4. etapa Tirrena takmer skončila šokom, 40 metrov chýbalo Abrahamsenovi z celodenného úniku, vyhral Milan a ide do čela GC

7.3.2024, 14:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
4. etapa Tirrena takmer skončila šokom, 40 metrov chýbalo Abrahamsenovi z celodenného úniku, vyhral Milan a ide do čela GC
Jonathan Milan (© RCS Sport)

4. 7.3. rovinata etapa ciel rovina Arrone > Giulianova 207 km Milan
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 2600 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
Tirreno - Adriatico nemáva v profiloch etáp až také veľké kopce ako sledujeme na Paríž - Nice, no vo štvrtej etape museli pretekári absolvovať stenu, za ktorú by sa nehanbili ani najťažšie etapy Grand Tour. Kopec Valico di Castelluccio mal 17,2 km pri priemernom sklone piatich percent. Jedinou "chybičkou krásy bolo", že jeho vrchol bol na 69. kilometri 207-kilometrovej etapy a odtiaľ sa zozjazdovalo už len do zvlneného terénu. Opäť teda boli najväčšími kandidátmi na triumf šprintéri. Záver bol do mierneho kopca, ale mal sa ísť vo vysokom tempe vo vzduchovom vaku za rozbiehačmi, teda sotva mohol spôsobiť odpadnutie niekoho z favoritov na výkon.
Samotná takmer hodina stúpania na spomínaný kopec však bola v extrémnom počasí, keď teplomer ukazoval iba dva stupne celzia. To zamávalo so silami mnohých pretekárov a napríklad Mark Cavendish mal problémy držať sa pelotónu hodinu pred cieľom na rovine. Hlavné pole potrebovalo ísť rýchlo, lebo vpredu bola šestica pretekárov, ktorá mala aj šesťminútový náskok. Bol tam líder vrchárskej súťaže Davide Bais, ktorého úmysel bol jasný..., a spolu s ním kolega z Polti Kometa Mirco Maestri, z Corratecu Lorenzo Quartucci, Jonas Abrahamsen (Uno-X), Alexander Kamp (Tudor) a Alex Tolio (VF Group).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Darilo sa im obstojne, ale pelotón ich mal pod kontrolou. Počas etapy prišlo aj k viacerým pádom, nie často sa vidia aj technické problémy lídra pretekov. Juan Ayuso (UAE) musel riešiť defekt 28 kilometrov pred cieľom, keď už bolo tempo veľmi vysoké. Navyše sa to nestalo v etape, kde by jeho tím viedol pelotón a následne by sa zvoľnilo. Bola to šprintérska etapa, kde sa o tempo starali iné celky, ktoré nemienili čakať.
25 km pred páskou sa únik rozdelil, vpredu ostali tí, čo mali viac síl a boli to Maestri, Kamp a Ambrahamsen. Dokonca sa dostali na šprintérsku prémiu 14 km pred cieľom s náskokom 50 sekúnd na hlavné pole. Bojovali tak parádne, že dvaja boli dobehnutí až na bráne posledného kilometra v malom kopci, keď už bol pelotón poriadne vyplašený a Abrahamsenovi to dokonca vydržalo až do posledných 40 metrov, keď sa cez neho prehnal balík. Neskutočná jazda od Nóra!
Vyhral Jonathan Milan (Lidl Trek) pred Jasperom Philipsenom (Alpecin) a Corbinom Strongom (Israel). V samom závere sa Milan dokázal pretlačiť cez svojich súperov stredom vozovky a najlepšie to načasoval. Do Top 3 sa nezmestil Biniam Girmay (Intermarché), ktorý mal dobré nohy, ale rozbalil to priskoro. Abrahamsen ešte dokonca bral siedmu pozíciu. Milan sa vďaka bonifikáciam zajtra oblečie do modrého dresu.
Výsledky etapy
1. MILAN Jonathan Lidl - Trek 04:56:44
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 00:00
3. STRONG Corbin Israel - Premier Tech 00:00
4. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 00:00
5. ZINGLE Axel Cofidis 00:00
6. MAYRHOFER Marius Tudor Pro Team 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MILAN Jonathan Lidl - Trek 15:06:02
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:04
3. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 00:18
4. TIBERI Antonio Bahrain Victorious 00:21
5. VINGEGAARD Jonas Team Visma | Lease a Bike 00:26
6. GRÉGOIRE Romain Groupama - FDJ 00:26
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop