Posledný deň bol naozajstnou deriérou takmer ako na Tour de France. Prvé tri hodiny sa šlo pomaly, pelotónu kontrolovanému jazdcami OPQS a Cannondalu nikto neatakoval a po absolútnej rovine boli prvé tri hodiny priemernou rýchlosťou 35 km/h pre profesionálov naozajstnou pohodou v sedle.
 
 
21. ETAPA 26.5. rovinatá ciel rovina Riese Pio X > Brescia 197 km víťaz: Cavendish
 
 
Pomalé tempo vyhovovalo aj Markovi Cavendishovi, najväčšiemu favoritovi na záverečný špurt. V klasifikácii o červený dres strácal na Nibaliho 11 bodov a bez únikov mohol zabojovať aj o prémie na trase. Prvá bola 67 km pred cieľom, druhá 21 km pred páskou. Práve kvôli prvej prémii manšaft Quick-Stepu zvýšil tempo a nechcel nič nechať na náhodu.
 
Najlepší šprintér súčasnosti svoj status potvrdil a prémiu 67 km pred cieľom vyhral. Až následne sa začalo útočiť. Dopredu sa dostala dvojica Vacansoleil Rob Ruigh a Markus Lammertink. Druhý menovaný je vlaňajším víťazom poľsko-slovenských Karpatských pretekov kuriérov. Nič im to nebolo platné, v nájazde na okruhy v Brescii bol opäť pelotón pohromade.
 
Následne prichádzali ďalšie, no iba symbolické ataky. Stefano Garzelli dnes končí kariéru, a tak sa šiel ukázať pred pelotón. Po chvíli sa vrátil. Skúšal to aj Giairo Ermeti (Androni), ktorý bol druhý v neštandardnej klasifikácii unikajúcich jazdcov. Tu bodovali jazdci na základe odjazdených kilometrov v úniku. 32-ročný Talian však strácal až 17 kilometrov, takže to už dnes nebolo reálne dohnať.
 
Po druhú prémiu si prišiel Cavendish takmer bez boja a ďalšími piatimi bodmi si ešte viac priblížil červenú. Po novom strácal na Nibaliho jediný bod a potreboval už iba priemerný špurtérsky výsledok v cieli.
 
Nič prekvapujúce sa nekonalo a bol to súboj najrýchlejších mužov, ktorí zvládli celé Giro. Ak by cavendish-giro-2013sme hodnotili pomoc OPQS Cavovi a Cannondalu Vivianimu v záverečných stovkách metrov, bola by to remíza. Najrýchlejším mužom však bol bez pochýb rodák z ostrova Man a pripísal si tento rok piatu víťaznú čiarku na Gire. Bez problémov si teda odniesol prvý raz v kariére z Gira červený dres a skompletizoval zbierku víťazstiev v bodovacích súťažiach na Grand Tours. Vivianiho ešte skočil Sacha Modolo z Bardiani, takže mladému kamarátovi Petra Sagana ostalo tretie miesto.
 
V celkovom poradí sa, samozrejme, nič nemenilo. Vincenzo Nibali dokončil postupku tretieho (2010), druhého (2011) a napokon najlepšieho cyklistu (2013) na tomto podujatí. Je to pre neho najlepší výsledok kariéry. Vrchársku súťaž vyhral Stefano Pirazzi, medzi tímami aj napriek odstúpeniu Wigginsa kraľovalo Sky.
 
Ďakujeme Vám za priazeň počas prvej Grand Tour sezóny. V nasledujúcich dňoch budeme postupne publikovať tri rôzne sumáre Giro d'Italia 2013.
 
 
VÝSLEDKY 21. ETAPY
1. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 5h 30' 09''
2. vlajka MODOLO Sacha BARDIANI - CSF PRO TEAM + 00' 00''
3. vlajka VIVIANI Elia CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
4. vlajka NIZZOLO Giacomo RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 00''
5. vlajka MEŽGEC Luka TEAM ARGOS-SHIMANO + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
 
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: HISTÓRIA - ÚVOD - ŠTARTOVÁ LISTINA - PORADIE
 
ĎALŠIE ETAPY GIRA 2013: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8
 ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 


 
 
Krátke preview etapy:
Na tohtoročnom Gire nebolo veľa príležitostí na špurt a ak hlavný pelotón špurtoval, vyhral vždy iba Mark Cavendish. Piate víťazstvo v záverečnej etape viselo vo vzduchu a popredné umiestnenie Britovi zaručovalo aj červený dres. Nič dramatické sme už od posledného dňa nečakali.
 
 
Krátky opis trasy:
Organizátori porušili tradíciu a po mnohých rokoch Giro d'Italia nekončí v uliciach Milána, ale v Brescii. Posledná etapa je nezvyčajne dlhá (197 km), ale úplne rovinatá. Pre vytrápených šprintérov, ktorí z pretekov neodstúpili, je to zaslúžená odmena. V cieľovom meste absolvuje pelotón na slávu držiteľa ružového trička päť okruhov s dĺžkou 6,7 kilometra. A potom o poslednom etapovom víťazovi rozhodne hromadný špurt.
 
giro-2013-etapa-21