6. 19.5. rovinata etapa ciel rovina Big Bear Lake > Big Bear Lake 24 km Dibben
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 6
profil etapy (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
V posledných rokoch sa ako časovkárska destinácia Tour of California strieda Big Bear Lake s Folsomom. Tentoraz cyklisti zamierili do nadmorskej výšky 2000 metrov k jazeru, kde pred dvoma rokmi boj proti chronometru vyhral Peter Sagan a dokonca tu triumfoval aj v roku 2012, ale v klasickej etape. Vtedajšia časovka však bola skrátená na polovicu, a to nášmu jazdcovi pomohlo. Dnes už nemal motiváciu na dobrý výsledok.
 
Tiež sa z nej nedali odvodzovať dnešné papierové predpoklady k súboju vrchárov. Bolo ale jasné, že Majka to bude mať s obhajobou žltého dresu veľmi náročné, pretože medzi vyhlásených časovkárov nepatrí a vie sa "zmáčknuť" ako klasický vrchár iba v etapákoch, kde mu ide o popredné umiestnenie. Spomedzi týchto pretekárov sme najviac favorizovali Andrewa Talanskeho, ktorý má dosiaľ najlepšiu formu akú kedy v máji mal a už vlani skončil vo Folsome druhý. 44 sekúnd na Majku sa nám ale zdalo priveľa.
 
Z pretekárov mimo poradia, ktorí dnešný deň otvorili, zaznamenal najlepší čas Filippo Ganna z UAE. 20-ročný Talian zvládol 24-kilometrovú trasu za 28 minút a 48 sekúnd po naozaj obdivuhodnom výkone. Toto asi nikto nečakal, pretože Filippo šiel iba druhú individuálnu časovku v pretekoch World Tour a tá prvá na Tirreno - Adriatico je veľmi krátka, aby niečo ukázala. Prekonal aj troch veľkých favoritov Macieja Bodnara (Bora), Taylora Phinneyho (Cannondale) a Milesa Scotsona (BMC). Poliak zaostal iba o dve sekundy a za neho sa zaradil ešte Martin Elmiger (BMC), ktorý bol tento týždeň dvakrát v úniku.
 
Gannov výkon vyvolával silné podozrenie, že ho už možno nikto ani neprekoná, prípadne Talansky. Prekvapiť ešte mohol ďalší nenápadný mladík Maximilian Schachmann z Quick-Stepu, ktorý je aktuálnym vicemajstrom sveta U23 v tejto disciplíne a druhý muž súťaže U23 na vlaňajšom Okolo Slovenska.
 
Naše podozrenie sa ale nenaplnilo. Ganna padol ešte pred favoritmi na celkový triumf. Zabudli sme na ďalšieho skvelého mladého borca Jonathana Dibbena zo Sky, ktorý preletel traťou za 28:27 priemerkou 50,6 km/h a bol až o 21 sekúnd rýchlejší od Taliana. Pre vlaňajšieho majstra sveta z bodovacích pretekov na dráhe to bola dokonca vôbec prvá časovka ako profesionálneho cestného cyklistu. Medzi časom už prišla aj prvá reakcia Macieja Bodnara, ktorý sa po dojazde vyjadril, že sa trochu obával vysokej nadmorskej výšky a v prvej polovici časovky šiel pomalšie ako mal.
 
 
dibben 2017 ilustrak skyf
Jonathan Dibben v ilustračnej fotografii, ktorú nám poskytol tím Sky (© Team Sky)
 
 
Nás zaujímali Slováci. Ako vôbec prvý vyrazil na trať Martin Velits, ktorý má nábeh na ďalšie posledné miesto v celkovej klasifikácii, dokonca na druhom etapáku v rade. Samozrejme, že nemal žiadnu motiváciu dnes podať maximálny výkon, keďže zajtra bude opäť pracovať pre Kittela. Po polovici pretekárov v cieli bolo za ním iba sedem ľudí. Na Dibbena stratil 4:06. Juraj Sagan bol pomalší o tri minúty a 18 sekúnd v takmer zhodnom čase ako jeho kolega Michael Kolář. Boli to výkony, ktoré predurčovali ich umiestnenie okolo 80-90. miesta. Žiaľ, Erik Baška včera limit tesne nestihol, takže dnes ostal v pozícii diváka.
 
Peter Sagan sa vydal na trať ako posledný z našich, keďže mu patrilo 41. miesto v celkovom poradí. Od štartu vyzeral "na koze" dobre a zdalo sa, že ide naplno, ale u neho človek nikdy nevie. Časomerači nepripravili žiadny medzičas (hoci v profile etapy ho vidieť môžete, teda niečo muselo zlyhať), takže sme čakali na jeho dojazd. A naozaj šiel naplno. Zaznamenal čas 28:50, teda rovnaký ako kolega Bodnar. So stratou 23 sekúnd sa zaradil na tretiu pozíciu. Kolbúk dole. Škoda, že mal pár kilometrov pred cieľom problém, keď vykopol nohu z pedála a stratil tam zo dve sekundy, ktoré ho delili od Gannu. Napokon obsadil siedme miesto a získal ďalšie štyri body v zelenej súťaži. Bodoval v piatich zo šiestich etáp.
 
 
sagan 2017 kalifornia casovka bohf
Peter Sagan sa opäť ukázal (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
 
 
Schachmann potvrdil naše predpoklady a dostal sa na úroveň Gannu, a tak odsunul Petra o priečku nižšie. Tak už prišli na rad vrchári v ich boji s chronometrom o žltý i biely dres. A práve líder súťaže do 23 rokov Lachan Morton (Dimension Data) mal obrovský technický problém už na štarte, kde sa mu nejako zvláštne zasekla reťaz a musel prejsť sto metrov k mechaničáku, ktorý stál pripravený nasledovať ho. Vymenil bicykel a pokračoval, no už tam mal možno aj polminútovú stratu, čo hneď vyhovovalo jeho súperom Oomenovi i Hartovi. Majka hájil šesť sekúnd pred Bennettom, 25 pred Boswellom a 44 pred Talanskym. Medzi touto štvoricou sa bojovalo o celkový triumf.
 
Z horšej polovice Top 10 mal najlepší čas Nór Vegard Stake Laengen (UAE), ktorý celkovo prekonal Harta, Gesinka aj Oomena. Holanďan mal navyše nejaké problémy. Stratil až tri minúty a prišiel do cieľa na obyčajnom bicykli.
 
Brent Bookwalter (BMC) potvrdil očakávania a od Dibbena bol pomalší iba o sedem sekúnd. Bolo jasné, že pretekár so 62-sekundovou stratou v celkovom poradí by sa mohol posunúť aj na pódium, keďže Morton bol kvôli tým problémom odpísaný. Stratil až vyše dvoch minút.
 
Andrew Talansky (Cannondale) sa prirútil do cieľa s mankom 16 sekúnd na Dibbena, no vyzeralo to tak, že do žltého nepôjde. Domáci fanúšikovia čakali, že by mohol dnešnú etapu aj vyhrať. V tom prípadne by sa tak stalo. Ian Boswell (Sky) dostal 59 sekúnd, takže vypadol z pódia. Perfektný výkon predviedol George Bennett (LottoNL), ktorý šiel iba o dve sekundy pomalšie ako Talansky a bol na najlepšej ceste za víťazstvom v dvanástom ročníku pretekov. Rafal Majka (Bora) to potvrdil svojim časom až o necelú minútu pomalším ako víťaz. O sekundu uhájil aspoň druhé miesto pred Talanskym.
 
 
majka 2017 kalifornia casovka bohf
Rafal Majka žltý dres neudržal (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
 
 
Novozélanďan Bennett vyrazí do zajtrajšej etapy s náskokom 35 sekúnd na Majku a 36 na Talanskeho, teda jeho pozícia je pomerne pohodlná, ak sa mu vyhnú neočakávané problémy. Nemôžu ho ohroziť ani bonifikácie súperov. Má na dosah obrovský úspech a už nebude známy iba ako bombardér nepozorného diváka z vlaňajšej deviatej etapy Tour de France. Tesne pod pódiom ostali Bookwalter s Boswellom.
 
Neuveriteľný súboj sa odohral v súťaži do 23 rokov. Chudák Lachan Morton nešťastne prišiel o dres, keď sa pred neho dostali Tao Geoghegan-Hart (Sky) a Sam Oomen (Sunweb). Všetci traja sú v ôsmich sekundách, ktoré Austrálčan určite stratil iba frustráciou z technických problémov. Uvidíme, či sa ešte on alebo Oomen zajtra o niečo pokúsia. Zelená aj modrá súťaž sú už vybavené. Zaujímavosťou je, že ak by sa po štvrtej etape na to Sagan ako každý iný šprintér vykašľal, teda včera ani dnes nebodoval, Bennett by strácal iba bod.
 
Preteky v sobotu nevrcholia jednoduchou etapou bez kopcov, ako to tu bývalo zvykom. Pelotón odštartuje až v nadmorskej výške 2000 metrov a na 125 kilometroch absolvuje tri klasifikované stúpania nižších kategórií. Cieľ bude po zjazde v Pasadene. Viaceré tímy ešte možno rozohrajú zaujímavú hru s cieľom dostať pod tlak súperov a šprintéri sa nemusia dostať k slovu. Hromadný dojazd je ale najpravdepodobnejším scenárom záverečnej etapy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Georga Bennetta (líder celkového poradia)
"Toto som absolútne nečakal. Niektorí ľudia mi síce vraveli, že to dokážem, ale príliš som to neriešil, lebo som bol sklamaný zo včerajška, kde mi etapový triumf tesne ušiel. Veľmi som chcel vyhrať.
Ale dnes? Fúha, ešte si poriadne neuvedomujem, že som šiel tak dobre. Bolo to náročné, lebo v tejto vysokej nadmorskej výške nemôžete ísť od štartu úplne naplno, lebo by ste veľmi riskovali, tak som sa snažil ísť s rozumom a vraveli mi cez rádio, že idem dobre, ale to nič neznamená. Keď som prišiel do cieľa a zhŕklo sa okolo mňa toľko ľudí i kamier, vtedy som si povedal, že asi som fakt šiel dobre, keď je pri mne takýto cirkus. A o chvíľu ma obliekli do žltého dresu. Wow. Som z toho vykoľajený."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (siedme miesto)
"Som spokojný s mojím výsledkom. Mojím hlavným cieľom bolo, aby som prešiel cez časovku bezpečne a vyhol sa pádom, nepremýšľal som nad výsledkom. Ale na trati som sa cítil veľmi dobre, preto som udržal silné tempo po celý čas a nakoniec som finišoval v Top 10."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rafala Majku (druhá priečka v GC)
"Moje nohy dnes neboli perfektné. Vyskúšal som všetko, išiel som tak tvrdo, ako som mohol, ale bola to moja prvá časovka v tejto sezóne, takže to nebolo ideálne. Naďalej potrebujem trénovať ITT, lebo takéto preteky chcem vyhrávať. Som sklamaný, pretože som chcel udržať žltý dres. Ale ani druhé miesto nie je zlé."
 
 
Výsledky
1. DIBBEN Jonathan Team Sky link ikonka 28:27 40
2. BOOKWALTER Brent BMC Racing Team link ikonka 00:07 15
3. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:16 6
4. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:18  
5. GANNA Filippo UAE Team Emirates 00:21  
6. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:21  
7. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe link ikonka 00:23  
8. BODNAR Maciej Bora - Hansgrohe link ikonka 00:23  
9. ELMIGER Martin BMC Racing Team link ikonka 00:25  
10. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:27  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
kalifornia GC
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 20:16:48 6
2. MAJKA Rafal link ikonka Bora - Hansgrohe link ikonka 00:35  
3. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:36  
4. BOOKWALTER Brent BMC Racing Team link ikonka 00:45  
5. BOSWELL Ian Team Sky link ikonka 01:00  
6. LAENGEN Vegard UAE Team Emirates 01:54  
7. GEOGHEGAN HART Tao Team Sky link ikonka 02:12  
8. OOMEN Sam Team Sunweb 02:15  
9. MORTON Lachlan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 02:20  
10. ZUBELDIA Haimar Trek - Segafredo link ikonka 03:14  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
kalifornia body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe link ikonka 41
2. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 31
3. MAJKA Rafal link ikonka Bora - Hansgrohe link ikonka 28
4. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 25
5. BOOKWALTER Brent BMC Racing Team link ikonka 23
6. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 18
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih časovky
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Do hry o celkový triumf zasiahne aj časovka jednotlivcov, ktorá neodmysliteľne patrí na tieto preteky. Tentoraz sa odohrá v okolí Veľkého medvedieho jazera. Trasa je úplne rovinatá a neobsahuje ani výrazné technické úseky, preto bude vyhovovať najsilnejším tempárom, ktorí dostanú k dispozícii rýchle pasáže. Uvidíme, aký bude mať dopad na výkon jazdcov vysoká nadmorská výška, pretože borci sa budú nachádzať dvetisíc metrov nad morom. Na tejto trase sa súperilo aj v roku 2015, ale na skrátenej verzii, čo využil Peter Sagan a vybojoval etapový triumf.