5. 17.3. zvlnena etapa ciel rovina Colli al Metauro > Recanati 178 km Fuglsang
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 5
profil etapy, 2902 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Najťažšia etapa na podujatí sľubovala veľké divadlo. Po včerajšom predkrme sa dostali pretekári na náročný okruh, ktorý si mohli vychutnať len favoriti s najlepšiu formou. Na ťažko kontrolovateľnom teréne sa malo útočiť. Adam Yates potreboval získať čas na Rogliča, etapu plánovali vyhrať v Astane a bez úspechu nechceli skončiť na podujatí ani Formolo, Pinot alebo Benoot. Petra Sagana čakala veľká skúška na takomto profile.
 
V atraktívnom predstavení sa dostali do úniku Denz (Ag2r), Oss (Bora-hansgrohe), Van Hooydonck (CCC), Rovny (Gazprom), Van Asbroeck (Israel Academy), Van Der Sande (Lotto-Soudal), Arcas (Movistar), Gabburo, Zardini (obaja Neri Sottoli) a Pedersen (Trek-Segafredo).  Skupina desiatich jazdcov bojovala o miesto na slnku a pomerne dlhú dobu musela odolávať vysokému tempu zo strany balíka. Trvalo dvadsať kilometrov, kým dostala želanú slobodu. Potom sa k nim ešte dostali Simon (Cofidis), Morabito (Groupama-FDJ) a Visconti (Neri Sottoli)

Podobne ako včera sa objavila pred pelotónom početná skupina, no nevideli sme v nej natoľko silné mená, aby dokázali výraznejšie potrápiť cyklistov v balíku. Na čele pretekov mali z favoritov na etapový triumf svojich kolegov len Benoot s Wellensom, Pinot a Formolo. V balíku panovala pomerne pokojná atmosféra, čakalo sa na záverečný okruh. Hlavnú skupinu viedol len Mitchelton - Scott a následne sa k nim pridali aj farby Jumbo - Visma. Pracovali teda dva celky, ktoré proti sebe bojovali o celkový titul.
 
Na prvej rýchlostnej prémii zobral najviac bodov Gabburo a potom sa už začala jazda po prudkých stúpaniach. Pred jedným z prvých kopcov dostal defekt Peter Sagan a musel sa vracať späť. V balíku zvýšil tempo Sunweb. Giovanni Visconti získal prvú horskú prémiu a už na tomto stúpaní sa nasadilo vysoké tempo v hlavnej skupine. Úvodný prejazd cez Recanati zvládol balík pokope a ťahal v ňom Jumbo - Visma. Podobne ako včera si Peter Sagan vystúpil z tempa pelotónu ďaleko pred cieľom, a to 53 kilometrov.
 
Po druhom prechode cez Recanati zostali vpredu už len Zardini, Denz, Gabburo, Pedersen a na vrchole sa zbierali body do bodovacej súťaže. Rýchlostnú prémiu vybojoval Gabburo. V pelotóne už vystrkovala rožky Astana. Do predposledného okruhu nabehol balík stále v početnom zložení a čakali sme, kedy začnú nastupovať najsilnejší vrchári. Práve Astana rozbila pelotón tridsať kilometrov pred páskou a v hlavnej skupine zostalo len okolo dvadsať jazdcov. Nikto z favoritov sa nenechal zaskočiť.
 
Predposledný prejazd cez Recanati videl pekný nástup Jakoba Fuglsanga, ktorý sa spojil s vedúcimi pretekármi Gabburom a Pedersenom, plus vo vedúcej skupine bojoval aj Denz. Druhá skupina strácala tridsať sekúnd a do útoku zavelil aj Alaphilippe. Francúzsky nástup nevyšiel a vedúca štvorica držala pekný odstup. V klesaní sa ocitol na zemi Simon Clarke a siedmy muž včerajšej etapy vypadol z hry. Fuglsangova partia išla vynikajúco a na predposledné stúpanie už dorazila s náskokom jednu minútu. Dánsky borec sa potom zbavil všetkých konkurentov a išiel za etapovým triumfom. Na tomto kopci atakoval aj Adam Yates, ktorý potreboval dostať do problémov najmä Rogliča, ale slovinský jazdec bol jediný, kto sa mu dokázal vyrovnať.
 
Na záverečné stúpanie dorazil Fuglsang s päťdesiatimi sekundami na Yatesa s Rogličom, s ktorými ešte bojovali Gabburo a Pedersen. Dánsky pretekár zvládol aj poslednú vrchársku prekážku a po dlhom útoku si vybojoval etapový triumf. Na poslednom kopci Yates tlačil na Rogliča až natoľko, že slovinský jazdec prišiel o všetku energiu, a Adam Yates išiel tvrdo za každou jednou sekundou. V cieli získal na svojho hlavného konkurenta pekných šestnásť sekúnd. Potom sa objavil na páske osamotený Tom Dumoulin, za ním finišoval Thibaut Pinot.
 
Piata etapa narobila problémy aj najsilnejším jazdcom na podujatí a medzi nimi predviedli najlepšie výkony Jakob Fuglsang a Adam Yates. Astana aj tentoraz stavila na aktívnu a tvrdú jazdu, keď pripravila pozíciu na dlhý útok pre Fuglsanga. Dánsky jazdec ukázal perfektný nástup na kopci Recanati a dotiahol do úspešného konca vyše 20-kilometrovú snahu. Od začiatku sezóny jazdí vo vynikajúcej forme, ale až dnes vybojoval etapový triumf, no zdobí ho už celkový titul na Ruta del Sol.
 
V skupine favoritov na titul pôsobil najistejšie Adam Yates, ktorý na posledných dvoch kopcoch tlačil na Rogliča, až ho napokon zlomil. Britský borec sa ukázal vo výbornom prevedení na víkendových strmých kopcoch a v poradí si dokonca polepšil pred Rogličom, čo bola mimoriadne náročnú úloha. Slovinský cyklista aj dnes pôsobil sebavedomým dojmom, ale Yates bol na finálnom kopci poriadne silný. V cieli síce musel počítať stratu, no určite je v jeho silách, aby na britského súpera získal potrebných 25 sekúnd v časovke jednotlivcov. Jakob Fuglsang sa dostal na stupne víťazov, takže Yates bude mať konci pretekov dvoch zdatných konkurentov a v ITT nebude môcť zaváhať.
 
V cieli znovu počítal stratu Tom Dumoulin, ktorý bol síce najlepší zo "zvyšku sveta", ale tento honor ho tešiť nebude. Na prudkých kopcoch sa jednoducho nevyrovnal tým najlepším. V ťažkej etape sa pripomenuli Pinot s Poelsom a statočný výkon vytiahol Mads Pedersen, ktorý udržal najlepšiu desiatku po tom, čo celý deň jazdil v úniku. Pre Juliana Alaphilippa bola dnešná trasa príliš náročná, aby mohol naplno ukázať svoje zrýchlenie v kopci. Šikovne sa snažil zaútočiť hneď na začiatku záverečného kola, ale konkurenti ho nikam nepustili. A v priamom súboji s najlepšími na prudkých kopcov nemal potrebnú silu. Peter Sagan prenechal dnešnú etapu najsilnejším vrchárom a sústredil svoju energiu na zajtrajšiu previerku.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakoba Fuglsanga (víťaz)
"Mali sme to naplánované tak, ako včera. Vedeli sme, že máme silný tím a že ostatní budú trpieť, keď nastavíme vysoké tempo. Rozhodli sme sa zaútočiť z veľkej diaľky. Asi by nebolo pre mňa možné zvíťaziť čakaním len na posledné kopce. Toto víťazstvo venujem Michele Scarponimu. Jazdili sme v jeho regióne, na jeho obľúbených pretekoch a ľudia na záverečnom kopci všade kričali jeho meno."
    
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Adama Yatesa (líder GC)
"Získal som v cieli nejaký čas, ale v ideálnom prípade by Fuglsang nejazdil na čele pretekov a ja by som získal etapový triumf. Ale uspel najsilnejší jazdec. Na poslednom kopci som išiel úplne naplno, aby som sa zbavil Rogliča. Bol by som spokojný, ak by som získal na neho takých 45 sekúnd, to by som sa cítil v bezpečí pred ITT. Uvidím, ako to dopadne, ale dúfam, že môj náskok mi bude stačiť."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (3. miesto)
"Bola to náročná etapa. Na konci som vydal zo seba všetko, nemohol som ísť rýchlejšie. Yates bol príliš silný. Nemôžem si nič vyčítať. Stále sa budem snažiť, aby som uspel aj v ďalších etapách. Dôležité je, že sa cítim dobre."
 
 
Výsledky etapy
1. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 4:39:32 60
2. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:40 25
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:56 10
4. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:39  
5. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 01:53  
6. POELS Wout Team Sky link ikonka 01:57  
7. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 02:09  
8. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 02:12  
9. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 02:12  
10. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 02:12  
124. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 26:06  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 20:33:48 10
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:25  
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:35  
4. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:55  
5. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 02:34  
6. POELS Wout Team Sky link ikonka 02:39  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 02:46  
8. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 02:58  
9. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 03:03  
10. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 03:26  
117. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 59:04  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 
Kopce na trase etapy:
69 km: Recanati (3,4 km; 7,3 %)
46 km: Recanati (3,4 km; 7,3 %)
22 km: Recanati (3,4 km; 7,3 %)
Cieľ: Recanati (3,4 km; 7,3 %)
 
 
Krátke preview etapy:
Pelotón sa už nachádza na brehu Jadranského mora a v meste Recanati bude čeliť najťažšej previerke celých pretekov. Pred príchodom do cieľového mesta to nebude náročná jazda, ale všetko sa zmení 85 kilometrov pred páskou, kedy sa dostane pelotón na záverečný okruh. Objaví sa na ňom kopec Fine Salita San Pietro (3 km; 6,8 %), ktorý ponúka nepravidelný sklon a aj drsné maximá na dvadsiatich percentách. Z jeho vrcholu vedie na druhé stúpanie len sedem kilometrov a Recanati (1,8 km; 10,8 %) dostane z každého maximum. Na konci tak striehne osem prudkých stúpaní, ktoré budú znovu vyhovovať vrchárom s kvalitnou akceleráciou. V záverečnom kole Fine Salita San Pietro vyvrcholí desať kilometrov pred cieľom a určite tu nájdeme možnosť na atak, ale ešte náročnejšia skúška je pripravená tesne pred cieľovou čiarou. Kopec Recanati dosahuje pred vrcholom až osemnásť percent, čo bude zárukou vytvorenia rozdielov aj medzi favoritmi na titul.
 
 
etapa 5 ciel
profil záveru etapy (© tirrenoadriatico.it)