BBT: V kráľovskej etape triumfoval po dlhom úniku Van der Poel, ukoristil aj GC

3.10.2020, 11:00 | Preteky vo svete | L. Timko, J. Hlubek, J. Andacký
1. 29.9. rovinata etapa ciel rovina Blankenberge > Ardooie 132 km Philipsen
2. 30.9. rovinata etapa ciel rovina Vlissingen > Vlissingen 11 km zrušená
3. 1.10. rovinata etapa ciel rovina Philippine > Aalter 173 km Pedersen
4. 2.10. zvlnena etapa ciel rovina Riemst > Sittard-Geleen 195 km Andersen
5. 3.10. zvlnena etapa ciel rovina Ottignies > Geraardsbergen 187 km van der Poel
 
 
1. 29.9. rovinata etapa ciel rovina Blankenberge > Ardooie 132 km Philipsen
 
binck 1
profil etapy, 300 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Aj etapák pre klasikárov BinckBank Tour bol kvôli korone preložený. Ak by ale bola UCI striktná a držala sa vyslovených pravidiel, že podujatia pôvodne plánované od augusta termín meniť nebudú, sledovali by sme tieto preteky už pred pár týždňami. No nové miesto si našli tesne pred štartom Gira a skrátili sa na päť dní.
 
Štartová listina ponúkala opäť množstvo zaujímavých mien, ktoré sme videli na Tour či tých, ktoré sa chystajú na jesenné klasiky. Pravdou však je, že na to, že prvá s treťou etapou boli totálne rovinaté sa tu nezišla ideálna šprintérska konkurencia. Veď tu boli len Ackermann, Philipsen, Pedersen, MareczkoMoschetti, Merlier či Degenkolb. Spomedzi týchto ľudí bolo jasné, že najväčším favoritom je prvý menovaný. Ani s jedným sa ale nerátalo ako favoritom na celkový triumf, kde sa sledovali najmä mená ako Van der Poel, Kragh Andersen, Lampaert, či dokonca Küng, ktorý sa dal favorizovať v časovke a má skvelú formu. Klasikárov tu ale bolo neúrekom a tešili sa najmä na piatok so sobotou.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Prvý deň ešte organizátori museli na poslednú chvíľu skrátiť zo 152 na 132 kilometrov a vzhľadom na svoj šprintérsky charakter nemal únik šancu vypracovať si nejaký väčší náskok. Aj preto sa v ňom objavili len dvaja borci z Pro tímov. Boli tam Thimo Willems (Sport Vlaanderen) a Ludovic Robeet (Bingoal). Druhý menovaný bol pred dvoma týždňami aj na Okolo Slovenska a na belgickom šampionáte minulý utorok skončil na slušnom ôsmom mieste. Pelotón mal pod kontrolou ich snahu a nedovolil im viac ako tri minút výhody.
 
Deceuninck, Bora i CCC mali všetko jasne pod palcom a otázkou ostávalo, či únik vezme bonifikačné sekundy na zlatom kilometri, alebo to bude už pelotón. To by niekto musel zaveliť na dostihnutie dvojičky vpredu skôr ako to štandardne býva. Kvôli dvom menším pádom v pelotóne pelotón natoľko znervóznel a zrýchlil, že nebolo pochýb, že dostihne Belgičanov.
 
Už dva kilometre pred zlatým kilometrom bolo po úniku a zaútočil Sep Vanmarcke (EF), no šiel nepochopiteľne skoro. Za ním bolo viacero domestikov, ktorí ho pokryli. Bola to veľká divočina s množstvom nástupov. Prvé tri sekundy získal Matthieu Van der Poel (Alpecin) pred kolegom Driesom De Bondtom, Mike Teunissen (Jumbo) bral jednu. Cyklokrosársky šampión následne zvesil nohy a potom tri sekundy bral Teunissen pred opäť De Bondtom a dokonca Markom Cavendishom (Bahrain - McLaren), ktorý sa tam zamotal. Posledný špurt vyhral Yves Lampaert (Deceuninck) tesne pred Teunissenom a sekundu ešte bral desiaty muž Okolo Slovenska Jenthe Biermans (Israel). Najlepšie teda dopadol Teunissen, ktorý získal šesť sekúnd a zrejme sa čakalo, že bude špurtovať aj v závere. Na dres lídra ale potreboval aspoň druhé miesto.
 
 
 
 
Potom ešte natiahnuté štartové pole využil na atak Amund Jansen z Jumba. Zavesil sa za neho Adrien Petit (Direct Energie). Vybudovali si až pätnásť sekúnd, ale za nimi bolo množstvo tímov, ktoré ich chceli o prekvapenie pripraviť. Stalo sa veľmi rýchlo. Potom sa to v balíku miešalo hlava-nehlava. Vozovka bola mierne mokrá, cieľ sa blížil. Nervozita sa dala krájať.
 
Potom vyskúšal hlavné pole ďalší chlapík, ktorý bol na Slovensku - Sean de Bie z Bingoalu. Štyri kilometre pred páskou došlo k obrovskému hromadnému pádu, kde sa na zemi ocitlo asi tridsať ľudí, minimálne ďalších tridsať muselo zastať. Z pelotónu ostalo asi 25 ľudí. Bola tam Bora v silnom zložení, ktorá šla v momente pádu na druhej strane cesty pekne kompaktne. Teda mali tam a Ackermanna. Nechýbal tam Degenkolb, Pedersen, Walscheid aj Van der Poel. Stále dosť rýchlikov.
 
 
 
 
Všetko mala v réžii Bora. Nezvládli to ale ideálne. Selig si vystúpil skoro a hoci sa Ackermann mohol zavesiť na rozbiehača Treku Kirscha, už zvolil špurt, a to bolo strašne skoro. Štyristometrový špurt nemohol zvládnuť. Bojoval, bol najlepší, najrýchlejší, ale nenačasoval to dobre. To sa podarilo Jasperovi Philipsenovi z UAE, ktorý bol v momente Pascalovho nástupu ešte štvrtý v závetrí, ale čakal na správny moment a v kombinácii s výbornými nohami vyhral. Pred Ackermanna ešte hodil koleso na pásku Mads Pedersen, ktorý tak po dvoch druhých miestach na Tour de France v prvej aj poslednej etape začína ďalšie preteky druhou priečkou.
 
 
 

Philipsen sa obliekol aj do dresu lídra pretekov a čakali sme na výsledky, ktorí všetci favoriti na celkové poradie ostali v páde, teda prišli o šancu v tomto ročníku. Určite tam bol Oliver Naesen (Ag2r), ktorý bol zrelý na odstúpenie so zraneným kolenom. Nevyšiel mu ani zlatý kilometer, kde sa snažil, ale sekundy nebral. Celý teda deň blbec. Pred klasikami to bol teda pre neho "výborný rozbeh". Bonusové sekundy boli na nič aj De Bondtovi, ktorý tiež skončil dotrhaný.
 
 
binck 20 etapa 1 spurt uaefb
Špurt etapy (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling)
 
 
Výsledky etapy
1. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 2:59:26 50
2. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:00 20
3. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 8
4. VAN POPPEL Danny Circus - Wanty Gobert 00:00  
5. BISSEGGER Stefan EF Pro Cycling 00:00  
6. DAINESE Alberto Team Sunweb link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 2:59:16 8
2. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:04  
3. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:05  
4. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:06  
5. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 00:07  
6. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:07  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
2. 30.9. rovinata etapa ciel rovina Vlissingen > Vlissingen 11 km zrušená
 
Druhý deň malo hostiť holandské mestečko Vlissingen časovku na 11 kilometrov. Na poslednú chvíľu sa holandské samosprávy rozhodli, že na svojom území neumožnia organizovať medzinárodné preteky. Bol to teda veľký škrt cez rozpočet organizátorom. Belgické mestá však prejavili záujem dodržať zmluvy, takže preteky by mali vo štvrtok pokračovať, keďže cieľ je na pláne v belgickom meste Aalter. Štartovať sa ale malo v Holandsku, takže vyzerá to tak, že sa všetko začne aj skončí v Aalteri. Etapa sa aj skráti.
 
Štvrtá etapa v piatok mala smerovať do Sittard-Geleenu, takže otázkou ešte je, ako to teda organizátori vymyslia s piatkom. Najnáročnejšia posledná etapa v sobotu už je kompletne na belgickom území, takže s ňou by problém byť nemal.
 
V stredu večer zároveň padla logická definitíva aj o tom, že sa budúcu sobotu neuskutoční tento ročník Amstel Gold Race.
 
 
3. 1.10. rovinata etapa ciel rovina Philippine > Aalter 157 km Pedersen
 
binck 3
profil etapy, 325 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Po stredajších kontroverziách sa preteky podarilo reštartovať na belgickom území a tretia etapa bola len mierne skrátená. Opäť mala rovinatý charakter, takže sa očakával špurt hlavného poľa. Počasie nebolo príjemné. Celý deň fúkalo a mrholilo. Únik mal piatich ľudí. Boli tam Rickaert a Riesebeek (Alpecin), Ligthart a Petit (Direct Energie), plus Van Rooy (Sport Vlaanderen). Opäť prišlo k niekoľkým pádom, no boli len menšie.
 
Najdôležitejšou správou priebehu bolo, že únik sa nepodarilo dobehnúť do zlatého kilometra, takže všetky bonifikácie si rozdelil únik. Najúspešnejší bol Jonas Rickaert z Alpecinu - Fenix. Tohtoročný víťaz klasiky Dwars door het Hageland (ProSeries) sa tak dostal len na sekundu za lídra Philipsena.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Nezlomný Belgičan aj najdlhšie vydržal vpredu. Pohltený bol až dva kilometre pred páskou. Nahrával mu aj technický terén na mokru. Tímom to teda vôbec nedal zadarmo. V závere to opäť režírovala najmä Bora, UAE, Trek, Jumbo a štandardne aj Deceuninck, hoci tu nemal žiadny z tých najrýchlejších typov.
 
Po viacerých druhých miestach sa dočkal Mads Pedersen. V špurte proti vetru najlepšie načasoval svoj maximálny výkon. Vykukol z háku Philipsena s Ackermannom iba sto metrov pred páskou a napokon vyhral o bicykel. Druhý bol tentoraz Jasper Philipsen, takže si to po strede vymenili. Iba tretie miesto aj dnes ostalo Pascarlovi Ackermannovi. Znova to Bora vymyslela celkom dobre, ale aj dnes špurtoval veľmi skoro. Zaujímavé je, že v súboji s Pedersenom ťahá za kratší koniec. V tejto sezóne proti sebe špurtovali trikrát a vo všetkých prípadoch bol vlaňajší svetový šampión lepší. Platí, že Pascal od augusta strieda lepší špurt s horším.
 
 
 
 
Piatková štvrtá etapa napokon bude časovkou, keďže väčšina etapy mala byť na holandskom území. Organizátori vymysleli osem kilometrov v meste štartu Riemste. Samozrejme, bolo to aj najlogickejšie riešenie, pretože na uzavretie ciest potrebujete množstvo povolení. Náhrada časovky padla vhod.
 
Zaujímavé bude sledovať, či sa niekomu z dvojice Pedersen-Philipsen, ktorá má rovnaký čas na čele celkového poradia, podarí udržať pred lepšími súpermi v časovke. Odskočili im na 16 sekúnd, vďaka čomu v osemkilometrovej časovke nebudú bez šance. Hrá im do karát aj to, že viacerí ľudia vypadli z GC kvôli pádu v závere prvej etapy. Zajtra by to teda mohla byť veľmi zaujímavá zápletka. Ich vyzývateľmi budú zrejme Lampaert, Van der Poel, Archbold, Dillier, Sénechal či Küng. Krátka časovka na možno klzských cestách bude nevyspytateľná.
 
 
Výsledky etapy
1. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 3:26:13 50
2. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:00 20
3. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 8
4. VAN POPPEL Danny Circus - Wanty Gobert 00:00  
5. MERLIER Tim Alpecin-Fenix 00:00  
6. ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 6:25:23 8
2. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
3. RICKAERT Jonas Alpecin-Fenix 00:07  
4. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:08  
5. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:11  
6. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 00:13  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


4. 2.10. zvlnena etapa ciel rovina Riemst > Riemst 8 km Andersen
 
Pôvodným plánom organizátorov na piatok bola dvesto kilometrov dlhá zvlnená etapa. Koronavírus ale plány narušil a napokon sa všetci kompetentní rozhodli na záver pracovného týždňa opätovne zaradiť krátku časovku, ktorú predtým museli z programu vyradiť. Konala sa na mieste pôvodného štartu etapy. Ku dnešným favoritom tak patrili ľudia ako Stefan KüngLuke Durbridge či Yves Lampaert.
 
Po dvoch hodinách časovky bol na prvom mieste Jasha Sütterlin (Sunweb). Niekdajší zástupca Movistaru prešiel osem kilometrov dlhú trať za desať minút a šestnásť sekúnd. O dve sekundy bol pomalší víťaz Okolo Slovenska Jannik Steimle (Deceuninck - Quick-Step), čiže oproti Žiline si to vymenili. Ďalšie dve sekundy stratil kvalitný pretekár na mačacie hlavy Christophe Laporte (Cofidis). 
 
Päť minút pred šestnástou hodinou odštartoval vo forme jazdiaci Soren Kragh Andersen (Sunweb). Tesne za ním sa vydal na trať aj v drese majstra Európy jazdiaci Stefan Küng (Groupama - FDJ). Prvý menovaný šiel výborne a na medzičase bol o päť sekúnd rýchlejší oproti Steimlemu, ktorý dovtedy držal najlepší čas na medzičase. 
 
 
 
 
Kragh Andersen udržal nastolené tempo až do cieľa, ako prvý pokoril desať minút a svojho nemeckého kolegu prekonal o sedemnásť sekúnd. Výborne však šiel aj Küng, ktorý na medzičase strácal na Dána menej len pár stotín. Na trať sa vybral aj kvalitný šprintér a klasikár Sonny Colbrelli (Bahrain - McLaren), ktorý by mal miešať kartami najmä v zajtrajšej poslednej etape. 
 
Küng napokon nebol rýchlejší ako Kragh Andersen, v cieli na neho stratil šesť sekúnd a pre Sunweb sa tak rysovalo ďalšie víťazstvo v tejto sezóne. Na štart čakalo už len sedemnásť borcov. Na trati bol aj Zdeněk Štybar (Deceuninck - Quick-Step). John Degenkolb (Lotto Soudal) stratil na zástupcu Sunwebu 38 sekúnd. Slušne si viedol aj Sep Vanmarcke (EF Pro Cycling), po prvom medzičase bol piaty. Vlaňajší víťaz Bretagne Classic však v cieli stratil viac ako minútu.
 
Český pretekár bol oproti Vanmarckemu lepší, v cieli stratil 42 sekúnd. Na štarte v tom momente stál Mark Cavendish (Bahrain - McLaren). Televízna kamera v cieli odhalila, že Vanmarcke mal na trati pád, z ktorého si odniesol krvavé koleno. Solídny výkon podal Max Walscheid (NTT), ktorému v cieli patrila piata priečka. Vynikajúco šiel dráhar Stefan Bisseger (EF Pro Cycling). Švajčiar na svojho krajana Künga stratil len šesť desatín a v cieli sa zaradil na tretie miesto. 
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Yves Lampaert na prvom medzičase strácal šesť sekúnd a na štarte stáli už len traja najlepší pretekári v GC - Jonas Rickaert (Alpecin - Fenix), Jasper Philipsen (UAE Team Emirates) a Mads Pedersen (Trek - Segafredo). Výborne šiel predbežne Mathieu van der Poel (Alpecin - Fenix), po medzičase strácal na Kragha Andersena len tri sekundy. Lampaert v cieli stratil dvadsať sekúnd. 
 
Van der Poel zaostal v cieli o dvanásť sekúnd, čo mu stačilo na štvrté miesto a dobrú východiskovú pozíciu do zajtrajšej etapy s dvanástimi kockovými úsekmi. Pedersen v jednej zo zákrut takmer vyletel z trate, no našťastie sa to zaobišlo "len" so stratou pár sekúnd. Druhý muž v GC Jasper Philipsen strácal na Kragha Andersena po medzičase deväť sekúnd. Ešte lepšie šiel Pedersen. Dán strácal na medzičase len dve sekundy. Bol veľmi motivovaný.
 
 
 
 
Rickaert stratil v cieli 48 sekúnd a vypadol z Top 3. Jeho budúci kolega Philipsen si viedol lepšie a preťal pásku s mankom 28 sekúnd. Mads Pedersen zajazdil výborne, skončil štvrtý a bez problémov udržal líderský dres. Etapu uchmatol jeho krajan Soren Kragh Andersen, pre ktorého ide o štvrté tohtoročné víťazstvo. Porazil majstra Európy Stefana Künga Stefana Bisseggera, obrovské prekvapenie dnešnej časovky. 
 
Za Pedersenom napokon skončil klasicky silný Mathieu van der Poel. V celkovom poradí má Pedersen sedem sekúnd k dobru pred svojim krajanom, tretí Küng má trinásťsekundové manko. O sekundu viac stráca Bisseger a Top 5 uzatvára van der Poel. Philipsen padol na šieste miesto a hneď za ním je Lampaert. Zastúpenie v elitnej spoločnosti má aj Jumbo - Visma, Mike Teunissen je deviaty. Etapové preteky končia zajtrajšou kráľovskou etapou, kde sa cyklisti budú musieť vysporiadať aj s legendárnym prejazdom cez Kapelmuur. 
 
 
andersen 20 itt sunf
Soren Kragh Andersen (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
Výsledky
1. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 09:59 50
2. KÜNG Stefan Groupama - FDJ link ikonka 00:06 20
3. BISSEGGER Stefan EF Pro Cycling 00:07 8
4. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:09  
5. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 00:13  
6. SÜTTERLIN Jasha Team Sunweb link ikonka 00:17  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 6:35:31 8
2. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:07  
3. KÜNG Stefan Groupama - FDJ link ikonka 00:13  
4. BISSEGGER Stefan EF Pro Cycling 00:14  
5. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 00:17  
6. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:19  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
5. 3.10. zvlnena etapa ciel rovina Ottignies > Geraardsbergen 187 km van der Poel
 
binck 5
profil etapy, 2020 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Podujatie BinckBank Tour vyvrcholilo v sobotu kráľovskou etapou s cieľom, už tradične situovaným, na krátkom a výbušnom stúpaní Geraardsbergen. Organizátori si pre pretekárov pripravili typický klasikársky profil. Úseky na kockách a krátke, prudké bergy mali definitívne rozhodnúť o celkovom víťazovi. V poradí sa zatiaľ najlepšie vodilo Madsovi Pedersenovi, ktorý smeroval za jedným zo svojich najväčších kariérnych úspechov. Na chrbát mu však dýchalo viacero motivovaných jazdcov, vrátane Sorena Kragha Andersena, Mathieua Van der Poela či Yvesa Lampaerta. Práve títo cyklisti boli dnes pasovaní do role najväčších favoritov na zisk etapového prvenstva.
 
Odštartovalo sa krátko po dvanástej hodine. V úvodných kilometroch sa šlo v rýchlom tempe. Únik sa formoval dlhšie ako v predchádzajúcich etapách a chuť zapojiť sa doň malo viacero pretekárov z rôznych tímov. Napokon sa pred pelotón dostala nasledovná sedmička: Bert-Jan Lindeman (Jumbo), Dries De Bondt (Alpecin), Julien Duval (AG2R), Brian Van Goethem (Lotto), Rasmus Tiller (NTT), Jonas Koch (CCC) a Christian Knees (Ineos). Individuálne pokusy dostať sa do čela skúšali aj Ivo Oliveira a Zdeněk Štybar, ale ich hlavná skupina nikam nepustila.
 
Pred prvým prejazdom ikonického stúpania Muur Kapelmuur mala predná sedmička náskok na úrovni dvoch minút. Muur bol dnes na programe celkovo tri razy a práve nakonci mal výrazne zamiešať kartami v boji o etapové i celkové prvenstvo.
 
 

 
 
 
Následne si z hlavného poľa nastúpil Baptiste Planckaert a pretekár belgického prokontinentálneho celku Bingoal-Wallonie Bruxelles sa vydal sám stíhať unikajúcu sedmičku. Po niekoľkých kilometroch sa mu aj podarilo dostať sa do čela.
 
Krátko nato zaútočil z hlavnej skupiny Mathieu Van der Poel, ktorý tým zároveň započal bitku hlavných favoritov. Bolo to však prekvapivo skoro. Do cieľa zostávalo ešte viac než 75 kilometrov. K holandskému majstrovi sa pridali aj Florian Sénéchal (Quick-Step) a Cyril Lemoine (Cofidis). Tejto skupine sa zakrátko podarilo dostihnúť únik a na čele sa tak razom ocitlo 10 pretekárov. Ich náskok sa držal na úrovni 1:20. To vyvinulo patričný tlak na tím Trek Segafredo, ktorý musel začať naplno pracovať, aby stiahol náskok čelnej skupiny. Van der Poel strácal pred etapou iba 17 sekúnd. V tejto chvíli sa tak vitruálne dostal pred Pedersena, avšak do cieľa to bolo ešte stále ďaleko.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Najviac práce v čelnej skupine odvádzal podľa očakávania Mathieu Van der Poel. Ani to ho však nezastavilo pred tým, aby pri prejazde Kapelmuurom striasol všetkých svojich súperov. Najdlhšie sa ho držal Florian Sénéchal, no aj ten bol napokon nútený kapitulovať. Holandský pretekár zatiaľ predvádzal famózny výkon. 50 kilometrov pred cieľom pokračoval osamotene. Jeho náskok pred Sénechalom bol štyridsaťsekundový. Hlavná skupina už strácala viac než minútu a pol. Z nej si skúšali nastúpiť Sonny Colbrelli aj Mads Pedersen, avšak ich útoky nikam neviedli. V hlavnej skupine medzičasom viazla spolupráca a mnohí favoriti na to už boli sami. Toto všetko dokonale vyhovovalo Van der Poelovi.
 

 
 
 
 
30 kilometrov pred cieľom bol pelotónom pohltený Florian Sénéchal a krátko nato zaútočil z hlavnej skupiny Nathan Van Hooydonck. Na jeho útok okamžite zareagoval aj priebežný líder Mads Pedersen, no ani tento jeho pokus úspešný nebol. Následne to vyskúšal aj Iván García Cortina. Bolo to v čase, keď Van der Poel naposledy prechádzal cez Kapelmuur.
 
Pri poslednom prejazde Kapelmuurom zaútočil z hlavnej skupiny do tretice Pedersen. Tentokrát však bol úspešný. Udržalo sa ho len kvinteto najsilnejších, menovite Colbrelli, García Cortina, Naesen, Andersen a Kung. Táto skupina stíhala Van der Poela s približne päťdesiatsekundovou stratou.
 
Na Bosbergu následne zvýšil tempo Soren Kragh Andersen, na ktorého mal problém zareagovať Mads Pedersen. Ten doplatil na svoje predošlé neúspešné ataky a definitívne tak stratil nádej na celkové prvenstvo. 9 bonusových sekúnd medzitým získal na svoje konto Mathieu Van der Poel. 5 sekúnd ukoristil Andersen a po dve si, pre zmenu, prišli Pedersen aj Naesen. Následne sa však odpojilo trio Colbrelli, Kung a Naesen. Aj Andersenovi totiž v istom momente došli sily. Na trojicu pred ním však nestrácal veľa času. Náskok Van der Poela klesol na 20 sekúnd a o víťazstvo ešte musel tuho bojovať.
 
Napokon sa mu to však podarilo. Mathieu Van der Poel dotiahol svoj fenomenálny únik, dlhý viac než 70 kilometrov až do úspešného konca. Okrem etapového víťazstva si zároveň pripísal aj celkový triumf. Na druhom mieste prišiel do cieľa napokon len s minimálnou stratou Oliver Naesen a tretiu pozíciu si vybojoval Sonny Colbrelli.
 
 

 
 
 
Po brutálnej kráľovskej etape má po odvážnom ataku dôvod na úsmev Mathieu Van der Poel. Svojich súperov sa mu podarilo dokonale zaskočiť. Tí spočiatku vo veľkej skupine nevedeli dobre spolupracovať a nastupovali si. Napokon sa sformovala silná skupinka prenasledovateľov a tej sa podarilo postupne ukrojiť väčšinu Holanďanovho náskoku. Napokon sa im ho však úplne dostihnúť nepodarilo, aj keď od toho neboli vôbec ďaleko.
 
Van der Poel si na svoje konto pripísal už štvrté víťazstvo v tomto roku a celkovo dvadsiate šieste v jeho doterajšej kariére. Zajtra by ho mala čakať premiérová účasť na monumente v Liégi. Na druhom mieste prišiel do cieľa Oliver Naesen, ktorý po páde z prvej etapy stratil šancu bojovať o celkové poradie. Etapové víťazstvo z minulého roka sa mu však zopakovať nepodarilo. Podobne bol na tom aj Sonny Colbrelli, ktorý však, pre zmenu, stratil cenný čas vo včerajšej časovke. Druhé miesto v celkovom poradí vybojoval Soren Kragh Andersen, ktorý nadviazal na svoju výbornú formu z Tour de France. Tretí sa umiestnil celkovo Švajčiar Stefan Kung, pre ktorého je to zároveň najlepší výsledok na tomto podujatí. Jazdec tímu FDJ ho pritom absolvuje pravidelne každý rok. Mads Pedersen si na tomto podujatí spravil dobré meno. V dnešnej etape jazdil aktívne a snažil sa útočiť. Napokon však na to doplatil a vypadol aj z top trojky celkového poradia. Dánsky pretekár však z Binck-Bank Tour neodchádza úplne naprázdno, pretože okrem jednej etapy ukoristil aj bodovačku.
 
 

 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Van der Poela (víťaz etapy + GC)
"Pre pretekára nikdy nie je jednoduché vyhrať po sólovom úniku. Dnes to pre mňa bolo veľmi dlhé. Nie som zvyknutý jazdiť takto dlho osamote. Som rád, že to už mám za sebou a môžem si domov odniesť celkové víťazstvo. Veľmi dobre som sa cítil už pri včerajšej časovke. Zajazdil som ju v dobrom čase a to mi dodalo aj do dneška patričné sebavedomie."
 
 
Výsledky etapy
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 4:07:39 50
2. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:04 20
3. COLBRELLI Sonny Bahrain - McLaren 00:04 8
4. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:04  
5. KÜNG Stefan Groupama - FDJ link ikonka 00:08  
6. CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Crédits 00:47  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 10:43:08 400
2. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:08 320
3. KÜNG Stefan Groupama - FDJ link ikonka 00:23 260
4. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:16 220
5. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 01:21 180
6. COLBRELLI Sonny Bahrain - McLaren 01:42 140
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop