4. 15.5. rovinata etapa ciel rovina Laguna Seca > Morro Bay 214 km Jakobsen
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 4
profil etapy, 3584 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Koncovka v meste Morro Bay bola na kalifornskom podujatí využitá iba jedenkrát a v roku 2017 si ju podmanil Peter Sagan. Slovenský šampión v predchádzajúcich dvoch etapách nezasiahol do súboja o výhru, ale tentoraz musel byť považovaný za hlavného kandidáta na víťazstvo.
 
Na konci striehol technický finiš, keď posledný kilometer obsahoval dve zákruty a pred páskou sa cesta mierne zdvihla. A toto je presne finále, ktoré malo náramne vyhovovať Petrovi Saganovi. Sklamanie z úvodného dňa bol pripravený napraviť Fabio Jakobsen a na jeho strane stál výborne zohraný lead-out. Šprintérsku konkurenciu rozširovali Van Poppel, Degenkolb, Bauhaus alebo Halvorsen. Na štarte už nefiguroval Kristijan Durašek (UAE Emirates), ktorý bol suspendovaný kvôli vyšetrovaniu operácie Aderlass. Na jeho prípade bolo zaujímavé to, že dopingové pravidlá mal porušiť len nedávno, v sezóne 2017.
 
Úvodné kilometre poznačili daždivé podmienky a do brejku sa odhodlali Roy Goldstein (Israel Cycling Academy), Jonny Brown, Ian Garrison (obaja Axeon Hagens), Joonas Henttala (Novo Nordisk) a Michael Hernandez (Americká reprezentácia). Na čele pretekov sa pohybovali snaživí zástupcovia z pro-konti scény, ale pelotón jazdil koncentrovane a úniku nedaroval viac ako štyri minúty. Prvú rýchlostnú prémiu uchmatol Henttala a na úvodnom hodnotenom stúpaní zobral najviac bodov Hernandez, ktorý bránil vrchársky dres svojho kolegu a včerajšieho hrdinu Alexa Hoehna.
 
Dážď postupne ustal a na trati panovalo príjemné počasie. Teploty sa blížili k dvadsiatim stupňom. Cyklisti si mohli pochvaľovať aj to, že pri dlhočiznej jazdec po diaľnici na brehu Tichého oceánu nefúkal silný bočný vietor. V pelotóne kontroloval situáciu Bora - hansgrohe, ktorý chcel zopakovať výhru Petra Sagana z prvej etapy. Slovenský jazdec sa počas dvoch predchádzajúcich dní zbytočne nevyčerpával, aby bol čo najlepšie pripravený na dnešnú koncovku. V hlavnej skupine sa odohral menší pád. Zo zeme sa dvíhal Magnus Cort (Astana) a bola to komplikácia pre dánskeho pretekára. V cieľovom meste mal bojovať o dobrý výsledok.
 
V druhej časti etapy začali sledovať vedúcu skupinu aj Trek - Segafredo a Deuceninck - Quick-Step. Na očakávaný šprint si veril aj John Degenkolb a Fabio Jakobsen chcel získať štvrtú výhru v ročníku. Na obidvoch horských prémiách tretej kategórie sa znovu presadil Michael Hernandez. Bez boja. Pelotón udržiaval manko pod tromi minútami. Prekonaním týchto stúpaním sa dostali pretekári na najľahšiu časť etapy a balík si mohol presne vyrátať, kedy chce chytiť utečencov. Tempo etapy bolo nízke. Cyklistom komplikoval situáciu protivietor a priemerná rýchlosť sa pohybovala na úrovni 35 km/h. Sledovali sme veľmi dlhý a monotónny deň v sedle. Únik na malú chvíľu rozprúdila druhá rýchlostná prémia, z ktorej vyťažil maximum Joonas Henttala.
 
Bora, Trek a Quick-Step mali po jednom zástupcovi na čele hlavnej skupiny, ktorým sa darilo na konci znižovať náskok utečencov želaným spôsobom. Hromadný šprint balíka nič neohrozovalo. Na konci si utečenci ešte vzájomne nastupovali, ale pelotón mal vytvorenú dobrú pozíciu. Brejk bol eliminovaný osem kilometrov pred cieľom a ako posledný sa vrátil späť Michael Hernandez.
 
Práve v tom momente musel riešiť defekt George Bennett a na zem spadol ako jediný Tejay van Garderen. Americký jazdec mal pred sebou náročnú úlohu, aby sa dostal späť do rozbehnutého balíka. Vypätú koncovku ovplyvnil aj hromadný pád, v druhej časti pelotónu, a aj táto kolízia spomalila Garderena. A spolu s ním sa musel predierať dopredu aj Gianni Moscon. Peter Sagan jazdil sústredene na vedúcich priečkach balíka.
 
V šprinte do mierneho kopca sa presadil Fabio Jakobsen, Peter Sagan skončil tretí. Pred neho sa dostal ešte Jasper Philipsen.
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 
Pokojná etapa napokon skončila v hektickom tempe. Finále ovplyvnil hromadný pád, po ktorom zostalo vzadu množstvo jazdcov, a potom sme sledovali svižný príchod do cieľa, ktorý vyvrcholil na miernom stúpaní. V takomto dojazde sa natlačil dopredu Peter Sagan a predviedol sebavedomý, dlhší finiš, no ako sa ukázalo, svoju snahu odpálil skoro av cieli ho pokorili dvaja súperi.
 
Fabio Jakobsen si vynahradil sklamanie z prvej etapy a dnes urobil na konci všetko správne. Počkal si na správny moment, na páske využil aj Philipsenove zrýchlenie, a vybojoval svoj štvrtý triumf v ročníku. A Deuceninck - Quick-Step tretí v rade na tomto podujatí. Belgický celok mohol oslavovať aj žltý dres, pretože Tejay van Garderen a Gianni Moscon v cieli stratili po nečakaných komplikáciách, a novým lídrom sa stal Kasper Asgreen. Talianskeho pretekára zastavil hromadný pád a doterajší líder Van Garderen mal smolu, keď sa ocitol na zemi po technických problémoch a následne mu veľmi nevyšla ani stíhacia jazda za pomoci kolegov.
 
 
kalifornia 19 etapa 4 spurt uaefb
Špurt etapy (© Courtesy UAE Team Emirates / BettiniPhoto)
 
 
Organizátori však neskôr vydali rozhodnutie, že všetci favoriti dostali rovnaký čas ako víťaz etapy, aj keď sa pád uskutočnil mimo ochrannej zóny troch kilometrov. V klasifikácii tak zostalo všetko po starom. "Hromadný pád sa odohral ďalej ako tri kilometre pre páskou. Rozhodcovský zbor sa však vyjadril, že všetci jazdci, ktorí boli ovplyvnení týmto pádom alebo ním boli na ceste zablokovaní, dostanú rovnaký čas ako hlavná skupina," znelo oficiálne vyhlásenie.  
 
Dobrú koncovku vytiahol 21-ročný Jasper Philipsen, ktorému nechýbalo veľa, aby na páske porazil Jakobsena. Muselo byť pre neho povzbudzujúce, že sa dokázal presadiť aj v takomto zaujímavom dojazde. Peter Sagan nezopakoval svoj úspech spred dvoch rokov. Veľmi chcel uspieť, ale proti nemu sa postavili dvaja talentovaní cyklisti s výbornými kvalitami. Druhýkrát sa dostal na stupne víťazov a znovu mu patrí dres pre lídra bodovacej súťaže. Juraj Sagan a aj Erik Baška dostali v cieli rovnaký čas ako pelotón.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fabia Jakobsena (víťaz)
"Dnes som mal silné nohy, ale aj perfektný lead-out, ktorý ma držal v závetrí celý čas, chránil ma počas hektických záverečných mometov a dostal presne na tú pozíciu, na ktorej som mal byť pred šprintom. Mierne stúpanie ma prinútilo silno zatlačiť do pedálov, ale bol som sebavedomý a vyrazil som dopredu v parádnom čase."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (tretie miesto)
"Ďalšia dlhá etapa skončila podľa očakávaní rýchlym dojazdom. Moji kolegovia, najmä Oscar Gatto, strážili celý deň únik a vo finále ma dostali do dobrej pozície. Keď bolo potrebné, jazdili sme vpredu a tým pádom sme sa vyhli kolíziám. Na samom konci mi trošku chýbala sila vyhrať etapu, ale som spokojný, že mám zelený dres."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Valacha (DS Bora)
"Vo veľmi dlhej etape sa išlo celý čas hore-dole a fúkal protivietor. Naši pretekári odviedli dobrý výkon a najmä Oscar Gatto bol obdivuhodný, keď ťahal dlhú dobu na čele balíka. Posledné kilometre boli chaotické, ale my sme sa dokázali vyhnúť pádom. Peter chcel získal víťazstvo, ale nepodarilo sa mu to ako v roku 2017. Skončil tesne tretí."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tejay van Garderena (líder poradia)
"Na konci prebiehala v balíku tlačenica, robili sme si pozíciu a v jednom momente som ťukol do niekoho kolesa. Nemôžem povedať, že to bola niečia chyba. Jazdíme dosť blízko pri sebe a niekedy sa to môže prihodiť. Bol som prekvapený, keď som zistil, že mi zostal žltý dres. Rozumiem tomu, pretože ak by nás nezastavil ďalší pád, dokázal by som sa vrátiť. Myslel som si, že mám smolu, ale tlieskam tomuto rozhodnutiu. Ponechali nám čas pelotónu, lebo ten pád nás skutočne ovplyvnil."
 
 
 
Výsledky etapy
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 5:53:22 40
2. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:00 15
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 6
4. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
5. VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data link ikonka 00:00  
6. BALLERINI Davide Astana Pro Team link ikonka 00:00  
7. BAUHAUS Phil Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
8. HALVORSEN Kristoffer Team Ineos link ikonka 00:00  
9. VAN POPPEL Danny Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
10. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


kalifornia 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 21:16:50 6
2. MOSCON Gianni Team Ineos link ikonka 00:06  
3. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:07  
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:16  
5. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 00:22  
6. BRITTON Rob Rally UHC Cycling 00:33  
7. GREGAARD Jonas Astana Pro Team link ikonka 00:33  
8. DE LA CRUZ David Team Ineos link ikonka 00:34  
9. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:35  
10. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:36  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

giro 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 24
2. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 23
3. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step link ikonka 21
4. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 19
5. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 15
6. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 13

zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. HOEHN Alex Spojené štáty americké 31
2. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step link ikonka 30
3. BALLERINI Davide Astana Pro Team link ikonka 29
4. HERNANDEZ Michael Spojené štáty americké 13
5. MORTON Lachlan EF Education First Pro Team link ikonka 13
6. CRADDOCK Lawson EF Education First Pro Team link ikonka 10
 

zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 21:17:06
2. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 00:20
3. ALMEIDA João Hagens Berman Axeon 07:57
4. MCNULTY Brandon Rally UHC Cycling 07:57
5. STITES Tyler Spojené štáty americké 08:05
6. HOEHN Alex Spojené štáty americké 08:18
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 152 km - Pacific Highway 1: dĺžka 3,2 km; sklon 7 %
3 20 89 km - Pacific Highway 1: dĺžka 3,5 km; sklon 5,2 %
3 20 82,5 km - Pacific Highway 1: dĺžka 1,9 km; sklon 6,9 %
 
 
Krátke preview etapy:
Celý štvrtý deň sa odohrá na brehu Tichého oceánu a pretekári sa budú výlučne pohybovať na diaľnici známej ako "Highway 1". Dlhá previerka s krásnymi scenériami bude prechádzať po zvlnenom teréne s tromi horskými prémiami, ale posledná tretina etapy je jednoduchá, čo bude motivovať šprintérske celky, aby dostali pod kontrolu vedúcu skupinu. V meste Morroa Bay však nebude čakať na  najrýchlejších jazdcov priamočiary finiš, ale pred páskou sa objaví niekoľko zákrut, ktoré bude treba prekonať na vedúcich priečkach v balíku. Podobne ako v prvej etape budú rozhodovať v hromadnom dojazde tímová zohratosť a šprintérska šikovnosť.