Tirreno - Adriatico: V úvodnej ITT Ayuso o sekundu porazil Gannu, v Top 10 skončil aj Vingegaard

4.3.2024, 14:10 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Tirreno - Adriatico: V úvodnej ITT Ayuso o sekundu porazil Gannu, v Top 10 skončil aj Vingegaard
Juan Ayuso v modrom drese (© RCS Sport)

1. 4.3. rovinata etapa ciel rovina Camaiore > Camaiore 10 km Ayuso
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 10 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
59. ročník etapových pretekov Tirreno - Adriatico odštartoval dôležitou previerkou pre jazdcov na celkové poradie. Pretekári mali na programe rovinatú individuálnu časovku. Favoritmi na celkové víťazstvo boli Richard Carapaz (EF Education EasyPost), Enric Mas (Movistar), Ben O'Connor (Decathlon AG2R La Mondiale) alebo Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike). 
V polovici časovky útočil na modrý dres ďalší adept na vysoké priečky Juan Ayuso (UAE Team Emirates). Štvrtý muž vlaňajšej Vuelty absolvoval časovku za jedenásť minút a 24 sekúnd. Štrnásť sekúnd stratil Josef Černý (Soudal - Quick Step), o sekundu viac strávil na trati tretí Søren Wærenskjold (Uno-X Mobility). Jonas Vingegaard, ktorý štartoval ako tretí, stratil na priebežného lídra 22 sekúnd. 
Spomedzi kandidátov na celkové poradie sa v priebežnej desiatke nachádzal aj Ben O'Connor (Decathlon AG2R La Mondiale). Druhý muž UAE Tour stratil polminútu. Na trati sa už nachádzali Julian Alaphilippe (Soudal - Quick Step) aj Tom Pidcock (Ineos Grenadiers). Následne sa na trať vydal aj Max Poole (DSM-firmenich PostNL). Britský mladík taktiež patril medzi kandidátov na GC. 
Julian Alaphilippe v cieli stratil 43 sekúnd. Na pravej nohe mal stopy po páde na Strade Bianche. Lepšie si počínal Tom Pidcock, ktorý nakúpil 33 sekúnd a zaradil sa na 14. miesto. Max Poole sa zaradil na šiestu priečku s mankom 26 sekúnd. Na trať sa vydal aj jeden z favoritov na etapové víťazstvo Neilson Oliveira (Movistar). Onedlho ho nasledoval ďalší kandidát na celkové poradie Thymen Arensman (Ineos Grenadiers). 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Jonathan Milan (Lidl - Trek) podal kvalitný výkon, stratil dvanásť sekúnd a zaradil sa na druhé miesto. Tesne pred jeho dojazdom do cieľa sa zo štartovej rampy spustil Daniel Felipe Martínez (Bora - hansgrohe). Thymen Arensman stratil 27 sekúnd a zaradil sa na slušnú trinástu priečku. S totožnou stratou prišli do cieľa aj Daniel Felipe Martínez Nelson Oliveira. Rozdiely medzi nimi boli stotinové.
Na trať sa vydali aj majster sveta v ITT do 23 rokov Lorenzo Milesi (Movistar) a štvrtý muž vlaňajšieho ročníka Lennard Kämna (Bora - hansgrohe). Ľavotočivú zákrutu nezvládol Magnus Sheffield (Ineos Grenadiers) a skončil na zemi. Rýchlo sa pozbieral a pokračoval ďalej. Poslednýkrát v kariére sa Tirreno začalo aj pre Domenica Pozzoviva (VF Group - Bardiani CSF - Faizané). 
Po sezóne ukončí kariéru aj Romain Bardet (DSM-firmenich PostNL). Lennard Kämna stratil 26 sekúnd a zaradil sa na ôsmu priečku. Lorenzo Milesi nakúpil o päť sekúnd viac, čo mu stačilo na umiestnenie v tretej desiatke. Medzitým odštartoval víťaz Gira 2020 Tao Hart (Lidl - Trek). Výborný výkon podal Antonio Tiberi (Bahrain - Victorious). Niekdajší pretekár Treku stratil iba sedemnásť sekúnd, čo mu stačilo na priebežné piate miesto.
Do Top 10 sa priebežne dostal aj Romain Grégoire (Groupama - FDJ), ktorý sa zaradil na ôsmu priečku s mankom 22 sekúnd. Odštartoval aj taliansky majster Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), ktorého nasledoval víťaz Gira 2022 Jai Hindley (Bora - hansgrohe). Do cieľa prišiel aj Tobias Ludvigsson (Q36.5 Pro Cycling Team). Švéd sa zaradil na deviatu priečku. Stratil 23 sekúnd.
Filippo Ganna atakoval čas Juana Ayusa, ale napokon stratil jednu sekundu. Jai Hindley stratil 24 sekúnd a len tesne sa nedostal do Top 10. Zahanbiť sa nenechal ani Ethan Vernon (Israel Premier Tech). Víťaz dvoch etáp na Okolo Slovenska stratil iba dvanásť sekúnd, čo mu stačilo na štvrtú priečku. Zostávajúci pretekári o priečky v elitnej desiatke nebojovali a Juan Ayuso (UAE Team Emirates) sa stal víťazom.
Druhý skončil Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), tretí najlepší čas zaznamenal Jonathan Milan (Lidl - Trek). Deviaty skončil Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike) a vybudoval si kvalitnú východiskovú pozíciu do ďalších kľúčových etáp, ale Ayuso nebude jednoduchým súperom. Spokojní môžu byť aj Jai Hindley (Bora - hansgrohe) a Max Poole (DSM-firmenich PostNL). 
Bora zvládna dnešný deň výborne, keďže do druhej desiatky sa dostali aj ďalší jazdci na celkové poradie Lennard Kämna Daniel Martínez. Do polminútovej straty na víťaza sa zmestili aj Thymen Arensman (Ineos Grenadiers), Ben O'Connor (Decathlon AG2R La Mondiale) a Neilson Powless (EF Education-EasyPost). Zajtra je na programe zvlnená etapa, ktorá by mala vyvrcholiť hromadným dojazdom. 
Výsledky etapy
1. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:11:24
2. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 00:01
3. MILAN Jonathan Lidl - Trek 00:12
4. VERNON Ethan Israel - Premier Tech 00:13
5. ČERNÝ Josef Soudal Quick-Step 00:14
6. WAERENSKJOLD Søren Uno-X Mobility 00:15
7. TIBERI Antonio Bahrain Victorious 00:17
8. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 00:18
9. VINGEGAARD Jonas Team Visma | Lease a Bike 00:22
10. GRÉGOIRE Romain Groupama - FDJ 00:22
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:11:24
2. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 00:01
3. MILAN Jonathan Lidl - Trek 00:12
4. VERNON Ethan Israel - Premier Tech 00:13
5. ČERNÝ Josef Soudal Quick-Step 00:14
6. WAERENSKJOLD Søren Uno-X Mobility 00:15
7. TIBERI Antonio Bahrain Victorious 00:17
8. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 00:18
9. VINGEGAARD Jonas Team Visma | Lease a Bike 00:22
10. GRÉGOIRE Romain Groupama - FDJ 00:22
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop