1. 11.2. rovinata etapa ciel rovina Tunja > Tunja 17 km EF Education
2. 12.2. zvlnena etapa ciel rovina Paipa > Duitama 152 km Molano
3. 13.2. rovinata etapa ciel rovina Paipa > Sogamoso 178 km Molano
4. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Paipa > Santa Rosa Viterbo 169 km Higuita
5. 15.2. zvlnena etapa ciel rovina Paipa > Zipaquirá 175 km Molano
6. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Zipaquirá > Alto del Verjón 183 km Martínez
 
 

Colombia Tour 2020 - 1. etapa, utorok 11. februára

1. 11.2. rovinata etapa ciel rovina Tunja > Tunja 17 km EF Education
 
zprofil etapy
profil etapy, 138 nastúpaných metrov (© tourcolombiauci.com)
 
 
Na podujatí sa tradične predstavila kvalitná domáca úderka, ktorej  mali konkurovať najmä Julian Alaphilippe a Fabio Aru. Na nedávnom kolumbijskom šampionáte ukázali veľmi dobrú formu Egan Bernal, Daniel Martínez a Sergio Higuita, ktorí sa najviac tešili na výbušné finále štvrtej etapy a najmä finálny deň pretekov, kde  bol pripravený dojazd na dlhom kopci. Zdravú konkurenciu dopĺňali Carapaz, Urán, Garderen, Jungels alebo Cháves. V klasifikácii mali rozhodovať sekundy, preto sme od favoritov očakávali útočnú jazdu, kde to len bolo možné.
 
Z hľadiska celkového triumfu zohrávala dôležitú úlohu aj tímová časovka, ktorá prebehla na rovinatom profile. Zaujímavosťou bolo, že sa nepretekalo na časovkárskych špeciáloch. Už po dnešnom dni sa mohli vytvoriť rozdiely medzi tímami EF Education, Ineos a Deceuninck - Quick-Step a od výkonu v TTT záviselo, kto príde do kľúčových cieľových stúpaní na najvýhodnejšej pozícii.
 
 
kolumbia 20 fans efef
V Kolumbii je cyklistický boom (© EF Pro Cycling / 2020 Getty Images)
 
 
V prvej časti podal najlepší výkon tím Rally a americká zostava si užívala vedúcu pozíciu dlhú dobu s výsledkom 19:01. Najbližšie sa k nej najskôr dostal tím Medellin, ktorý stratil 23 sekúnd, a potom dosiahol takmer identický výsledok aj Israel Start-Up. Ďalšie celky ako Androni, Uno-X alebo kolumbijská reprezentácia zaostávali okolo tridsať sekúnd a patrili k tým lepším zoskupeniam na trati. Na vedúcu pozíciu zaútočil až Movistar, ale ani jemu sa nepodarilo pokoriť Rally Cycling. Chýbali mu dve sekundy.
 
Čo sa nepodarilo španielskemu celku, dokázal zrealizovať podľa očakávania Quick-Step. Dnešní hlavní favoriti však nepredviedli úplne stopercentný výkon, lebo v polovici sa ich formácia rozpadla na dve dvojice a dlhší čas sa museli čakať, kým sa opäť spoja. Ani to im však nezabránilo v tom, aby ako prví pokorili hranicu devätnásť minút a s časom 18:48 útočili na etapový triumf.
 
Veľmi dobré predstavenie ponúkol aj UAE Emirates s Fabiom Aruom a len tesne zaostal za hranicou devätnásť minút. V celku mohli byť spokojní s týmto výsledkom, no len do chvíle, kým sa neprehnal cez cieľovú pásku tím EF Education. Americká zostava s domácimi vrchármi skvele zvládla túto previerku a časomieru zastavila na hodnote 18:01, čím totálne deklasovala konkurenciu. Quick-Step dostal 45 sekúnd, UAE Emirates rovnú minútu. Potom sa čakalo už len na to, ako sa predvedie Ineos. Ani britské zoskupenie však nemalo kvalitu, aby prekonalo stanovený najrýchlejší čas, a podalo takmer identický výkon ako Quick-Step.
 
 
kolumbia 20 fans efef
EF Education s najrýchlejším časom (© EF Pro Cycling / 2020 Getty Images)

 
Hneď v úvodnej etape sme sledovali zaujímavé predstavenie, keď tím EF Education výrazne vyčnieval nad ostatnými. Už počas kolumbijského šampionátu predvádzali výborné výkony Higuita s Martínezom a teraz podporení kvalitnými kolegami sa dostali na čelo kvalifikácie s výrazným náskokom pred konkurenciou, čo bude ťažké zmazať, lebo obaja spomínaní jazdci majú naozaj výbornú formu. Lídrom pretekov sa stal Jonathan Caicedo. EF Education sa výrazne zlepšuje v TTT, ale aj tak bolo prekvapujúce, aký veľkú stratu dosiahli Quick-Step a Ineos.
 
Belgický celok mal na trati problémy a prišiel tak o dôležité sekundy, no aj bez týchto komplikácii by mal výrazný problém pokoriť EF Education. Takisto zaostal Ineos a nás môže len tešiť, že Alaphilippe s Bernalom sa nevzdajú bez boja a z ich strany budme vidieť útočnú cyklistiku na každom zaujímavom kopci. V popredí sa umiestnili UAE Emirates a Movistar, ktorí budú takisto bojovať o vysoké priečky v poradí, a medzi WT zoskupenia sa vtesnali po výbornom výkone domáci celok EPM - Scott a Rally Cycling.
 
 
Výsledky tímovej časovky:
1. EF Education 18:01
2. Deceuninck - Quick-Step +00:45
3. Ineos +00:46
4. UAE Emirates +01:00
5. EPM - Scott +01:00
6. Rally Cycling +01:00
7. Movistar +01:02
8. Start-Up Nation +01:21
9. Medellin +01:24
10. Kolumbijská reprezentácia +01:33
 
 

Colombia Tour 2020 - 2. etapa, streda 12. februára

2. 12.2. zvlnena etapa ciel rovina Paipa > Duitama 152 km Molano
 
zprofil etapy
profil etapy, 902 nastúpaných metrov (© tourcolombiauci.com)
 
 
V druhej etape sa dostali k slovu šprintéri. Na rovinatom profile bola pripravená nekomplikovaná koncovka a bolo by veľkým prekvapením, ak by sa nepresadili najrýchlejší jazdci v balíku. Medzi hlavných favoritov patrili Molano, ktorý dostal šancu v tíme UAE Emirates, a Hodeg z Quick-Stepu. V takejto konkurencii sa chcel ukázať aj McCabe z Israel Start-Up.
 
V úniku sa ukázali Urianstad (Uno X), Velardez (Fátima), Jeannes (Illuminate), Brayan Sánchez (Team Medellin), Reyes (EPM Scott), Edison Muňoz (Orgullo Paisa), Rangel (Brasil), Guamá, Montenegro (Ekvádorská reprezentácia) a Anderson Paredes (Venezuelská reprezentácia), ale pod paľbou šprintérskych celkov si nevybudovali veľký náskok. Postarali sa o to UAE Emirates a Deceuninck - Quick-Step, ktorým sa podarilo chytiť všetkých utečencov už 25 kilometrov pred páskou. Potom ešte vyskočili pred balík traja jazdci, ale na konci jednoduchej etapy bolo v pelotóne dostatok energie, aby si s touto iniciatívou poradil.
 
Posledný brejk bol chytený štyri kilometre pred páskou a okrem šprintérskych celkov sa pohybovali na čele balíka aj tímy Ineos a EF Education, ktoré chránili svojich lídrov na GC. Vo finále preukázal najväčšie skúsenosti Deceuninck - Quick-Step, keď Max Richeze perfektne vysunul dopredu Álvara Hodega, no ten nedokázal vyhrať etapu. Spoza neho rýchlejšie vyletel Juan Molano a s prehľadom triumfoval. Tretie miesto vybojoval Itamar Einhorn.
 
Etapa prebehla očakávaným spôsobom a na konci sme sledovali hromadný šprint, ktorý neovplyvnili žiadne technické momenty. Výborný laed-out vyskladal Quick-Step s tradične vynikajúcim Richezem, ale výbornú prácu od kolegov nedokázal využiť Álvaro Hodeg. Za ním sa bezprostredne nachádzal Juan Molano a ten bol v šprinte jasne silnejší. Okamžite sa dostal pred Hodega a bezpečne si došiel pre výhru, na ktorú čakal jeden rok. Naposledy triumfoval práve na tomto podujatí, čo bolo zároveň jeho jediné víťazstvo v uplynulej sezóne. Álvaro Hodeg musel prijať prehru od silnejšieho protivníka a na pretekoch bude mať ešte niekoľko možností na revanš. Prekvapením bolo tretie miesto Itamara Einhorna, 22-ročného izraelského šprintéra.
 
 
Výsledky etapy
1. MOLANO Juan Sebastián UAE Team Emirates link ikonka 3:12:09 14
2. HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 5
3. EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 00:00 3
4. RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec 00:00  
5. ÁVILA Edwin Israel Start-Up Nation 00:00  
6. GÓMEZ Bryan Equipo Continental Supergiros 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling 3:30:10 3
2. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:00  
3. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 00:00  
4. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Pro Cycling 00:00  
5. CRADDOCK Lawson EF Pro Cycling 00:09  
6. VAN LERBERGHE Bert Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:45  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

Colombia Tour 2020 - 3. etapa, štvrtok 13. februára

3. 13.2. rovinata etapa ciel rovina Paipa > Sogamoso 178 km Molano
 
zprofil etapy
profil etapy, 2295 nastúpaných metrov (© tourcolombiauci.com)
 
 
Finále včerajšej etapy patrilo šprintérom, a dnes mohli dostať najrýchlejší muži v pelotóne ďalšiu šancu ukázať svoju rýchlosť. Lenže dnešná previerka bola náročnejšia ako v stredu, dve tretiny etapy cyklisti neustále stúpali a klesali. O jej náročnosti svedčí aj skutočnosť, že pretekári dnes prešli cez dvetisíc výškových metrov, takže ich nečakal vôbec jednoduchý deň. Posledných štyridsať kilometrov bolo takmer rovinatých, čo nahrávalo šprintérskej koncovke. Favoritmi etapy tak boli Juan Molano a Álvaro Hodeg.
 
Úvod etapy bol aj kvôli jej profilu poriadne divoký a v úniku sa ukázali viaceré tváre. Najskôr unikli piati muži, medzi ktorými bol aj Egan Bernal z Ineosu alebo Óscar Sevilla z Medellínu. Lenže pelotón ich ďaleko nepustil, po chvíli vetrania sa preto do neho vrátili. Na prvú šprintérsku prémiu už prišli v čele pretekov Brayan Sánchez z Medellínu, Simon Pellaud z Androni Giocattoli - Sidermec a Kristian Yustre z tímu Illuminate, a to v takomto poradí. Hlavné poloe bolo však blízko, takže ani oni ešte nevytvorili celodenný únik, aj keď jeden z nich sa do neho predsa len dostal.
 
Bol ním Simon Pellaud z Androni Giocattoli – Sidermec, ktorý vyhral úvodnú vrchársku prémiu a krátko po nej sa ku nemu pripojili ďalší traja utečenci, menovite Sebastián Henao z Ineosu, Félix Barón z celku Illuminate a aj Óscar Sevilla z Medellínu. Takže až za prvým hodnoteným kopcom sme spoznali účastníkov celodenného úniku. Na méte sto kilometrov pred cieľom mali k dobru maximálny náskok, a to dve a pol minúty. Kvarteto utečencov postupne prešlo aj zvyšnými prémiami, druhú vrchársku vyhral Pellaud, druhú rýchlostnú Henao.
 
Celý deň bol v pevnej réžii tímu EF Education First, ktorý aj dnes mal vo vlastníctve najcennejší dres. Jazdci tohto zoskupenia s blížiacim sa cieľom postupne začali zrýchľovať. Tridsať kilometrov od cieľa náskok utečencov klesol pod minútu. Hlavnú zásluhu na tom mali Urán, Craddock a Van Garderen, ktorí sa v tomto momente točili v čele hlavného poľa. Za nimi bol pripravený celý Movistar, za španielskym celkom bol poskladaný vláčik UAE Team Emirates. Tempo balíka ale stále diktovala vyššie spomenutá trojica cyklistov.
 
K zmene pomerov na čele pelotónu došlo až tesne pred poslednou prémiou, teda 21 kilometrov od cieľa, kedy sa taktovky chytili pretekári UAE Team Emirates, ktorí pracovali pre svojho lídra do hromadnej koncovky, pre Juana Molana. Štyria cyklisti vpredu vtedy už začali tušiť, že ich chvíle slávy sa pomaly blížia ku koncu, ale stále ešte ukážkovo spolupracovali. Poslednú prémiu vyhral Sevilla (Medellín), ale nemusel o to bojovať. O štyri kilometre neskôr už bol celodenný únik minulosťou, najdlhšie z neho sa vetral Barón (Illuminate).
 
Jedenásť kilometrov pred páskou sa o tempo balíka staral aj Fabio Aru, po dvetisíc metroch nechal cez seba presypať domestikov ostatných celkov. Už tak ďaleko pred cieľom sa začal vytvárať pozičný súboj, dopredu sa tlačilo veľa zoskupení. Z World Tour tímov bol zatiaľ vidieť iba Movistar, ale v pravý čas sa do čela naskladali Deceuninck - Quick-Step a Ineos. Práve ich jazdci likvidovali útoky niektorých odvážnych cyklistov v posledných metroch a priviedli pelotón do šprintu. V ňom sa zas blysol Juan Molano, ktorý potvrdil rolu najrýchlejšieho pretekára na podujatí. Druhý finišoval Edwin Ávila, Álvaro Hodeg bol tretí, lebo šprint vypustil pár metrov pred páskou.
 
Tretí deň opäť patril šprintérom, takže v celkovej klasifikácii sa neudiali žiadne zásadné zmeny. Aj zajtra ponesie najcennejší dres Jonathan Caicedo, ktorý dnešok prežil bez väčších ťažkostí. Za ním sa nachádzajú traja jeho kolegovia z tímu, menovite Sergio Higuita, Daniel Martínez a Tejay Van Garderen. Na piate miesto sa posunul Juan Molano, ktorý vďaka bonifikáciám skresal svoju stratu na 40 sekúnd. Po dnešnej etape sa v najlepšej desiatke nachádzali aj Bert Van Lerberghe, Jannik Steimle, Egan Bernal, Richard Carapaz a Jhonatan Narváez
 
 
Výsledky etapy
1. MOLANO Juan Sebastián UAE Team Emirates link ikonka 3:57:00 14
2. ÁVILA Edwin Israel Start-Up Nation 00:00 5
3. HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 3
4. MOLANO Julian David Kolumbia 00:00  
5. RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec 00:00  
6. MARENGO Umberto Vini Zabù - KTM 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling 7:27:10 3
2. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:00  
3. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 00:00  
4. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Pro Cycling 00:00  
5. MOLANO Juan Sebastián UAE Team Emirates link ikonka 00:40  
6. VAN LERBERGHE Bert Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:45  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 

Colombia Tour 2020 - 4. etapa, piatok 14. februára

4. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Paipa > Santa Rosa Viterbo 169 km Higuita
 
zprofil etapy
profil etapy, 2481 nastúpaných metrov (© tourcolombiauci.com)
 
 
Podujatie Okolo Kolumbie sa dnes prehuplo do svojej druhej polovice. Na konci štvrtého dňa cyklistov čakal prvý náročnejší záver, pretože tesne pred cieľom sa im do cesty postavilo kratšie stúpanie. Dnes sa preto v závere mohli povytvárať nejaké rozdiely, ale nebolo vylúčené, že aj na konci štvrtého dňa uvidíme v závere hromadný dojazd pod taktovkou tých najrýchlejších mužov v pelotóne. Posledný kopec totiž nebol taký tvrdý, aby ho neprežili aj šprintéri. Medzi favoritov dnes patrili Edwin Ávila, Juan Molano, ale aj jazdci typu Juliana Alaphilippa.

Na začiatku štvrtej etapy sa opäť niektorí pretekári snažili dostať do úniku. Už na piatom kilometri vpredu operovala sedemčlenná skupina. Boli v nej Simon Pellaud z Androni Giocattoli – Sidermec, Etienne van Empel z Vini Zabú KTM, Eduardo Corte z celku Canel's Pro Cycling, Kristian Yustre z tímu Illuminate, Omar Mendoza z Colombia Tierra de Atletas, Sebastián Castaño z Equipo Orgullo Paisa a Lauro Moro z reprezentácie Brazílie. Pelotónu táto situácia vyhovovala, takže sedmičke utečencom doprial dostatok priestoru na manévrovanie.

Už o desať kilometrov neskôr mala vedúca skupina k dobru takmer štyri minúty, a s rovnakým rozostupom prišla na prvú šprintérsku prémiu v itinerári dnešného dňa. Šprint v Sol Variante vyhral Yustre (Illuminate), rovnako aj na druhej šprintérskej prémii. Na prvom hodnotenom kopci sa zas tešil Pellaud (Androni), ktorý vyšliapal ako prvý aj na druhú horskú prémiu. Simon si tak upevnil prvé miesto vo vrchárskej súťaži. Prvú polovicu dňa rýchlosť balíka režírovalo zoskupenie EF Pro Cycling, no od druhej horskej prémie sa v čele pelotónu ukazovali modré dresy Movistaru
 
Ďalšie kilometre nepriniesli žiadne dramatické zmeny. Etapa pokračovala v pokojnom tempe. Sedmička vpredu stále spolupracovala, dokonca sa na tvárach utečencov miestami objavoval aj úsmev. Skupina  vpredu si pred hlavným poľom udržovala náskok dvoch minút. Tiež v pelotóne panovala priam bezstarostná atmosféra. Jedinou zmenou bolo, že jazdcov Movistaru na prvom mieste v balíku zastupoval Montenegro (Ekvádor), počas ktorého panovania únik sekundy skôr získaval ako strácal. Montenegro ťahal pelotón viac ako tridsať kilometrov. 
 
 
- v našom eshope ponúkame špičkové a štýlové kolesá v akcii -
kolesa akcia article v1
- v našom eshope ponúkame špičkové a štýlové kolesá v akcii -
 
 
Na méte 40 kilometrov od cieľa kontakt s čelom stratil Pellaud (Androni), ktorému bicykel nechcel dobre radiť prevody. Švajčiar musel zastaviť a potom mu päť kilometrov trvalo, kým sa vrátil naspäť do úniku. To už rýchlosť pelotónu začínala rásť a jazdci v ňom začali poľovať na utečencov. Lenže do lovu sa stále ešte nezapájali tímy s najvyššou licenciou, ktoré stále svojich jazdcov šetrili. Až na méte 30 kilometrov od cieľa sa na čele pelotónu začal ukazovať Honoré (Quick-Step), neskôr mu pomocnú ruku podali jeho tímoví kolegovia Steimle, Van Lerberghe a aj Hodeg.
 
Ešte pred posledným stúpaním sa do čela pelotónu natlačilo viacero zoskupení, a ešte pred poslednou rýchlostnou prémiou sa jeho súčasťou stali aj utečenci. Iba Moro (Brazília) sa udržal pred balíkom a prišiel si po body. Následne sa obzrel a zaradil do balíka. Ďalšie momenty boli poriadne nervózne, v čele hlavného poľa panovala poriadna tlačenica. Nechýbali v nej jazdci Deceuninck - Quick-Step, Ineosu, UAE Team Emirates, ostatné tímy sa držali za nimi. Pod kopec priviedol pelotón Narváez (Ineos), ktorý odtiahol aj prvé metre posledného kopca.
 
Aj keď sa snažili viaceré tímy, napokon to opäť padlo na EF Education. Najsilnejší bol v závere 22-ročný Sergio Higuita, ktorý len pred dvoma týždňami získal titul domáceho šampióna a vymenil kolegu Caiceda v drese lídra pretekov. Hneď za ním finišoval Egan Bernal (Ineos). Tretí bol Julian Alaphilippe (Deceuninck). Menší kopec nedokázal výraznejšie rozdeliť skupinu. Všetci finišovali v čase ako víťaz. Aj preto ešte stále ostali v poradí prví traja z EF.
 
Higuita teda pokračuje v raketovom vstupe medzi profesionálov. Už vlani prekvapoval takmer v každých pretekoch a vyhral jednu z najnáročnejších etáp Vuelty. Dnes sa mu podarilo v špurte do kopca poraziť Bernala s Alaphilippom a je na najlepšej ceste si pripísať prvý veľký celkový triumf.
 
 
higuita 20 kolumbia fans efefg
Sergio Higuita s fanúšikmi (© Ashley Gruber, Jered Gruber || GRUBER IMAGES)
 
 
Výsledky etapy
1. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 3:58:47 14
2. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:00 5
3. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 3
4. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 00:00  
5. TRAEEN Torstein Uno-X Norwegian Development 00:00  
6. CARAPAZ Richard Team Ineos link ikonka 00:00  
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 11:25:47 3
2. CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling 00:10  
3. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 00:10  
4. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:50  
5. CARAPAZ Richard Team Ineos link ikonka 00:56  
6. MONTAŇA Freddy Emir EPM - Scott 01:10  
 
 

Colombia Tour 2020 - 5. etapa, sobota 15. februára

5. 15.2. zvlnena etapa ciel rovina Paipa > Zipaquirá 175 km Molano
 
zprofil etapy
profil etapy, 2057 nastúpaných metrov (© tourcolombiauci.com)
 
 
Posledný pracovný deň v Kolumbii sa poriadne zapotili vrchári, ktorí v závere bojovali o etapové prvenstvo. Dnes sa pelotón presunul do rodiska jedného z nich, domov sa vrátil Egan Bernal, lenže koncovka predposlednej etapy na kolumbijskom podujatí bola jednoduchšia ako včera, žiaden kopec v závere na cyklistov nečakal. Favoritmi tak boli opäť tí, ktorí o slávu bojujú v šprintoch. Predchádzajúce hromadné dojazdy ovládol Juan Molano, dnes jeho súperi mali vôbec poslednú šancu zastaviť jeho hegemóniu.

Predtým ako sa slova mali ujať šprintéri a ich tímy sa chceli zviditeľniť jednotliví jazdci v úniku. Tesne pred prvou šprintérskou prémiou sa z balíka odpútali ôsmi cyklisti, a to Simon Pellaud z Androni Giocattoli – Sidermec, Fabio Duarte a Robinson Chalapud z tímu Medellín, Óscar Quiroz z Colombia Tierra de Atletas, Juan  Suárez z celku EPM Scott, Walter Pedraza z Equipo Continental Supergiros, Mirco Maestri z Bardiani CSF Faizane a Bayron Guamá z reprezentácie Ekvádoru. Celodenný únik tak bol na svete, k dobru mal až päť minút.

Na trase piateho dňa museli cyklisti zdolať šesť prémií, podobne ako v prechádzajúcich dňoch, a to tri horské a tri šprintérske. Na úvodných dvoch rýchlostných sa blysol Guamá (Ekvádor), na vrchárskych Duarte (Medellín), ktorý vyliezol ako prvý na všetky tri hodnotené kopce. Na druhom hodnotenom kopci sa počet jazdcov vpredu zmenil, o jedného ubudlo, Maestri (Bardiani) stratil kontakt s ostatnými utečencami a do príbehu dnešnej etapy už nezasiahol. Na druhom bojisku, v hlavnom poli, sa zatiaľ celý deň v čele vetrali pretekári EF Pro Cycling.
 
Lenže ešte pred záverečnou prémiou sa zmenili pomery v balíku. Ružové dresy amerického zoskupenia sa z popredných miest vytratili, namiesto jeho jazdcov však už začali tlačiť na plyn členovia UAE Team Emirates, Deceuninck - Quick-Step a Israel Start-Up Nation. Všetky tri tímy zatiaľ vyslali pracovať na dobiehaní utečencov iba po jednom domestikovi. Napriek tomu sa situácia sedmičky vpredu zhoršila, ale všetci účastníci celodenného úniku spojili svoje sily a snažili sa svorku prenasledovateľov udržať za sebou aspoň po poslednú prémiu.
 
Úlohu splnili a opäť sa z víťazstva na prémii tešil Guamá (Ekvádor), ktorý tak potvrdil rolu najrýchlejšieho muža v celodennom úniku. Z poslednej prémie do cieľa chýbalo prejsť ešte 35 kilometrov, a uvedomili si to aj šprintérske celky v čele pelotónu. Ich jazdci sa na pár minút upokojili a zvoľnili, pretože na predchádzajúcich piatich kilometroch vymazali viac ako minútu z náskoku vedúcej sedmičky. Možno aj táto novina utvrdila Duarteho (Medellín) v tom, aby už neplytval silami v úniku, možno mu len došli sily. Tak či tak, v úniku zostalo už iba šesť pretekárov.   
 
Pellaud (Androni), Chalapud (Medellín), Quiroz (Tierra de Atletas), Suárez (EPM-Scott), Pedraza (Supergiros) a Guamá (Ekvádor) spolupracovali skoro až do posledného okamihu, aj keď na úplnom konci ich cesty za slávou už niektorí utečenci nemali z kade brať a držali sa za súpermi len zubami-nechtami. Najviac vyžmýkaní postupne odpadávali. Šprintérske tímy utečencov ešte nechali vyvetrať  sa, asi štyri kilometre ich mali na očiach, ale nepohltili. Učinili tak až na méte 14 kilometrov pred páskou, kedy vpredu operovalo už iba trio.
 
Potom už koncovku režírovali šprintérske tímy, najaktívnejší boli muži z Deceuninck - Quick-Step. Tí na čele strávili posledných desať kilometrov a chytali všetky útoky. Boli v tom úspešní a úspešní boli aj pri vytváraní ideálnej pozície pre svojho lídra do šprintu. Álvaro Hodeg však využíval zadné koleso Juana Molana a snažil sa súpera prekabátiť. Lenže najlepší šprintér na podujatí opäť v sebe našiel dostatok síl a potrebnú rýchlosť, aby na zrýchlenie Hodega zareagoval a nakoniec sa cez svojho súpera presypal a vyhral. Oboch však delili iba centimetre. Tretí skončil Jhonatan Restrepo
 
Dnešná etapa bola pre favoritov na celkové víťazstvo iba transportná, takže v boji o najcennejší dres sa neudiali žiadne zmeny. Pred finálnym dňom má najlepšie karty v rukách Sergio Higuita, ktorý dnešok prežil bez väčších ťažkostí. Celý čas sa držal v pelotóne a šetril sily na nedeľu. Druhé miesto si po dnešnej etape udržal Daniel Martínez, tretí zostal Jonathan Caicedo. Ďalšie dva miesta patrili jazdcom Ineosu, a to Eganovi Bernalovi a Richardovi Carapazovi, ich strata na prvého je však skoro minútová. 
 
 
Výsledky etapy
1. MOLANO Juan Sebastián UAE Team Emirates link ikonka 4:06:00 14
2. HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 5
3. RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec 00:00 3
4. McCABE Travis Israel Start-Up Nation 00:00  
5. JOYCE Colin Rally Cycling 00:00  
6. ROSALES Juan Francisco Canel's Pro Cycling 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 15:31:47 3
2. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 00:12  
3. CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling 00:14  
4. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:50  
5. CARAPAZ Richard Team Ineos link ikonka 00:58  
6. MONTAŇA Freddy Emir EPM - Scott 01:14  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 

Colombia Tour 2020 - 6. etapa, nedeľa 16. februára

6. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Zipaquirá > Alto del Verjón 183 km Martínez
 
zprofil etapy
profil etapy, 2912 nastúpaných metrov (© tourcolombiauci.com)
 
 
Z krátkej minulosti podujatia Okolo Kolumbie môžeme vyčítať, že organizátori pravidelne na koniec pretekov umiestňujú najnáročnejšiu etapu v danom ročníku. Výnimku neurobili ani v tejto edícii. Dnes na záver sa museli vydriapať na kopec Alto Verjon, ktorému predchádzal ešte jeden dosť ťažký kopec. Favoritmi na zisk etapy tak boli adepti na celkové víťazstvo, teda Egan Bernal, Sergio Higuita, Richard Carapaz, Daniel Martínez, Julian Alaphilippe alebo Esteban Cháves, ktorí mali zviesť záverečnú bitku nielen o etapu, ale aj o najcennejší dres. Úspech úniku by bol veľkm prekvapením.

Dostalo sa do neho až 14 pretekárov. Menovite Álvaro Hodeg z Deceuninck – Quick-Step, Matteo Jorgenson z Movistaru, Etienne van Empel a Umberto Marengo z Vini Zabú KTM, Lars Saugstad z celku Uno-X Norwegian Development, Colin Joyce z Rally Cycling, Félix Báron z Illuminate, Maris Bogdanuvics z Amore e Vita, Fabio Duarte z Medellínu, Juan Pablo Suárez z EPM-Scott, Johan Colón, Edison Muñoz a Sebastián Castaño z Equipo Orgullo Paisa a Bayron Guamá z reprezentácie Ekvádoru. Počas dňa získali na svoju stranu viac ako tri minúty.

Tiež na trase poslednej etapy bolo šesť prémií, tri šprintérske a tri vrchárske. Na rýchlostných svoju rýchlosť ukázali najskôr Colón (Orgullo Paisa) a po ňom tiež Guamá (Ekvádor). Na úvodných dvoch vrchárskych prémiách sa vytiahol Duarte (Medellín). Za nimi skoro celý deň pracovali jazdci, ktorí bránili najcennejší dres už od tímovej časovky. Práve jazdci EF Pro Cycling udržovali náskok utečencov na troch minútach, no s blížiacim sa záverom už prišliapli na plyn. Vpredu však stále fungovala spolupráca, takže pomocnú ruku pri udržovaní manka im podávali tiež pretekári z reprezentácie Kolumbie.
 
Lenže situácia sa nepozdávala jazdcom Ineosu, ktorí už na začiatku kopca Alto Arepas (3,9 km - 3,8 %) prešli do ofenzívy a poskladali sa na začiatku pelotónu. Ešte predtým kamery zachytili ako Bernal diskutuje s Narváezom, pravdepodobne sa dohodli na ďalšom postupe. V tom čase hlavné pole strácalo na utečencov cez dve minúty. Zmena taktovky v balíku sa dostala do uší aj jazdcom v úniku a Báron (Illuminate) akoby sa zľakol a vyrazil dopredu. Vyhral tak tretiu rýchlostnú prémiu. Naopak, Molano (UAE) už začal krútiť pedálmi v grupette.
 
Už na začiatku posledného hodnoteného kopca, Alto Patios, pelotón dobehol trinástich celodenných utečencov a v čele zostal iba osamotený Báron (Illuminate). Za ním už šliapalo nielen zoskupenie Ineos, ale chvíľami sa vpredu ukazovali pretekári Movistaru a svoj vláčik ukázal aj tím Colombia Tierra de Atletas. Počas ich práce z hlavného poľa ušiel Jeannes (Illuminate), ktorý keď obiehal svojho tímového kolegu stihol ho ešte priateľsky poťapkať. Krátko na to sa Báron stal súčasťou pelotónu, v tej dobe už tempo diktoval Montenegro (Ekvádor), ktorého bolo vidieť aj vo včerajšom dni. 
 
Ani Jeannes (Illuminate) sa na vrchol posledného hodnoteného kopca nedostal ako prvý, ešte predtým ako sa na ňom objavil pelotón vypadol z neho Alaphilippe (Quick-Step) a tiež Cháves (Kolumbia). Tempo však nebolo také tvrdé, pretože z hlavného poľa sa snažilo ujsť zopár cyklistov. Úspešní boli iba Chalapud (Medellín) a Pedraza (Supergiros), ktorí na svoju stranu získali skoro celú minútu. Jeden z nich zvíťazil na poslednej prémii v programe dnešnej etapy, ale kamery tento moment nezachytili. Pravdepodobne vyhral Chalapud, pretože s ním bola motorka s kamerou.
 
Dlhšie vpredu vydržal Pedraza (Supergiros), ktorého pretekári Ineosu dotiahli ešte pred nájazdom na cieľové stúpanie. V tom čase režíroval rýchlosť už dosť okliešteného balíka Narváez. Pod kopcom v hlavnom poli operovalo do 60 cyklistov. Narváez svojim tempom selektoval jedného jazdca za druhým, z čela pelotónu sa porúčal 11 kilometrov pred koncom etapy. Potom sa začalo vpredu taktizovať. Ineos zrazu zmizol z čela, pretože Carapaz mal technické problémy a tak sa slova ujali jazdci brániaci najcennejší dres. Moment, kedy sa sily vpredu preskupovali, využilo pár cyklistov a snažilo sa ujsť.
 
Osemtisíc metrov pred cieľom sa Carapaz (Ineos) vrátil do čela a začal pripravovať scénu pre Bernala (Ineos). Počas jeho diktátu vo vedúcej skupine prežilo iba jedenásť cyklistov, no nechýbali medzi nimi Urán, Higuita, Martínez a Caicedo (všetci EF). Favoriti sa sledovali a zatiaľ si nenastupovali. Päť kilometrov od vrcholu sa z oklieštenej skupiny vzdialili Flórez (Androni) a neúnavný Chalapud (Medellín) a získali k dobru dvadsať sekúnd. Lenže do cieľa vpredu nevydržali. Rozhodol o tom Bernal, ktorý musel ísť posledné kilometre za svoje. Jeho súperi z EF Pro Cycling sa ho držali ako kliešť. 
 
Nakoniec o víťazovi etapy musel rozhodnúť až záverečný špurt, podobne ako pred dvomi dňami. Egan Bernal pár metrov pred páskou pochopil, že celé podujatie neovládne. Obzrel sa a videl ako Sergio Higuita, Daniel Martínez a Miguel Flórez sú nalepení na jeho zadnom kolese. Bernal skúsil ešte zašprintovať, ale duo z EF Pro Cycling zabralo a cez posledného víťaza Tour de Franca sa precedilo. Víťazom etapy sa stal Martínez, tesne za ním finišoval Higuita a pre Bernala sa ušlo "iba" tretie miesto. Na štvrtej priečke skončil Flórez, ktorý si do špurtu nenašetril žiadne sily. 
 
Počas záverečného dňa sa poriadne zviditeľnili domáci jazdci, poriadne potešili domácich fanúšikov. Na podujatí štartovali skoro všetky kolumbijské hviezdy a počas šiestich dní si nič nedarovali. Celkové víťazstvo získal Sergio Higuita, ktorý sa mohol oprieť o silný tím. Veď druhé miesto vybojoval Daniel Martínez, dnes najsilnejší cyklista, a Jonathan Caicedo, ktorý dnes v koncovke chýbal, ale aj on sa v tomto týždni ukázal, že mu nie je jazda smerom do kopca cudzia. Tretí ročník podujatia tak dokonalo ovládli pretekári EF Pro Cycling, veď až za ich triom skončil Egan Bernal. Ten to skúsil v záverečnom dni, jeho kolegovia dnes urobili všetko, čo mohli, ale vyššie spomínané trio do problémov dostať nedokázali. Do Top 5 sa dostal ešte Miguel Flórez. Na koniec treba dodať, že podujatie v Kolumbii bolo oslavou cyklistiky. 
 
 
Výsledky etapy
1. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 4:24:09 14
2. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:00 5
3. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:03 3
4. FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec 00:09  
5. CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling 00:14  
6. CHALAPUD Robinson Team Medellin 00:52  
 
 
Konečné poradie pretekov
1. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 19:55:50 125
2. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 00:08 85
3. CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling 00:34 70
4. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:55 60
5. FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec 02:01 50
6. MONTAŇA Freddy Emir EPM - Scott 02:36 40