Cyklistický galavečer pod názvom Zlatý pedál už po ôsmy raz slávnostne ukončil sezónu aj kalendárny rok. Akcia sa netradične neuskutočnila v priestoroch bratislavského hotela Holiday Inn, ale v hoteli NH Bratislava Gate One, kde sa odovzdali ceny pre najlepších cyklistov Slovenska vo všetkých odvetviach nášho športu.
 
Zvyčajne sa Zlatý pedál konal medzi sviatkami 28. decembra, no vedeniu SZC sa zapáčil predvianočný termín 22. decembra deň po vyhlasovaní ankety Športovec roka, kde Petre Sagan obsadil druhú pozíciu za trojnásobnou olympijskou víťazkou Anastasiou Kuzminovou. Hostiteľ večera a prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara neprivítal kompletnú cyklistickú špičku. Peter Sagan štvrtý raz neprišiel. Neobjavil sa napokon ani jeden profesionál z World Tour, keďže naši pretekári Bory-hansgrohe boli až do týchto dní na sústredení.
 
Napriek tomu večer spĺňal prísne spoločenské štandardy. Vystúpili hudobníci Samuel Tomeček (pop), Suvereno (hip-hop) či Adriana Kohútková (operná speváčka) alebo tanečná skupina Viva dance group. O cyklistickú zložku programu sa tradične postarali krasojazdkyne z Kolárova a tiež detský trial NovoCK bratov Nagyovcov. V úlohe moderátorky sa prvý raz predstavila redaktorka Markízy Lucia Hlaváčková. Doplnil ju už tradičný cyklistický moderátor Tomáš Ďutka, ktorý už zhodnou okolností tiež pracuje v tejto komerčnej televízii a humorom mierne potrápil viacerých ocenených nenavyknutých rozprávať pred publikom v žiari reflektorov.
 
 
Zlaty pedal 2018 084
NovoCK (© Ján Melicher / jmphoto pre SZC)
 
 
Vyhlásení boli postupne laureáti v pätnástich kategóriách. Prekvapenie sa nekonalo hlavne v tej najviditeľnejšej, kde to ocenený ťahá na najvyššej pozícii už osem rokov, a to Peter Sagan (cesta). Po siedmich rokoch sa hlasujúci delegáti rozhodli pre zmenu v cyklokrose, keď martina Haringa nahradil Ondrej Glajza. No Martin Haring prvý raz triumfoval v olympijskom MTB cross-country. V dráhovej cyklistike prvý raz triumfovala Tereza Medveďová. Za kategóriu cyklotrialu ocenili Samuela Hlavatého, bikrosu Dominiku Manikovú, BMX freestyle Michala Kovačoviča, zjazdu Adama Rojčeka, paracyklistiky Jozefa Metelku, masters Milana Barényiho a v sálovej cyklistike štvoricu krasojazdkýň Dóra Szabó, Henriet Domin, Eszter Kulich a Panna Rebeka Michalics.
 
Ľubomír Sagan odniesol synovi aj cenu pre absolútneho víťaza ankety, teda najlepšieho cyklistu Slovenska pre rok 2018. Na pomyselnom stupni víťazov mal tentoraz aj syna Juraja Sagana a na treťom mieste sa umiestnil Martin Haring.
 
 
pedal 2016 top3
Ocenení cyklisti (© Ján Melicher / jmphoto pre SZC)
 
 
Za talent roka bol vybraný Štefan Michalička. Cyklista CyS Akadémie Petra Sagana sa venuje najmä dráhovej cyklistike a má na svojom konte piatu pozíciu vo vylučovacích pretekoch na ME v Aigli, ale aj víťazstvo v scratchi na pretekoch C1 v Pordenone. Prvý raz sa vyhlasoval aj talent roka do 15 rokov, ocenenie získala bikrosárka Dominika Maníková.
 
Cenu za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku tentoraz získali dvaja páni, a to Vendelín Kvetan, dlhoročný tréner Dukly Trenčín a František Sitora z MŠK Žiar nad Hronom. Ten sa tak pridal k Vladimírovi Hnáthovi zo ŠG v Trenčíne, ktorý bol ocenený vlani.
 
Za Miss slovenskej cyklistiky 2018 si fanúšikovia prostredníctvom internetového hlasovania vybrali Lauru Debnárovú z CyS Akadémie Petra Sagana. Hlasujúci posunuli na druhú priečku Júliu Lengvarskú z Bike Team Spiš a titul druhej vicemiss patrí Alene Diabelkovej z CK Koloseo.
 
 
pedal 17 2
Víťazky súťaže miss cyklistiky 2018 (© Ján Melicher / jmphoto pre SZC)
 
 
"V predchádzajúcich troch ročníkoch sme oslavovali tituly majstra sveta v cestnej cyklistike, o ktoré sa hetrikom postaral Peter Sagan. Organizátori septembrových MS v Tirolsku však postavili trať tak, aby náš Peter nedokázal získať štvrtý titul v poradí. Nevadí, naša najjagavejšia hviezda v pelotóne v posledných rokoch sa i tak dokázala presadiť. Okrem neho nám radosť robili i výkony ďalších slovenských jazdcov. Verím, že sa tieto úspechy stanú motiváciou pre mnohých,  či už začať robiť veci v prospech slovenskej cyklistiky alebo ich robiť s ešte väčším nadšením a dôkladnosťou," prihovoril sa prítomným hosťom Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky. 
 
 
Text tlačovej správy SZC k oceneným:
Víťazstvo v kategórii cestná cyklistika si vďaka mimoriadnym úspechom odnáša i tentokrát Peter Sagan (Bora – Hansgrohe). Cyklista ktorý sa dokázal minulý rok zapísať do histórie ako prvý jazdec na svete s obhajobou titulu majstra sveta trikrát po sebe, k tohtoročnému úspechu pridal šiesty zelený dres z Tour de France, tri etapové víťazstvá na najznámejších pretekoch sveta i ďalšie triumfy.
V kategórii cyklotrial získal ocenenie najlepšieho cyklistu Samuel Hlavatý (CK Rudina). Majster Slovenska vybojoval pódium na posledných pretekoch svetového pohára v triale, čím si zabezpečil i tretie miesto v celkovom hodnotení tejto série pretekov. Na majstrovstvách sveta v čínskom Chengdu obsadil skvelé 5. miesto. Víťazkami kategórie sálová cyklistika sa stala štvorica ACT4 Slovakia v zložení Dóra Szabó, Henriet Domin, Eszter Kulich a Panna Rebeka Michalics. Obmenená štvorica funguje v novej zostave. Dievčatá síce na MS skončili tesne za pódiom, no pre vekom ešte juniorky je 4. miesto z vyše 30 štartujúcich štvoríc výborný výsledok.
Medzi horskými cyklistami získal ocenenie Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), keď v uplynulej sezóne nazbieral 518 bodov UCI v XCO. Dokázal zvíťaziť na dvoch C1 pretekoch (Chorvátsko, Turecko) a doma obhájiť titul majstra Slovenska.  Cenu najlepšieho cyklokrosára si po dlhých 6 rokoch preberie Ondrej Glajza (Škoda Auto Mladá Boleslav). Ten po dlhej hegemónii predbehol na MSR Martina Haringa a zároveň si odnáša víťazstvo v slovenskom pohári v cyklokrose.
V disciplíne zjazd/ four cross patrilo ocenenie Adamovi Rojčekovi (CTM Racing Team). Okrem titulu majstra SR si vybojoval 5. miesto európskeho pohára v Abetone a 6. miesto v celkovom hodnotení európskeho pohára.  Cenu najlepšieho cyklistu v disciplíne BMX/ Bikros si odniesol freestylista Michal Kovačovič za víťazstvá v Maďarsku, Rakúsku a v Čechách a ďalšie miesta v top 10 pretekov novej olympijskej disciplíny.
Zlatý pedál v dráhovej cyklistike si prebrala Tereza Medveďová (BePink) za 4. miesto v scratchi a 11. miesto v omniu na majstrovstvách Európy U23.
Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista si prebrala Jozef Metelka, ktorý aj v tejto sezóne obhájil zlato na majstrovstvách sveta v dráhovej cyklistike zdravotne znevýhodnených v disciplíne stíhačka na 4 km, aj zlato z cestných MS.
Titul najlepšieho masters cyklistu si odnáša Milan Barényi (Trek KCK Osľany). Na domácej pôde nenachádza už niekoľko rokov premožiteľa. Tentokrát však pokoril i pódium starého kontinentu i sveta, keď v cyklokrose vybojoval titul majstra Európy i sveta.
Súčasťou oceňovania boli aj ďalšie kategórie. Za Talent roka 2018 bol vyhlásený Štefan Michalička (CyS – Akadémia Petra Sagana). Aj tento vekom ešte junior pravidelne porážal známe mená dráhovej cyklistiky. Na majstrovstvách Európy juniorov vybojoval 5. miesto vo vylučovacích pretekoch. O doslova príjemný „škandál“ sa postaral na dráhových pretekoch Tre Sere Internazionale di Citta di Porderone kategórie CL1. Tam podal v konkurencii celej plejády veľkých hviezd vynikajúci výkon a zvíťazil v disciplíne scratch. Novinkou medzi oceneniami dol Talent roka do 15 rokov, ktorý získala bikrosárka Dominika Maníková.
 
 
Ocenení cyklisti a ich najväčie úspechy:
 
Cyklista roka 2018 –  cyklotrial - Samuel Hlavatý
3. miesto 4. kolo Svetového pohára UCI (Berlin) elite 20”
5. miesto celkove poradie Svetový pohár UCI elite 20”
5. miesto Mastrovstvá sveta UCI (Chengdu- Čína)

Cyklista roka 2018 –  cyklokros – Ondrej Glajza
Majster Slovenska
Celkový víťaz slovenského pohára
Celkovo 5. miesto v českom pohári
Viacero umiestnení v top 10 na pretekoch UCI C1 a C2
 
Cyklista roka 2018 - sálová cyklistika – Dóra Szabó, Henriet Domin, Eszter Kulich, Panna Rebeka Michalics

Majstrovstvá Európy Elite 3 miesto - bronzová medaila
Majstrovstvá Slovenska  1. miesto
Majstrovstvá Maďarska - Romhány   1. miesto
EEC-Cup 3.kolo - 1.miesto
 
Cyklista roka 2018 – masters - Milan Barényi
Majster Slovenska v cyklokrose kat. masters A
Majster Európy v cyklokrose kat. 45-49 r.
Majster Sveta v cyklokrose kat. 45-49 r.
 
Cyklista roka 2018 - paracyklistika – Jozef Metelka
Majster sveta 4 km stíhačka (Rio de Janeiro)
Majster sveta casovka (Maniago, ITA)
 
Cyklista roka 2018 - BMX / bikros - Michal Kovačovič
1. miesto Slovenský pohár Freestyle BMX PARK
1. miesto Majstrovstvá Slovenska
1. miesto Hungarian Championchips (Hungary)
 
Cyklista roka 2018 - horská cyklistika zjazd / four cross – Adam Rojček
Majster Slovenska
5. miesto Európsky pohár v Abetone
6. miesto v celkovom poradí Európskeho pohára
 
Cyklista roka 2018 - horská cyklistika cross country - Martin Haring
1. miesto MSR XCO Osrblie
1. miesto UCI C1, Ankara MTB Cup, Turecko
1. miesto UCI C1, XCO Groznjan, Chorvátsko
 
Cyklista roka 2018 - dráhová cyklistika - Tereza Medveďová
4. miesto na MEU23 v Švajčiarskom Aigli v discipline Scratch,
11. miesto na MEU23 vo Švajčiarskom Aigli v discipline Omnium,
16. miesto ME Elite Glasgow Bodovacie preteky
 
Cyklista roka 2018 - cestná cyklistika - Peter Sagan
Víťaz Paríž-Roubaix
6x v rade zelený dres na Tour de France
3x Gent-Wevelgem
Vyhral tri etapy na Tour de France
 
Talent roka 2018 – Štefan Michalička
1. miesto v Scratchi na pretekoch C1 v Pordenone
3. v Omnium na rovnakom podujatí
2. miesto v Litve na pretekoch C1
5. miesto vo vylučovacích pretekoch na ME v Aigli

Zlatý pedál 2018 - celkový víťaz
1. miesto - Peter Sagan
2. miesto - Juraj Sagan
3. miesto - Martin Haring