Tirreno: Kráľovská etapa korisťou Vingegaarda. Ayuso mu aspoň skúsil vzdorovať, Del Toro s ďalšou skvelou jazdou

9.3.2024, 15:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
Tirreno: Kráľovská etapa korisťou Vingegaarda. Ayuso mu aspoň skúsil vzdorovať, Del Toro s ďalšou skvelou jazdou
Jonas Vingegaard (RCS Sport)

6. 9.3. rovinata etapa ciel rovina Sassoferrato > CagliMonte 180 km Vingegaard
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 3100 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
V predposledný deň organizátori Tirrena naplánovali kráľovskú etapu, ktorá zaviedla pretekárov na vrchol Monte Petrana (10,2 km; 7,9 %). O favoritovi nebolo pochýb, Jonas Vingegaard včera rozdrvil na ľahšom kopci konkurenciu a preto ak chcela dneska Visma vyhrať, stačilo jej iba kontrolovať brejk a víťaz minuloročnej Tour de France sa mal postarať o zvyšok.
Omnoho zaujímavejší mal byť súboj o pódium. Hlavnými kandidátmi naň boli Juan Ayuso (UAE Emirates), Ben O'Connor (Decathlon) a Jai Hindley (Bora), no dobrú formu včera ukázali aj Thymen Arensman (Ineos), Cian Uijtdebroecks (Visma) a Isaac Del Toro (UAE Emirates). Do top desiatky sa chcel dostať určite aj Enric Mas (Movistar), ktorý včera trochu sklamal. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V úvode dnešnej etapy bol veľmi aktívny Julian Alaphilippe (Soudal), ktorý sa chcel veľmi dostať do úniku. Po viacerých pokusoch sa mu to napokon podarilo a okrem neho ušla skupina ďalších deviatich pretekárov. Boli v nej Carapaz s Healym (obaja EF), Kwiatkowski (Ineos), Arndt (Bahrain - Victorious), Peters (Decathlon), Zingle (Cofidis), García Cortina (Movistar), Leknessund (Uno-X) a Zoccarato (Bardiani).
Úradujúci olympijský šampión bol však pomerne neďaleko v celkovom poradí a tak si na skupinu dávala Visma pozor. Healy išiel vpredu vypľuť dušu pre svojho lídra, no viac ako tri minúty náskoku nevybojoval. Počas etapy rátal najväčšie straty tím Dsm, ktorému odstúpili obaja lídri Romain Bardet aj Max Poole.
Poriadnu paseku narobilo v pretekoch stúpanie Pian di Trebbio. Dvojica EF na čele pomaly redukovala skupinu, veď postupne s nimi zostali iba García Cortina a Leknessund, no a to isté robil aj tím Visma vzadu v balíku. Na predposlednom kopci dňa Moria Ben Healy vypustil Carapaza, ktorý sa mal pokúsiť dvojminútový náskok premeniť na víťazstvo.
S Ekvádorčanom zostal Leknessund a duo spolupracovalo v zjazde pod finálny kopec dňa. Na Monte Petrano začali stúpať s náskokom 1:20 na hlavné pole. Tam odspodu tlačila na pílu Bora-Hansgrohe. Už deväť kilometrov pred páskou vypadol z pelotónu Del Toro, šiesty muž priebežného poradia.
Carapaz išiel na čele výborne, zbavil sa Leknessunda a dlho držal krok s agresívnym tempom Kämnu a Martíneza v pelotóne. Šesť kilometrov pred cieľom nastúpil Hindley a išli s ním iba Vingegaard a Ayuso. Carapaz bol chytený. Na Hindleyho útok odpovedal svojsky líder pretekov, ktorý vystrelil vpred a odletel od svojich súperov.
Ayuso s Hindleym sa snažili odpovedať, no nestačili a čoskoro nabrali polminútu straty. Za nimi makal Pidcock na Arensmana a zozadu sem doletel aj Del Toro, ktorý odpadol ešte aspoň zo 60-členného balíka a teraz sa zrazu objavil v elitnej desiatke jazdcov. Dlhé kilometre následne platil status quo, Vingegaard jazdil tridsať sekúnd pred dvojicou Ayuso - Hindley a minútu pred skupinou Ineosu.
Kilometer a pol pred páskou zozadu vystrelil Isaac Del Toro, ktorý mal dnes v nohách naozaj diamanty. Nič to však neznamenalo pre Jonasa Vingegaarda, ktorý si prišiel sólovo pre druhé víťazstvo v rade a zajtra po prvýkrát v kariére vyhrá Tirreno-Adriatico. Druhý prišiel Ayuso, tretí Hindley a Del Toro štvrtý. 
Ďalšiu skupinu priviedol do cieľa Pidcock, no Arensmanovi to nestačilo a prišiel o štvrté miesto. To patrí po dnešku Del Torovi. Pódium sa nemenilo. Do Top 10 sa dnes okrem Pidcocka prepracoval aj Kämna a naopak ju zubami nechtami udržal Vauquelin. Do zeleného dresu sa o bod posunul Juan Ayuso, no to by mal zajtra zmeniť Jonathan Milan (Lidl). Ostatné dresy majiteľa nemenili.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jonasa Vingegaarda (víťaz)
"Tím na mňa opäť robil celý deň, takže je super že som im to mohol vrátiť víťazstvom. je to pre nás perfektný týždeň. Myslím, že mám ešte lepšiu formu ako posledné dva roky. Zároveň som veľmi spokojný, ako tu tím jazdil. Ešte však neoslavujme, najskôr zajtrajšia etapa..."
Výsledky etapy
1. VINGEGAARD Jonas Team Visma | Lease a Bike 04:31:57
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:26
3. HINDLEY Jai Bora - hansgrohe 00:26
4. DEL TORO Isaac UAE Team Emirates 00:36
5. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:42
6. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 00:42
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VINGEGAARD Jonas Team Visma | Lease a Bike 23:06:32
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:24
3. HINDLEY Jai Bora - hansgrohe 01:52
4. DEL TORO Isaac UAE Team Emirates 02:20
5. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 02:24
6. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 02:25
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop