Cyklistické krajiny: Andy a Fränk Schleckovci bojovali o triumf na Tour

25.1.2012, 23:00 | Cyklistické krajiny | Vladimír Miček

Podľa počtu obyvateľov je Luxembursko "bezvýznamná" krajinka s približne polmiliónom obyvateľov. Z pohľadu cestnej cyklistiky však veľmoc. V rebríčku UCI majú dvoch pretekárov v najlepšej dvadsiatke, viac ich tam má iba Španielsko a Taliansko (obe po troch jazdcoch). Bratia Andy a Fränk Schleckovci dávali o sebe vedieť predovšetkým na Tour de France, kde skončili na druhom resp. treťom mieste, nestratili sa však ani na jarných klasikách.

Najvýznamnejšie preteky

V Luxembursku sa idú počas sezóny dva etapové preteky. Tour de Luxembourg je päťdielna súťaž kategórie H.C. V poslednej sezóne vyhral Nemec Linus Gerdemann, ktorému vyšiel únik v 2. etape a keďže v ostatných dorazil pelotón pohromade, tešil sa z triumfu. Rovnako päť dielov majú aj preteky nižšej kategórie Fléche du Sud. Tie vyhral pomerne neznámy Dán Lasse Bochman Larsen.

Súčasní najlepší cyklisti a ich typológia

Luxembursko to sú v súčasnosti predovšetkým bratia Andy a Frank Schlekovci. V nedávnej minulosti to bol ešte Kim Kirchen, ktorý však pred dvoma rokmi musel skončiť s aktívnou činnosťou pre problémy so srdcom. Aj keď je Luxembursko len o dvoch menách a jednej rodine, vo svetovej cyklistike patria obaja k absolútnej špičke. Obaja sa dokazujú presadzovať nielen v etapových pretekoch, ale aj v kopcovitých klasikách.

schleckovciFränk Schleck je starší z bratskej dvojice Schleckovcov. Do profipelotónu vstúpil v roku 2003 ako 21-ročný vo farbách Team CSC. Výsledkovo sa začal výraznejšie presadzovať v októbri 2005, keď dokázal preháňať takých borcov ako Paolo Bettini či Gilberto Simoni, ktorí ho ako jediní zdolali na posledných troch podujatiach sezóny Züri-Metzgete, Giro dell"Emilia a Giro di Lombardia, na ktorých vždy stál na pódiu. Premiérovo získal aj domáci titul, ktorý v nasledujúcich sezónach získal ešte trikrát. Výborné výsledky nezostali bez povšimnutia a šéf tímu Bjorn Rijs s ním podpísal trojročné predĺženie kontraktu.

Tento rok bol aj rokom vstupu mladšieho brata Andyho do profipelotónu a hneď pri svojej premiére získal domáci titul v časovke.

V nasledujúcej sezóne 2006 si pripísal Fränk víťazstvo na prestížnej klasike Amstel Gold Race, následne bol štvrtý La Fléche Wallone a dobrú formu na jarných klasikách potvrdil aj na Liége-Bastogne-Liége, kde skončil siedmy. Premiérovo absolvoval aj Tour de France, kde obsadil desiate miesto a vyhral prestížnu 15. etapu s dojazdom na L´Alpe d´Huez. Andy zatiaľ zbieral skúsenosti na pretekoch nižšej kategórie, keď získal dva etapové vavríny na Sachsen Tour a trikot pre najlepšieho vrchára na Tour of Brittany.

Rok 2007 bol pre Fränka "smolný". Začal deviatym miestom na Paríž-Nice, následne po ťažkom páde dokázal skončiť desiaty na Amstel Gold Race. Po Valónskom šípe, na ktorom obsadil siedmu priečku mu zistili zlomeninu stavca (následok pádu na Amsteli), napriek tomu sa rozhodol štartovať aj na Liége-Bastogne-Liége a dokázal sa dostať na pódium. Zranenie však na ňom zanechalo stopy a na Tour skončil "až" šestnásty. V septembri ešte bojoval o titul majstra sveta, kde napokon skončil na nepopulárnom štvrtom mieste.

V tejto sezóne naplno ukázal svoj potenciál Andy. Hneď pri svojej prvej Grand Tour na Gire skončil na druhom mieste, keď nestačil len na domáceho Danila Di Lucu.

schleck-frank-4V sezóne 2008 dal Fränk opäť výrazne o sebe vedieť v jarných kopcovitých klasikách. Na úvod siahal na druhý triumf na Amsteli, kde podľahol len Damianovi Cunegovi, následne mu nevyšiel Valónsky šíp, ale s bratom Andy predviedli parádne divadlo na Liége-Bastogne-Liége. V závere nasadili pekelné tempo, kde sa ich dokázali držať iba Davide Rebelline a Alejandro Valverde. Aj keď skončili napokon tretí resp. štvrtý získali obrovské sympatie za predvedený výkon.

V plnej kráse sa ukázali na Tour. Team CSC tvrdil muziku a mal troch pretekárov v prvej jedenástke vrátane víťaza Carlosa Sastreho. Fränk skončil piaty a Andy pri svojej premiére na francúzskych cestách bral biely dres pre najlepšieho mladého jazdca, celkovo bol jedenásty. Úspech Luxemburčanov zvýraznil Kim Kirchen siedmym miestom. Sezónu zakončil Andy piatym miestom na OH v Pekingu.

Aj v roku 2009 pokračovali Schleckovci v rovnakom programe s vrcholmi na jarných klasikách a Tour. Andy sa dočkal svojho premiérového víťazstva na Liége-Bastogne-Liége, druhý bol na La Fléche Wallonne a v TOP10 skončil aj na Amstel Gold Race. Fränk mal smolu na Amsteli, kde po kolízii s Matthew Lloydom spadol a privodil si otras mozgu. Ešte predtým dokázal skončiť celkovo druhý na Paríž-Nice. Obaja dali o sebe výrazne vedieť na Tour, kde Frank skončil piaty a Andy druhý hneď za nedostižným Contadorom, ale pred legendárnym Lanceom Armstrongom. Mladší z dvojice si premiérovo a zatiaľ naposledy vybojoval víťazstvo na národnom šamionáte.

Do roku 2010 už Andy vstupoval ako vážny konkurent pre Contadora na celkový triumf na francúzskych cestách. Ako tradične v úvode dávali obaja o sebe vedieť na klasikách, ale aj keď boli po dvakrát v najlepšej desiatke, na pódium sa nedostali. Generálka na Tour vyšla výborne Fränkovi, ktorý triumfoval na Tour de Suisse. Prišla však samotná Tour a pre staršieho z dvojice sa preteky skončili ešte skôr ako začali. V tretej etape, ktorá viedla cez časť trate Paríž-Roubaix po "mačacích hlavách" spadol a zlomil si klúčnu kosť, čo znamenalo koniec. Andy až do poslednej etapy bojoval s Contadorom o celkový triumf, ale nakoniec mu podľahol o 39 sekúnd, na svoje konto si pripísl aj dva etapové triumfy. Fränk si chcel napraviť chuť na Vuelte, kde napokon skončil piaty.

V poslednej sezóne 2011 sa Andy, ktorý spolu s bratom zmenili dres a prestúpili do novovzniknutého tímu schleck-andy-tdfLeopard-Trek, sústredil predovšetkým na Tour. Obaja však opäť o sebe dávali vedieť aj na jarných klasikách, najmä na Liége-Bastogne-Liége, kde sekundovali na pódiu hrdinovi tohtoročnej jari Philippovi Gilbertovi. Bratia si ako generálku pred "Starou dámou" zvolili Tour de Suisse a národný šampionát. Fränk skončil celkovo siedmy a Andy vyhral vrchársku súťaž vo Švajčiarku, domáci titul získal Fränk, Andy bol druhý. Aj keď obaja vystúpili v Paríži na pódium, opäť ani jeden z nich na ten najvyšší. Tentoraz Andy síce Contadora porazil, ale pred neho sa dostal Cadel Evans. Schleckovci doplatili predovšetkým na časovku.  Napriek tomu, že je Andymu ešte len 26 rokov, začína mať nálepku večne druhý, keďže až na štyroch z piatich Grand Tour, ktoré dokončil (dvakrát bol ešte na Vuelte, ale ani raz nevidel cieľ) skončil tesne za víťazom.

História

Luxembursko síce nemá majstra sveta, ale bez medailí nie je. V štatistikách má dve striebra a rovnaký počet bronzov. Napriek tomu, že Luxembursko má najvyšší bod len vo výške 560 m.n.m. dokázali tam vyrásť aj víťazi Gira a Tour. Len šesť krajín má viac triumfov na týchto podujatiach ako Luxemburčania.

Priekopníkom bol Francois Faber, ktorý vyhral Tour ako prvý zahraničný cyklista v roku 1909. Aj keď to nie je až tak úplne pravda, keďže sa narodil vo Francúzsku. Dodnes drží rekord piatich etapových víťazstiev v rade, celkovo ich má na svojom konte 19. Pravdepodobne by ich bolo podstatne viac, ale nielen jeho kariéru, ale aj život ukončila prvá svetová vojna, v ktorej bojoval na strane Francúzska.

faber_francoisPrvým luxemburským medailistom z majstrovstiev sveta bol Nicolas Fratz, ktorý v Zürichu 1929 získal striebro. O tri roky v Ríme bral bronz. Už predtým si však získal slávu na Tour de France, ktorú dvakrát vyhral (1927 a 1928), dvakrát bol druhý, raz štvrtý a raz piaty. Celkovo na nej vyhral až 20 etáp.

V druhej polovici päťdesiatych rokov dal výrazne o sebe vedieť Charly Gaul. Dvakrát vyhral Giro a raz Tour. Svoje kvality ukazoval predovšetkým v kopcoch, čoho dôkazom sú aj dve víťazstvá vo vrchárskej súťaži na talianskych aj francúzskych cestách. V roku 1954 získal bronz na majstrovstvách sveta.

Najbližšia budúcnosť

Za bratmi Schleckovcami je zatiaľ obrovská priepasť, na druhej strane Andymu je ešte len 26 a poriadny kusisko kariéry pred sebou. Aj Fränk môže niekoľko sezón pôsobiť na vrcholnej úrovni, keďže mu je 31. V Luxembursku však myslia aj na budúcnosť. Vznikol tu pred touto sezónou tím Leopard - Trek CT, v ktorom dostávajú šancu mladé talenty predovšetkým z Luxemburska. Veľmi nádejne sa javí predovšetkým Bob Jungels, ktorému je ešte len 19 rokov.