Valónsky šíp: Na Mur de Huy prekvapil silou Teuns, Valverde sa rozlúčil lepším výsledkom ako Alaphilippe či Pogačar

20.4.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Valónsky šíp: Na Mur de Huy prekvapil silou Teuns, Valverde sa rozlúčil lepším výsledkom ako Alaphilippe či Pogačar
Triumf Teunsa (© A.S.O./Gautier Demouveaux)

st 20.4. rovinata etapa ciel rovina Blegny > Mur de Huy 202 km Teuns
profil pretekov, 2900 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Valónsky šíp je prestížnou záležitosťou, ktorá sa však za normálnych okolností rozhoduje čisto iba na Mur de Huy, kam prídu favoriti spoločne a ten najsilnejší na poslednom kilometri si zobrie triumf. Preto má táto klasika trochu nudný ráz. Unikajúci pretekári tam idú iba získať pozornosť televíznych kamier.
Dnes sa to podarilo desaťčlennej skupine Daryl Impey (Israel), Bruno Armirail (Groupama), Chris Juul Jensen (BikeExchange), Simon Guglielmi (Arkéa), Jimmy Janssens (Alpecin), Morten Hulgaard (Uno-X), Valentin Ferron (TotalEnergies), Pierre Rolland (B&B), Luc Wirtgen (Bingoal) a Jens Reynders (Sport Vlaanderen). Posledný menovaný zmeškal rozhodujúci nástup, a tak bol dlhšie medzi únikom a pelotónom. Ale dorazil si to.
Situácia bola pokojná. Skupine rýchlo narástol náskok na tri minúty, no viac už najmä tímy Ineos a UAE nechceli pripustiť. Držali si to medzi dvoma až tromi minútami a keď sa došlo k sérii kopcov od 80 km. pred páskou sa tempo v pelotóne prirodzene zrýchlilo a únik začal strácať z výhody. Rovnako začal prichádzať o svojich členov. Ako prvého logicky Reyndersa. 62 km pred cieľom sa šlo prvý raz cez Mur de Huy. Tam už tempu hlavného poľa nestačil unavený Tom Pidcock (Ineos), ale to sa čakalo.
Nikto z topfavoritov nemal žiadne vážnejšie problémy. Všetci sa snažili veľmi šetriť a neukazovať. Pozične najlepšie tradične jazdil Quick-Step s Alaphilippom a Evenepoelom, ktorí nutne potrebovali víťazstvo, tak ako ešte nikdy. No proti nim stál najmä Pogačar, ale aj celá enkláva, ktorá sa tu ešte nepresadila v minulosti, ale mohla prekvapiť ako Vingegaard, Barguil či Martínez. Úvod k pretekom a aj maličkým zmenám na trase sme publikovali tu...
Únik už 50 km pred páskou začal tvrdo bojovať medzi sebou o to, kto to najdlhšie vydrží vpredu. Dokonca sa ich náskok z 1:10 zvýšil na 1:40. Najodolnejšie vyzerali Impey, Guglielmi, Armirail, Janssens, Ferron. Pelotón bol úplne pokojný, šiel si svoje preteky. Barguil aj Pogačar dostali defekt, ale nič zásadné sa pre nich nedialo. Napríklad ale Vingegaard mlel z posledného a vypadol z balíka.
Už na Côte de Cherave 37 km pred cieľom skúšalo odísť zopár pretekárov, chceli aspoň skúsiť niečo vymyslieť na Pogačara s Alaphilippom. Nedarilo sa im to. Až neskôr sa podarilo získať náskok, dobehnúť pôvodný únik a pokračovať ďalej Simonovi Carrovi z EF Education. Chytiť sa ho dokázal už iba Valentin Ferron, ktorého sme mohli označiť za najbojovnejšieho jazdca pretekov. Na dlhých rovinách ho ale pelotón stále videl pred sebou, takže topfavoriti mali jasne všetko pod kontrolou.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Deväť kilometrov pred páskou boli Carr s Ferronom dostihnutí a už sa len bojovalo o pozíciu pred finálovým kopcom. Nasledoval posledný prejazd Côte de Cherave (8,1 %; 1,3 km). Veľmi prekvapujúco tu zaútočil Cofidis v trojici. Nasledoval ich Vansevenant z Quick-Stepu, ale Rémymu Rochasovi nestačil. Borec Cofidisu pokračoval sám. To zrejme úplne nebol jeho plán, skôr dúfal, že by mohol ísť s pár ďalšími pretekármi, keď by si pomohli a nevetral sa úplne sám. Napokon ho Vansevenant dobehol a z balíka vyštartoval ešte aj Soren Kragh Andersen (DSM).
To bol veľký ťah, Dán je známy mimoriadnymi schopnosťami. No Rochasa rýchlo stratil a Vansevenant mu nechcel striedať, keďže bol len domestikom pre lídrov v balíku. Tam sa tempa ujali Israel s Ineosom, no podarilo sa dvojičke vpredu odísť na 15 sekúnd. S desiatimi začali stúpať na Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km).
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
Tam sa favoriti držali pri sebe na čele a keď sa dostal na prvú pozíciu ešte asi 300 metrov pred páskou Dylan Teuns, vyzeral skôr ako domestik rozbiehajúci to pre niekoho z jeho tímu Bahrain Victorious, ale bolo to len zdanie. Bol to práve Belgičan, ktorý bol najsilnejší zo všetkých a víťazstvo ostalo doma. Toto meno na najvyššom stupni pre víťaza tipoval asi málokto. Dá sa hovoriť o najväčšom víťazstve Teunsa v kariére.
Najdlhšie mu vzdoroval iba miestny rekordér Alejandro Valverde (Movistar), ale ani on nemal nárok. Tretí bol napokon Alexander Vlasov (Bora). Presadili sa teda pretekári, ktorí boli v širšom okruhu favoritov, ale nie tom najužšom. Julian Alaphilippe (Quick-Step) finišoval až štvrtý, teda opäť nedostal Quick-Step na pódium. Tedeja Pogačara (UAE) doslova vyplo 500 metrov pred páskou.
Valónsky šíp prebiehal podľa svojej klasickej šablóny, no aj keď i záver prebehol štandardne, na pódium sa dostali pretekári, ktorí neboli až takí favorizovaní. Očakával sa tam Pogačar, ktorý sa nevošiel ani do Top 10, Alaphilippe, ktorého tím to veľmi potreboval, alebo Martínez, ktorého Ineos bol naopak v laufe. Snažil sa aj Woods. Všetci sa ale museli skloniť pred umením = nohami Teunsa, Valverdeho i Vlasova.
Takto parádne teda do dôchodku odchádza o pár dní 42-ročný päťnásobný šampión Valverde, ktorý sa tu predstavil posledný raz a pripísal už deviate pódium.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dylana Teunsa pre letour.fr (víťaz)
"Na tomto kopci musíte mať nohy. Tie som dnes mal. Trochu som bol v strese, aby som si našiel dobrú pozíciu. Potom všetko zapadlo na svoje miesto. Keď Alejandro Valverde začal zrýchľovať, bol to ideálny moment aj pre mňa. Keď som mal covid, veľmi som komunikoval s lekárom a zostal pokojný aj trpezlivý.
Cítim veľký rešpekt k Alejandrovi. Má 42 rokov a nemyslím si, že v tomto veku budem robiť to, čo on teraz. Je kráľom Mur de Huy. Pred piatimi rokmi som bol vedľa neho na treťom mieste a bol som sklamaný, že som mu nestačil, keď rozhodujúco zrýchlil. Dnes to bolo naopak – a som na to veľmi hrdý."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho pre letour.fr (2. miesto)
"Zo svojho dnešného výkonu môžem mať len radosť. Bol som tak blízko k víťazstvu. Tlačil som do riadítok tak silno, že som cítil viac bolesti v rukách ako v nohách. Dylan bol silnejší ako ja, bodka. Gratulujem mu. Chcem poďakovať svojmu tímu za skvelú prácu, ktorú pre mňa celý deň odviedli. Enric Mas nasadil veľmi silné tempo v poslednom stúpaní, čo mi umožnilo byť v perfektnej pozícii pre záverečné zrýchlenie.
Niektoré dni na konci pretekov máte pocit, že ste mohli urobiť viac, ale dnes to tak nie je. Toto druhé miesto má rovnakú hodnotu ako víťazstvo, pretože o päť dní budem mať 42 rokov a toto bol môj posledný Valónsky šíp."
Výsledky
1. TEUNS Dylan Bahrain Victorious 4:42:12 400
2. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:02 320
3. VLASOV Aleksandr BORA-hansgrohe 00:02 260
4. ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Alpha Vinyl 00:05 220
5. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 00:07 180
6. WOODS Michael Israel - Premier Tech 00:07 140
7. GUERREIRO Ruben EF Education-EasyPost 00:07 120
8. MOLARD Rudy Groupama-FDJ 00:07 100
9. BARGUIL Warren Team Arkéa-Samsic 00:07 80
10. VUILLERMOZ Alexis TotalEnergies 00:07 68
Zobraziť kompletné poradie
Kopce na trase pretekov:
158 km: Côte de Tancrémont (sklon: 5,9 %; dĺžka: 2,6 km)
147 km: Côte des Forges (sklon: 7,8 %; dĺžka: 1,3 km)
81 km: Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km)
68 km: Côte de Cherave (sklon: 8,1 %; dĺžka: 1,3 km)
62 km: Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km)
51 km: Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km)
37 km: Côte de Cherave (sklon: 8,1 %; dĺžka: 1,3 km)
32 km: Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km)
19 km: Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km)
6 km: Côte de Cherave (sklon: 8,1 %; dĺžka: 1,3 km)
Cieľ: Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km)
Mur de Huy (© la-fleche-wallonne.be)
video v clanku ikonka ciernaVideosumár vlaňajších pretekov
 
Náš eshop