6. 17.5. rovinata etapa ciel rovina Ontario > Mount Baldy 127 km Pogačar
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 6
profil etapy, 4279 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Najťažšia previerka mala udrieť na klasifikáciu najvýraznejším spôsobom. Medzi najlepšími neboli vytvorené veľké rozdiely a to zaručovalo dramatický finiš predposledného dňa. Doteraz pôsobili veľmi dobre borci z EF Education, cieľový kopec dôverne poznal George Bennett a zvedaví sme boli na Richie Porteho, aké ukáže vrchárske nohy.
 
Hneď od štartu sa išlo vo vysokom tempe a útoky za vytvorením vedúcej skupiny neboli úspešné. Na prvej rýchlostnej prémii tak bojoval o body a bonifikácie pelotón a presadil sa Fabio Jakobsen Až následne sa vytvoril brejk, ale aj na kopci Glendora Ridge sa často menila situácia. Na vrchole napokon skončili pred balíkom Lennard Hofstede (Jumbo-Visma), Matteo Fabbro (Kaťuša-Alpecin), Hugo Houle (Astana), Pawel Bernas (CCC), Michael Storer (Sunweb), Mikkel Bjerg (Hagens Berman), Owain Doull (Ineos) a Juraj Sagan. Včera bol v úniku Peter, dnes sa vydal dopredu druhý zo súrodencov Saganovcov. Na čele pretekov bojoval aj Fabio Jakobsen, ale po prvej horskej prémii sa vrátil späť do balíka.
 
Pelotón vedený tímom EF Education udržiaval nízku stratu, a keďže vpredu sa nenachádzal žiadny elitný vrchár, bola veľká šanca, že o etapu zabojujú favoriti na titul. Nikto z utečencov síce neohrozoval líderský dres, ale cieľový kopec býva korisťou tých najsilnejších. EF Education obhajoval žltý dres a aby ho udržal aj na konci dnešnej etapy, mal na to hneď niekoľkých jazdcov. V popredí sa ukazoval aj Trek - Segafredo a bolo jasné, že Richie Porte má pred sebou dôležitý výkonnostný test. Druhú rýchlostnú prémiu ovládol Michael Storer.
 
Na začiatku druhého kopca bol rozdiel medzi skupinami takmer päť minút a v balíku zaútočili Nathan Haas, Alex Hoehn, Ben King a Joao Almeida. Z pelotónu vypadlo viacero jazdcov a jedným z nich bol aj Peter Sagan. V úniku nestačil tempu ani Juraj Sagan. Vedúca sedmička preťala vrchol s náskokom dve minúty, všetky ostatné ataky boli zlikvidované. Prémiu získal Matteo Fabbro. Na cieľový kopec prišli na čele pretekov Houle, Fabbro, Bernas, Hofstede a Schachmann, ktorý zaútočil v hlavnej skupine, s náskokom tridsať sekúnd. Nemeckému pretekárovi nikto nestačil ani na čele pretekov a vybudoval si pekný náskok pred ostatnými favoritmi.
 
Na cieľovom kopci sa naplno ukázala jeho náročnosť a Schachmann bol chytený vyše tri kilometre pred páskou. Postarali sa o to Bennett, Higuita, Pogačar, Porte a následne predviedol silný nástup Pogačar, ktorý dokázali zachytiť všetci okrem Schachmanna. Následne atakoval Higuita a vyzeralo to na víťazný pohyb, ale kilometer pred páskou ho chytil Pogačar. A slovinský jazdec bol vo finále šikovnejší a vybojoval nielen etapu, ale aj žltý dres. Druhý skončil Sergio Higuita a potom preťali pásku George Bennett a Richie Porte.
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 
Kráľovská etapa ponúkla tie najlepšie momenty až na samom konci a stúpanie Mount Baldy vyselektovalo najsilnejších jazdcov. Medzi nimi trónil Tadej Pogačar, ktorému sa podarilo získať etapový triumf a aj líderský dres. Na cieľovom kopci patril medzi najaktívnejších pretekárov a správne si rozložil sily, keď dokázal eliminovať Higuitov nástup. Na páske bol chytrejší ako kolumbijský jazdec a mohol si užiť prvý triumf na úrovni WT. Na začiatku sezóny sa už radoval na Volta ao Algarve, teraz má na dosah úspech na kvalitnejšom podujatí.   
 
Sebavedomý výkon predviedol Sergio Higuita a chýbalo mu skutočne málo, aby preťal pásku ako prvý. Ponúkol silný nástup, a ak by ho realizoval o čosi neskôr, mohol mať víťazné parametre. George Bennett našiel na cieľovom kopci veľmi silných mladých súperov a musel sa uspokojiť s tretím miestom. Pekný výkon predviedol aj Richie Porte, ale na konci ho zastavili mechanické problémy, po ktorých stratil šancu zabojovať o etapový triumf. Austrálsky jazdec ešte nejazdí na svojej najlepšej úrovni, ale stúpajúcu tendenciu bolo vidno. Kasper Asgreen predviedol ďalšie statočné predstavenie, ale na špičkových vrchárov to nestačilo, a doterajší líder pretekov Tejay van Garderen vypadol z čela pretekov na cieľovom stúpaní príliš skoro. Zo slovenských jazdcov bol najviditeľnejší Juraj Sagan, ktorý sa dostal do úniku, a vydržal tam až do predposlednej horskej prémie. V tomto bode pretekov vypadol z balíka aj Peter Sagan.
 
 
pogacar 19 kalifornia podium zlty uaefb
Tadej Pogačar na pódiu (© Courtesy UAE Team Emirates / BettiniPhoto)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz)
"Je o neuveriteľné a úžasný triumf. Jazdí sa tu na vysokej úrovni a takýto výsledok vám musí dodať sebadôveru. Najmä, ak odtrhnete na cieľovom kopci takých skúsených jazdcov ako Porte alebo Bennett. Na Mt. Baldy som jazdil na limite, ale cítil som sa dobre. Keď zaútočil Higuita, nemohol som ho nasledovať, ale išiel som svojím tempom a chytil som ho. Potom som vyčkával až do konca, a keďže som mal naštudovaný finiš, dokázal som vyhrať etapu. Stále však nemám nič vyhrané, ale som pripravený vybojovať svoj najväčší triumf v kariére."
 
 
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 3:48:49 40
2. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 00:00 15
3. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:05 6
4. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:10  
5. ZOIDL Riccardo CCC Team link ikonka 00:20  
6. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:22  
7. ŠPILAK Simon Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:25  
8. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:47  
9. BRITTON Rob Rally UHC Cycling 00:47  
10. HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits 00:47  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


kalifornia 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 30:01:56 6
2. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 00:16  
3. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:20  
4. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:29  
5. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:41  
6. ŠPILAK Simon Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:03  
7. HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits 01:18  
8. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 01:18  
9. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 01:22  
10. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:23  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
giro 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 37
2. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 29
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 25
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 24
5. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step link ikonka 21
6. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 19
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 99 km - Glendora Ridge Road: dĺžka 9,2 km; sklon 6,8 %
1 20 35,2 km - Glendora Mountain Road: dĺžka 12,6 km; sklon 5,1 %
hc 20ciel Cieľ - Mount Baldy: dĺžka 8,2 km; sklon 8,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Kráľovská etapa podujatia končí na náročnom stúpaní Mount Baldy. Takmer hneď po štarte sa cyklisti dostanú na prvú horskú prémiu, ktorá bude lákať záujemcov o vrchársky dres. Potom bude trvať šesťdesiat kilometrov, kým sa začne stúpať na ďalší dlhý kopec. Glendora Mountain nemá strmé úseky, no je to dlhá previerka a pred cieľovým stúpaním vyčlení v hlavnej skupine najsilnejších jazdcov. Následne sa ešte objaví na ceste šesťkilometrový úsek s priemerom necelých šesť percent a až potom sa bude stúpať na Mount Baldy. Ani jeden z favoritov na titul nebude mať nič isté, kým si neporadí s týmto prudkým stúpaním. Cieľový kopec si drží náročnosť od začiatku až do samého konca, práve tu sa môže rozhodnúť o osude celých pretekov. Priemerný sklon cez osem percent ponúka pre vrchárov ideálnu príležitosť, aby získali na svoju stranu rozhodujúci čas. Na tomto kopci sa presadí len výborne pripravený jazdec so správne načasovaným atakom. V roku 2015 túto zručnosť ukázal Julian Alaphilippe a Peter Sagan vtedy predviedol jeden zo svojich najlepších lezeckých výkonov v kariére. V sezóne 2017 ho dobyl Andrew Talansky.