3. 15.3. rovinata etapa ciel rovina Pomarance > Foligno 224 km Viviani
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 3
profil etapy, 2873 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Na cyklistov čakal dlhý presun do Foligna a v tomto historickom meste všetko smerovalo k hromadnému dojazdu pelotónu. Hlavnými kandidátmi na etapu boli Elia Viviani a Fernando Gaviria, formu chceli ukázať aj Modolo alebo Nizzolo.
 
Po predchádzajúcej nevydarenej koncovke sa chystal zapojiť do šprintu aj Peter Sagan. "Hoci som stále chorý, cítim, že môj stav sa pomaly zlepšuje. Chcel som nechať na trati všetko, ale v závere som dostal defekt, a keď som sa dostal znovu na bicykel, už bolo nemožné vrátiť sa späť do balíka. V nasledujúcej etape to skúsim znova," povedal v cieli včerajšej previerky. Dnešný finiš mu mohol sadnúť, lebo záverečných dvetisíc metrov obsahovalo technické momenty a posledná zákruta striehla len dvesto metov pred cieľom.
 
V brejku sa znovu objavili Stepan Kurijanov (Gazprom), Natnael Berhane (Cofidis), Mirco Maestri (Bardiani), Sebastian Schönberger (Neri Sottoli) a na čele pretekov spolu s nimi bojovali aj Alessandro Tonelli (Bardiani) a Alexander Cataford (Israel Academy). Na začiatku etapy sa jazdilo po zvlnenom teréne, kde získala vedúca skupina k dobru maximálne päť minút. V priebehu dňa odstúpil Thomas Marczynski (Lotto-Soudal) kvôli žalúdočným problémom, potom ho nasledoval Damiano Caruso (Bahrain Merida) a na štarte sa vôbec neobjavil Fabio Felline (Trek-Segafredo).
 
Na prvej rýchlostnej prémii Kurijanov porazil Maestriho, ale taliansky jazdec sa dostal aj tak do vedenia bodovacej súťaže pred Juliana Alaphilippa. Na úvodnej horskej prémii sa vytiahol Berhane a eritrejský jazdec potreboval dobyť aj druhý hodnotený kopec, aby vybojoval vrchárske tričko. Aj to vlastnil v dnešnej etape Alaphilippe. Spolujazdci francúzskeho pretekára vo včerajšom predstavení nemuseli naháňať únik celý deň, ale tentoraz už pracovali v pelotóne pre Eliu Vivianiho. Deuceninck - Quick-Step potom vystriedal tím UAE Emirates a tentoraz oni sekundovali celku Mitchelton - Scott na čele balíka. Austrálska zostava jazdila veľmi pozorne aj počas takejto etapy.
 
 
sagan 19 tirreno ilustrak bohfb
Peter Sagan počas etapy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Netrvalo dlho a v pelotóne sme videli očakávanú koalíciu Quick-Step a UAE Emirates pri kontrole vedúcej skupiny. Na zemi sa ocitol Giacomo Nizzolo a jeden z najrýchlejších jazdcov v štartovom poli si musel nechať ošetriť ľavú ruku. Na druhej horskej prémii sa neodohralo žiadne prekvapenie, keď maximum bodov získal Natnael Berhane a definitívne si vybojoval vrchárske tričko. Aj posledná šprintérska prémia videla rovnaký scenár ako tá prechádzajúca. Kurijanov bol rýchlejší ako Maestri, no jazdec tímu Bardiani sa virtuálne dostal na čelo bodovacej súťaže.
 
V najdlhšej etape tohto ročníka sa pelotón neponáhľal chytiť vedúcu skupinu a udržiaval stabilný rozdiel na úrovni štyroch minút. Mirco Maestri sa vrátil späť do balíka a zvyšných piatich utečencov sledoval jeden zástupca Quick-Stepu a UAE Emirates. Potom k nim prišla posila a svojho zástupcu vyslal na čelo balíka Dimension Data. Napriek pádu mal Nizzolo ambíciu vyhrať etapu. Náskok vedúcej skupiny neklesal rýchlo, ale balík mal stále dostatok času. Boj v úniku vzdal aj Kurijanov.
 
Brejk sa nevzdával a spomínaná trojica celkov musela ešte zabrať, aby zostávajúci bojovníci na čele pretekov nechytili vo finále druhý dych. Po dvesto kilometroch v nohách však mal únik len minimálnu šancu na úspech. Pätnásť kilometrov pred cieľom potrebovala hlavná skupina ešte stiahnuť štyridsať sekúnd, brejk už musel byť unavený.  Pelotón si dával načas a únik zlikvidoval len štyri kilometre pred cieľom. Ale stačilo to, aby sme videli očakávaný hromadný šprint.  
    
V technických momentoch sa najlepšie zorientovala trojica hlavných favoritov. Elia Viviani vyhral etapu, druhý skončil Peter Sagan a tretie miesto sa ušlo pre Fernanda Gaviriu.
 
 
viviani 19 tirreno triumf bohfb
Záverečný špurt (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Najdlhšia etapa na pretekoch splnila predpoklady. Pelotón nemal problémy s kontrolou vedúcej skupiny, aj keď si jej chytenie nechal až na samý koniec, a na páske sa vytiahli najrýchlejší jazdci na podujatí. V mimoriadne technickom dojazde sa rozhodovalo len na poslednej zákrute, ktorú si postrážili hlavní favoriti, a najvyššiu rýchlosť predviedol Elia Viviani. Taliansky jazdec vybojoval svoje štvrté víťazstvo v ročníku a všetky jeho úspechy nesú hodnotu WT. Vo finále sa správne zaradil za zadné koleso Petra Sagana, ktorý vybehol z rozhodujúcej zákruty na prvom mieste, ale na zvyšných desiatkach metrov dosiahol vyššiu rýchlosť ako slovenský pretekár.
 
Petra Sagana a ani jeho spolujazdcov nebolo dnes vidieť až do záverečných troch kilometrov, keď boli pripravení prebehnúť cez technické úseky na najvhodnejšej pozícii. Bora síce rýchlo vyčerpala svoje personálne obsadenie, ale slovenský šampión presne vedel, kde sa má pohybovať vo finále. Po kľúčovej zákrute stavil na dlhý šprint a svoju výbornú pozíciu takmer pretavil do etapového triumfu, lenže Vivianimu stačilo aj dvesto metrov, aby sa pred neho dostal. Po dvoch komplikovaných dňoch však konečne predviedol svoje kvality a pred nasledujúcimi výzvami jeho sebavedomie a motivácia sa dostanú na vyššiu úroveň.
 
O Saganovom takticky výborne zvládnutom finále svedčí aj Fernando Gaviria. Kolumbijský jazdec vybehol z poslednej zákruty o čosi viac vzadu ako slovenský cyklista a Viviani a stratil šancu bojovať o výhru. Pred páskou si už nenašiel priestor a musel sa uspokojiť s tretím miestom, hoci so Saganom prehral o milimetre. V celkovom poradí nenastali žiadne zmeny a zajtra sa už rozbehnú boje o celkový titul, keď v okolí mesta Fossombrone budú na prudkom kopci bojovať proti sebe vrchári s klasikármi.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Eliu Vivianiho (víťaz)
"Bolo náročné udržať sa na predných pozíciách, lebo koncovka bola technická a vpredu sa pohybovali aj klasikári. Na konci som si vyhliadol Saganove zadné koleso, lebo som vedel, že na posledných sto metroch budem silnejší. Som šťastný, že som ho porazil. Vždy si musíte dať na neho pozor. Aj keď ho vidíte stratiť pozíciu, potom začne manévrovať a neuveriteľným spôsobom sa dokáže vrátiť späť. Teším sa aj z toho dôvodu, že som vyhral šprint po dlhých 220 kilometroch."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (2. miesto)
"Vedel som, že to nebude jednoduchý šprint, ale chcel som to skúsiť. Hoci moja forma nie je na takej úrovni, na akej by teraz mala byť. Chcem poďakovať mojim kolegom, ktorí mi vytvorili na konci perfektnú pozíciu. Bol to pekný a tesný šprint. Niečo, čo sa dalo očakávať, keď súperíte s takými silnými súpermi ako Viviani a Gaviria. V každej ďalšej etape sa budeme snažiť dosiahnuť čo najlepší výsledok."
      
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Poitschkeho (DS Bora)
"V dlhej etape bolo naším zámerom jazdiť na Petra. Naši jazdci odviedli na konci výbornú prácu a dostali ho do potrebnej pozície. Peter začal  šprintovať ako prvý a napokon získal druhé miesto. Je to veľmi dobrý výsledok vzhľadom na problémy, ktoré ho stretli. Berieme to ako znamenie, že každý deň bude silnejší."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fernanda Gaviriu (3. miesto)
"V šprinte som mal dobré nohy, vo finále som bol silný, ale predo mňa sa dostali dvaja súperi, ktorí zvládli koncovku bez chyby. Ja som urobil malé chybičky pri pozičnej jazde a aj pri načasovaní šprintu. Som sklamaný, lebo som nemohol splatiť výbornú prácu mojich kolegov. Najviac ma teší, že som sa cítil výborne na konci etapy, ktorá presahovala dvesto kilometrov."
 
 
Výsledky etapy
1. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 5:26:45 60
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00 10
4. NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data link ikonka 00:00  
5. KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal link ikonka 00:00  
6. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00  
7. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
8. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. BALLERINI Davide Astana Pro Team link ikonka 00:00  
10. PACIONI Luca Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 10:37:19 10
2. BOOKWALTER Brent Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:07  
4. DE PLUS Laurens Team Jumbo - Visma link ikonka 00:07  
5. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:22  
6. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:22  
7. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:22  
8. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:27  
9. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:47  
10. CASTROVIEJO Jonathan Team Sky link ikonka 00:47  
131. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 12:48  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Kopce na trase etapy:
159,1 km - Passo del Rospatoio: dĺžka 5,3 km; sklon 5,3 %
103,6 km - La Foce: dĺžka 5,3 km; sklon 4,6 %
 
Krátke preview etapy:
Pretekári sa presúvajú do vnútrozemia a v najdlhšej etape na podujatí zbystria pozornosť šprintéri. Najrýchlejších jazdcov však nečaká úplne jednoduchá previerka. Prvá časť etapy prebehne na nepríjemnom zvlnenom profile, ktorý vyvrcholí na druhej horskej prémii, a šprintérske celky musia na tomto úseku pozorne strážiť únik. Keď sa im to podarí, záverečných deväťdesiat kilometrov bude len čakaním na hromadný špurt balíka. V cieľom meste Foligno je pripravený komplikovaný finiš, čo sľubuje ostrý súboj najrýchlejších šprintérov.