4. 16.3. zvlnena etapa ciel rovina Foligno > Fossombrone 223 km Lutsenko
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 4
profil etapy, 3350 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Vo štvrtej etape sa objavil na záverečnom okruhu obávaný kopec Il Cappuccini s maximami devätnásť percent a na tomto mieste sa mali zdvihnúť zo sedla favoriti na titul. Referenčným bodom etapy bolo zrýchlenie Juliana Alaphilippa a to, kto sa udrží na jeho kolese na tomto stromom stúpaní.
 
Rozhodujúce momenty museli zvládnuť na vedúcich priečkach Yates, Roglič, Dumoulin a na etapový triumf si veril aj  Avermaet. Po poslednom prejazde cez Il Cappuccini sme sa mohli tešiť na hektický príjazd na cieľovú čiaru. Zvedaví sme boli na výkon Petra Sagana, ktorý na tomto podujatí obľubuje podobné strmé kopce, no tentoraz ho mohli zabrzdiť už známe problémy.
 
V úniku sa objavilo desať pretekárov. Nans Peters (Ag2r), Mirco Maestri (Bardiani), Marcus Burghardt (Bora-hansgrohe), Joey Rosskopf (CCC), Krists Neilands (Israel Academy), Luis Mas (Movistar), Giovanni Visconti (Nerri Sottoli), Jenthe Biermans (Kaťuša-Alpecin), Robert Power (Sunweb) a Jasper Stuyven (Trek Segafredo) tvorili silnú partiu a museli sa potešiť, keď im balík prenechal až deväťminútový náskok. Tím Mitchelton – Scott neprejavoval záujem na kontrole brejku a do práce sa musel pustiť Jumbo – Visma, ktorý chcel vo finále využiť vynikajúcu formu Primoža Rogliča.
 
Zo zaujímavých mien sa objavili na čele pretekov dobrý vrchár Power, čo znamenalo, že Dumoulin mal vpredu poistku v prípade drsného priebehu etapy. V úniku sa objavil aj zástupca Bory, keďže nemecký celok si nebol úplne istý, ako sa bude dariť na finálnom okruhu Petrovi Saganovi. Aj v polovici etapy vedúca skupina udržiavala 9-minútový náskok a tempo v pelotóne sa muselo zvýšiť, ak chcel niektorý z favoritov zobrať v cieli bonusové sekundy. Na čele balíka tak jazdili Jumbo - Visma, Lotto - Soudal a Astana. Všetky tieto celky chceli zabojovať o etapový triumf a silná vedúca skupina im krížila plány.
 
Na prvej horskej prémii sa presadil Giovanni Visconti a únik už musel badať zrýchlené tempo pelotónu. Rozdiel medzi skupinami začal klesať. Po tomto kopci zabalil preteky Geraint Thomas, ktorému nevyšla ani druhá etapa a jeho predstavenie na talianskych cestách nesplnilo očakávania. Tím Sky následne vysvetlil, že britského cyklistu trápili žalúdočné problémy.
 
Tempo v balíku sa razantne zvýšilo na nasledujúcom krátkom, ale prudkom stúpaní, a do problémov sa dostali viacerí šprintéri. V hlavnej skupine sa stupňovala rýchlosť a únik prichádzal o veľkú časť svojho náskoku. Dôležitejšie však bolo, že najmä Astana a Jumbo chceli veľmi tvrdý priebeh pretekov. Prvú rýchlostnú prémiu si nenechal vziať Maestri ako líder tohto bodovania, ale prémia sa nachádzala na svižnom stúpaní.
 
V balíku sa jazdilo nesmierne tvrdo pred horskou prémiou Monteguiduccio a odohral sa tam pád. V problémoch sa ocitol aj Laurens de Plus (Jumbo-Visma), Rogličov kľúčový pomocník do kopcov. Ian Boswell z Kaťuše po tomto páde odstúpil. Pred druhou horskou prémiou zaútočil v úniku Luis Mas. Na neúprosné tempo doplatil Peter Sagan, ktorý opustil pelotón pred stúpaním Monteguiduccio. Etapa niesla tvrdé parametre a na takúto previerku potreboval slovenský pretekár jazdiť v stopercentnej kondícii.
 
Na stúpaní Monteguiduccio bol chytený pôvodný únik a dopredu vyštartoval Lutsenko z Astany. To vyprovokovalo Dumoulina, Rogliča, Yatesa, Clarka alebo Avermaeta. Balík sa roztrhol a dnešná prebierka nabrala nový rozmer. Do hlavnej skupiny sa následne dostali Alaphilippe, Fuglsang, Pinot, Benoot, Formolo alebo Wellens. Vpredu tak zostali len tí najsilnejší jazdci.
 
 
lutsenko 19 tirreno pad betrcsf
Pád Alexeja Lutsenka (© LaPresse/Bettini)
 
 
Do sólového nástupu následne vyskočil Alexej Lutsenko a za ním zostávali Yates, Roglič, Dumoulin, Alaphilippe, Formolo, Fuglsang, Clarke a Benoot. Kazašský cyklista nasadil dobrý útok a držal na uzde prenasledovateľov, ktorí tiež chceli pokračovať v jazde. Hlavná skupina však nebola ďaleko za nimi, čo dodávalo etape výrazný klasikársky esprit. Ešte pred záverečným okruhom bola druhá skupina chytená, takže pred všetkými favoritmi zostával bojovať už len Lutsenko. A ten mal pred sebou dva prejazdy cez Il Cappuccini.
 
Na prvom vrchole si užíval 50-sekundový náskok na favoritov a v hlavnej skupine už nebolo dostatok silných domestikov, ktorí by sa vyrovnali Lutsenkovi. Preto museli zasiahnuť samotní favoriti. Na poslednom stúpaní vyštartoval dopredu Roglič a nasledovali ho jedine Fuglsang a Yates. Lutsenko sa však udržal na vrchole dvadsať sekúnd.
 
V klesaní sa k nemu približovala trojčlenná skupina prenasledovateľov, ale 1400 metrov pred páskou urobil fatálnu chybu, keď spadol, stratil významnú časť svojho náskoku a napokon bol chytený. O etapový triumf tak bojovali štyria jazdci a po ťažkých pretekoch predsa len ukázal najsilnejší šprint Alexej Lutsenko, ktorý porazil Rogliča s Yatesom. Štvrtý skončil Fuglsang a druhá skupina favoritov stratila v cieli 22 sekúnd.
 
Jedna z najťažších etáp na podujatí ani nepotrebovala dlhé kopce, aby vytvorila poriadne náročnú jazdu. Silné tímy nastavili najmä v jej druhej časti ostré tempo a všetko vygradovala Astana dlhým útokom Alexeja Lutsenka na stúpaní Monteguiduccio. Od tej chvíle, takmer štyridsať kilometrov pred páskou, sa dostali do hry favoriti na titul a videli sme vynikajúcu cyklistiku. Kazašský jazdec potom predviedol brutálny výkon, keď až do samého konca dokázal odolávať nástupom ostatných favoritov. Roglič, Yates a Fuglsang ho chytili len preto, že v poslednom klesaní spadol. Inak bol nezastaviteľný a potvrdil svoju fazónu z úvodných týždňov nového ročníka. Po troch výhrach v Ománe sa znovu vytiahol v tom najlepšom svetle.
 
Pri poslednom prejazde cez Il Cappuccini sa ukázal v perfektnej forme Primož Roglič, na ktorého tempo dokázali reagovať len dvaja jazdci. Slovinský jazdec viedol stíhaciu jazdu na dlhom úseku a jeho sila bola ohromná. Nepodarilo sa mu však eliminovať svojho hlavného súpera z hľadiska celkového titulu, ale zajtra v ITT dostane ďalšie príležitosti. Náročnú etapu zvládol výborne aj líder pretekov Adam Yates a to mu dodá sebadôveru pred nasledujúcou previerkou. Kolektívnu silu predviedla aj Astana a Jakob Fuglsang bude udrite pripravený, aby opäť udrel zajtra.
 
Na konci sa vyžmýkal k veľmi dobrému výkonu Davide Formolo a ostatní favoriti už museli v cieli rátať straty. Najviac museli byť sklamaní Tom Dumoulin a Julian Alaphilippe. Holandský jazdec nedokázal chytiť Rogličov nástup na strmých úsekoch a Alaphilippa asi vyčerpala náročná celodenná jazda, pretože vo finále mlčal. Obaja sa tak výraznejšie prepadli v poradí. Zajtra je však na programe ešte náročnejšie previerka, od ktorej sa očakáva ešte aktívnejšia a ofenzívnejšia cyklistika na nevyspytateľnom profile, čo môže vytvoriť nejaké to prekvapenie. Peter Sagan doplatil na tvrdé predstavenie a z balíka vypadol ešte pred kopcom Monteguiduccio. Najsilnejšie celky vytiahli na trati svoje najväčšie zbrane a slovenský jazdec sa im nemohol vyrovnať, keď sa stále potrebuje dostať do svojej najlepšej formy po chorobe.          
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexeja Lutsenka (víťaz)
"Cítil som sa veľmi dobre, ale na posledných dvadsiatich kilometroch som mal dva pády. Sťažilo mi to cestu, ale bolo dobré, že za mnou jazdil Jakob Fuglsang. Znovu som padol tesne pred páskou, preto som rád, že som tento komplikovaný deň zakončil víťazstvom. Dodalo mi to energiu pred zajtrajškom a klasikami."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Adama Yatesa (líder pretekov)
"Nakoniec sa to zvrhlo k veľkej bitke, ktorá pripomínala ardenské klasiky. Celý čas sa išlo hore-dole. Kolegovia sa o mňa dobre starali a mohol som šetriť energiu na finále. Na konci to bolo super tvrdé a Roglič išiel mimoriadne silno. Musíme zhodnotiť situáciu, ale mojím hlavným súperom sa stáva práve Roglič. Ten má kvalitnú časovku, takže zajtra budem musieť niečo vymyslieť, keď chcem vyhrať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Valacha (DS Bora)
"Dnes sme sa snažili o etapový triumf s Formolom a Majkom. Chceli sme dostať do úniku nášho jazdca, ak by sa tvorila veľká skupina. Na poslednom kopci sme mali smolu, lebo Davide potreboval len skutočne málo, aby sa dostal k Rogličovi. Sme spokojní, lebo v náročnej etape skončil piaty, ale myslíme si, že sme mohli dosiahnuť viac."
 
 
Výsledky etapy
1. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 5:16:29 60
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 25
3. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 10
4. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:00  
5. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:09  
6. BETTIOL Alberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:23  
7. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:23  
8. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:23  
9. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:23  
10. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:23  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 15:53:42  
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:07  
3. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:50  
4. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:56  
5. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:56  
6. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 01:06  
7. POELS Wout Team Sky link ikonka 01:16  
8. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:19  
9. BETTIOL Alberto EF Education First Pro Team link ikonka 01:21  
10. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 01:25  
106. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 33:32  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

 
Kopce na trase etapy:
92,2 km - Villa del Monte: dĺžka 1,4 km; sklon 8,7 %
35,6 km - Monteguiduccio: dĺžka 2,7 km; sklon 7,1 %
hc 20 zelene 15 km - I Capuccini: dĺžka 1,9 km; sklon 10,9 %
hc 20 zelene 2,8 km - I Capuccini: dĺžka 1,9 km; sklon 10,9 %
 
 
Krátke preview etapy:
Aj vo štvrtej etape bude striehnuť veľmi dlhá porcia kilometrov, ktorá bude navyše zakončená nepríjemným stúpaním. Pelotón sa bude presúvať z Foligna do Fossombrone priamočiarym spôsobom a okolo cieľového mesta absolvuje dva okruhy, na ktorých bude striehnuť svižný kopec I Cappuccini (1,5 km; 10,6 %). Ešte pred príchodom do Fossombre sa rozcvičia vrchárske nohy na Monte Guiduccio (2,7 m; 7,1 %), a potom už budeme čakať na útoky najsilnejších jazdcov na pretekoch. Jedna z kľúčových previerok z hľadiska GC jednoducho musí vidieť útočné pokusy pri poslednom prejazde cez I Cappuccini a tvrdé sklony budú vyhovovať len tým najvýbušnejším vrchárom. Z vrchola zostáva do cieľa len 5600 metrov, z toho väčšinou v klesaní, čo len umocní zápletku štvrtej etapy.
 
 
etapa 4
profil záveru etapy (© tirrenoadriatico.it)