1. 12.5. rovinata etapa ciel rovina Sacramento > Sacramento 143 km P. Sagan
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 1
profil etapy, 70 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Profil úvodnej previerky 14. ročníka podujatia Okolo Kalifornie bol veľmi jednoduchý. Cyklisti na začiatok išli rovno za nosom a do cesty sa im nepostavilo ani jedno krátke stúpanie. Práve z tohto dôvodu mal úvodný deň posunúť do čela celkovej klasifikácie šprintérov. Veľké šance na zisk vavrínu mali aspoň na papieri Fabio Jakobsen, Max Walscheid, Kristoffer Halvorsen, John Degenkolb, Mark Cavendish a Nacer Bouhanni. Do akcie sa dnes vrátil aj Peter Sagan, ďalší z veľkých favoritov.
 
V úvodný deň sa očakávala predovšetkým aktivita domácich tímov, ktorí sa chceli zviditeľniť v celodennom úniku. Nakoniec sa dopredu dostala štvorica jazdcov, ale len dvaja zastupovali celky z amerického kontinentu. Boli to Tyler Stites z americkej reprezentácie a Charles Planet z Team Novo Nordisk. Ostatní dvaja utečenci mali na sebe dresy WT Tour tímov. Išlo o Laurensa De Vreesa z Astany a Michaela Schära z CCC. Kvarteto v čele si po prvej hodine pretekania vytvorilo náskok minútu a pol, čo bolo zároveň aj ich dnešné maximum.
 
Prvú polovicu dňa pelotón viedol predovšetkým Tim Declercq, ktorý neustále držal vedúcu skupinu na dostrel. Pomocnej ruky sa mu dostalo iba od Oscara Gatta a Jaya Thomsona. Vidieť tak bolo aj jedného z troch Slovákov. Na čele sa zatiaľ odohral súboj o prvé body do šprintérskej prémie. Ako prvý cez čiaru označujúcu prémiu preletel Stites (Amerika), druhý bol Planet (Nordisk). Následne došlo k zmene pomeru síl. De Vreese (Astana) sa rozhodol vrátiť do pelotónu, takže vpredu zostalo už len trio.
 
Ďalší priebeh bol veľmi pokojný. Vôbec nič sa na ceste nedialo, bolo to veľké ticho pred očakávanou búrkou v závere. Vpredu sa traja cyklisti striedali, ale aj napriek tomu sa ich náskok skracoval. Keď klesol pod minútu, tak aj Schär (CCC) pochopil, že sa vpredu zbytočne vetrá a aj on sa radšej vrátil do balíka. V ňom stále bolo vidieť Declercqa (Quick-Step) a Gatta (Bora), ktorí sa podieľal na kontrole tempa.
 
Z miernej letargie vytrhol pretekárov a aj fanúšikov Cort (Astana), ktorý dostal defekt a chýbalo veľmi málo, aby sa porúčal k zemi. Dán však ukázal svoje zručnosti na bicykli a dokázal nepríjemnú chvíľku ustáť. Po výmene kolesa sa vrátil naspäť do pelotónu. Zo slovenského pohľadu bolo dôležité, že Peter Sagan doposiaľ žiadne problémy riešiť nemusel a v jeho tesnej blízkosti bol nielen jeho brat Juraj, ale aj Maximilian Schachmann a Daniel Oss.
 
Už 30 kilometrov pred cieľom sa rozohrala bitka o dres pre najaktívnejšieho jazdca etapy. Vojnovú sekeru vykopal Planet (Nordisk), Stites (Amerika) na jeho atak našiel odpoveď. Lenže potom reprezentantovi amerického výberu vyfučalo zadné koleso a musel počkať skupinu hlavných favoritov, pretože tímové autá už boli odvolané až za pelotón. Vpredu tak zostal osamelý jazdec, ktorému k cennému tričku pomohli nielen dobré nohy, ale aj pani šťastena.  
 
Novovzniknutá situácia potešila šprintérske tímy, ktoré mali dianie v prvej etape pevne pod taktovkou. Posledného člena celodenného úniku zhltli presne 20 kilometrov pred veľkým finále. Potom až na druhú šprintérsku prémiu panoval v balíku veľký chaos, veľa celkov sa tlačilo dopredu. Nervozita sa v týchto okamihoch dala krájať. Ako ryby vo vode však plávali jazdci Quick-Stepu a Bory, ktorí aj v zložitých chvíľach držali svojich lídrov v popredí. To isté platí aj v prípade Jumbo - Visma, Ineosu či Treku-Segafredo.
 
Na poslednej šprintérskej prémii, ktorej čiara sa nachádzala desať kilometrov pred páskou, sa pobili o bonifikačné sekundy cyklisti útočiaci na celkovú klasifikáciu. Tri pre seba ulovil Pedersen (Trek), dve získal Grosschartner (Bora) a jedna sa dostala do rúk Bennetta (Jumbo). Potom už nasledoval súboj o etapu, a scéna sa tak pomaly pripravovala pre najrýchlejších mužov v pelotóne. Spomedzi najvážnejších kandidátov v balíku nechýbal ani jeden.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo-sumár etapy
 
 
Posledné tisícky metrov sa v najlepšom svetle ukazovali kolegovia Maxa Walscheida. Ich hegemóniu ale v pravý čas narušili spolujazdci Fabia Jakobsena. Boli to práve muži z Quick-Stepu, ktorí priviedli balík do špurtu, ale tí stratili svojho lídra. Vydláždili tak cestu Petrovi Saganovi, ktorý sa celý čas držal v závetrí. Bol to Sagan, kto začal šprintovať ako prvý a v tuhom boji musel odraziť útok domácej štuky. Travis McCaBe hrýzol, ale prehral o pol bicykla. Tretí bol Walscheid.
 
Podujatie v Kalifornii je už obľúbeným pieskoviskom pre Petra Sagana. Trojnásobný majster sveta to potvrdil hneď v úvodnej etape. Počas celého dňa šetril energiu do dramatickej koncovky v Sacramente, kde to Peter naplno rozbalil a zničil svoju konkurenciu. Dosiahol už na 17. etapový triumf na Okolo Kalifornie a zvýraznil tak svoj rekord. Vďaka bonifikáciám sa oblečie aj do žltého dresu. Veľmi pekný slovenský deň podčiarkol ešte Erik Baška, ktorý preťal cieľovú čiaru na deviatej pozícii
 
John Degenkolb a Nacer Bouhanni do šprintu zasiahli, lenže nemali nohy na to, aby dokázali nájsť odpoveď na rýchlosť Petra Sagana a ostatných šprintérov, ktorí finišovali pred nimi. Veľký smútok ale zavládol v tábore Quick-Stepu a Dimension Data. Celodenná práca na čele pelotónu sa im vôbec nevyplatila. Ich šprintéri v koncovke zablúdili. Fabio Jakobsen sa kdesi zabudol, čo si nevšimli ani jeho kolegovia, a do boja o etapu už nezasiahol. Ešte horší deň má za sebou Mark Cavendish, ktorý si pred dneškom veril, ale do cieľa prišiel hlboko v poli porazených s mankom celej pol minúty.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (víťaz)
"Som veľmi šťastný, že som zvíťazil, a ďakujem mojím kolegom. Celý čas ma držali vpredu. Vo finále som zostal na čele s niekoľkými súpermi a napokom som vyhral. Teším sa a gratulujem aj Pascalovi Ackermannovi, ktorý vyhral na Gire. V minulom roku som tu nezvíťazil, preto je pekné, že sa mi podarilo získať ďalší triumf. A keď to pôjde takto ďalej, môj víťazný rekord podujatia sa môže ešte zväčšiť. Nasledujúce etapy však budú oveľa ťažšie ako tá dnešná. Mám síce žltý dres, ale dôležité bude, aby ho vlastnil niektorí z mojich kolegov po poslednej etape. Zajtra je náročná previerka a nebudeme trvať na tom, aby som udržal žltý dres, ale uvidíme, ako to dopadne."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Valacha (DS Bora)
"Dnešná etapa bola krátka, s teplotami do tridsať stupňov a vhodná pre Petra Sagana, preto sme od začiatku kontrolovali, aby sa nedostala do úniku silná skupina. Keď sa to podarilo, pracovali sme na šprintérskej koncovke. Juraj Sagan dlhú dobu kontroloval únik a na záverečný okruh sme vstúpili veľmi koncentrovaní. Felix Grossschartner získal bonusové sekundy na prémii, čo môže byť kľúčové z hľadiska GC, a potom sa Peter  dostal do výbornej pozície, predviedol silný šprint a vybojoval pekné víťazstvo. Zajtra je na programe vyčerpávajúca etapa s prevýšením 4000 metrov a celá zostava bude pracovať pre Grossschartnera a jeho ambície v poradí."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maxa Walscheida (3. miesto)
"Som veľmi spokojný s tým, ako dopadla úvodná etapa a ako sme spoločne pracovali ako tím. Záverečné kolá sme absolvovali sebavedomým spôsobom a kontrolovali sme situáciu. Všetko išlo dobre až do posledného kilometra, potom som jazdil viacej na vetre. Váhal som, za ktoré zadné koleso sa mám nalepiť, preto som sa nedokázal dostať do závetria. Po technickej stránke to nebol najlepší šprint, ale stále sa teším, že som skončil na stupňoch víťazov."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fabia Jakobsena (Deuceninck - Quick-Step)
"Bola to pekná etapa a moji kolegovia odviedli skvelý výkon, za čo som im veľmi vďačný. Finále sa ukázalo ako extrémne technická záležitosť a mnohí súperi boli na konci sviežeší ako ja. Na predposlednej zákrute som stratil zadné koleso Maxa Richezeho a následne som už nemal nohy na šprint, aby som sa odmenil spolujazdcom za odvedenú prácu. Bola to etapa, z ktorej sa musím poučť, a zároveň sa teším, že dostanem ešte nejaké príležitosti, aby som to napravil."
 
 
Výsledky etapy
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 3:14:10 40
2. McCABE Travis Spojené štáty americké 00:00 15
3. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:00 6
4. HALVORSEN Kristoffer Team Ineos link ikonka 00:00  
5. MÖRKÖV Michael Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
6. DOULL Owain Team Ineos link ikonka 00:00  
7. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:04  
8. BAUHAUS Phil Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:04  
9. BAŠKA Erik link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:04  
10. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:04  
119. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 00:51  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


kalifornia 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 3:14:00 6
2. McCABE Travis Spojené štáty americké 00:04  
3. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:06  
4. HALVORSEN Kristoffer Team Ineos link ikonka 00:10  
5. MÖRKÖV Michael Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:10  
6. DOULL Owain Team Ineos link ikonka 00:10  
7. STITES Tyler Spojené štáty americké 00:11  
8. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:13  
9. DE VREESE Laurens Astana Pro Team link ikonka 00:13  
10. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:14  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Krátke preview etapy:
Na začiatku pretekov sa bude šprintovať v Sacramente. Predchádzajúce cyklistické návštevy v hlavnom meste Kalifornie sa vždy skončili hromadným dojazdom a v minulej sezóne sa tu presadil Fernando Gaviria. Najskôr čaká na pretekárov dlhý výjazd v okolí cieľovej destinácie a o všetkom dôležitom sa rozhodne na troch okruhoch s dĺžkou 3300 metrov, kde sa môžeme tešiť na hektickú koncovku odohrávajúcu sa na technickej trase. Okruh obsahuje šesť ostrých zákrut a bude klásť veľké nároky na správnu pozičnú jazdu a pretekársky kumšt nielen zo strany šprintérov, ale aj ich pomocníkov.
 
 

 
 
TERMINATOR CALCULATOR (kariérna bilancia Petra Sagana):
 
VÍŤAZSTVÁ: 111
VÍŤAZSTVÁ v rátane iných disciplín (body, vrchy, U23, U25): 144
 
CELKOVÉ VÍŤAZSTVÁ: 3
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of California (2.HC) 2015
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
VÍŤAZSTVÁ V JEDNORAZOVKÁCH: 24
Majstrovstvá sveta v pretekoch (WCH) 2015-2017
Gent-Wevelgem (WT) 2013, 2016, 2018
GP Québec (WT) 2016, 2017
Okolo Flámska (WT-M) 2016
Paríž - Roubaix (WT-M) 2018
GP Montreal (WT) 2013
E3 Harelbeke (WT) 2014
Majstrovstvá Európy v pretekoch (CC) 2016
Brabantse Pijl (1.HC) 2013
Kuurne - Brusel - Kuurne (1.HC) 2017
GP di Prato (1.1) 2011
GP Camaiore (1.1) 2013
MSR v pretekoch 2011-2015, 2018
MSR v časovke 2015

BODOVACIA SÚŤAŽ: 34
Tour of California (2.HC) 7x 2010-2014, 2016, 2017
Tour de France (WT) 6x 2012-2016, 2018
Tour de Suisse (WT) 7x 2011-2015, 2017, 2018
Tirreno-Adriatico (WT) 4x 2014 - 2017
Tour de Pologne (WT) 2x 2011, 2017
Eneco Tour (WT) 2x 2016, 2017
Paríž - Nice (WT) 2010
Tour Down Under (WT) 2018
Tour of Oman (2.HC) 2012
USA Pro Challenge (2.HC) 2013
Tour of Alberta (2.1) 2013
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
SÚŤAŽ DO 23/25 ROKOV: 2
Tour of California 2010
Tour of Qatar 2015
 
TOP 5 v etapách / jednorazových pretekoch: 304
TOP 10 v etapách / jednorazových pretekoch: 353
 
BODY V REBRÍČKU WORLD TOUR: 9583
Rok 2010: 111 bodov / 44. miesto
Rok 2011: 198 bodov / 22. miesto
Rok 2012: 351 bodov / 8. miesto
Rok 2013: 491 bodov / 4. miesto
Rok 2014: 263 bodov / 15. miesto
Rok 2015: 257 bodov / 17. miesto
Rok 2016: 669 bodov / 1. miesto
Rok 2017: 4251 bodov / 2. miesto (zmena bodovania)
Rok 2018: 2992 bodov / 2. miesto
Rok 2019: 1928 bodov / 23. miesto (svetový rebríček, rotovaný)

VÍŤAZSTVÁ PODĽA ROKOV:
Rok 2010 - 5 (vrátane iných disciplín 8)
Rok 2011 - 15 (vrátane iných disciplín 19)
Rok 2012 - 16 (vrátane iných disciplín 20)
Rok 2013 - 22 (vrátane iných disciplín 27)
Rok 2014 - 7 (vrátane iných disciplín 9)
Rok 2015 - 10 (vrátane iných disciplín 14)
Rok 2016 - 14 (vrátane iných disciplín 18)
Rok 2017 - 12 (vrátane iných disciplín 17)
Rok 2018 - 8 (vrátane iných disciplín 11)
Rok 2019 - 2 (vrátane iných disciplín 2)
 
UMIESTNENIA V TOP 10 PODĽA ROKOV:
Rok 2010: 20 (39 % z 51 odjazdených dní)
Rok 2011: 35 (47 % z 75 odjazdených dní)
Rok 2012: 39 (51 % z 77 odjazdených dní)
Rok 2013: 48 (53 % z 90 odjazdených dní)
Rok 2014: 43 (47 % z 91 odjazdených dní)
Rok 2015: 50 (63 % z 79 odjazdených dní)
Rok 2016: 42 (60 % z 70 odjazdených dní)
Rok 2017: 36 (60 % z 60 odjazdených dní)
Rok 2018: 43 (54 % z 80 odjazdených dní)
Rok 2019: 14 (52 % z 27 odjazdených dní)
- tímové časovky nerátame
 
ETAPOVÉ VÍŤAZSTVÁ PODĽA PRETEKOV (min. 2):
Tour of California, WT (2010-2017, 2019): 17 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de Suisse, WT (2011-2018): 16 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de France, GT (2012, 2013, 2016, 2017, 2018): 11
Tirreno - Adriatico, WT (2012-2015, 2017): 7
Vuelta a Espaňa, GT (2011): 4
Eneco Tour, WT (2016, 2017): 4
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 4 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour of Oman, 2.HC (2012-2014): 4
Tour de Pologne, WT (2011, 2017): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2014): 3
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Paríž - Nice, WT (2010): 2
Tour Down Under, WT (2018-2019): 2

SAGANOVE ŠPECIÁLY:
Tour of California (2010-2018): 16 víťazstiev z 69 etáp (23,1%), 7x bodovacia súťaž (78%), 6 dní v žltom drese
Tour de Suisse (2010-2018): 16 víťazstiev z 73 etáp (21,9%), 7x bodovacia súťaž (78%), 3 dni v žltom drese
 
POČET DNÍ V DRESE LÍDRA PRETEKOV: 39
Tour de Pologne, WT (2011, 2017): 7
Tour of California, 2.HC (2012, 2015, 2016, 2019): 7
Tour de France, GT (2016, 2018): 4
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 4
Tour de Suisse, WT (2012, 2016): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2013, 2014): 3
Tour of Oman, 2.HC (2013, 2014): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Eneco Tour, WT (2016, 2017): 2
Tour de Romandie, WT (2010): 2
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 1
Tour Down Under, WT (2018): 1