Burgos: Bardet zaútočil v závere Picón Blanco a prišiel si po etapové víťazstvo aj napriek pádu v zjazde, je novým lídrom

Burgos: Bardet zaútočil v závere Picón Blanco a prišiel si po etapové víťazstvo aj napriek pádu v zjazde, je novým lídrom
(© Vuelta a Burgos / Ricardo Ordóñez)

3. 5.8. rovinata etapa ciel rovina Busto Bureba > Espinosa 173 km Bardet
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345
zprofil etapy
profil etapy, 2430 nastúpaných metrov (© vueltaburgos.com)
Vo štvrtok všetkých aktérov na podujatí Vuelta a Burgos čakala tretia etapa. Podobne ako počas prvých dvoch dní, ani vo štvrtok cyklisti neopustili vyššie nadmorské výšky. Dnes k tomu dostali bonus, na ceste do cieľovej destinácie museli prekonať takmer dve a pol tisíc výškových metrov. Dnešná etapa mala kopcovitý profil, merala 173 kilometrov. Najmä kopec Picón Blanco (8 km - 9,2 %) budil poriadny rešpekt a mal premiešať poradie v celkovej klasifikácii. 

Celodenný únik tvorilo kvarteto pretekárov. Boli nimi Guy Niv z Israel Start-Up Nation, Óscar Cabedo z Burgos - BH, Oier Lazkano z Caja Rural - Seguros RGA a Joan Bou z Euskaltel - Euskadi. Štvorica vpredu dostala v úvode kopec priestoru na manévrovanie, maximálny náskok mala na méte 113 kilometrov pred cieľom. Vtedy pelotón na nich strácal celých sedem minút a desať sekúnd. Jeho tempo diktovali pretekári Ineos Grenadiers a Bahrajn – Victorious
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -

Štvorica spoločne preliezla cez úvodné dve stúpania v itinerári dnešného dňa. Na Alto de Barcina (7,4 km - 3,6 %) pozbieral plný počet bodov Lazkano (Caja Rural), rovnaký muž sa tešil z víťazstva aj na druhom hodnotenom kopci Alto de Cereceda (3,3 km - 4,9 %). Lazkano bol najsilnejším vrchárov v úvodnej skupine, čo demonštroval v ďalšom priebehu etapy. Už Alto de Retuerta (3,9 km – 4,5 %) sa osamostatnil v čele. Z vrcholu tohto kopca bolo treba prejsť ešte 45 kilometrov. 
Pelotón ťahaný pretekármi Ineos Grenadiers a Bahrajn - Victorious vyliezol na tretí hodnotení kopec o štyri minúty a tridsať sekúnd neskôr ako vedúci Lazkano (Caja Rural). Medzi ním a hlavným poľom sa ešte stále pohybovali Niv (ISN), Cabedo (Burgos) a Bou (Euskaltel), ale všetci traja išli osamotene a k vedúcemu mužovi sa vôbec nepribližovali. Naopak, zozadu sa k nim približoval pelotón, ktorý ešte nešiel tvrdé tempo, ale pomaly sa dopredu tlačili tímy s adeptmi na celkové víťazstvo. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V údolí pod Picón Blanco (8 km - 9,2 %) sa Niv (ISN), Cabedo (Burgos) a Bou (Euskaltel) spojili a spoločnými silami sa snažili navrátiť do čela. Lazkano (Caja Rural) ale išiel veľmi dobre a na záverečné stúpanie začali liezť ako prvý s viac ako minútovým náskokom pred skupinou prenasledovateľov. Pelotón na neho strácal tri minúty. V tomto okamihu bolo jasné, že o etapu sa pobijú hlavný adepti na celkové víťazstvo. Ich tímy krátko predtým ako sa cesta naklonila pritlačili na pílu. 
Posledný kopec bol poriadne tvrdý, v najprudších pasážach cyklisti zdolávali sklon sedemnásť percent. Lazkano (Caja Rural) v čele trpel a dochádzali mu rýchlo sily. Päť kilometrov pred vrcholom sa ku nemu vrátili Bou (Euskaltel) a Cabedo (Burgos). Mimo hry z celodenné úniku tak bol iba Niv (ISN). Na druhom fronte, v pelotóne sa favoriti na celkové víťazstvo stále držali pokope, z ich strany sme nesledovali zatiaľ žiadne ataky. Výbornú prácu pre svojho lídra stále odvádzal celok Bahrajn - Victorious. 
Štyritisíc metrov pred vrcholom Picón Blanco prestal panovať pokoj zbraniam medzi najlepšími vrchármi. Ako prvý skúsil zaútočiť Carthy (EF), lenže na jeho atak reagovali jeho súperi a okamžite ho dobehli. Krátko na to sa zo sedla zdvihol Bardet (BSM) a jemu sa podarilo vzdialiť od súperov, ale iba na krátky čas. Zmena nastala aj v úniku, kde sa zvyšných dvoch sokov zbavil Bou (Euskaltel). Cabedo (Burgos) a Lazkano (Caja Rural) už nemali z kade brať a čochvíľa ich dobehli hlavní favoriti. 
Púť Boua (Euskaltel) za slávou skončila krátko na to. Pretože na méte dvadsať kilometrov pred páskou predviedli útok Nieve (Bikeexchange), Bardet (DSM) a Bouchard (Ag2r). Lenže Bardet bol hladný po víťazstve a v poslednom kilometri stúpania preradil na vyšší prevod, zabral do pedálov a opustil zvyšných dvoch cyklistov. Na vrchole kopca mal pätnásť sekúnd k dobru pred druhou skupinou, do ktorej sa dostali aj Landa (Bahrajn) a Pozzovivo (Qhubeka). Do cieľa bolo treba zvládnuť pomerne technický zjazd. 
Romain Bardet v technickom zjazde predvádzal veľmi odvážnu jazdu a doplatil na to. Päťtisíc metrov pred páskou spadol v pravotočivej zákrute, ale bolo to v pomalej zákrute a Francúz okamžite vysadol na bicykel a pokračoval. Nakoniec prišiel do cieľa o tridsať sekúnd skôr ako jeho najbližší súperi a vyhral tretiu etapu. Na druhom mieste finišoval Domenico Pozzovivo o viac ako pol minútu neskôr ako dnešný víťaz, tretí bol Mikel Landa. Veľkú tragédiu si v zjazde prežil Geoffrey Bouchard, ktorý taktiež okúsil chuť asfaltu. 
Dnešná etapa naplnila všetky predpoklady, poriadne prehádzala celkové poradie. Zajtrajší deň strávi v najcennejšom drese dnešný víťaz Romain Bardet, ktorý vo štvrtok urobil rázny krok k ovládnutiu celého podujatia. Druhý Mikel Landa na neho stráca celých 45 sekúnd, tretí Domenico Pozzovivo 58 sekúnd. Všetci ďalší cyklisti majú manko minútu a viac. Presne minútu strácajú Fabio Aru a David de la Cruz. Najvyššie postaveným jazdcom Ineosu je Pavel Sivakov na ôsmom mieste so stratou minúty a sedem sekúnd. 
Výsledky etapy
1. BARDET Romain Team DSM 04:14:14 20
2. POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka NextHash 00:39 10
3. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:39 5
4. NIEVE Mikel Team BikeExchange 00:39
5. BAYER Tobias Alpecin-Fenix 00:50
6. PADUN Mark Bahrain Victorious 00:50
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BARDET Romain Team DSM 11:44:38
2. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:45
3. POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka NextHash 00:58
4. ARU Fabio Team Qhubeka NextHash 01:00
5. DE LA CRUZ David UAE Team Emirates 01:00
6. BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 01:00
Zobraziť kompletné poradie
Kopce na trase etapy:
3 20 143 km - Alto de Barcina: dĺžka 7,4 km; sklon 3,6 %
3 20 102 km - Alto de Cereceda: dĺžka 3,3 km; sklon 4,9 %
3 20 44 km - Alto de Retuerta: dĺžka 3,9 km; sklon 4,5 %
hc 20 17 km - Picón Blanco: dĺžka 8 km; sklon 9,2 %

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop