Tirreno ponúklo prvý súboj vrchárov: Vingegaard vyhral po 30-kilometrovom sóle, ohúril Isaac Del Toro

8.3.2024, 14:15 | Preteky vo svete | Peter Matis
5. 8.3. rovinata etapa ciel rovina Torricella > Valle Castellana 144 km Vingegaard
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 2800 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
Po úvodnej časovke a troch hromadných dojazdoch pelotónu dnes konečne prišiel rad na vrchárov. Ťažká piata etapa previedla pretekárov cez kopec San Giacomo (12 km; 7 %), na ktorom sa očakával prvý stret jazdcov na celkové poradie. Vzhľadom na formu, v ktorej aktuálne jazdí Jonas Vingegaard (Visma), sa práve od tohto Dána očakával veľký útok na priebežne najlepšie umiestneného adepta na GC, Juana Ayusa (UAE).
Na štarte dnes bolo relatívne príjemných desať stupňov a narozdiel od včerajšieho dňa na pretekárov dnes na trase svietilo aj slnko. Hneď od začiatku etapy sa dokázali na čele pretekov osamostatniť Ivan García Cortina (Movistar), Filippo Ganna (Ineos), Simon Clarke (Israel), Damien Howson (Q36.5), Andrea Vendrame (Decathlon) a Alessandro De Marchi (Jayco). Neskôr ich doplnili ešte Kasper Asgreen (Soudal), Niccoló Bonifazio (Corratec), Clémant Davy (Groupama-FDJ) a Magnus Cort (Uno-X). Únik dňa bol na svete, no nedostal väčší priestor ako dve a pol minúty.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Etapa sa niesla v pokojnom duchu. Vpredu bol na prémiách aktívny Ganna, vrchárske body však poctivo zbieral aj Howson. Práve Austrálčan 40 kilometrov pred páskou usúdil, že únik dnes nevyhrá a vrátil sa späť do balíka. Hlavný bod etapy, stúpanie na San Giacomo, prišlo 34 kilometrov pred páskou. Hneď v jeho úvode nastavila brutálne tempo Visma a únik bol minulosťou.
Už po piatich kilometroch kopca zostalo za trojicou z Vismy iba približne desať pretekárov. 29 kilometrov pred cieľom prišiel zdrvujúci atak víťaza posledných dvoch Tour de France. Ako jeho najväčší súperi sa prejavili Jai Hindley (Bora) a Ben O'Connor (Decathlon), no aj tí sa pozerali na Dánov chrbát iba z diaľky.
Na vrchole San Giacoma mal Vingegaard náskok už takmer minútu pred skupinou favoritov. Tú ťahali Ayuso a Thymen Arensman (Ineos), ktorí dobehli aj austrálsku dvojicu. Tá dlho jazdila pred nimi, no trochu to prepálila. V zjazde neskutočne zapracoval pre Ayusa Isaac Del Toro (UAE). Okrem Španiela mu stíhali len Arensman, Hindley a Cian Uijtdebroecks (Visma). 
O'Connor s tým veľmi bojoval a v jednej chvíli zo skupiny odpadol, no po dlhom boji sa napokon vrátil naspäť. Záverečných desať kilometrov sa odohralo na stúpajúcom teréne k cieľovej Valle Castellane. Vingegaard letel a svoj náskok ešte zvyšoval. Za ním makal najmä Del Toro, ktorý opäť ukazoval, že je budúcnosťou svetovej cyklistiky.
Jonas Vingegaard nemal problém dotiahnuť svoje sólo do úspešného konca a tešil sa z víťazstva v piatej etape Tirrena-Adriatica. Posunul sa aj do modrého dresu pre priebežného lídra. Bonusové sekundy za druhé a tretie miesto vybrali po šprinte druhej skupiny Juan Ayuso a Jai Hindley. Až na pásku tu vydržal hrdina a superdomestik Isaac Del Toro.
Šprint o ôsme miesto vyhral z druhej skupiny favoritov Tom Pidcock (Ineos), s ktorým prišiel napríklad aj dneska určite sklamaný Enric Mas (Movistar). Táto partia stratila takmer obľudné tri minúty. Vingegaard si dnešným výkonom vybojoval aj vrchársky dres, do bieleho sa vrátil Juan Ayuso a bodovačku si udržal Jonathan Milan.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jonasa Vingegaarda (víťaz)
"Chceli sme to skúsiť už dneska, ešte pred zajtrajšou kráľovskou etapou. Plán bol jasný, Dylan a Steven to potiahnu počas etapy a Attila s Benom mi to rozbehnú na kopci. Som šťastný, že som to mohol zakončiť. Cieľovým gestom som poďakoval mojej žene, ktorá mi je veľkou oporou."
Výsledky etapy
1. VINGEGAARD Jonas Team Visma | Lease a Bike 03:28:27
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:12
3. HINDLEY Jai Bora - hansgrohe 01:12
4. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 01:14
5. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 01:14
6. UIJTDEBROEKS Cian Team Visma | Lease a Bike 01:14
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VINGEGAARD Jonas Team Visma | Lease a Bike 18:34:45
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:54
3. HINDLEY Jai Bora - hansgrohe 01:20
4. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 01:29
5. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 01:32
6. DEL TORO Isaac UAE Team Emirates 01:34
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop