26.2.2011, 13:11 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris

tour-down-under
UCI World Tour 2011, 18.01.2011 - 23.01.2011
víťaz 2011: albansko Cameron Meyer (Garmin-Cevélo)

„Sleduj naozajstných superhrdinov," hlásalo heslo Tour Down Under 2011 v Austrálii. Úvodný event World Tour sa totiž naozaj leskol hviezdami. V dňoch od 18. do 23. januára tu ukončil medzinárodnú kariéru Lance Armstrong a očakávala sa tiež prvá bitka medzi Cavendishom a obhajcom austrálskeho prvenstva Greipelom. Okrem toho by ste na súpiskách všetkých osemnástich UCI tímov našli ďalšie známe mená ako McEwen, Ballan, Goss či Davis, špeciálne pozvanie dostala od organizátorov i domáca reprezentácia.

Tour Down Under 2011 žila tradične dobrou organizáciou a atmosférou, netradičná bola úspešnosťou mladíkov a celkovou vyrovnanosťou, keď sa všetky etapy skončili hromadným šprintom a v konečných výsledkoch sa desiatka najlepších rozdelila len do 28 sekúnd. Samozrejme, pri prvých pretekoch mala väčšina najlepších tímov ešte privreté oči, neštartoval tu žiadny Slovák. Pochváliť musíme i sprievodné akcie ako charita, či pretek nežnejšieho pohlavia.

Prvá etapa Tour Down Under 2011 z Mawson Lakes hneď ukázala reálny obraz pelotónu, ktorý nemal problém držať pokope a rovinatá etapa skončila hromadným šprintom. Ten bol zaujímavý, keďže prvá veľká etapa v sezóne je predsa len prestížnejšia. A keďže aj v cyklistike víťazí kolektív nad jednotlivcom, tak vďaka fantastickej práci Marka Renshawa získal najlepšiu pozíciu do rovinky Matthew Goss a tím HTC-HighRoad si pripísal prvý etapový triumf v sezóne! Spolupráca HTC (Columbia) tak odsunula obhajcu Greipela na druhé miesto a eso McEwena na tretiu pozíciu.

Etapa číslo dva vytvorila na tvárach divákov nepríjemné grimasy, nepekný pád mala totiž hviezda Mark Cavendish, ktorý tak mohol zabudnúť na nejakú snahu o víťazstvo, i keď tu bol našťastie kolega Goss a Mark napriek šrámom pokračoval. Kuriózne bolo, že Mark sa musel predierať po páde do pelotónu cez celú premávku sprievodných vozov, keďže organizátori si ho nevšimli, a tak posledné auto, ktoré kontroluje posledného jazdca ho jednoducho obehlo. Stáva sa. Druhú etapu tak vyhral mladý Brit Ben Swift, no McEwenovi stačilo druhé miesto na zisk oranžového dresu lídra.

V tretej a štvrtej etape sa ukazovali najmä domáci Austrálčania, ktorí tieto etapy aj vyhrali zásluhou talentovaného Matthewsa a ďalšieho mladíka Meyera. Piatu etapu potom vyhral Španiel Ventoso z Movistar a v poslednej šiestej etape bol opäť najrýchlejší Brit Ben Swift.

Spomínaný „klokan" Cameron Meyer získal dokonca po štvrtej etape od Gossa oranžový dres, ktorý si už udržal až do cieľa. K tomu pridal triumf v klasifikácii mladých jazdcov. Meyer tak prinavrátil titul domácim po dvoch rokoch, keď v sezóne 2009 vyhral Davis. Austrálčan spolu s tímom Garmin-Cervelo dokázali odvrátiť tlak tímu HTC a Goss síce vyhral šprintérsku súťaž, no celkovo skončil druhý so stratou smolných dvoch sekúnd. Tretí skončil doteraz neznámejší Ben Swift zo Sky Teamu, ktorý sa tiež snažili byť v Austrálii veľmi aktívni. Spomeňme ešte domáceho Luke Robertsa ako najlepšieho vrchára týchto rovinatých pretekov.

Mimochodom Austrálčania mali v top desiatke polovicu zástupcov, čo je zrkadlom veľkej dôležitosti tohto podujatia pre domácich. Obhajca Greipel skončil celkovo siedmy, lúčiaci sa Armstrong bol klasifikovaný na 67. priečke so stratou vyše šesť minút. Na poslednej priečke konečnej klasifikácie sa usadil Mark Cavendish so stratou vyše polhodiny, ktorému slúži ku cti, že napriek pádu pretek dokončil. Víťazom spomedzi tímov sa stal v cieli v Adelaide Team Movistar.

Tour Down Under 2011 s víťazom Cameronom Meyerom bola teda vydarená. Najviac o tom svedčí asi rekordný počet divákov počas podujatia - 772 000!