Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Tour de France vsádza na všestrannosť. V nasledujúcom ročníku ponúkne pavé, dve ITT a opäť stúpania Alpe d’Huez alebo Hautacam

14.10.2021, 13:50 | Aktuality zo sveta | Tomáš Šandor
Tour de France vsádza na všestrannosť. V nasledujúcom ročníku ponúkne pavé, dve ITT a opäť stúpania Alpe d’Huez alebo Hautacam
(© A.S.O. / Fabien Boukla)

Francúzska Grand Tour preverí univerzálnosť jazdcov na celkové poradie. Preteky obsahujú päť cieľových stúpaní, dokopy 53 časovkárskych kilometrov a v piatej etape aj dvadsať kilometrov vedúcich po dlažobných kockách.  
Už v prvom týždni medzi favoritmi vytvorí rozdiely kratšia časovka, jazda po  mačacích hlavách alebo často využívaný finiš na La Planche des Belles Filles. Druhý týždeň bude patriť najmä Alpám a dlhým cieľovým stúpaniam Alpe d’Huez a Col du Granon. V poslednom súťažnom bloku sa bude rozhodovať na ťažkých kopcoch Peyragudes, Hautacam a v dvadsiatej etape znovu uvidíme súboje najsilnejších cyklistov v dlhej ITT.  Organizátori vytvorili v každom týždni etapy, v ktorých sa musia prejaviť kandidáti na víťazstvo, čo by malo ponúknuť atraktívnu bitku o žltý dres.    
Mapa Tour de France 2022 (© A.S.O. / letour.fr)
Všestranný úvod pretekov
Preteky odštartujú v Dánsku, kde sa odohrajú tri etapy. Ešte predtým sa uskutoční tímová prezentácia v zábavnom parku Tivoli. Prvého majiteľa žltého dresu určí 13-kilometrová časovka v Kodani, ktorá obsahuje niekoľko technických pasáží. Druhý deň končiaci v meste Nyborg je určený pre šprintérov. Aj keď ITT vytvorí rozdiely v klasifikácii, pelotón bude na rovinatej trase nervózny, lebo sa bude pohybovať v blízkosti pobrežia, kde môže fúkať vietor, a na konci prejdú cyklisti po 18-kilometrovom moste. To isté platí aj pre tretiu etapu. Zvlnený profil vyhovuje najrýchlejším jazdcom v balíku, no v úvode pretekov sa musia všetci pripraviť v meste Sønderborg na hektickú koncovku, do ktorej môže prehovoriť aj vietor.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Po príchode na francúzske územie sa pelotón dostane na sever krajiny do prístavného mesta Calais, kde znovu bude hroziť silný vietor a možné delenie pelotónu, kde sa môžu popri šprintéroch presadiť aj klasikári. Piata etapa patrí k najviac očakávaným previerkam tohtoročnej edície. Trasa medzi Lille a Arenbergom obsahuje v druhej časti jedenásť úsekov na mačacích hlavách v celkovej dĺžke necelých dvadsať kilometrov. Šiesta etapa obsahuje identickú koncovku, na ktorej v roku 2017 triumfoval Peter Sagan. Tesne pred cieľom sa nachádza krátky, prudký kopec (800 m; 12,3 %) a do cieľa v meste Longwy vedie 1600-metrové stúpanie s priemerom necelých šesť percent.
Siedmy deň bude končiť na vrchole ťažkého stúpania La Super Planche des Belles Filles (7 km; 8,7 %). Pelotón bude vo Vogézach prechádzať po kopcovitom profile a na konci sa odohrá vrchársky súboj na strmých úsekoch. Podobne ako v roku 2019 sa posledný kilometer odohrá na štrkovej ceste, ktorá obsahuje pred páskou vyše 20-percentné prevýšenie. Takáto koncovka má potenciál vytvoriť rozdiely aj medzi favoritmi. Potom sa pelotón presunie do Švajčiarska a v meste Lausanne sa presadia výbušní cyklisti. Posledných päť kilometrov dosahuje priemer päť percent, ale finále je rozdelené na dva prudké kopce. Tesne pred cieľom sa objaví kilometrový úsek s prevýšením cez deväť percent.
video v clanku ikonka ciernaLa Planche v roku 2019
Deviata etapa odštartuje v Aigle, švajčiarskom sídle UCI, a v druhej polovici ponúkne tri kopce. Finále prebehne na Pas de Morgins (15,4 km; 6,1 %), po ktorom už nasleduje krátky zjazd na francúzskej strane a posledné štyri kilometre s priemerom cez štyri percentá. Pas de Morgins je pravidelným stúpaním, kde sa neútočí ľahko medzi favoritmi, ale po deviatich náročných dňoch môže vytvoriť nejaké prekvapenie.
V druhom týždni dominujú alpské kopce
Na začiatku druhého týždňa sa dostane pelotón do lyžiarskeho strediska Megève a na vrchol ťahavého stúpania zavedie pretekárov 21 kilometrov s priemerom cez štyri percentá. Bez prudkých úsekov na záverečnom stúpaní to bude vhodná príležitosť pre útočníkov do kopcov presadiť sa v úniku. V jedenástej etape je pripravená náročná alpská previerka, ktorá prevedie jazdcov cez Col du Télégraphe, Col du Galibier a bude končiť na kopci Col du Granon (11,3 km; 9,2%). Cieľový kopec je ťažký a zavedie jazdcov do vysokej nadmorskej výšky, kde sa dajú vytvoriť veľké rozdiely  medzi favoritmi. Hneď na druhý deň si pretekári vyskúšajú Galibier a Télégraphe z opačnej strany, nasledovať bude Col de la Croix Fer a známe finále na Alpe d’Huez (13,8 km; 8,1%). Dva dni po sebe obsahujú nepríjemné cieľové kopce, čo bude zaujímavá výzva aj pre jazdcov na celkové poradie.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Nasledovať bude jednoduchá etapa, ktorá zavedie pelotón do Saint-Étienne, kde opäť dostanú šancu šprintéri. Štrnásty deň prebehne na kopcovitom profile a na jeho konci v meste Mende striehne kopec Côte de la Croix Neuve (3 km; 10,2 %), na ktorom sa môžu vytiahnuť aj kandidáti na titul. Potom je v meste Carcassonne ďalšia príležitosť pre šprintérov, ale nielen šprintérske celky si musia dať pozor na obávaný silný bočný vietor, ktorý na juhu krajiny zvykne fúkať.
Pyreneje s časovkou môžu zmeniť pomery v GC
Tretí súťažný blok odštartuje kopcovitou etapou určenou pre utečencov. V druhej časti sa objavia náročné stúpania Port de Lersa a Mur de Péguère (9,3 km; 7,9 %), ale to posledné z nich sa nachádza takmer tridsať kilometrov pred cieľom. Sedemnásta etapa obsahuje štyri pyrenejské kopce Col d'Aspin, Hourquette d'Ancizan, Col de Val Louron-Azet a Peyragudes (8 km; 7,8 %), na ktorom sa očakávajú útoky najsilnejších vrchárov. Cieľové stúpanie je pravidelnou záležitosťou bez tvrdých sklonov.
video v clanku ikonka ciernaHautacam v sezóne 2014
Posledná horská etapa ponúkne kopce Col d'Aubisque, Col de Spandalles a záverečný vrchársky súboj sa odohrá na kopci Hautacam (13,6; 7,8 km). Devätnásta etapa je pripravená pre šprintérov, ktorí sa predstavia aj počas posledného dňa v Paríži. Dvadsiata etapa bude kľúčovou z hľadiska  GC. 40-kilometrová časovka sadne na konci pretekov len vybraným jazdcom, ktorých na konci preveria aj dve krátke stúpania.
Program pretekov:
1. etapa (1. júla): Kodaň – Kodaň (13 km, ITT)
2. etapa (2. júla): Roskilde – Nyborg (199 km)
3. etapa (3. júla) Velje – Sønderborg (182 km)
voľný deň 4. júla
4. etapa (5. júla): Dunkerque – Calais (172 km)
5. etapa (6. júla): Lille – Arenberg Porte du Hainaut (155 km)
6. etapa (7. júla) Binche – Longwy (220 km)
7. etapa (8. júla): Tomblaine – La Super Planche des Belles Filles (176 km)
8. etapa (9. júla): Dole – Lausanne (184 km)
9. etapa (10. júla ): Aigle – Châtel (183 km)
voľný deň 11. júla
10. etapa (12. júla ): Morzine – Megève (148 km)
11. etapa (13. júla): Albertville – Col du Granon (149 km)
12. etapa(14. júla): Briançon – Alpe d'Huez (166 km)
13. etapa (15. júla): Le Bourg d'Oisans – Saint-Étienne (193 km)
14. etapa  (16. júla):  Saint-Étienne – Mende (195 km)
15. etapa (17. júla): Rodez – Carcassonne (200 km)
voľný deň 18. júla
16. etapa (19. júla): Carcassonne – Foix (179 km)
17. etapa (20. júla): Saint-Gaudens – Peyragudes (130 km)
18. etapa (21. júla): Lourdes – Hautacam (143 km)
19. etapa (22. júla): Castelnau-Magnoac – Cahors (189 km)
20. etapa (23. júla): Lacapelle-Marival – Rocamadour (40 km)
21. etapa (24. júla): La Defense Arena – Paríž (112 km)
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov niektorých kopcov a etáp (© A.S.O.)
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
 
Náš eshop