2. 13.5. rovinata etapa ciel rovina Rancho Cordova > Lake Tahoe 214 km Asgreen
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 2
profil etapy, 4226 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Pelotón absolvoval známu trasu k jazeru Tahoe a prekonal pri tom značnú porciu výškových metrov. Na konci malo rozhodnúť o etapovom triumfe svižné stúpanie a takúto vyčerpávajúcu skúšku si mohol podmaniť len jazdec vo forme. A ten mohol pochádzať aj z brejku.

V tíme Bora - hansgrohe vlastnil žltý dres Peter Sagan a pripravený šprint do kopca patrí medzi jeho domény, no výbušná koncovka prichádzala po náročnom dni, čo mohlo limitovať nášho pretekára. Ján Valach sa pred etapou vyjadril, že prioritou budú ambície v GC Felixa Grossschartnera a nemecký celok mohol na konci využiť aj Maxa Schachmanna. Slovenský šampión tak mohol pristúpiť k dnešnej etape bez tlaku. V očakávanom záverečnom šprinte najsilnejších mohli ukázať svoje kvality aj Porte, Urán, Moscon alebo Pogačar.

Do brejku sa vydali Luke Rowe (Ineos), Mads Pedersen (Trek-Segafredo), Evan Huffman (Rally UHC), Davide Ballerini (Astana), Pawel Bernas (CCC), Michael Storer (Sunweb), Michael Hernandez (Americká reprezentácia) a tvorili silnú skupinu. Uvedomoval si to aj pelotón a utečenci boli okamžite pozorne strážení. Rozdiel držali na rozumnej úrovni najmä EF Education a Bora. Na čele pretekov sa plánovali vytiahnuť Rowe, Pedersen či Ballerini, ktorí ponúkli silné výkony na jarných klasikách, a Evan Huffman. Ten zase vyhral na tomto podujatí pred dvomi rokmi dve etapy práve z úniku. Preto si vyslúžili zaslúženú pozornosť v hlavnej skupine.

Prvú rýchlostnú prémiu získal Hernandez, nasledujúce dve hodnotené stúpania si podelili Huffman a Ballerini. Rozdiel medzi skupinami činil v tom momente tri a pol minúty. Potom sa dostali pretekári na dlhé, ťahavé a postupné stúpanie, a aj keď sme tu nevideli náročné sklony, bola to vyčerpávajúca záležitosť. Pelotón tu dokázal znížiť odstup pod dve minúty, ale bol to len chvíľkový moment a za chvíľu sa rozdiel opäť priblížil k trom minútam.
 
Na tejto nepríjemnej pasáži kontrolovali pelotón silné zostavy ako Bora - hansgrohe, Bahrajn - Merida alebo Lotto - Jumbo a spoločnými silami viacerých celkov klesol náskok brejku pod jednu minútu sto kilometrov pred cieľom. Táto obozretná jazda uvedených tímov mala zabrániť tomu, aby z balíka neútočili ďalší cyklisti. Úspešný pokus však predviedol Edward Anderson (Axeon Hagens Berman), ktorý doplnil vedúcu skupinu. Balík následne opäť spomalil. Na zemi sa ocitol Danny van Poppel  (Jumbo-Visma) a mierne oškretý pokračoval ďalej.
 
Potom v hlavnej skupine najviac pracoval celok Bora - hansgrohe a najmä Erik Baška, ktorý mal za úlohu udržať náskok brejku na prijateľnej úrovni. A darilo sa mu to. Za pelotónom sa už pohyboval Mark Cavendish. Zmena nastala približne 85 kilometrov pred cieľom, keď sa poskladal na čele pelotónu EF Education First a zvýšil tempo. Silná partia okolo Rigoberta Urána chcela využiť nastupujúcu únavu a vytvoriť selektívne predstavenie. O pár kilometrov neskôr bol chytený aj únik. Ako posledný vydržal bojovať Anderson, ktorý sa dostal do brejku neskôr.
 
Na konci predlhej stúpajúcej pasáži už nefigurovalo v hlavnej skupine niekoľko jazdcov, ale balík zostával veľmi početný a nechýbali v ňom všetci dôležití aktéri. Problémy nemal ani Peter Sagan, ktorý bol aj v tímovom vozidle zobrať bidóny pre kolegov. Na horskej prémii Kirkwood zaútočil Lachlan Morton (EF Education) a zmenil dynamiku etapy. Chvíľu sa pri ňom udržal Asgreen (Quick-Step), no austrálsky pretekár bol silnejší a na čele pretekov zostal osamote. Na tomto stúpaní sa odpojila z pelotónu pomerne početná skupina a objavil sa v nej aj Peter Sagan. Dnešná previerka nabrala náročné parametre a stala bojiskom pre najsilnejších jazdcov na podujatí. Morton vyhral prémiu Kirkwood a hneď začal stúpať na nasledujúci hodnotený kopec.
 
Stúpanie Carson Pass videlo dôležitý pohyb, keď sa hlavného balíka zaútočilo niekoľko jazdcov, pridalo sa k Mortonovi a na čele vytvorilo 15-člennú skupinu. Dôležitý nástup predviedli Grossschartner (Bora), Ballerini (Astana), Powless (Jumbo-Visma), De la Cruz (Ineos), Craddock (EF Education), Houle (Astana), Britton (Rally UHC), Berhane (Cofidis), Atapuma (Cofidis), Muňoz (UAE Emirates), Dennis (Bahrain Merida), Asgreen (Quick-Step), Cataford (Cycling Academy) a Badilatti (Cycling Academy). Predposlednú prémiu uchmatol Cataford a potom sa dostali na cyklisti na jednoduchší terén.
 
Na čele pretekov sa dostali do výhodnej pozície najmä Grossschartner, Dennis, Craddock, De la Cruz alebo Atapuma, ktorí si mohli vytvoriť pekný náskok v poradí. Na túto hrozbu reagovali v skupine prenasledovateľov Trek - Segafredo a Jumbo - Visma. Rýchlostná prémia bola situovaná na stúpaní bonifikácie získali De la Cruz a Dennis. Za nimi nastúpil George Bennett, ale necelých tridsať kilometrov pred cieľom sa vedúce skupiny spojili a vpredu nechýbal ani jeden z favoritov na titul. Vo finále sa nastupovalo a nečakalo sa na krátky cieľový kopec. Dopredu sa dostali Moscon, Van Garderen, Schachmann alebo Pogačar, no situácia na čele pretekov sa často menila. Táto štvorica mala napokon najlepšie nohy a spolu s nimi si vybojovali šancu na etapu aj Asgreen, Muňoz, Le Turnier, Ballerini, Britton a Gregaard. 
 
O všetkom sa rozhodlo na záverečnej horskej prémii a najväčšou energiou disponovali Garderen, Moscon, Asgreen a Pogačar. Skvelý výkon predviedol nezlomný Kasper Asgreen, ktorý získal v cieli veľmi cenné skalpy. Druhý skončil Tejay van Garderen, potom preťali pásku Gianni Moscon a Tadej Pogačar.
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 
Z druhej etapy sa stalo napokon útočné predstavenie, ktoré rozprúdil v druhej časti najmä EF Education. Po jeho zásahu dostali preteky náročný charakter a vo finále sa mohli prejaviť odvážni jazdci s kvalitnými nohami. Po mnohých nástupoch zostalo v hre o výhru len desať pretekárov a bolo zaujímavé, že medzi nimi chýbali také mená ako Porte, Bennett, Grossschartner, Urán. Títo všetci finišovali v skupine, ktorá stratila v cieli pol minúty.
 
Prvú výhru v kariére vybojoval Kasper Asgreen a bolo prekvapujúce, že sa mu to podarilo na takomto náročnom profile. Počas jari sa ukazoval vo výbornom svetle na severských klasikách, ale zdá sa, že jeho možnosti sú oveľa širšie. Veď v šprinte do kopca bol schopný poraziť Moscona, Garderena, Pogačara a to aj na konci náročného dňa.
 
 
asgreen 19 kalifornia triumf dqtf
Asgreenov triumf (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)
 
 
Aj keď títo spomínaní jazdci dnes nedokázal vyhrať, vytvorili si sľubnú pozíciu v poradí. V tíme EF Education sa po dlhom čase predviedol Tejay van Garderen a budeme zvedaví, či mu to vydrží aj v nasledujúcich dňoch. Gianni Moscon vytiahol jeden zo svojich najlepších výkonov v sezóne a určite ho to povzbudí pred kráľovskou etapou. Finále zvládol na čele pretekov aj talentovaný Tadej Pogačar a aj on dostal šancu na úspech v klasifikácii. V kľúčovej fáze pretekov pôsobil aktívne Grossschartner, no nič z toho nevyťažil, a snažil sa aj Bennett, ale takisto skončil bez úspechu. Porte nevyzeral na konci v úplne najlepšej pohode a Urán nechal všetku aktivitu na svojich kolegov. V priebežnom poradí sa tak vytvorila zaujímavá pozícia a na ďalšie pohyby favoritov možno nebudeme čakať až na kráľovskú etapu.  
 
Slovenskí jazdci pracovali počas etapy na svojich kolegov. Erika Bašku sme videli v televíznych záberoch na čele balíka a Schachmannovi s Grossschartnerom pomáhal aj Peter Sagan. Slovenský šampión si vystúpil z tempa balíka na kopci Kirkwood a potom už myslel na nasledujúce previerky. Spolu s bratom Jurajom, ktorý tiež sledoval únik, stratil v cieli takmer osemnásť minút. Na čele bodovacej súťaže ho vystriedal Asgreen, s ktorým majú rovnaký počet bodov. Erik Baška zaostal 26 minút.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Kaspera Asgreena (víťaz)
"Som veľmi šťastný, pretože je to moje prvé víťazstvo medzi profesionálmi. Je to obrovský úspech, že som ho získal v takejto náročnej etape. Na ťažkom profile som sa chcel udržať vpredu čo najdlhšie. Cítim som sa veľmi dobre, preto som išiel dopredu už vtedy, keď zaútočil Morton. Keď ma potom dobehla ďalšia skupina, mal som dobrú východiskovú pozíciu pred finále. Na záverečnom kopci atakoval Garderen, ale bolo to skoro, a keď mu dochádzala para, chcel som to využiť. Cieľový výstup bol dlhší a ťažší, ako som čakal, ale dokázal som zvíťaziť."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tejay van Garderena (líder GC)
"Chceme jazdiť agresívne. Náš tím je navrhnutý tak, aby sme útočili a manažovali veci na trati. A práve toto sme dnes predviedli. Teraz máme žltý dres a možno budeme trochu opatrnejší, ale stále máme dostatok pretekárov, aby niečo na trati vymysleli. Som prekvapený, že som sa dostal do žltého, myslel som, že bude patriť Kasperovi. Som však hrdý, že budem vlastniť tento dres. Na začiatku podujatia som necítil žiadny tlak. Vždy tu podávam dobré výkony, pretože mám motiváciu predviesť sa pred domácimi fanúšikmi."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Valacha (DS Bora)
"Mali sme dva ciele. Museli sme si byť istí, že Felix zostane v blízkosti kandidátov na titul, a chceli sme zabojovať o etapu s Maxom. Počas dňa nás čakalo veľa stúpania a náš tím opäť odviedol potrebnú snahu. Brejk držali pod kotrolou postupne Daniel Oss, Juraj Sagan a Erik Baška. Keď odišla vo finále rozhodujúca skupinka, Max bol tam, Felix sa pohyboval v druhej skupine a Peter Sagan už jazdil v gruppette.. Potom Max bojoval na čele pretekov až do konca a získal pekné piate miesto. Felix skončil etapu po boku ostatných favoritov. V poradí sme si vytvorili dobrú pozíciu pre zvyšok pretekov."
 
 
Výsledky etapy
1. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 6:17:11 40
2. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 00:00 15
3. MOSCON Gianni Team Ineos link ikonka 00:04 6
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:10  
5. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 00:16  
6. GREGAARD Jonas Astana Pro Team link ikonka 00:27  
7. BRITTON Rob Rally UHC Cycling 00:27  
8. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 00:31  
9. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:31  
10. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:31  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


kalifornia 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 9:31:19 6
2. MOSCON Gianni Team Ineos link ikonka 00:06  
3. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:07  
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:16  
5. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 00:22  
6. BRITTON Rob Rally UHC Cycling 00:33  
7. GREGAARD Jonas Astana Pro Team link ikonka 00:33  
8. DE LA CRUZ David Team Ineos link ikonka 00:34  
9. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:35  
10. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:36  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 155 km - Cedar Ravine Road: dĺžka 3,3 km; sklon 4,6 %
3 20 145,5 km - Bucks Bar Road: dĺžka 1,8 km; sklon 7,2 %
2 20 58,5 km - Kirkwood: dĺžka 3,9 km; sklon 6,3 %
2 20 47 km - Carson Pass: dĺžka 4,7 km; sklon 4,6 %
3 20ciel Cieľ - South Lake Tahoe: dĺžka 1,7 km; sklon 6,1 %
 
 
Krátke preview etapy:
Úvodná vrchárska skúška môže zaskočiť nedostatočne pripravených jazdcov na celkové poradie. Od začiatku etapy až na métu 147 kilometrov sa bude takmer neprestajne jazdiť do kopca a pretekári sa dostanú do výšky 2600 metrov nad morom. A pri tom prekonajú štyri hodnotené stúpania, ktoré sú síce krátke a s priemerom päť až sedem percent, ale v spoločnom meradle predstavujú unavujúcu záležitosť. Potom bude nasledovať krátke klesanie a aj rýchlostná prémia ponúkne sklony na úrovni päť percent. Odtiaľ bude zostávať do cieľa ešte tridsať kilometrov a ani samotná koncovka nebude jednoduchá, pretože posledných tisícsedemsto metrov vyskočí na šesť percent. Etapu si môžu podmaniť len najlepšie pripravení jazdci a výškové prevýšenie štyritisíc metrov prežije na čele pretekov len okresaný balík. Vo finále budú rozhodovať odolnosť a šprint do kopca, čo môže motivovať favoritov na titul, a šanca na výhru sa bude nachádzať aj v brejku.