Do Baskicka mieri silná vrchárska konkurencia, medzi favoritmi vytŕčajú Pogačar a Yates

4.4.2021, 00:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
Do Baskicka mieri silná vrchárska konkurencia, medzi favoritmi vytŕčajú Pogačar a Yates
Najlepší v ročníku 2019 (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

Po ročnej pauze spôsobenou pandémiou koronavírusu sú preteky Okolo Baskicka naspäť. Kopcovitá trať okorenená individuálnou časovkou sľubuje kvalitné súboje o celkové prvenstvo. Svojráznemu kraju dominujú posledné roky najmä domáci pretekári. Španieli tu od roku 2014, s výnimkou 2018, keď zvíťazil Primož Roglič, nenašli premožiteľa. Tento rok patrí k najväčším favoritom dosiaľ suverénny Tadej Pogačar. Pretekári sa už v zjazdoch nebudú môcť spoľahnúť na pozíciu „supertuck“ (na rámovej trubke), ktorej zákaz vstúpil do platnosti od prvého apríla.

Rozhodne až záverečná etapa?
Podľa vzoru posledného ročníka odštartujú preteky individuálnou časovkou. Tá sa rozprestiera na bezmála štrnásť kilometrovom kopcovitom profile v okolí mesta Bilbao. Pretekári odštartujú v mestskej časti Begoña. Hneď v úvode sa im do cesty postaví stúpanie Santo Domingo (2,3 km; 6,9%). Dlhý zjazd privedie pretekárov až pod finálnu rampu, pričom posledných 500 metrov sa bude konať v bezmála desaťpercentnom stúpaní.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Druhá etapa zavedie jazdcov do kopcov južne od Bilbaa. Najzásadnejšie stúpanie La Asturiana (7,7 km; 6,2%) vrcholí iba pätnásť kilometrov pred páskou. Odtiaľ je v zjazde až do cieľa, no v posledných 800 metroch sa ešte vozovka nadvihne o 7,4 percenta. Tretia skúška vedie zvlneným terénom a po množstve úzkych ciest. Bývalý pretekár Roberto Laiseka, ktorý trať etapy veľmi dobre pozná, zároveň varuje pred veternými úsekmi v prvej časti trate. Z hľadiska etapového úspechu však budú pravdepodobne rozhodujúce až posledné dve stúpania. O všetkom podstatnom rozhodne až to druhé - Ermualde (3,1km; 10,2%), na ktorého vrchole je umiestnený cieľ. Veľmi prudké úseky poskytnú ideálne príležitosti na ataky a zisk cenného času do celkového poradia.   
Štvrtý a piaty deň budú cítiť šancu najmä utečenci. Obe previerky ponúkajú zvlnený profil ťažšie stúpania vo väčšej vzdialenosti pred cieľom. Rozuzlenie napokon prinesie až posledný deň. Kráľovská etapa ponúka množstvo stúpaní, ktoré môžu motivovať pretekárov k útoku na dlhú vzdialenosť. No opäť pravdepodobne rozhodne až to záverečné - Usartza (4,6km; 8,7%), ktorého vrchol je situovaný len tri kilometre pred páskou. Nasleduje kratučký zjazd, ktorý uzavrie celé podujatie.
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© itzulia.eus)
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6

Favoritov ako maku, titul obhajuje Izagirre
Keďže všetky etapy typologicky vyhovujú vrchárom, šprintéri sem logicky nenašli cestu žiadni. Najväčší rozruch vyvolávajú zostavy Ineosu, UAE Emirates a Jumba. Britská zostava sem prichádza z vo forme jazdiacim Adamom Yatesom, ktorý sa po prestupe nadýchol k dominantným výkonom. Na tie bude chcieť nadviazať aj na baskických cestách. Spoločnosť mu budú robiť aj dvaja víťazi Gira Tao Geoghegan Hart a Richard Carapaz. Obaja sa však zatiaľ nikam neženú a ladia formu až na júlovú Tour de France, preto líderská pozícia prirodzene pripadne Yatesovi.
Podobne pevná pozícia patrí aj Tadejovi Pogačarovi. Slovinec v tejto sezóne ovládol oba etapové preteky, ktorých sa zúčastnil a po UAE Tour a Tirreno Adriatico si bude chcieť pripísať skalp aj z pretekov Okolo Baskicka. Primož Roglič na tomto podujatí celkovo zvíťazil pred tromi rokmi a podobný úspech bude chcieť napodobniť aj teraz. Jumbo okolo neho opäť postavilo silný tím vrchárov a slovinský pretekár spraví všetko preto, aby si po nevydarenom závere z Paríž – Nice napravil chuť. Preteky na severe Španielska zároveň vníma ako prípravu pred ardenskými jednorazovkami, ktoré si premiérovo našli cestu do jeho programu.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Bez šance neostane ani Bahrain - Victorious. Červenočierni sa budú spoliehať na dvojicu Pello Bilbao a Mikel Landa. Bilbao síce dokončil Tirreno až na 61. mieste, no na domácej pôde by mohol v spoločnosti dobre jazdiaceho Landu takisto atakovať celkové poradie. O niečo pevnejšiu pozíciu má však predsa len Landa: „Toto podujatie vnímam ako vždy veľmi špeciálne. To, že súťažím doma, mi dodáva špeciálnu motiváciu. Po pretekoch Tirreno-Adriatico cítim veľmi dobrú formu. Mojim cieľom je Giro a celá moja príprava smeruje k nemu. Verím, že budem schopný konkurovať svojim súperom, no budú to veľmi tvrdé preteky,“ vyjadril sa.
Titul z posledného ročníka obhajuje Ion Izagirre. V Astane bude zdieľať líderskú pozíciu s Jakobom Fuglsangom, ktorý opäť cieli na ardénske klasiky a preteky v Baskicku berie najmä ako prípravu: „Pôvodne som sa mal druhýkrát v kariére postaviť na štart pretekov Okolo Flámska. No rozhodli sme sa v tíme nakoniec pre Baskicko, pretože kvôli zlej epidemiologickej situácií nechcem zbytočne cestovať. Basické preteky sú jedny z najťažších v kalendári. Neexistuje pre mňa lepší spôsob, ako sa najlepšie pripraviť na prvý veľký sezónny cieľ, ktorými sú ardénske klasiky,“ uviedol Fuglsang.
 
Do útoku velia aj v Bore, ktorá sem poslala to najlepšie do kopcov, čo má. Mená ako Patrick Konrad, Emanuel Buchmann, Wilco Keldermann a Maximilian Schachmann sľubujú útok aspoň na pódiové umiestnenie. Medzi ďalších favoritov sa radia aj Hugh Carthy, Esteban Chaves, Bauke Mollema a duo domáceho Movistaru Enric Mas s Alejandrom Valverdem.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop