7. 19.3. rovinata etapa ciel rovina San Benedetto del Tronto 10,1 km Campenaerts
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 7
profil etapy, 8 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
V krátkej jazde proti chronometru sa očakával napínavý súboj o celkový titul. Jeden z najlepších časovkárov na štarte Primož Roglič potreboval zmazať 25-sekundové manko na Adama Yatesa. Zaujímavosťou bolo, že slovinský jazdec získal v minulom roku na tejto trase na Yatesa 36 sekúnd. Medzi favoritov na etapový triumf patrili najmä Dennis, Van EmdemKüng, Campenaerts alebo Dumoulin.
 
Hneď na začiatku sa objavili na trati kvalitní časovkári. Najskôr dosiahol najrýchlejší čas Tom Bohli (UAE Emirates), ktorý zastavil časomieru na hodnote 11:43. Mladý švajčiarsky jazdec prekonal aj Taylora Phinneyho, ale v cieli potom nestačil na Victora Campenaertsa (Lotto-Soudal). Európsky šampión prebehol po trase za 11:23 a dosiahol len o deväť sekúnd pomalší čas, akým v minulom roku zvíťazil Rohan Dennis. Na tento výkon nestačil ani Jos van Emden (Jumbo-Visma), ktorý zaknihoval stratu štyri sekundy.
 
Maciej Bodnar patril medzi najlepších, ale jeho manko sa vyšplhalo na 27 sekúnd. Peter Sagan odštartoval krátko po 14-tej hodine a dosiahol čas 12:14 a za priebežným lídrom zaostal 51 sekúnd. Slovenský šampión tak zopakoval svoj výkon z minulého roka, na sekundu presne. Výborne išli Michael Hepburn (Mitchelton-Scott) a Filippo Ganna (Sky). Prvý menovaný zaostal v cieli jedenásť sekúnd a zaradil sa na tretiu priečku, domáci jazdec v službách tímu Sky bol od neho o jednu sekundu pomalší.
 
Potom si vynútil pozornosť Rohan Dennis (Bahrain Merida). Obhajca etapového triumfu nebol taký rýchly ako v predchádzajúcom ročníku a s výkonom 11:32 sa zaradil za Campenaertsa s Van Emdenom. Od austrálskeho pretekára sa očakával lepší výkon. Onedlho ho porazil aj Sebastian Langeveld (EF Education), ktorý dosiahol čas 11:29. Holandský jazdec potvrdil zvýšenú časovkársku kvalitu tímu EF Education v tomto roku a aj svoju pripravenosť na jarné klasiky.
 
Najrýchlejší čas nepokoril ani Stefan Küng z Groupama - FDJ. Švajčiarsky časovkársky šampión sa zaradil až na koniec Top 10, keď na Campenaertsa stratil až devätnásť sekúnd. Po Dennisovi to bol ďalší nepodarený výkon jedného z hlavných favoritov. Výborne si viedol Yves Lampaert (Deuceninck - Quick-Step), ktorý dosiahol výkon 11:30 a dostal sa aj pred Dennisa. Belgický jazdec tak ukázal potrebnú pripravenosť na blížiace sa kockové klasiky. Na medzičase bol síce o sekundu rýchlejší ako Victor Campenaerts, ale aktuálny líder časovky zvládol perfektne druhú časť časovky. Na vysoké priečky sa dostali Pedersen (Trek) a Durbridge (Mitchelton), ale na stupne víťazov to nestačilo.
 
Situácia na čele poradia sa dlhú dobu nemenila, a potom už prišli na trať najsilnejší jazdci v poradí. Prekvapenie však vytvoril Alberto Bettiol (EF Education), ktorý bol len o tri sekundy pomalší ako Campenaerts. Na etapový triumf si robil zálusk Tom Dumoulin, ale ani on nedokázal poraziť belgického lídra časovky. V cieli zaostal osem sekúnd. Yates strácal na medzičase na Rogliča sedem sekúnd, a to bola pre britského cyklistu veľká vzpruha. V druhej časti ITT však fúkal protivietor, čo zase mohlo zahrať do kariet slovinskému jazdcovi. Roglič stratil v cieli 13 sekúnd a Yates sa skutočne začal trápiť na konci časovky. Na jeho konto pribúdala sekunda po sekunde a napokon to prehral titul o jednu jedinú sekundu! Etapový triumf tak získal Victor Campenaerts.
 
Záverečná časovka bola rozdelená na dve časti. V tej prvej sa bojovalo o etapový triumf a na konci sme videli neuveriteľnú drámu o celkový titul. Najrýchlejší čas dosiahol Victor Campenaerts a belgický pretekár dostal potrebnú spätnú väzbu, že jeho príprava na svetový rekord v hodinovke, ktorý sa pokúsi prekonať o mesiac, je na správnej ceste. Campenaerts urobil rozhodujúci krok za výhrou v druhej polovici časovky, kde fúkal protivietor a túto časť zvládol vynikajúco. Prekvapili jazdci z EF Education First a Alberto Bettiol so Sebastianom Langeveldom sa musia veľmi tešiť na prichádzajúce jarné klasiky. Jos van Emden potvrdil vysokú kvalitu na krátke časovky a formu pred klasikami ukázali aj Lampaert alebo Pedersen.
 
Celkový titul sa rozhodol len v samotnom závere, a platilo to doslova. Adam Yates neudržal svoj náskok a prišiel o celkovú výhru, ale len na cieľovej čiare. Celý čas sa pohyboval v potrebnom časovom rozpätí a chýbalo mu skutočne len máličko, aby zostal na vedúcej pozícii. Je však jasné, že oproti minulému roku sa zlepšil v tejto disciplíne, čo s odstupom času určite ocení. Primož Roglič sa zapotil v jazde proti chronometru oveľa viac, ako si myslel. Pomohlo mu, že druhá časť bola veterná, kde mal výhodu oproti chudšiemu Yatesovi. Po triumfe na UAE Tour dominoval aj na Tirrene, i keď tentoraz musel o najcennejší dres poriadne bojovať.
 
Na tretej pozícii zostal Jakob Fuglsang a o etapový triumf dnes nedokázal bojovať Tom Dumoulin. Holandský pretekár sa vyjadril pred etapou, že si myslí, že po náročnom víkende bude v pelotóne niekoľko časovkárov, ktorí nebudú natoľko unavení. A to sa potvrdilo. Jazda proti chronometru posunula na piatu pozíciu v poradí Thibauta Pinota, ktorý nechal za sebou Juliana Alaphilippa a Wouta Poelsa. Peter Sagan si prežil na podujatí krušné momenty a po záverečnej časovke už musí myslieť na Miláno - San Remo.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Victora Campenaertsa (víťaz)
"Predviedol som vynikajúcu časovku. Vedel som, že v druhej časti bude treba zostať silný, lebo bolo veterno. Ale ja mám vždy dostatok energie na konci časovky a dnes to všetko dopadlo výborne. Dva roky sa snažím vyhrať časovku na úrovni WT a teším sa, že som dostal motiváciu, že to dokážem. Nie je to však vôbec jednoduché. Som rád, že sa mi to podarilo v takejto silnej konkurencii."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (celkový víťaz)
"Bolo to neuveriteľné tesné. Ani neviem, kde som získal rozhodujúci čas, a napokon som mal šťastie. Cítil som sa dobre v druhej časti časovky, išiel som úplne naplno až na cieľovú pásku a chcel som získať čo najviac času. Na štarte som si veril a bol som pripravený vydať zo seba maximum. Ale nikdy dopredu neviete, ako to dopadne."
 
 
Výsledky
1. CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal link ikonka 11:23 60
2. BETTIOL Alberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:03 25
3. VAN EMDEN Jos Team Jumbo - Visma link ikonka 00:04 10
4. LANGEVELD Sebastian EF Education First Pro Team link ikonka 00:06  
5. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:07  
6. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:08  
7. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:08  
8. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:09  
9. HEPBURN Michael Mitchelton - Scott link ikonka 00:11  
10. GANNA Filippo Team Sky link ikonka 00:12  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 25:28:00 500
2. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:01 400
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:30 325
4. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:25 275
5. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 02:32 225
6. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 02:34 175
7. POELS Wout Team Sky link ikonka 02:42 150
8. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 03:01 125
9. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 03:12 100
10. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 03:18 85
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Krátke preview etapy:
Organizátori použili na konci pretekov osvedčený model. Krátka, rovinatá časovka v meste San Benedetto del Tronto neobsahuje profilové komplikácie, tou jedinou je otočka a návrat späť do východiskovej pozície. Záverečnú etapu si vychutnávajú špecialisti na túto disciplínu, ale keďže tohtoročná edícia neobsahuje dlhé cieľové stúpanie a rozdiely v GC nemusia byť veľké, časovka jednotlivcov môže ešte zasiahnuť do výsledného poradia.