Tirreno - Adriatico skončilo zvlnenou etapou, Milan prešprintoval Kristoffa, Vingegaard potvrdil celkové víťazstvo

10.3.2024, 13:20 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Tirreno - Adriatico skončilo zvlnenou etapou, Milan prešprintoval Kristoffa, Vingegaard potvrdil celkové víťazstvo
Jonathan Milan (© RCS Sport)

7. 10.3. rovinata etapa ciel rovina San Benedette del Tronto 154 km Milan
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 1000 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
Záverečná etapa Tirreno - Adriatico mala zvlnený profil. Rovinatá druhá časť etapy nahrávala šprintérom. Spomedzi nich zostali na pretekoch Jonathan Milan (Lidl - Trek), Tim Merlier (Soudal - Quick Step) alebo Alexander Kristoff (Uno-X Mobility). Na štart sa už nepostavili Biniam Girmay (Intermarché - Wanty) ani Daniel Martínez (Bora - hansgrohe), ktorý nenadviazal na výkony z Okolo Algarve. 
Do úniku sa prepracovali Damiano CarusoAntonio Tiberi (2x Bahrain - Victorious), Ben HealyGeorg Steinhauser (2x EF Education-EasyPost), Alessandro De Marchi (Jayco AlUla) a Luke Rowe (Ineos Grenadiers). 54 kilometrov pred páskou mali iba tridsaťsekundový náskok. V tom čase sa na trati už nenachádzal Tim Merlier, ktorý sa pridal na zoznam odstupujúcich jazdcov. 
Pelotón viedli jazdci Alpecinu, Treku a Uno-X. Do súboja o etapu sa mohli zapojiť aj Corbin StrongEthan Vernon (2x Israel Premier Tech), Stanislaw Aniolkowski (Cofidis), Amaury Capiot (Arkéa - B&B Hotels), Davide Cimolai (Movistar), Casper Van Uden (DSM-firmenich PostNL) alebo Niccoló Bonifazio (Corratec - Vini Fantini). Francúzsky tím naďalej čaká na prvé víťazstvo v sezóne.  
Tridsať kilometrov pred páskou mala vedúca skupina 25 sekúnd k dobru. V pelotóne napriek absencii Merliera pracovali aj jazdci Soudalu. Z belgického zoskupenia v pretekoch zostávali iba Julian Alaphilippe Kasper Asgreen. Na zemi skončil Richard Carapaz (EF Education-EasyPost). Pelotón mal unikajúcu skupinu na dohľad. Víťaz Gira 2019 musel odstúpiť a skončil aj Axel Zingle (Cofidis).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Vedúca skupina bola dostihnutá za vjazdom do posledného okruhu, teda štrnásť kilometrov pred cieľom. Na čele pelotónu začali pracovať aj jazdci Decathlonu AG2R La Mondiale. V závere mohol šprintovať za francúzsky tím Andrea Vendrame.  Neskôr ich vystriedali jazdci druholigovej zostavy Polti Kometa. Dvetisíc metrov pred páskou sa na čelo natlačili jazdci Uno-X. Defekt dostal Nelson Oliveira (Movistar).
Po jednej zo zákrut si malý náskok vytvoril Søren Wærenskjold (Uno-X Mobility), ale Simone Consonni (Lidl - Trek) stratu zalepil a jeho prácu pretavil do druhého triumfu Jonathan Milan. Druhý skončil Alexander Kristoff (Uno-X), tretí finišoval Davide Cimolai (Movistar). Jasper Philipsen (Alpecin - Deceuninck) skončil na štvrtej priečke a elitnú päticu uzavrel Stanislaw Aniolkowski (Cofidis). 
V celkovom poradí sa dnes nič nezmenilo. Jonasa Vingegaarda (Visma | Lease a Bike) na pódiu doplnili najlepší mladý jazdec Juan Ayuso (UAE Team Emirates) a Jai Hindley (Bora - hansgrohe). Štvrtý skončil Issac Del Toro (UAE Team Emirates) a elitnú päticu uzavrel Ben O'Connor (Decathlon AG2R La Mondiale). Dnešný víťaz zároveň ovládol aj bodovačku. Vingegaard zvíťazil aj v horskej súťaži. 
vyjadrenie ikonky ciernaJonas Vingegaard (celkový víťaz)
"Musím to zopakovať. Chalani odviedli skvelú prácu, aby som sa nedostal do problémov. Bola to naozajstná naháňačka za vedúcou skupinou, takže bolo dôležité zostať sústredený. Nakoniec to bol ďalší ťažký deň, ale dokázali sme obhájiť modrý dres. S trofejou som veľmi spokojný. Koniec-koncov, je to jedna z najikonickejších trofejí, aké môžete v cyklistike vyhrať. Teším sa, že jej čoskoro nájdem pekné miesto vo svojom dome."
Výsledky etapy
1. MILAN Jonathan Lidl - Trek 03:15:51
2. KRISTOFF Alexander Uno-X Mobility 00:00
3. CIMOLAI Davide Movistar Team 00:00
4. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 00:00
5. ANIOLKOWSKI Stanislaw Cofidis 00:00
6. CAPIOT Amaury Arkéa - B&B Hotels 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov po etape
1. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 26:22:23
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:24
3. HINDLEY Jai Bora - hansgrohe 01:52
4. DEL TORO Isaac UAE Team Emirates 02:20
5. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 02:24
6. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 02:25
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop