predviedol Julian Alaphillipe a francúzsky jazdec si poradil s Gregom van Avermaetom a Albertom Bettiolom.
 
 
alaphilippe 19 triumf tirreno rcsf
Julian Alaphilippe a jeho triumf (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Druhá etapa vyvrcholila útočným spôsobom a presne na takýto štýl jazdy sa môžeme tešiť aj vo zvyšných rozhodujúcich etapách. Favoriti na titul sa zdvihli zo sedla ďaleko pred cieľom. Zodpovednosti sa nebál Roglič, dopredu vyštartoval aj Dumoulin a svoju snahu získať minimálne etapy predviedla Astana. Vo finále však udržal nervy na uzde Julian Alaphilippe, ktorý vyčkával až na posledné stovky metrov, a ušetrenú energiu perfektne vložil do parádneho šprintu. Vybojoval piaty triumf v ročníku, pre klasifikáciu dôležité bonusové sekundy a odmenil svojich kolegov, že na konci eliminovali únik. Jazdec tímu Deuceninck - Quick-Step predviedol skúsený výkon, keď sa nenechal strhnúť okolnosťami.
 
Na etapu si robil zálusk aj Greg van Avermaet, ktorý sa takisto spoliehal na svoj finiš, ale v špurte do kopca, po náročnom vývoji, nemal nárok na Juliana Alaphilippa. Na pódium sa ešte zmestil Alberto Bettiol, 25-ročný taliansky klasikár, ktorý sa chce výraznejšie presadiť na takomto teréne. V skupine favoritov na titul ukázal snaživý výkon Primož Roglič, ale nepodarilo sa mu ukoristiť líderský dres. Adam Yates finišoval v hlavnej skupine a novým lídrom sa stane on. Britský jazdec sa vo finále príliš neukazoval, ale s touto koncovkou nemal žiadne problémy. Ušetrená energia sa mu môže zísť v rozhodujúcich etapách, ale Roglič ukázal veľkú túžbu ovládnuť GC.  Aktívne jazdil aj Tom Dumoulin, preteky nezabalila ani Astana, takže sa môžeme tešiť na dramatickú cyklistiku, keď sa dostaneme na najťažšie kopce.       
 
Peter Sagan sa do koncovky nezapojil, z balíka si vystúpil dvadsať kilometrov pred cieľom. Slovenský jazdec síce zvládol včerajšiu TTT, ale dnešná dlhá a vo finále náročná previerka bola nad jeho momentálne fyzické limity. Tréningový výpadok z posledných dní sa potvrdil a všetci budeme dúfať, že v nasledujúcich dňoch sa bude jeho stav len a len zlepšovať.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphilippa (víťaz)
"Je to neuveriteľné, som veľmi šťastný. Včera sme stratili pomerne veľa času, preto som chcel na podujatí vyhrať etapu. Dnes to bola pekná príležitosť, preto sme kontrolovali finále a na konci urobili všetko správne. Vo finále sa odohralo niekoľko atakov a Štybar ich pochytal. Ja som čakal v druhej skupine, a keď som sa dostal na čelo pretekov a začal som šprintovať, išiel som úplne naplno až na pásku. Odviedli sme kvalitnú prácu."
  
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Grega van Avermaeta (druhé miesto)
"Finále bolo veľmi náročné, ale povedal som si, že sa nikde nepohnem, ak sa nevydá dopredu povedzme 20-členná skupina. Musíte si vybrať šprint a dúfať, že pred páskou sa všetko spojí. Finále malo pre mňa ideálny scenár, keď mi pomáhali kolegovia a ja som začal pretekať len dva kilometre pred cieľom. Vždy vás to mrzí, keď skončíte druhý, ale som spokojný s predstavením celého tímu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Adama Yatesa (líder poradia)
"Takýto dojazd mi veľmi nevyhovuje, preto som spokojný so svojím výsledkom. Užívam si pozíciu na čele pretekov a uvidíme, ako dlho ju dokážem udržať. Ale urobím všetko preto, aby sa mi to podarilo. Po TTT to bola ďalšia náročná etapa, ale tie kľúčové prídu najmä počas víkendu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Poitschkeho (DS Bora)
"Po včerajšom páde sme chceli vedieť, ako na tom budú Rafal s Oscarom. Okrem toho sme boli zvedaví aj na Petra, ktorý sa stále zotavuje po chorobe a nevedeli sme, ako sa bude cítiť. Nebolo to zlé, ale na konci sme mali smolu. Peter dostal defekt a už nebolo možné, aby sa vrátil späť."
 
 
Výsledky etapy
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:48:09 60
2. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:00 25
3. BETTIOL Alberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:00 10
4. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:00  
5. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
6. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
7. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
8. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:00  
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:00  
10. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:00  
155. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 10:57  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 5:10:34 10
2. BOOKWALTER Brent Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:07  
4. DE PLUS Laurens Team Jumbo - Visma link ikonka 00:07  
5. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:22  
6. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:22  
7. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:22  
8. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:27  
9. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:37  
10. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:47  
143. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 12:54  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 
Kopce na trase etapy:
96,4 km - Castellina Marittima: dĺžka 3,9 km; sklon 5 %
47 km - Serrazzano: dĺžka 1,5 km; sklon 7,2 %
ciel Cieľ - Pomarance: dĺžka 6,8 km; sklon 3,6 %
 
 
Krátke preview etapy:
Z mesta Camaiore sa vydá pelotón smerom na juh a v druhej časti etapy sa objavia tri stúpania, ale o tom najdôležitejšom sa rozhodne len v samotnom závere. Druhá horská prémia síce obsahuje priemerný sklon sedem percent, ale je krátka, a ani zvlnený terén pred záverečným kopcom sa neodohrá na tvrdom profile. Finále sa uskutoční na výbušnom stúpaní a to sa bude skladať z dvoch častí. Najskôr sa pôjde na 3400-metrový úsek s priemerom cez päť percent, potom sa cesta vyrovná na dvoch kilometroch a na cieľovú pásku zavedie cyklistov 1600 metrov s priemerom šesť percent. Koncovka šitá na mieru pre puncheurov a o dôležité sekundy tu budú súperiť aj jazdci na GC, ktorí disponujú v kopci potrebným zrýchlením.