Tirreno - Adriatico: V prvej šprintérskej etape suverénne zvíťazil Philipsen pred Merlierom a Zinglem

5.3.2024, 14:35 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Tirreno - Adriatico: V prvej šprintérskej etape suverénne zvíťazil Philipsen pred Merlierom a Zinglem
Jasper Philipsen (© RCS Sport)

2. 5.3. rovinata etapa ciel rovina Camaiore > Follonica 198 km Philipsen
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 1200 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
Po časovke, ktorá rozdala prvé karty v boji o celkové poradie, prišla na rad zvlnená etapa pre šprintérov. Tí sa museli popasovať iba so stúpaním Castellina Marittima (11,8 km; 3 %). Favoritmi na etapové víťazstvo boli Mark Cavendish (Astana Kazachstan), Caleb Ewan (Jayco AlUla), Tim Merlier (Soudal - Quick Step) alebo Jasper Philipsen (Alpecin - Deceuninck). 
Do úniku sa prepracovali Lorenzo QuartucciJan Stöckli (2x Corratec - Vini Fantini), Davide Bais (Polti Kometa) a Filippo Magli (VF Group - Bardiani CSF - Faizané). Na horskej prémii bol úspešný víťaz etapy na vlaňajšom Gire a zabezpečil si zelený dres pre najlepšieho vrchára do zajtrajšej etapy. Po rýchlostnej prémii sa vpredu osamostatnil Stöckli. 53 kilometrov pred páskou mal 45 sekúnd k dobru na zvyšok úniku. 
Pelotón, ktorý viedli jazdci Soudalu - Quick Step, strácal ďalších dvadsať sekúnd. Na zemi skončil bývalý cyklista Alpecinu Kristian Sbaragli (Corratec - Vini Fantini). 44 kilometrov pred páskou sa trio prenasledovateľov vrátilo do balíka. Na čele hlavnej skupiny pracovali aj zástupcovia Alpecinu - Deceuninck. Náskok Jana Stöckliho (Corratec) klesol pod tridsať sekúnd.  
Švajčiar bol dostihnutý už 36 kilometrov pred cieľom. Meniť bicykel musel Kristian Sbaragli. Okrem šprintérov, ktorých sme spomenuli na začiatku, mali o etapové víťazstvo bojovať aj Stanislaw Aniolkowski (Cofidis), Biniam Girmay (Intermarché - Wanty), Niccoló Bonifazio (Corratec - Vini Fantini), Alexander Kristoff (Uno-X Mobility), Ethan Vernon (Israel Premier Tech) a ďalší jazdci. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na čele pelotónu sa otáčal aj víťaz Okolo Slovenska 2022 Josef Černý (Soudal - Quick Step). Priemerná rýchlosť etapy po štyroch hodinách bola 42,5 km/h. Balík prišiel na cieľový okruh v Follonice. Jeden zo zúžených úsekov narobil problémy niektorým jazdcom na konci pelotónu. Spadli Michael Vink (UAE Team Emirates) a Alexander Kamp (Tudor Pro Cycling Team). 
V nevhodnom čase dostal defekt zadného kolesa Mark Cavendish (Astana Kazachstan). Ak by sa nemohol zapojiť do záverečného šprintu, tak na šancu čakal Cees Bol. Jeho kolegovia na konci pelotónu čakali na víťaza poslednej etapy na vlaňajšom Gire, ale desať kilometrov pred páskou strácal päťdesiat sekúnd. Spoločne s ním bol vzadu práve Bol. Balík viedli jazdci Treku a Israelu.
4700 metrov pred páskou došlo k ďalšiemu pádu. Na konci pelotónu spadol Chris Froome (Israel Premier Tech). Na čele balíka pracovali aj ľudia z Ineosu. Na posledný kilometer priviedli pelotón jazdci Intermarché. Záverečný šprint otvoril Tim Merlier (Soudal - Quick Step), ale po pravej strane ho obhodil Jasper Philipsen (Alpecin - Deceuninck) a suverénne zvíťazil. 
Tim Merlier skončil druhý a doplatil na fakt, že po záverečnej pravotočivej zákrute musel šprintovať z čela. Tretí finišoval Biniam Girmay (Intermarché - Wanty). Slušné štvrté miesto obsadil Axel Zingle (Cofidis) a Top 5 uzavrel Amaury Capiot (Arkéa - B&B Hotels). Modrý dres bez problémov udržal Juan Ayuso (UAE Team Emirates). Jazdec Intermarché bol po etape dodatočne potrestaný.
Podľa rozhodcov pritlačil šprintéra Cofidisu k bariéram a preto bol vo výsledkoch odstunutý na koniec pelotónu. Zároveň zinkasoval pokutu pätsto švajčiarských frankov. Do Top 5 sa tak posunul Casper Van Uden (DSM-firmenich PostNL).  Zajtra budú v permanencii odolní klasikári a vrchári, keďže nás čaká zvlnená etapa so záverom do kopca. Je možné, že uvidíme aj časové rozdiely medzi jazdcami na GC.
Ospravedlňujeme sa za chýbajúce straty v GC od jedenásteho miesta. Chyba je na strane FirstCycling, odkiaľ výsledky čerpáme.
Výsledky etapy
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 04:32:07
2. MERLIER Tim Soudal Quick-Step 00:00
3. ZINGLE Axel Cofidis 00:00
4. CAPIOT Amaury Arkéa - B&B Hotels 00:00
5. VAN UDEN Casper dsm-firmenich PostNL 00:00
6. WAERENSKJOLD Søren Uno-X Mobility 00:00
7. LONARDI Giovanni Team Polti Kometa 00:00
8. VERNON Ethan Israel - Premier Tech 00:00
9. MILAN Jonathan Lidl - Trek 00:00
10. LIENHARD Fabian Groupama - FDJ 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:43:31
2. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 00:01
3. MILAN Jonathan Lidl - Trek 00:12
4. VERNON Ethan Israel - Premier Tech 00:13
5. WAERENSKJOLD Søren Uno-X Mobility 00:15
6. TIBERI Antonio Bahrain Victorious 00:17
7. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 00:18
8. VINGEGAARD Jonas Team Visma | Lease a Bike 00:22
9. GRÉGOIRE Romain Groupama - FDJ 00:22
10. LUDVIGSSON Tobias Q36.5 Pro Team 00:23
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop