3. 14.5. rovinata etapa ciel rovina Stockton > Morgan Hill 208 km Cavagna
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 3
profil etapy, 2946 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Druhý deň po sebe sa dostal pelotón do zaujímavých kopcov, ale pomerne jednoduchá posledná tretina etapy dávala šancu rýchlym jazdcom, že môžu finišovať v hlavnej skupine. Ale všetko záviselo od toho, aké tempo zvolia favoriti na titul na Mount Hamilton. Zálusk na výhru si mohol robiť aj silný únik.
 
Spočiatku to naozaj vyzeralo tak, že do brejku sa dostanú zaujímaví jazdci. Po štarte fúkal vietor a to využilo devätnásť cyklistov, aby vytvorili kvalitný brejk. Vpredu sa objavil Dennis, Cort, Rowe, Gatto alebo Van Poppel však získali len malý náskok a po hektickej úvodnej hodine zostali na čele pretekov napokon len dvaja borci. Rémi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step) a Alex Hoehn (Americká reprezentácia) sa odpútali na horskej prémii Patterson Pass a postupne si vybudovali až 10-minútový náskok.
 
Americký pretekár si podmanil prvé dve horské prémie, Rémi Cavagna zase uspel na rýchlostnej prémii. Obidva hodnotené kopce si vyhliadol za nimi Davide Ballerini, aby si upevnil vedenie vo vrchárskej súťaži. Dvojčlenná vedúca skupina nevyvolávala v pelotóne žiadne obavy, preto si mohla vybudovať veľký náskok. Balík bol zoradený za tímom EF Education, ktorý obraňoval žltý dres. Alex Hoehn strácal v poradí 8:13, čo bola pekná rezerva pre americkú zostavu.
 
V pelotóne zaútočil Pawel Bernas (CCC), ktorý sa chcel dostať do vedúcej skupiny, ale musel pri tom zmazať manko desať minút, čo bola ťažká úloha. Hlavný balík viedol len EF Education, ale za ním sa pohybovala Astana. Kazašský celok nemusel iba zbierať body na horských prémiách pre Balleriniho, ale mohol aj sondovať možnosti na etapový triumf. Magnus Cort bol dobrým kandidátom na úspešný šprint v okresanom pelotóne. Pred dvomi krátkymi kopcami tretej kategórie sme sledovali na trati stabilizovanú situáciu. Bernas sa pomaly blížil k brejku, pelotón strácal cez desať minút.
 
Aj tretiu horskú prémiu získal Hoehn, balík začal pomaly znižovať svoju stratu. Na stúpaní San Antonio Valley Road sa už jazdilo koncentrovanejšie aj v balíku, pretože okamžite sa išlo na dnešný najťažší kopec. Tri vrchárske body získal Hoehn.
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 
Na sklonoch Mount Hamilton však domáci pretekár nestačil na Rémiho Cavagnu a jazdec tímu Deuceninck - Quick-Step zostal vpredu sám. V balíku nasadil vysoké, obranné tempo žltého dresu EF Education a z hlavnej skupiny odpadali pretekári. Medzi nimi sa objavili aj Peter Sagan, Cort, Van Poppel alebo Bouhanni. Cavagna preťal vrchol s minútovým náskokom pred Hoehnom, ale dôležitejšie bolo, že hlavný balík na neho strácal takmer osem minút. EF Education tu zabránil akýmkoľvek atakom zo strany jazdcov na GC a niekoľkých cyklistov dostal do problémov. Bernas bol chytený a otázkou bolo, či niekto začne naháňačku za Cavagnom, ktorý po najťažšom úseku udržal sľubný náskok.
 
Francúzskeho pretekára nezastavila ani posledná horská prémia. Na jediného prenasledovateľa zvýšil náskok na dve minúty, Hoehn však vybojoval vrchársky dres, a strata okresaného balíka sa nezmenila. EF Education sa nemusel obávať Cavagnu, keďže v poradí strácal takmer osemnásť minút. V pelotóne sa už nenachádzali jazdci s dobrou a rýchlou koncovkou, ktorí by mali eminentný záujem na chytení Cavagnu, preto francúzsky jazdec dostal veľkú príležitosť získať etapový triumf.
 
Postupne mu všetko nahrávalo do kariet, keď Hoehnovi došli sily a pelotón skôr spomaľoval. Dvadsať kilometrov pred páskou ešte zaútočili v hlavnej skupine Simon Geschke (CCC) a Ben King (Dimension Data). Malo to byť za tretím miestom v etape, no Hoehn sa vo finále veľmi trápil.
 
Rémi Cavagna si posledné kilometre už iba užíval a mohol spokojne oslavovať veľkú výhru. Hrdinský výkon má za sebou aj Alex Hoehn, ktorý však na konci etapy išiel z posledného a bol chytený aj hlavnou skupinou. Tento ešte len 21-ročný pretekár pôsobiaci v kontinentálnom celku Aevolo si vybojoval vrchársky dres. Na druhej priečke sa umiestnil Ben King, tretí skončil Simon Geschke. Obom sa vyplatil neskorý atak a najmä King si pekne polepšil v klasifikácii.
 
 
cavagna 19 kalifornia triumf dqtf
Triumf Rémiho Cavagnu (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)
 
 
Tretiu etapu si podmanili utečenci a bolo prekvapujúce, že sa to podarilo len jednému jedinému. Skvelý výkon predviedol Rémi Cavagna, ktorý naplno ukázal svoj talent a po vyše 70-kilometrovej sólovej jazde vybojoval najväčší úspech v doterajšej kariére. Tento 23-ročný pretekár postupne ukazuje danosti na celkové poradie a na dnešnom náročnom profile vytiahol aj veľkú odvahu. Podobný víťazný pohyb sa nezvykne podariť len tak hocikomu. Základom jeho úspechu bol vrchársky výkon na Mount Hamilton, kde udržal vysoký náskok pred balíkom a nebál sa tam atakovať osamote.
 
Tím EF Education urobil všetko potrebné, aby ubránil žltý dres bez akéhokoľvek rizika. Celý deň jazdil na čele balíka, na Mt. Hamilton zamedzil akýmkoľvek atakom a v záverečnej časti etapy mohol len pokojne dôjsť do cieľa. Tejay van Garderen zostal na čele poradia a spolu so svojimi kolegami všetkým súperom odkázal, kto je momentálne pánom na trati.

Peter Sagan aj v dnešných kopcoch vypadol z hlavnej skupiny v najťažšom bode etapy a pridal sa k ostatným rýchlym jazdcom, ktorí vytvorili za pelotónom spoločnú skupinu. Slovenského šampióna čakajú na podujatí ešte zaujímavé etapy, kde bude môcť vytiahnuť svoju rýchlosť. Juraj Sagan sa pohyboval celý čas v hlavnej skupine a zo slovenských jazdcov podal najlepší výkon.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rémiho Cavagnu (víťaz)
"Som veľmi šťastný, lebo je to moje prvé víťazstvo v tomto roku a aj na úrovni WT v mojej kariére. Od začiatku etapy sa išlo naplno. Keď sa mi naskytla príležitosť, išiel som do úniku, kde sme obaja dobre spolupracovali. Na Mt. Hamilton som cítil, že môžem zaútočiť, aj keď to bola náročná prekážka. V klesaní som bol trochu vystrašený, pretože to nebol jednoduchý zjazd, ale nechcel som príliš riskovať a zostal som pokojný. No stále som išiel najrýchlejšie, ako som mohol."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Valacha (DS Bora)
"Máme za sebou ďalšiu dlhú etapu, ktorá bola určená pre jazdcov na GC. Jazdili sme pokojne a zostávali sme v balíku, lebo sme brali ohľad aj na nasledujúce dni. Najskôr sa dostal do úniku Gatto, ale jeho skupina bola rýchlo chytená. Potom zaútočil Cavagna spoločne s ďalším pretekárom a títo cyklisti získali náskok až desať minút, lebo nebol záujem priviseť ich späť. Felix a Max finišovali v hlavnej skupine, spolu s Jurajom Saganom a Danielom, a naši zvyšní borci finišovali o pár minút neskôr v druhej skupine."
 
 
Výsledky etapy
1. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step link ikonka 5:44:22 40
2. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 07:11 15
3. GESCHKE Simon CCC Team link ikonka 07:11 6
4. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 07:47  
5. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 07:47  
6. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 07:47  
7. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 07:47  
8. BALLERINI Davide Astana Pro Team link ikonka 07:47  
9. ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck - Quick-Step link ikonka 07:47  
10. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 07:47  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 15:23:28 6
2. MOSCON Gianni Team Ineos link ikonka 00:06  
3. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:07  
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:16  
5. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 00:22  
6. BRITTON Rob Rally UHC Cycling 00:33  
7. GREGAARD Jonas Astana Pro Team link ikonka 00:33  
8. DE LA CRUZ David Team Ineos link ikonka 00:34  
9. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:35  
10. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:36  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 
Kopce na trase etapy:
2 20 154,5 km - Patterson Pass Road: dĺžka 5,3 km; sklon 5,7 %
3 20 131 km - Mines Road: dĺžka 2,7 km; sklon 6,3 %
3 20 87,5 km - San Antonio Valley Road: dĺžka 1 km; sklon 7,5 %
3 20 77 km - San Antonio Valley Road: dĺžka 1,7 km; sklon 8,1 %
hc 20 68,5 km - Mount Hamilton: dĺžka 7 km; sklon 8,7 %
2 20 48,5 km - Quimby Road: dĺžka 1,8 km; sklon 9,2 %
 
 
Krátke preview etapy:
Ďalšia náročná kopcovitá záležitosť, ktorá sa určite prejaví nad zložením pelotónu v cieli. Terén bude čoraz náročnejší a nepríjemné sklony sa objavia už na dvoch menších horských prémiách v polovici etapy, kde sa objaví prevýšenie sedem až osem percent. Potom už bude pripravená hlavná výzva celého dňa, kopec Mt. Hamilton, ktorý si užijú len vrchári a po jeho prekonaní sa oslabí zloženie hlavnej skupiny. Uvidíme, či silné tímy bojujúce o titul využijú toto stúpanie vo svoj prospech, lebo z jeho vrcholu zostáva do cieľa ešte sedemdesiat kilometrov. Nasledovať bude dlhé klesanie, ktoré umožní niektorým cyklistom vrátiť sa späť do balíka, ale aj v tomto prípade bude na trati striehnuť ešte jeden náročnejší výstup. Záverečných štyridsať kilometrov bude pomerne jednoduchých, aj keď v okolí rýchlostnej prémie sa opäť cesta zdvihne, ale bude to dobrý priestor na to, aby sa pelotón ešte rozrástol pred príchodom do Morgan Hill. Jedno z najdrahších miest na bývanie v Spojených štátov v blízkosti Silicon Valley môže uvidieť šprint okresaného balíka alebo úspech utečencov.