Životná jazda Kreuzigerovi priniesla víťazstvo na Amstel Gold Race

12.4.2013, 22:00 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko
Amstel Gold Race je jediná holandská klasika World Tour a iba ako jedno z dvoch podujatí nesie názov po sponzorovi. V tomto prípade je to amsterdamský pivovar Amstel, ktorý vlastní Heineken. 48. ročník opäť priniesol najväčšie množstvo stúpaní zo všetkých jednorazoviek sveta. Jednalo sa to typické kratučké strechy, ktoré mali moc poriadne rozdeliť pelotón.
 
Slováci majú túto klasiku radi. Štartovali tu už desaťkrát, čo je v rámci klasík World Tour rekord. Predstavili sa tu Matej Jurčo (1x), Martin Velits (4x), Peter Velits (3x) aj Peter Sagan (2x), a to sme nerátali vlaňajšie majstrovstvá sveta, kde sa predstavili všetci.
 
Tento rok bol našim najväčším želiezkom v ohni pochopiteľne Peter Sagan, vlani tretí muž a v tejto sezóne druhý najlepší cyklista podľa rebríčka UCI World Tour. Práve to chcel dnes Žilinčan zmeniť a v prípade umiestnenia v Top 4 by vymenil Fabiana Cancellaru na prvej pozícii. Všetko hovorilo v jeho prospech. Celú jar má Sagan impozantnú formu a ukázal chrbát už všetkým veľkým favoritom (aj Cancellarovi, ktorý nedokončil Gent). Z viacerých druhých miest sa poučil a celý cyklistický svet očakával, čo vymyslia ostatné tímy.
 
Prvý raz v tejto sezóne sa na štart spoločne postavili bratia Velitsovci. Tunajšiu trať veľmi dobre poznali a Peter mal pred pretekmi voľnú ruku. V jeho prípade bola základným problémom absencia tréningu a dlhodobejšej prípravy na klasiky. V tomto roku, dosiaľ bez klasiky, absolvoval najdlhšiu etapu 220 km na Paríž-Nice s vrcholom na kopci, no pred tým mala čisto rovinatý profil. Neustále vysoké tempo, stúpanie a klesanie plus dĺžka mu teda nemali vyhovovať.
 
Všetko sa začalo o 10:15, kedy sa na štart v Maastrichte postavilo 25 tímov, spolu 199 cyklistov. Cieľ ich čakal približne o 17:15 za Valkenburgom po 251 totálne zvlnených kilometroch.  Malým prekvapením bolo mimoriadne rýchle sformovanie úniku, ktorý sa vytvoril už v prvých pätnástich minútach. Na takýchto prestížnych pretekoch zväčša trvajú úvodné snahy dlhšie. Dopredu sa dostali Johan Van Summeren (Garmin), Mikel Astarloza (Euskaltel), Tim De Troyer (Accent Jobs), Alexandre Pliuščin (IAM) a Arthur Van Overberghe (Topsport Vlaanderen). To sa veľmi nepáčilo Lottu, ktoré zásluhou Jelleho Vanenderta atakovalo znova a k jednému z lídrov Belgičanov sa pridal Klaas Sys (Crelan-Euphony). Táto dvojica si čelo dorazila.
 
Po prvej hodine a pol mali cyklisti vpredu už viac než desaťminútový náskok. V pelotóne bolo tempo pokojné. Na čele si robili poriadok pretekári Blanca, BMC, OPQS a Cannondalu. Do menších problémov sa dostali niektorí borci Sky, Blanca a Brian Bulgac z Lotta, ktorí nedobrovoľne navštívili kvalitný holandský asfalt. Žiadne odstúpenia hlásené neboli.
 
Čo tím, to iné nádeje do typologicky iných pretekárov. Takto sa dal charakterizovať tento deň. Keďže sa vždy v rýchlom slede jazdia tri klasiky s množstvom nastúpaných kilometrov (Amstel, Val. šíp a Liége), niektoré tímy ich chcú ovládnuť vďaka svojim vrchárom. To však už dlhšie odmieta Nibali, Evans, Wiggins, Froome, Scarponi, Van Den Broeck či Basso. Malým prekvapením tento rok je aj absencia Samuela Sáncheza a Roberta Gesinka. Naopak, už od Amstlu na všetky ardénske klasiky cieli Anton, Cunego, Rodríguez, Valverde, Quintana, Voeckler, Uran, Hesjedal, D. Martin či Kreuziger. Od Valónskeho šípu doplní svoje tímy aj ContadorGadret a De Gendt. V ďalších sa budú musieť spoľahnúť na typických klasikov, ktorých reprezentuje Gilbert, Faria da Costa, Gerrans, Boasson Hagen alebo Marcato. Ostatné tímy poskladali zostavy krížom-krážom a rozohrali pluralitnú hru. Bez šancí nebol prakticky žiadny celok.
 
Druhá a tretia hodina pretekov znamenali status quo. Únik mal k dobru desať až jedenásť minút náskoku, favoriti v pelotóne sa pokúšali čo najviac šetriť sily. Z ľudí vpredu bol asi najnebezpečnejší Jelle Vannendert z Lotta, ktorý tu vlani skončil druhý, keď v tesnom súboji nestačil na Gasparotta a o pár centimetrov zdolal Sagana. V úniku bol dnes zrejme preto, že v posledných týždňoch mal zdravotné problémy a v dnešný deň sa ešte necítil na cieľový boj s ostatnými favoritmi. Preto skúšal šťastie takto a ak by mu to nevyšlo, pokúsi sa o výsledok zabojovať na budúci týždeň. Na Valónskom šípe vlani skončil štvrtý, na Liége desiaty. Bola to fantastická séria.
 
Krátko po 14tej hodine prišla nepríjemná správa o páde Martina Velitsa. Pretekár so štartovým číslom 111 našťastie pokračoval a nemal byť ani zranený. Naopak, typickú pohodu ukazoval Peter Sagan, ktorý kopce vychádzal vždy na jednom z prvých miest v pelotóne. Vo chvíli, keď ostávalo do cieľa už menej než sto kilometrov, pelotón začal ísť na vyššie obrátky, najmä zásluhou Cannondalu, veď kto by im aj pomohol, a náskok čelnej skupiny začal výrazne klesať.
 
93 km pred páskou došlo k masívnemu pádu, do ktorého sa zaplietlo viac než 50 ľudí. Padalo so takmer na čele pelotónu. Žiaľ, neboli sme schopní v prvých minútach prísť na to, či v ňom boli aj Slováci. Zachytilo sa tam viacero jazdcov Saxo-Tinkoffu, IAM a aj Philippe Gilbert. Jeden z najväčších favoritov však nespadol, iba ho to na chvíľu zastavilo. Následky pádu musel riešiť aj Andy Schleck, Faria Da Costa či Ten Dam. Vyzeralo to tak, že Slováci sa na zemi neocitli a pelotón sa bez problémov dal dokopy. V prvej, asi 12-člennej, skupine, ktorú ako jedinú nezasiahol pád, Slováci určite neboli. Ukazoval sa tam Boom, Mollema, Moser a Kwiatkowski.
 
Únik mal 80 km pred cieľom náskok už iba 7:10. Zároveň prišla oprava. V úniku bol namiesto Vannenderta Nicolas Vogondy z Accent Jobs, organizátori si pomýlili číslo 198 s 98. Vpredu sme teda mali skupinu: Johan Van Summeren (Garmin), Mikel Astarloza (Euskaltel), Tim De Troyer a Nicolas Vogondy (2x Accent Jobs), Klaas Sys (Crelan-Euphony), Alexandre Pliuščin (IAM) a Arthur Van Overberghe (Topsport Vlaanderen).
 
Predsa sa pád postaral o odstúpenie jedného z veľkých favoritov. Do nemocnice putoval Thomas Voeckler. Odstúpil aj Andy Schleck. Či spadol, alebo túto situáciu iba využil na ospravedlniteľné opustenie pretekov, nevedno.
 
62 km pred cieľom sa úplne na čele pelotónu vo výbornej pozícii ukazovali obaja bratia Velitsovci. Sagan ostával v polovici balíka. Tempu, ktoré spôsobilo zdrvenie náskoku úniku na 4:40, nestačil Lars Boom (Blanco), ktorý nebol písaný v žiadnom páde dnešných pretekov. Malým prekvapením bola kontrola pelotónu jazdcami Kaťuše. Rodríguez tu s klasikami ešte iba začínal, boj o víťazstvo sme čakali skôr v budúcom týždni.
 
Náskok úniku bez veľkých mien (víťazstvo Van Summerena na Roubaix má už dva roky) sa od hranice sto km do cieľa veľmi rýchlo scvrkával. Za 50 km klesol o viac než sedem minút. Na to reagovala trojica Van Summeren, Astarloza a Pliuščin. Kolegom z úniku ušli.
 
Zatiaľ čo v prvých troch hodinách sa Peter Sagan a jeho kolegovia z Cannondalu ukazovali na čele pelotónu, vo štvrtej zmizli. Dlhšie nebolo vidieť ani samotného Petra. V stúpaní na Gulpenerberg sa ale Peter predral dopredu a ako to býva zvykom, prešiel ho v úplnom čele. Po dlhšom rovinatom úseku prišiel na rad kopec, ktorý priniesol tlačenie sa na čo najvýhodnejšiu pozíciu, na čo doplatil pádom Joaquim Rodríguez (Kaťuša). Vyzeral dosť otrasený a šance na popredné umiestnenie sa vytratili.
 
Medzi tým sa vpredu osamostatnil Mikel Astarloza z Euskaltelu. Van Summeren s Pliuščinom ostávali vzadu. Ostatní ľudia z pôvodného úniku padli za obeť pelotónu. Ten mal stále zhruba sto členov. V stúpaní 39 km pred páskou atakoval balíku Pieter Weening (Orica). Neskôr sa ho snažil doplniť Sergej Lagutin z Vacansoleil. Ten to však onedlho zabalil, atakoval trocha nezmyselne na rovine. V Keutenbergu s maximami okolo 22 % sa od balíka odpútali Nordhaug, Tanner (2x Blanco) a Grivko (Astana). Pred nimi boli už iba Astarloza a Weening. Novej trojice sa ešte z posledných síl chytil Pliuščin (IAM).
 
Organizátori sa príliš nevyznamenali, pretože dlho uzazovali odstup Astarlozu a pelotónu na 1:30, no v skutočnosti to bola medzera medzi ním a skupinou prenasledovateľov. Pelotón strácal až 2:20. V ňom sa však začali tímy konečne formovať 25 km pred páskou a dopredu sa znova vysúval aj Peter Sagan. Pracoval aj Quick-Step a Kristof Wandewalle.
 
Cauberg preosial pelotón aj znížil náskok úniku. Astarloza bol už takmer dostihnutý päťčlennou skupinou, tesne za nimi šla nová skupina s Kreuzigerom a Cunegom. Ďalší favoriti ostávali pokojní vzadu, na absolútne čelo strácali minútu. Ukazoval sa tam stále aj Peter Velits. Z OPQS tam ešte boli traja, z Cannondalu so Saganom jeden človek. Medzi tým prišla z nemocnice v Maastrichte správa o Voecklerovej zlomenej kľúčnej kosti.
 
15 km pred páskou začal v skupine trocha odskočenej od pelotónu stíhať čelo Peter Velits. Situácia vyzerala tak, že vpredu s Kreuzigerom bol Tanner, Nordhaug, Pliuščin, Marcato, Caruso, Grivko a Astarloza. S Velitsom v ďalšej skupine Vannendert a Gerrans. Táto skupina bola ale príliš nebezpečná a Peter sa tam iba prevetral. Vpredu ostávala iba skupina Kreuzigerova.
 
kreuziger-amstel-2013V nej najviac pracoval človek, podľa ktorého sme túto skupinu pomenovali. Na čele balíka stíhali únik jazdci OPQS, teraz už nie Velits. Kreuzigerovi sa nepáčilo tempo skupiny a strihol si sedemkilometrovú časovku. Balíku atakoval Ryder Hesjedal, ale stále bol ostatným favoritom nadohľad. U Kreuzigera to začalo vyzerať dobre. V skupine za ním sa dobre nestriedalo. Pelotón tiež nebol v najlepšej pohode a kondícii.
 
Kreuziger vyšiel Cauberg s náskokom asi dvadsiatich sekúnd pred Gilbertom a ďalšími ľuďmi z pelotónu. V Čechách začali oslavovať. Peter Sagan sa úplne vpredu nenachádzal. Onedlho 27-ročný cyklista Saxo-Tinkoffu získal najdôležitejšie víťazstvo kariéry.
 
Za Kreuzigerom sa na vrchole Caubergu a až do méty 500 m pred páskou taktizovalo, pretože nikto nemal dostatočne veľký náskok, aby prišiel do cieľa sám na druhom mieste. Po druhé miesto so stratou 22 sekúnd si dorazil Alejandro Valverde (Movistar). Druhým vo špurte bol Simon Gerrans (Orica). Štvrté miesto ostalo pre najväčšieho favoria Phila Gilberta. Na piatej pozícii finišoval Kwiatkowski z OPQS, hoci rozhodcovia toto miesto najprv priradili Meersmanovi. Chaos pokračoval ďalej. Kwiatkowského napokon vymenili s Gilbertom a na šieste miesto zaradili Sergia Henaa (Sky), ktorý pôvodne v Top 10 vôbec nefiguroval. Naši Petrovia v prvých dvoch skupinách do cieľa neprišli. Finišovali vo štvrtej mini skupine iba oni dvaja spoločne s Andrijom Grivkom a stratou 57 sekúnd.
 
Najmä v prípade Petra Sagana to nevyzeralo najlepšie, pretože dlho sa na čele ukazoval a aj v záverečnom Caubergu bol. Presne vo chvíli nástupu Gilberta mu však došli sily. Šľapal do pedálov veľmi ťažko a podľa prvých informácií dostal kŕče. Ich zdroj je jasný. Únava. Isté je, že Cancellara ostáva naďalej lídrom svetového rebríčka a nečudovali by sme sa, ak by ho tím po dnešku z Beneluxu poslal domov, aj keď Peter vždy pretekať chce.
Peter Velits sa naposledy vpredu ukázal 15 km pred páskou, napokon teda prišiel do cieľa s Petrom Saganom a vo výsledkoch bol na druhej najvyššej pozícii z OPQS.
 
Amstel 2013 padá do rúk malého českého prekvapenia. Roman Kreuziger patril do širšieho okruhu favoritov, ale takéto sólové víťazstvo zrejme nikto nečakal. Niet však o čom polemizovať. Dnes vyhral najsilnejší. Atakovať v predposlednom Caubergu bolo mimoriadne odvážne a riskantné. Roman sa častým striedaním v skupine vyčerpal viac než by bol s ostatnými favoritmi. Svoju silu dokázal už v predposlednom kopci osem kilometrov pred cieľom. Rozhodol sa ísť koniec pretekov vo svojom vlastnom tempe, nerišiť ďalších ľudi v úniku a neobzerať sa dozadu. Vyhral suverénne a zaslúžene.
 
 
Roman Kreuziger, víťaz pretekov: "Tím odviedol skvelú prácu a ja som bol pripravený na záver. Cítil som sa silný. Na poslednom Caubergu som sa nepozeral a šliapal čo to dalo. Víťazstvo nebudem príliš oslavovať. Možno si otvoríme fľašu šampanského, ale v budúcom týždni nás čaká tvrdá práca, takže sa potrebujeme sústrediť na ňu."
 
 
Peter Sagan prostredníctvom Jozefa Korbela: "Dva mesiace som jazdil v zimnom, sychravom počasí a dnes mi to náhle teplo akosi nevyhovovalo. Na štarte bolo desať stupňov, potom až dvadsaťpäť stupňov. V poslednom kopci, keď sa rozhodovalo, som dostal do nohy kŕče. Dnes musím pochváliť celý tím, ťahali dobre, takže škoda toho záveru. O tom, či pôjdem v stredu Valónsky šíp, sa rozhodnem až zajtra."
 
 
Peter Velits na sportky.sk: "Ako tím sme mali trochu smolu. Mali sme niekoľko technických problémov, pomaly každý z tímu. Ja som tiež dvakrát menil bicykel a Martin spadol. Potom sme sa však dali dokopy a som rád, že to Kwiatkowskemu vyšlo. Moja úloha bola v závere mu pomôcť a myslím, že sa mi podarila. Výsledok pre tím nie je zlý, máme človeka, čo bol napokon štvrtý, takže to celkom vyšlo. Mali sme viac otvorených možností, Meersman bol ten, na ktorého sa malo ísť, lenže počas pretekov sa to vyvinulo tak, že Kwiatkowski bol silnejší, oveľa silnejší a taktika sa zmenila."
 
 
VÝSLEDKY
1. vlajka KREUZIGER Roman TEAM SAXO-TINKOFF 6h 35' 21''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 22''
3. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE + 00' 22''
4. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 22''
5. albansko GILBERT Philippe BMC RACING TEAM + 00' 22''
6. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 00' 22''
7. albansko LEUKEMANS Björn .vac. + 00' 22''
8. vlajka WEENING Pieter ORICA GREENEDGE + 00' 22''
9. vlajka GASPAROTTO Enrico ASTANA PRO TEAM + 00' 22''
10. vlajka MOLLEMA Bauke BLANCO PRO CYCLING + 00' 22''
34. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 57''
36. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 57''
DNF vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP odstúpenie
 
 
 
 
Stúpania v posledných 50-tich kilometroch:
47 km: Gulpenerberg; 600 m; 9,8 %
41 km: Kruisberg; 800 m; 7,5 %
39 km: Eyserbosweg; 1100 m; 8,1 %
36 km: Fromberg; 1200 m; 4,8 %
31 km: Keutenberg; 700 m; 9,4 %
21 km: Cauberg; 700 m; 7,0 % (najťažšie pasáže v 1. polovici)
16 km: Geulhemmerberg; 1000 m; 5,8 %
8 km: Bemelergberg; 900 m; 5,0 %
1 km: Cauberg; 700 m; 7,0 % (najťažšie pasáže v 1. polovici)
 
 
amstel-2013-profil

 

 


 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: HISTÓRIA - ÚVOD 2013 ŠTARTOVÁ LISTINA
 
 

 

 

AUDIO: Martin Velits o Amstli a štarte svojho brata:

{saudioplayer}velits-martin-amstel.mp3{/saudioplayer}

 

 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.