6. 18.3. zvlnena etapa ciel rovina Matelica > Jesi 195 km Alaphilippe
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 6
profil etapy, 2257 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
V druhej šprintérskej etape na podujatí sa skloňovali najmä mená Elia Viviani, Fernando Gaviria a Peter Sagan. Na všetkých troch čakala generálka pred monumentom Miláno - San Remo a každému z nich by veľmi prospelo dnešné víťazstvo. Vo finále sa objavila posledná zákruta tisíc metrov pred páskou a záverečné stovky metrov vybehli na dve percentá. Po dvoch veľmi ťažkých etapách sa museli najrýchlejší jazdci skoncentrovať na zaujímavý dojazd.
 
V brejku sa objavili Davide Ballerini (Astana), Ben King (Dimension Data), Gijs Van Hoecke (CCC), Mirco Maestri (Bardiani), Igor Boev (Gazprom), José Rojas (Movistar) a Dayer Quintana (Neri Sottoli) a táto pomerne skúsená skupina si trúfala zaskočiť šprintérske zoskupenia. Ballerini sa ukázal v dobrej forme počas belgického otváracieho víkendu a silní jazdci ako King, Rojas alebo Dayer Quintana mohli skutočne vytrápiť šprintérov. Na čele pretekov nechýbal Mirco Maestri, ktorý bojoval o výhru v bodovacej súťaži. Taliansky cyklista potreboval byť úspešný na oboch rýchlostných prémiách.
     
Na jedinej horskej sa presadil Igor Boev, ale to nijako neovplyvnilo vrchársku klasifikáciu. Tento honor už mal vo vrecku Alexej Lutsenko z Astany. Po najťažšom stúpaní dňa jazdil únik s náskokom necelé tri minúty. V balíku pracovali Deuceninck - Quick-Step a Bora - hansgrohe. Belgický celok už ukoristil na podujatí dve výhry, no Viviani sa vždy rád vytiahne pred domácimi fanúšikmi. Bora bola najbližšie k triumfu v tretej etape, keď Peter Sagan šikovne využil technický finiš, a slovenský šampión bol pripravený zabojovať aj v meste Jesi, kde mala rozhodovať najvyššia rýchlosť na cieľovej čiare. Čoskoro sa k nim pridal aj UAE Emirates. Ten usilovne pracoval v pelotóne aj v tretej etape, ale Gaviria sa vo finále nepresadil, preto mal kolumbijský jazdec zvýšenú motiváciu.
 
Trojica celkov v balíku nepustila únik ďalej ako na tri minúty, čo bola pre šprintérov dobrá východisková pozícia. V druhej časti etapy sa už malo jazdiť na jednoduchšom profile. Pelotón nič nepodceňoval a celý čas držal rozdiel medzi skupinami na nízkej úrovni. Aj keď vpredu jazdila snaživá partia, nedarilo sa jej získať väčší odstup. Vyhliadky utečencov neboli dobré, ale čiastočne mohol byť spokojný Mirco Maestri, ktorý získal päť bodov na rýchlostnej prémii, a potreboval už iba dva body, aby sa stal víťazom tejto súťaže. Taliansky pretekár potom musel veriť, že brejk vydrží na čele pretekov ešte aspoň tridsať kilometrov, kedy bola na programe druhá prémia.
 
Keď sa dostali utečenci na záverečný okruh a prvýkrát preťali cieľovú čiaru, do cieľa zostávalo 37 kilometrov a stále jazdili s 2-minútovým náskokom. V balíku sa stupňovala nervozita, lebo finále sa odohralo väčšinou v meste a mohol sa spustiť dážď. Mirco Maestri ukoristil aj druhú rýchlostnú prémiu a bol na najlepšej ceste vyhrať bodovaciu súťaž. Zaskočiť ho mohli už len Yates, Roglič, Fuglsang, ktorí by bodovali v cieli. Vedúca skupina neprišla o veľkú časť svojho náskoku a dvadsať kilometrov pred páskou si užívala deväťdesiat sekúnd k dobru. Šprintérske celky museli zabrať.
 
V predposlednom kole sa však brejk rozpadol po útoku Balleriniho s Rojasom. Za nimi zostával bojovať ešte Van Hoecke, ostatní utečenci sa vrátili späť do pelotónu. Holandský jazdec bol takisto chytený a vedúca dvojica naskočila do záverečného kola s náskokom 45 sekúnd. Hlavný balík zvládol dobre finálne momenty etapy a Ballerini s Rojasom boli eliminovaný štyri kilometre pred cieľom. 
 
V hromadnom šprinte triumfoval Julian Alaphilippe. Druhý skončil Davide Cimolai a až potom finišoval Elia Viviani. Peter Sagan obsadil piatu priečku.
 
 
alaphilippe 19 tirreno triumf bohfb
Julian Alaphilippe a jeho triumf (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Koncovku etapy vynikajúco zvládol tím Deuceninck - Quick-Step, ktorý vytvoril v záverečnom kilometri kvalitný lead-out. A belgická zostava bola natoľko silná, že si poradila aj bez svojho najrýchlejšieho jazdca. Pred páskou rozbehol šprint Richeze a za jeho zadným kolesom sa vyviezol Alaphilippe. Obaja si vytvorili menší náskok a rozbehnutý francúzsky borec už nenašiel premožiteľa, keďže hlavní favoriti museli štartovať príliš zozadu. Julian Alaphilippe tak získal svoj druhý triumf na podujatí, ale dnes sa to od neho vôbec nečakalo. Svojou rýchlou koncovkou prekvapil asi každého.
 
Elia Viviani na konci nezachytil víťazný pohyb svojich kolegov a hľadal si zadné koleso Petra Sagana. Keď začali šprintovať, museli sa predierať dopredu a už nedokázali zmazať svoju stratu. Peter Sagan veľmi chcel dosiahnuť úspešný výsledok. V záverečných momentoch etapy sa pohyboval za svojimi kolegami, ktorí dnes odviedli v balíku veľké penzum práce, a strážil si vedúce pozície, aby mal všetko pod kontrolou. Na čele pelotónu sa pohyboval aj v samotnom závere, ale ani jemu sa napokon nepodarilo nasledovať Richezeho kľúčový nástup. Akoby tomu hlavní favoriti neprikladali rozhodujúci význam. Pred páskou sa ešte dokázali natlačiť dopredu Davide Cimolai a Clément Venturini.
 
V priebežnom poradí nenastali zmeny. S desiatimi bonusovými sekundami zostal Julian Alaphilippe na piatej priečke, ale zvýšil svoj odstup pred Woutom Poelsom a Thibautom Pinotom. V zajtrajšej časovke sa rozhodne, či náskok 25 sekúnd bude stačiť Adamovi Yatesovi na celkový titul.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphilippa (víťaz)
"Nie som šprintér, ale viem, že môžem predviesť dobrý šprint, najmä po náročných dňoch, ktoré máme v nohách. Chceli sme ísť na Eliu, ale v záverečnom kole mi povedal, že ak chcem, môžem ísť na šprint. Necítil sa dobre a očakávali sme náročný šprint. Po víkende ste mohli vidieť v balíku mnoho unavených jazdcov. Chcel som byť jeho posledným mužom pred páskou, no Richeze odviedol neuveriteľnú prácu. A keď som zbadal značku dvesto metrov do cieľa, išiel som naplno. Je to neuveriteľné."
        
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (5.miesto)
"Kolegovia odviedli veľmi dobrú prácu, aby etapa skončila hromadným šprintom. Ťahali na čele balíka, kontrolovali vedúcu skupinu a na konci jazdili výborne, aby mi čo najviac pomohli. Stále však potrebujem nejaký čas, aby som sa dostal na svoju najlepšiu úroveň. Nechal som na trati všetko, ale nestačilo to, aby som vyhral."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Valacha (DS Bora)
"Bola to dlhá, ťažká etapa, väčšinu sa išlo po zvlnenom teréne a aj tak skončila hromadným dojazdom. Naším cieľom bolo vyhrať etapu s Petrom. V balíku sme pracovali celý deň a kontrolovali vedúcu skupinu. Na konci sme vytvorili dobrý lead-out, ale Peter bol trochu zavretý pred cieľovou páskou. Takéto veci sa stávajú a my musíme pokračovať v tvrdej práci."
 
 
Výsledky etapy
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:42:11 60
2. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00 25
3. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 10
4. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
5. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
6. RICHEZE Maximiliano Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
7. KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal link ikonka 00:00  
8. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:00  
9. VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data link ikonka 00:00  
10. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 25:15:59 10
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:25  
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:35  
4. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:55  
5. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 02:24  
6. POELS Wout Team Sky link ikonka 02:39  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 02:46  
8. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 02:58  
9. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 03:03  
10. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 03:26  
107. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 59:04  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Kopce na trase etapy:
142,1 km - Valico di Pietra Rossa: dĺžka 12,5 km; sklon 3,3 %
 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri dostanú druhú príležitosť na pretekoch v meste Jesi. V prvej polovici etapy sa nachádza niekoľko menších stúpaní, ale následne sa cesta vyrovná a šprintérske celky nebudú mať komplikácie s chytením vedúcej skupiny. Na konci sa urobia tri okruhy s dĺžkou takmer trinásť kilometrov a najrýchlejší pretekári si budú môcť dobre prezrieť cieľové pasáže a rozmiestnenie kruhových objazdov, ktoré sa objavia vo finále.