7. 18.5. rovinata etapa ciel rovina Santa Clarita > Pasadena 126 km C. Bol
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 7
profil etapy, 2286 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Posledná previerka ponúkla koncovku pre šprintérov, ale organizátori najrýchlejším pretekárom v balíku nič neuľahčili. Atraktívnej etape nahrával aj vývoj v klasifikácii. Tadej Pogačar musel na zaujímavom teréne obhajovať pomerne malý náskok a boli by sme prekvapení, ak by EF Education ešte neskúsil zaútočiť na žltý dres.

Hneď po štarte sa potvrdilo, že nás čaká dramatické predstavenie. Do úniku sa dostali Rosa (Ineos), Craddock (EF Education), Hofstede, Powless (obaja Jumbo-Visma), Oliveira (UAE Emirates), Stetina (Trek-Segafredo), Cavagna (Deceuninck-QuickStep), Ballerini (Astana), Schachmann (Bora-Hansgrohe), Storer (Sunweb) a Hoehn (Americká reprezentácia). Atakoval Max Schachmann, ako jedenásty muž poradia so stratou 1:28, a začal sa ťažký deň pre Tadeja Pogačara.
 
V úniku mali zástupcu aj EF Education, Quick-Step, Trek - Segafredo, ktoré mali svojich lídrov vysoko v poradí, ale svojho pretekára vyslal do brejku aj UAE Emirates. Všetky tieto celky si robili poistku na čele pretekov, ak by sa podujatie rozbilo na najťažších úsekoch. V pelotóne musel pracovať UAE Emirates, aj keď mal svojho jazdca v brejku. Podľa predpokladov ovládol prvú rýchlostnú prémiu Max Schachmann a získal tri bonusové sekundy.
 
Etapa sa odohrávala vo vysokej rýchlosti a priemer prvej hodiny vyskočil na 45 km/h. Preto nebolo prekvapením, že sa išlo po vetre. Situácia sa zdramatizovala pred jedinou horskou prémiou, keď zvýšil tempo Jumbo - Visma, pridal sa EF Education a razom sa odpútalo od balíka štrnásť jazdcov. Nechýbal medzi nimi ani jeden z jazdcov postavených na najvyšších priečkach v poradí. Horskú prémiu vyhral na čele pretekov Schachmann.
 
Potom sa dve vedúce skupiny spojili a na čele jazdilo 25 jazdcov. Úspešne sa dostali dopredu Urán, Higuita, Morton, Garderen, Bennett, Pogačar, Porte, Dennis, Britton, Špilak, Hansen, Asgreen a Grossschartner. EF Eduacation a aj Bora sa snažili dostať do úzkych Pogačara, ale ten nemal najmenšie problémy na tomto teréne. V záverečnom klesaní sa nastupovalo vo vedúcej skupine a za favoritmi stále jazdil početný balík, ktorý viedol Cofidis pre Bouhanniho.
 
Na čele si vybudovali náskok Schachmann, Hofstede a Balerini, ale za nimi stále pôsobila aktívne skupina prenasledovateľov a takisto sa nevzdával ani balík. Do vedúcej trojici sa dostali aj Asgreen a Cavanga a dvojica z Quick-Stepu rozprúdila etapu. Kasper Asgreen ovládol druhú rýchlostnú prémiu a tromi bonusovými sekundami znížil stratu na Pogačara na sedemnásť sekúnd. Pre tím UAE Emirates to bol stav najvyššieho ohrozenia.  V predposlednom kole sa podarilo nebezpečenstvo eliminovať a bojovať zostali vpredu už iba Cavagna a Ballerini, ale aj tí boli chytení osem kilometrov pred cieľom. Etapa smerovala k záverečnému šprintu a na ten si trúfal aj Peter Sagan, ktorý si počkal na svoju šancu.
 
Na páske však vytiahol najvyššiu rýchlosť Cees Bol a slovenský jazdec sa musel uspokojiť s druhým miestom. Tretí skončil Jasper Philipsen.
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 
V záverečnej previerke sa ešte snažili niektorí jazdci podkopať vedúcu pozíciu Tadeja Pogačara, ale na takomto profile si slovinský pretekár postrážil všetky nástupy, hoci nedisponoval najsilnejším tímom. Napokon sme videli hromadný šprint a v ňom sa prekvapujúco radoval z výhry Cees Bol. Talentovaný 23-ročný holandský pretekár vybojoval druhý triumf v ročníku. Predtým sa tešil na Nokere Koerse, kde takisto porazil zástupcu tímu Bora. Vtedy pokoril na páske Ackermanna, dnes to bol Peter Sagan.
 
Slovenský šampión sa celý deň pohyboval v balíku, nepúšťal sa do žiadnej akcie, na to boli určení jeho kolegovia, a vyčkával na prípadný šprint. Na konci sa dobre zorientoval pred páskou, snažil sa zachytiť lead-out Quick-Stepu, ale vo finále nemal rýchlosť, aby vybojoval druhý triumf na podujatí. Na pódium sa dostal aj Jasper Philipsen a jeho hodnota bude určite ešte stúpať. Max Richeze dostal opäť šancu bojovať o etapu, ale ďalšie stupne víťazov na podujatí nezískal.
 
 
Triumf Ceesa Bola (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
V celkovom poradí úradoval Tadej Pogačar a jeho talent, ktorý opäť potvrdil po tom, čo triumfoval na Volta ao Algarve. Tentoraz vyhral aj bez časovky a nemohol si želať lepší vstup na profesionálnu úroveň. Na pódiu ho sprevádzali ďalší nádejní borci. Sergio Higuita prestúpil do EF Education len pred niekoľkými dňami a vo veku 21 rokov musí mať dôvod na spokojnosť. A kvalitu predviedol aj Kasper Asgreen, ktorému sa v tomto roku už darilo na klasikách a teraz to rozbalil na náročnom etapovom podujatí. George Bennett našiel na trati silnejších súperov a to isté platí aj pre Richie Porteho, no jeho výkon na Mount Baldy ukázal, že jeho vrchárska forma začína stúpať.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Ceesa Bola (víťaz)
"Máme za sebou skutočne peknú etapu a celý deň som sa cítil veľmi silný. Moji kolegovia mi veľmi pomohli. Najskôr zariadili hromadný šprint a potom mi poháhali aj v samotnom finále. Počkal som si na správny moment a išiel na plný plyn. Som trochu prekvapený, ale zároveň veľmi rád, že som vyhral a odmenil kolegov za celodennú podporu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (2. miesto)
"Bola to chaotická etapa s mnohými útokmi, ale nakoniec to skončilo v hromadnom šprinte. Vo finále to bolo veľmi rýchle a dostal som sa do dobrej pozície, ale pravdepodobne som reagoval trochu neskôr na Bolov šprint. Myslím si, že môžem byť spokojný s výkonmi, ktoré som predviedol ja a aj celý tím počas celého týždňa."
           
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Valacha (DS Bora)
"Vedeli sme, že nás čaká ťažká etapa, ale tiež sme vedeli, že Peter má formu, aby prešiel cez všetky stúpania, aby mohol bojovať o etapu. Zároveň sme chceli dostať Maxa do Top 10, preto bol pripravení bojovať o bonifiácie alebo získavať nejaký čas. Keď sa vpredu útočilo, Oscar, Daniel a Juraj bojovali za Petra v hlavnej skupine. Juraj dostal na konci defekt a Peter predviedol dobrý šprint, bol tesne druhý. Môžeme byť spokojní s výsledkami, ktoré sme tu dosiahli."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz GC)
"Tieto preteky boli mojim hlavným cieľom v tomto rončíku. Tvrdo som sa pripravoval, mal som dobrú formu, ale som trošku prekvapený, že som vyhral titul. Som naozaj šťastný a už sa teším, ako sa sem vrátim na budúci rok."
 
 
Výsledky etapy
1. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 2:53:16 40
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 15
3. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:00 6
4. BAUHAUS Phil Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
5. RICHEZE Maximiliano Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
6. HALVORSEN Kristoffer Team Ineos link ikonka 00:00  
7. McCABE Travis Spojené štáty americké 00:00  
8. PERON Andrea Team Novo Nordisk 00:00  
9. DEBUSSCHERE Jens Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
10. ÁVILA Edwin Israel Cycling Academy 00:00  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


kalifornia 1
Konečné poradie pretekov
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 32:55:12 300
2. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 00:16 250
3. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:17 215
4. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:29 175
5. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:41 120
6. ŠPILAK Simon Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:03 115
7. HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits 01:18 95
8. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 01:18 75
9. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 01:22 60
10. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 01:23 50
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov
 
 
giro 2
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 40
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 36
3. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 29
4. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 28
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 25
6. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step link ikonka 22
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 62 km - Angeles Forest Highway: dĺžka 3,2 km; sklon 6 %
 
 
Krátke preview etapy:
Na posledný deň budú hľadieť s nádejou šprintéri, ale aby sa zapojili do súboja o etapový triumf, budú musieť zvládnuť dva kopce. Od začiatku naberie etapa stúpajúci ráz a zastaví sa v nadmorskej výške takmer 1500 metrov, kde vrcholí kopec Angeles Forest. Po krátkej pauze bude nasledovať náročnejší výstup, ale ani táto prekážka nemusí dostať do úzkych najrýchlejších jazdcov v pelotóne. Po jeho prekonaní zostáva do cieľa šesťdesiat kilometrov, ktoré sa odohrajú prevažne v klesaní. Jazdci prvýkrát zavítajú do Pasadeny pätnásť kilometrov pred cieľom a v meste absolvujú ešte tri okruhy, ktoré budú opäť technickou záležitosťou. Šprintérske zoskupenia si budú trúfať na hromadný dojazd balíka, ale musia si dať pozor na motivovaných utečencov.