Tour du Maroc 2011

25.3.2011, 13:13 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko

maroko-logoTím Slovenska v stredu popoludní odcestoval do Maroka na preteky Tour du Maroc 2011 (UCI 2.2). Cyklistov reprezentačných výberov čaká desať náročných etáp v kopcoch, silnom vetre od oceána na drsných cestách. Podujatie začalo v piatok 25. marca a finále je na programe v nedeľu 3. apríla.

Zostava SR:
Matej Jurčo, Maroš Kováč, Martin Mahďar (Dukla Trenčín Merida)
Martin Fraňo, Martin Haring (CK Banská Bystrica)
Martin Kostelničák (GREENBIKE Racing Team)
Zuzana Vojtášová - vedúci tímu
Juraj Gavenda - mechanik
Marcel Valach - masér

1. etapa - 25. marec - piatok: Al Jadida > Safi / 156 km
Úvodná etapa Slovákom príliš nevyšla. Traja stratili 5:30 a druhá trojica 7:15. Štartové pole prišlo do cieľa v štyroch hlavných skupinkách. Vyhral Juhoafričan Johann Rabie s ktorým do cieľa prišlo ďalších šesť pretekárov. V druhej skupinke so stratou 4:28 Slováci neboli. Trojica z Dukly, Jurčo (35.) Kováč (36.) a Mahďar (41.) stratili päť a pol minúty. V poslednej veľkej skupine boli ostatní naši reprezentanti so stratou 7:15 v poradí Haring (90.), Kostelničák (91.) a Fraňo (101.).

2. etapa - 26. marec - sobota: Safi > Essaiuira / 130 km
Ani druhá časť marockého dobrodružstva nepriniesla pres Slovákov väčší úspech, aj keď oproti prvej etape bolo cítiť zlepšenie. Vyhral Juhoafričan Van Rensburg. Tentoraz sa podarilo dôjsť až 63 pretekárov do cieľa spoločne, iba prvá trojica odskočila o desať sekúnd. V najpočetnejšej skupinke so spomínanou desaťsekundovou stratou sme mali Jurča (15.), Kováča (31.) a Mahďara (34.). Ďalší traja naši to už nemali také bezproblémové. Haring prišiel do cieľa so stratou jedenástich minút na 90. pozícii. Fraňo (102.) s Kostelničákom (107.) stratili 16:38.
V celkovom hodnotení naďalej vedie Rabie a keďže ten prišiel v druhej etape do cieľa v prvej skupine, straty našich z Dukly Trenčín sú tie isté ako po prvej etape. Najvyššie je v poradí Matej Jurčo (31.). Najhoršie sú na tom Fraňo s Kostelničákom, ktorí otvárajú druhú stovku so stratou 23:43.

3. etapa - 27. marec - nedeľa: Essaiuira > Agadir / 170 km
Nedeľňajšia 170 kilometrová etapa Slovákom vyšla zatiaľ najlepšie. V pätnásťčlennej prvej skupinke, ktorá dorazila do cieľa spoločne (vyhral Juhoafričan Brown), sme totiž mali zastúpenie v podobe Maroša Kováča. Tretí muž Okolo Slovenska 2010 si dokonca vyšpurtoval tretie miesto a získal pre seba aj Slovensko dva UCI body. V najpočetnejšej skupine (50 členov) so stratou 1:32 dorazili do cieľa medzi inými aj Jurčo (38.), Kostelničák (64.) a Mahďar (68.). Harnig stratil 11 minút, Fraňo až pol hodinu.
V priebežnom poradí ostal na prvej priečke Rabie. Najvyššie z našich máme dvadsiateho Kováča so stratou štyroch minút. Jurčo s Mahďarom strácajú 5:30.

4. etapa - 28. marec - pondelok: Ouled Berrehil > Marrakech / 170 km
Vzostup výkonov slovenskej reprezentácie pokračoval aj vo štvrtý deň marockých pretekov. Po pondelňajšom treťom mieste Maroša Kováča sme dnes zaznamenali ešte lepší výsledok. 22-ročný Martin Mahďar prehral v špurtovom súboji s Talianom Cesarom a obsadil skvelé druhé miesto. Slovensko tak získalo päť UCI bodov. Od štvrtého miesta stratila najväčšia skupina minutú na Cesara s Mahďarom. V nej boli aj Kováč (9.), Jurčo (20.) a Haring (23.). Kostelničák stratil 11 minút, Fraňo až takmer 47 minút.
V celkovom poradí ostal na čele Rabie. Kováča nachádzame na 17. pozícii (+3:58), Mahďar je dvadsiaty (+4:28), Jurčo 23. (+5:30).

5. etapa - 29. marec - utorok: Marrakech > Azilal / 176 km
Piata etapa nepriniesla výrazný úspech Slovákov, ani veľké zmeny v priebežnom poradí. Vyhral Turek Karagobek, na čele priebežného poradia ostal Juhoafričan Rabie. Najlepším Slovákom bol v utorok Maroš Kováč, ktorý obsadil 12. miesto so stratou 55 sekúnd na víťaza. 70 sekúnd stratili Jurčo (20.) s Mahďarom (27.). Kostelničák (52.) si prirátal päť minút, Haring (87.) sedem a pol. Najviac sa opäť natrápil Fraňo (97.) so stratou 24 minút.
Kováč sa každú etapu postupne dostáva dopredu, momentálne mu patrí v celkovom poradí 15. priečka so stratou 4:37. Mahďar je o dve priečky nižšie so stratou 5:22, šesť a pol minúty stráca Jurčo.

6a. etapa - 30. marec - streda: Azilal > Kelaá Sraghna / 110 km
Prvú časť šiestej etapy vyhral domáci Chaoufi. Od siedmeho miesta až 73 cyklistov finišovalo so stratou 128 sekúnd na víťaza. V tejto megaskupine boli aj všetci Slováci okrem Haringa, ktorý stratil 23 a pol minúty. Najvyššie z našich skončil Martin Fraňo na 21. pozícii. V priebežnom poradí opäť veľké zmeny nenastali.

6b. etapa - 30. marec - streda: Kelaá Sraghna > Beni Mellal / 116 km
Stredajšie popoludnie ovládol Turek Aksoy, druhý skončil priebežný líder pretekov Juhoafričan Rabie. Takmer úplne všetci pretekári finišovali bez straty, tak ako aj celá naša šestica. Najvyššie z našich bol Mahďar - cieľovou fotobunkou prešiel na 15. pozícii.
V celkovom hodnotení je stále najvyššie z našich Kováč (15.) s nezmenenou stratou +4:37. Hneď za ním je šestnásty Mahďar +5:22 a na dvadsiatom mieste je Jurčo +6:24.

7. etapa - 31. marec - štvrtok: Khénifra > Fés / 164 km
Aj siedmy diel Tour du Maroc vyhral iný cyklista. Podarilo sa to v záverečnom špurte Juhoafričanovi Impeyovi. Bez straty finišovala aj štvorica našich v poradí Mahďar (10.), Kováč (11.), Kostelničák (50.) a Jurčo (52.). So stratou siedmych minút dorazili do cieľa aj Haring s Fraňom.
V celkovom poradí sa nič nemení, Rabie si drží vedenie. Kováč, Mahďar a Jurčo sa nachádzajú v druhej desiatke. V ďalších dvoch dňoch čakajú pelotón krátke etapy.

8. etapa - 1. apríl - piatok: Fés > Méknes / 120 km
Prvý aprílový deň priniesol pre Slovensko päť UCI bodov. Vybojoval ich Matej Jurčo, ktorý po vzore Martina Mahďara opäť nešťastne prehral špurt a obsadil druhé miesto za Maročanom Lahsainim. Pelotón dorazil do cieľa so stratou tri a pol minúty. V pelotóne sa nachádzali všetci favoriti spolu s Mahďarom (13.) a Kováčom (15.). Kostelničák stratil cez päť minút, Haring deväť a Fraňo 16 minút.
V celkovom poradí po prvýkrát došlo k zmene. Juhoafričana Rabieho nahradil víťaz dnešnej etape Lahsaini. Matej Jurčo poskočil na ôsme miesto so stratou 2:49. Kováč je štrnásty +4:38, Mahďar šestnásty +5:23.

9. etapa - 2. apríl - sobota: Méknes > Rabat / 140 km
Predposledná etapa pelotón na viacero častí nerozdelila. 70 pretekárov finišovalo bez straty na víťaza Browna. Medzi nimi bola aj trojica Kováč (8.), Mahďar (11.), Jurčo (15.). Kostelničák finišoval so stratou 1:28 a Fraňo s Haringom stratili spoločne 10:33. V celkovom poradí sa nezmenilo vôbec nič.

10. etapa - 3. apríl - nedeľa: Témara > Casablanca / 120 km
Posledná etapa Tour de Maroc nezmenila vôbec nič. Celé štartové pole finišovalo v rovnakom čase. Vyhral Talian Pinizzotto, ktorý ušiel všetkým. 85 cyklistov finišovalo so stratou 1:33. Slováci neobsadili výrazné miesta v popredí.

Celkovým víťazom sa stal Maročan Lahsaini, víťaz ôsmej etapy, ktorý porazil v záverečnom špurte Jurča. Matej obsadil celkové ôsme miesto (+2:49) a za toto umiestnenie získal tri UCI body. Maroš Kováč skončil trinásty (+4:38), Martin Mahďar sedemnásty (+5:23). Na 50. mieste klasifikovali Martina Kostelničáka (+41:39). 75. priečka sa ušla Martinovi Haringovi (+1:19:33). Martinovi Fraňovi sa podarila zvláštna zhoda náhod. V celkovom hodnotení totiž obsadil posledné 86. miesto so stratou 2:29:29.
Slovensko si z Maroka prináša 15 UCI bodov (Jurčo 8b, Mahďar 5b, Kováč 2b).